סרט לסופשבוע – ארגו

סוכן סי.איי.איי נוסע לטהרן במסווה של מפיק סרטים כדי לחלץ 6 אמריקאים שנתקעו באיראן של חומייני. נשמע כמו סיפור דמיוני ...

16:00
  /  
04.01.2013
  
מאת: איתמר נימרוד

הקדמה

14 שנים עברו מאז שבן אפלק זכה ביחד עם חברו מאט דיימון בפרס האוסקר על התסריט המקורי של הדרמה "סיפורו של וויל האנטינג". מאז התחלפו הרבה גלגלי סרטים במקרנות, מאט דיימון הפך לשחקן מצליח וורסטילי שמסוגל לנוע במהירות ממותחן אקשן אינטליגנטי (זהות כפולה/כנגד כל הסיכויים), דרך דרמה משפחתית (מקום לחלום עליו) ועד למערבונים (אומץ אמיתי) ואילו בן אפלק, אחרי כמה סרטים שהיו לכישלון בקופות, המציא את עצמו מחדש גם קופתית וגם ביקורתית דווקא מהצד השני של המצלמה כשביים את "נראתה לאחרונה" אחד מהמותחנים הפסיכולוגיים המטרידים ביותר שנראו על מסך הקולנוע ואת סרט האקשן "גנב עירוני" שבו גם כיכב וגילם פושע ממוצא אירי ששוד בנק שביצע הסתבך. השבוע יצא למסכי הקולנוע בישראל סרטו החדש "ארגו", מותחן אקשן מורט עצבים שהספיק לא רק לקבל שבחים מקיר לקיר בפסטיבלים שונים שבהם הוצג אלא גם לצבור בשקט 4 מועמדויות לפרסי  "גלובוס הזהב" (בין היתר לפרס הסרט הטוב והבמאי הטוב). יודעי דבר בהוליווד אומרים שאם הסיכויים יהיו טובים, יכול מאוד להיות שבפברואר הקרוב בן אפלק יזכה לקבל אוסקר שני, הפעם בקטגוריית הבימוי.

העלילה בקצרה

"ארגו" מבוסס על סיפור אמיתי שהותר לפרסום לפני 15 שנים. העלילה מתרחשת בסוף שנות ה-70 ותחילת ה-80 כשאיראן נמצאת בשיאה של המהפכה החומייניסטית. בן אפלג מגלם סוכן סי.איי.איי שיוצא לחלץ 6 מעובדי שגרירות ארה"ב בטהרן שהצליחו להימלט משם אחרי מתקפה של אנשי משמרות המהפכה ולמצוא מקלט אצל השגריר הקנדי. איך הוא עושה את זה אתם שואלים?, הוא מחליט להתחזות למפיק קולנוע שעומד בראש צוות צילום שרוצה לצלם באיראן סרט מדע בדיוני. האם הוא יצליח במשימתו? בשביל זה כדאי לכם ללכת ולראות את הסרט.

לביקורת

נתחיל בזה, אם אתם אוהבים סרטים שבהם יש הרבה מתח טוב שמשולב עם טיפה הומור כדאי לכם ללכת ולראות את "ארגו". בן אפלק מוכיח כאן שהוא ראוי להצטרף לליגת העל של הבמאים הגדולים כשהוא מייצר 120 דק' של מתח אינטנסיבי שמצליח להדביק את הצופים לכיסאותיהם לאורך כל הסרט. הוא עושה זאת כמעט ללא יריות או אלימות (למעט בסצינת הפתיחה המצמררת) אבל עם עריכה קליפית ומהירה שבונה לאט לאט את המתח עד לשיא שלו. צילום שנע על גבול החדשותי והדוקומנטרי (בסרט אפלק משתמש לא מעט במצלמת כתף שנותנת תחושה שהצופים שרואים את הסרט נמצאים ממש בתוך הסרט). דיאלוגים שנונים והומוריסטיים שגם צוחקים קצת על הוליווד. עיצוב אמנותי שמשחזר במדויק את התקופה ומשתמש בקטעי ארכיון של כתבות ששודרו בטלוויזיה באותם ימים, עיתונים ומגאזינים, בפסקול שמלא בלהיטים של להקות כמו "דייר סטרייטס", בתלבושות, איפור ותספורות וגם בדברים הקטנים שאמנם הם הכי מינימליים אבל בעצם הם עושים את הסרט כמו השריטות הקטנות על הפילם והלוגו של "וורנר ברדרז" האולפן שהפיק את הסרט שהוחלף באופן חד פעמי בלוגו שבו האולפן השתמש בעבר וצוות שחקנים מעולה ,שחוץ מבן אפלק בתפקיד הראשי והשחקנים שמגלמים באופן ריאליסטי ואמין את עובדי השגרירות כולל גם את בראיין קרנסטון (מ"שובר שורות") כמפקד שלו, ויקטור גרבר (מ"זהות בדויה") כשגריר הקנדי, ג'ון גודמן ואלן ארקין שגונב מכולם את ההצגה כמפיק ציני אבל שנון.  

בקיצור– כדאי מאוד ללכת לראות ואם אתם רואים את הסרט בקולנוע, אל תלכו ישר כשמדליקים את האור כי במהלך כותרות הסיום מצפה לכם הפתעה מעניינת ומרגשת.

 

ארגו- ארה"ב 2012 120 דק'. בימוי: בן אפלק. תסריט: כריס טריו. שחקנים: בן אפלק, בראיין קרנסטון, אלן ארקין, ג'ון גודמן, ויקטור גרבר, טייט דונובן, קליאה דובאל, קרי בישה, רורי קוקריין, כריסטופר דנהאם, זלייקו איוואניק, כריס מסינה.

לדיון בנושא: סרט לסופשבוע – ארגו


16:00
  /  
04.01.2013
  
מאת: איתמר נימרוד