סרט לסופשבוע – 'חיי פיי'

11 שנים אחרי שיצא, הבמאי אנג לי עיבד למסך הקולנוע את הספר רב המכר של יאן מרטל "חיי פיי" ועשה ...

9:00
  /  
21.12.2012
  
מאת: איתמר נימרוד

הקדמה 

"חיי פיי" הוא ספרו השלישי של הסופר יאן מרטל. הספר יצא לאור ב-2001, נמכר בכמיליון עותקים ושהה שבועות רבים בראש מצעד רבי המכר, תורגם לשפות רבות (ביניהן עברית) וזכה בלא מעט פרסים וכבוד. במשך שנים רבות ניסו אולפני קולנוע שונים בהוליווד לעשות ממנו סרט אך ללא הצלחה עד שב-2008 אולפני פוקס קנו את הזכויות ובחרו את הבמאי אנג לי (שביים את "נמר דרקון" ואת "הר ברוקבק") שידוע בסגנון המיוחד שלו כדי שיביים . 4 שנים נדרשו ללי ולצוות שעבד איתו להשלים את הסרט ובנובמבר האחרון אחרי תקופה לא קלה של עבודה קשה ומאומצת, "חיי פיי" יצא למסכי הקולנוע וזכה להצלחה לא מבוטלת ולביקורות מפנקות. השבוע הוא גם מגיע אלינו כשהוא מגובה בשלל מועמדויות לטקס פרסי גלובוס הזהב, ביניהן לסרט הטוב ביותר ולבמאי הטוב ביותר. אחרי שראיתי אותו אני יכול להגיד לכם שההמתנה השתלמה ושהסרט ראוי לכל פרס שאליו הוא מועמד.

העלילה בקצרה

לביקורת שלי על הסרט עוד נגיע, אבל בינתיים, הנה העלילה למי שלא קרא את הספר. "חיי פיי" מספר על פיסין מוליטור פטאל או בקיצור, פיי (שאותו מגלם סוראג' שארמה), נער הודי צעיר וסקרן שמשפחתו מנהלת גן חיות באחת מהערים בהודו. כשגן החיות נקלע למצב קשה מחליטה משפחתו של פיי לעזוב את הודו, למכור את החיות ולהתחיל חיים חדשים בקנדה. פיי עולה ביחד עם משפחתו ועם החיות על הספינה לקנדה כשבדרך הספינה נקלעת לסערה קשה. פיי מצליח להיחלץ מהספינה, עולה על סירת הצלה נטושה ונרדם שם וכשהוא מתעורר הוא מגלה שהוא לא לבד אלא שביחד איתו נמצא על הסירה גם טיגריס עצבני בשם ריצ'ארד פרקר. האם הם יצליחו לשרוד ביחד?בשביל זה תצטרכו להגיע לקולנוע ולראות את הסרט. 

ועכשיו – לביקורת 

"חיי פיי" הוא סרט שדיל מסקרן בצידו. אתם מגיעים לקולנוע, משלמים את הכסף על הכרטיס, מתנתקים לחלוטין מכל סמארטפון/טאבלט, שמים עליכם את משקפי התלת-מימד ומתמסרים כשבתמורה אתם מקבלים שעתיים שהם אמנם טובעניות ואינטנסיביות מצד אחד, אבל מותחות, מרתקות ויפות ויזואלית מצד שני. אנג לי שביים את הסרט, ידע למה הוא עבד קשה 4 שנים שלמות וביחד עם צוות הצילום, התלבושות, העיצוב האומנותי והאפקטים הדיגיטליים הוא יצר עיבוד קולנועי שמעביר את הספר אחד לאחד למסך הגדול מבלי להשמיט פרטים חיוניים. ההחלטה של לי לעכב את יציאת הסרט כדי לצלם אותו בתלת מימד הייתה החלטה מעולה משום שהוא משמש לא רק להצגה יפה של אפקטים ו"וואו" אלא הוא גם חיוני לעיצוב האווירה ובעזרתו אנג לי שואב את הצופים אל תוך הסיפור של הסרט החל מסצינת הכותרות המושלמת והמרהיבה ומשאיר אותם דבוקים לכסא בתדהמה עד לרגע שהאור נדלק ועולות כותרות הסיום. יש לא מעט סצינות בסרט שמגיעות לדרגה של שלמות קולנועית וגם של פיוט אבל הסצינות הכי חזקות הן אלו שמתרחשות בלב הים, מגיעות באמצע הסרט ותופסות חלק גדול ולא מבוטל ממנו. שם המים, השמיים מזג האוויר, החיות שמקיפות את פיי וגם הדברים הכי קטנים כמו השמש או הירח והכוכבים הם דיגיטליים ונוצרו בעבודת מחשב אבל נראים אמיתיים וריאליסטיים לחלוטין. הסצינות הללו, שחלקן מאוד שקטות ולא קורה בהן כמעט כלום וחלקן מאוד מותחות, מפחידות ומצמידות את כולם אל הכסא הן ההישג הכי גדול של הסרט הזה ומוכיחות שלמרות האפקטים הדיגיטליים היוצאים מן הכלל מה שחשוב זה שיש אנשי צוות שעומדים מאחוריהם ובמאי טוב שמדריך אותם. בנוסף לאפקטים אני חייב לציין גם את המשחק המעולה, רוב השחקנים שמופיעים על המסך הם אלמוניים לחלוטין וכולם משחקים טוב אבל מעל לכולם בולט שיראג' שארמה שמגלם את פיי, הנער הצעיר והכריזמטי הזה סוחב את כל הסרט על כתפיו והוא עושה עבודה מרשימה ויש לי תחושה שאנחנו עוד נשמע ממנו לא מעט בעתיד. הצילום המהפנט והפסקול המכשף תורמים יופי לעיצוב האווירה והנופים היפים, התלבושות, השפה והמוזיקה הם חגיגה לעיניים ולאוזניים ויעוררו נוסטלגיה בכל מי שנסע להודו. כל הדברים הללו מתמזגים ביחד והופכים את "חיי פיי" לסרט שראוי ואף מומלץ לצאת בשבילו מהבית בקור של דצמבר, רק טיפ קטן – מומלץ לקחת אליו ילדים מגיל 10 ומעלה כי ילדים קטנים יכולים לפחד ממנו.

בקיצור- כדאי מאוד מאוד לראות, לא תצטערו. 

"חיי פיי"– ארה"ב, הודו, סין 2012 127 דק'. בימוי: אנג לי, תסריט: דיוויד מגי (מבוסס על הספר מאת יאן מרטל). שחקנים: שיראג' שארמה, אירפאן חאן, אדיל חוסיין, טאבו, ז'ראר דפרדייה.

לדיון בנושא: סרט לסופשבוע – 'חיי פיי'


9:00
  /  
21.12.2012
  
מאת: איתמר נימרוד

1