Philips DS1200 – תחנת עגינה קלאסית

ה- Phillips DS1200 נמצא במסגרת התחנות הזולות בשוק מבחינת מחיר, אבל במקום הרבה יותר גבוה מבחינת איכות האודיו שהוא מפיק.  ...

8:00
  /  
31.12.2012
  
מאת: דוד קודיש

הקדמה

במקביל לשוק תחנות העגינה הגדולות ובינוניות ששמות דגש על תמיכה במגוון מקורות אודיו ובאיכות רמקולים הכי טובה שאפשר, ישנו שוק של תחנות עגינה קטנות שבו הדרישות מעט שונות. תחנות קטנות מיועדות לשימוש שולחני או לשידה ליד מיטה. מקום שבו הטלפון יוכל להטען כשהוא לא בשימוש אבל גם להשמיע מוזיקה שקטה תוך כדי. תחנות העגינה הקטנות לא מיועדות למסיבות ולמצבים בהם רוצים להשמיע מוזיקה להרבה אנשים – ולכן המדדים בהם צריך לשפוט אותן הן מעט שונים. 

אודות החברה

חברת פיליפס ההולנדית מוכרת בארץ כבר הרבה שנים מתחומי האלקטרוניקה השונים. החברה הוקמה ב- 1891 ע"י ג'רלד פיליפס ואביו. למרות שלאביו היה מפעל לתאורת רחוב בגז, ג'רלד דווקא התעניין בנורה החשמלית שאדיסון המציא 20 שנה קודם וכך נוסדה חברה שדגלה בחדשנות מתמדת וזניחת כל מה שישן. החברה שהתפתחה משנה לשנה, מכרה מעל ל- 3 מיליון נורות ב- 1900 בהולנד, וכמה שנים מאוחר יותר הפכה להיות המעסיק #1 בהולנד. בעלי החברה דגלו בדאגה לעובדיהם וסיפקו לימודים לילדי העובדים, תוכניות פנסיה ועוד (דבר שלא היה מקובל כלל באותה תקופה). בתקופה שלפני מלחמת העולם השניה פיליפס הספיקו להמציא את מכונת הגילוח החשמלית וכן לייצר מספר מכשירי רדיו עם מגברי קול ושפופרות ואקום. במהלך מלחמת העולם השניה נשאר פריץ פיליפס לנהל את החברה בזמן ששאר המשפחה ברחה לארה"ב ועל פועלו במהלך המלחמה למען יהודים קיבל פריץ את תואר חסיד אומות העולם מיד ושם. לאחר המלחמה, פיליפס הסתערה במלוא עוזה על שוק האלקטרוניקה כשהיא מייצרת כמעט כל מכשיר אלקטרוני קיים (בעיקר טלויזיות ומכשירי רדיו בשנות ה- 60-80), ובמקביל המציאה שוב ושוב את תחום האחסון הנייד בדמות קלטות האודיו, ה- CD, ה- DVD. תחום אחר שבו פיליפס עושה חלק גדול מהכסף שלה – ההדמיה הרפואית, שם היא מחזיקה כ- 40% מנתח השוק. הפיתוח של התחום הזה נעשה במרכז הפיתוח של פיליפס בישראל. החברה פועלת היום בשלוש יחידות עסקיות: מוצרי צריכה אלקטרוניים, בריאות ותאורה.

המוצר – תכונות ועיצוב

המוצר בסקירה זו הוא ה- Philips Fidelio Docking Speaker DS1200, שהוא רק אחד מתוך סדרה גדולה מאוד של תחנות עגינה קטנות. התחנות השונות במשפחה הזו, נבדלות זו מזו בעיקר בעיצוב ובמראה כאשר מפרט האודיו זהה.
כיאה לתחנת עגינה קטנה, אפשר להחזיק את ה- DS1200 בכף יד וגם המשקל שלו, 750 גרם, לא מורגש. המכשיר מיועד למקומות קטנים כמו חדר שינה ולכן הגודל והמשקל שלו משמעותיים. המכשיר עצמו אליפטי ושטוח ומוקף בבד אפור המסתיר את שני הרקמקולים שנמצאים בקצוות האליפסה. חלקה התחתון של התחנה מוקף בנורת LED שמקנה לתחנה תאורה יפה בשעות החשיכה והשינה, ובחלקה העליון של התחנה יש את שקע העגינה, ושני כפתורים לויסות עוצמת התאורה של השעון ושל התאורה ההיקפית של המכשיר.
כמו בכל תחנות העגינה של Phillips, החברה ממליצה לעבוד עם תוכנת Dock Studio שניתנת להורדה חינם בחנות של אפל. התוכנה לא חיונית אבל מוסיפה תכונה שאין באייפון עד היום והיא היכולת לבחור את השיר איתו תרצו להתעורר בבוקר.

התחנה מגיעה עם שקע חיבור לחשמל וזה כל מה שצריך.

חיבורים

בגב המכשיר ישנו חיבור לחשמל, ויציאת USB המשמשת לטעינה של מכשירים עד 500mA מה שאומר שניתן לטעון כל מכשיר נייד למעט אייפד. בחלקו העליון של המכשיר כפתורים לבחירת עוצמת התאורה של השעון ושל התאורה ההיקפית. בנוסף, כפתורי ווליום לשליטה בווליום של המכשיר.

 

 

להבדיל מתחנות העגינה היותר גדולות כמו ה- Phillips AS851 או ה- Yamaha TSX112, ל- DS1200 אין יכולת להתחבר לנגני מדיה אחרים כמו אנרואיד או נגן MP3 אחר באמצעות חיבור AUX, ואין לו יכולות Bluetooth לניגון ושליטה מרחוק. הוא גם לא מגיע עם שלט.

מפרט טכני

  • מימדים: גובה: 82 מ"מ, רוחב:208 מ"מ, עומק: 140 מ"מ
  • משקל: 740 גרם
  • עוצמה (RMS): 2 X4W
  • אין קישוריות Bluetooth
  • רמקולים עם מגנטי Neodynium המקנים איכות גבוה ומשקל נמוך
  • יציאת USB לטעינת מכשירים 500mA
  • אפליקציית Dock Studio המכילה שעון רגיל ומעורר, רדיו אינטרנט
  • תצוגת שעון קדמית ותאורה היקפית בתחתית המכשיר
  • תאימות: כל מכשירי אייפון, אייפד, ואייפוד יכולים לנגן אבל תוכנת ה- Dock Studio תעבוד רק על מכשירי iOS4 ומעלה

הסקירה

הסקירה בוצעה עם אייפון 4S, אייפד2, ואייפוד ננו. באייפון ובאייפד, ברגע שהמכשיר חובר בפעם הראשונה, התקבלה מיידית המלצה להתקין את תוכנת ה- Dock Studio. באייפוד ננו אין אפשרות להתקין את התוכנה ואכן לא נתקבלה שום המלצה בנושא. ניתן להשתמש בתחנה גם ללא התוכנה. ממשק התוכנה מאוד מזכיר את זה של תוכנת ה- Fidelio עבור תחנת העגינה של פיליפס לאנרואיד AS851, אבל להבדיל ממנה, פה אין אקולייזר מה שמאוד חבל.

עגינה של המכשיר

משטח העגינה נוח ומרווח וניתן היה לעגון ללא שום בעיה את המכשירים השונים גם כאשר הם היו עם מגנים. בצמוד לשקע העגינה ישנה משענת פלסטיק שקוף שעליו המכשיר יכול להשען כך שהוא לא מפעיל שום כח על שקע העגינה. עבור האייפון, המשענת הזו היתה מעולה אבל האייפד, תמיד היה חשש שהוא לא ממש נשען טוב מספיק ושלאורך זמן, הוא עלול ליפול.

 

האזנה

החלק המפתיע בסקירה של המכשיר הוא ההאזנה. אין הרבה ציפיות כשבאים להאזין לרמקולים קטנים אבל הרמקולים האלה מסוגלים להתחרות בעוצמה ובדיוק שלהם גם מול רמקולים גדולים יותר. בעוצמה מלאה, הרמקולים נשארו מדוייקים ביותר וללא שום צרימה. מוזיקת פופ, רוק, ראפ, וטרנס ניגנו יפה. זה לא שהרמקולים יכולים באמת להתחרות מול מערכות כמו ה- Phillips AS851 או ה- Yamaha TSX112 שיש להם רמקולים גדולים יותר עם באסים ועוד, אבל ההבדל היה משמעותית פחות ממה שציפיתי. בצלילים הגבוהים המערכת סיפקה איכות יוצאת דופן לרמקולים בגודלם. בחדרי השינה של הבנות שלי, המערכת עבדה ללא הפסקה ולא אחת היו מריבות עליה. גם בחללים גדולים המערכת הפיקה עוצמה ודיוק טובים.
החסרונות של המערכת הם בעיקר בבאסים שאין לה. להבדיל ממפלצת באסים כמו ה- Yamaha TSX112, למערכת הזו אין בכלל באסים ומי שאוהב באסים, זו לא המערכת בשבילו. היעדר הבאסים משפיע גם על עומק הצליל וזה דבר שבולט ככל שהווליום גבוה יותר.

 

תוכנת Dock Studio

התוכנה הנלווית למכשיר מוסיפה לו מספר פונקציות שלא קיימות באייפון. חשוב לציין שכל התכונות האלו דורשות שהתוכנה תהיה מותקנת ופועלת. התוכנה כאמור עובדת על אייפון ואייפד.

  • כשהמכשיר בעגינה, ניתן להשאיר את התצוגה של השעה ומזג האויר. זה נוח במיוחד עבור שולחן עבודה ובתור שעון לילה.
  • השעון המעורר מאפשר להתעורר עם שיר ועם תמונה מתוך רשימות ההשמעה שלי. תכונה שלא ברור אין לא קיימת ב- iOS
  • תחזית מזג אויר לשבוע קדימה כולל אחוזי לחות ו- UV
  • השעון והמעורר מסתנכרנים מול התצוגה הקידמית במכשיר

במהלך הסקירה, התקבל עדכון גרסה לתוכנה. מסתבר שהעדכון גרם לשעון המעורר לא לעבוד בחלק מהמכשירים, ועדכון תוכנה נוסף כעבור כמה ימים טיפל בתופעה.

איכות

המכשיר עשוי מחומר קשיח ומצופה בבד. בעוד התחושה היא שהמכשיר עצמו קשיח וחזק, הבד שעוטף את המכשיר יכול לזוז עם הזמן. אם המכשיר ממוקם במקום אחד ולא מתנייד הרבה, אין סיבה שזה יקרה.

ייתרונות בולטים

  • תחנת עגינה קלאסית לשידה
  • תוכנת Dock Studio שמוסיפה יכולות חסרות באייפון
  • יחס עלות תמורה גבוה
  • קומפקטי וקל לנשיאה

חסרונות

  • היעדר באסים
  • עגינה של אייפד לא יציבה
  • אין חיבור AUX לחיבור נגני מדיה אחרים

 

לסיכום

יש כיום מגוון רחב של תחנות עגינה בגדלים שונים. החל מתחנות קטנות כדוגמת זה שבסקירה ועד תחנות שעולות אלפי שקלים כדוגמת ה- Monster Clarity HD. די קשה להשוות בין תחנות כשההפרשים כאלה גדולים, ולכן בסופו של דבר זה עניין של כמה כסף רוצים להשקיע בתחנת עגינה, אל מול מה שמקבלים מבחינת ביצועי אודיו ותכונות נוספות. ה- Phillips DS1200 נמצא במסגרת התחנות הזולות בשוק מבחינת מחיר, אבל במקום הרבה יותר גבוה מבחינת איכות האודיו שהוא מפיק. התחנה לא מושלמת וחסרים בה מרכיבים נוספים כגון כניסת AUX ורמקולי באס קטנים, אבל זה גם פונקציה של מחיר ונראה שפיליפס עשו את החישוב הזה. ביחס שבין עלות לתמורה, רק ה- JBL On Beat Extreme יכול להתחרות מולו, אבל הוא גם עולה פי 3 במחיר וגדול ממנו פיזית הרבה יותר – ואלה פרמטרים חשובים.

מחיר: 599 ש"ח.

לדף המוצר באתר היבואן: Philips DS1200

תודה לחברת Bconnect על אספקת המוצר לטובת הכתבה

לדיון בנושא: Philips DS1200 – תחנת עגינה קלאסית


8:00
  /  
31.12.2012
  
מאת: דוד קודיש