סאני שוב מאיימת על מפתחים או שהכל סערה בכוס מים?

הרשת גועשת במחאה נגד סאני בטענה שזו שוב איימה על מפתח. האמנם? סאני מצידה טוענת שבדיוק ההיפך. מה קרה שם ...

17:00
  /  
18.12.2012
  
מאת: זאב גולדשטיין

לפני כשבוע החלה מלחמת עולם קטנה שפרצה בעקבות פרסום לפיו המפתח FireFDS קיבל פניה והתראה מסאני לכך שהוא מפר זכויות יוצרים וכי עליו להפסיק להפיץ את הרומים ואכן כך עשה. זו למעשה הפעם השניה לפחות בה סאני פונה ומזהירה מפתחים מהסיבות הללו וגם הפעם הרשת געשה והרשתות החברתיות מולאו ברעיונות לחרם ומחאה נגד סאני בתואנה שזו פוגעת בפיתוח העצמאי.

פיתוח עצמאי וקהילה מתפתחת ותומכת היא דבר חשוב והכרחי גם למותג עצמו ובפנייה למפתח על מנת להבין במה דברים אמורים אמר זה שהוא עצמו לא הבין על מה הפנייה בדיוק ואם לא מדובר בקצר תקשורתי ותו לא. כידוע, כל הרום והתוכנה על המכשיר מופצת תחת רשיונות הקוד הפתוח למיניהם כך שלסאני או לכל גורם אחר אין עמדה או טענה בעניין זכויות יוצרים על הרום או תוצריו.

ואכן, בפנייה למנכ"ל סאני, דוידי פמיאנטה וסמנכ"ל השיווק נועה בכר, הובהר על ידם מעבר לכל ספק בשיחה ידידותית, כי סאני אינה טוענת ולא טענה לזכויות יוצרים על הרום.

אז היכן הבעיה בדיוק?

לדברי סאני, שוחרר על ידם רום נסיוני לקבוצת משתמשים תחת חתימת הסכם אי הפצה מצידם על מנת למנוע נזקים למשתמשים אחרים, והתחייבות סאני לתמוך בהם במקרה של נזק או תקלה (שכן ידוע וברור כי מי שצורב או פורץ את הרום מייד פוקעת האחריות על המכשיר). מסתבר שהרום הזה בסופו של דבר כן הודלף והופץ ועל כך, בצדק כפי הנראה, התעורר העניין – הפרת הסכם אי הפצה וסיכון מכשירי משתמשים תמימים ולא פיתוח רום עברי כזה או אחר.

יודגש כי הרום שאותו פיתח ותרגם המפתח העצמאי FireFDS מבוסס על רום ששוחרר בפולין ומכאן, מעבר לאי יכולתה של סאני לטעון על זכויות הרי שרום שפורסם ושוחרר מחוץ לישראל אינו יכול להיות בעל זכויות כלשהן לסאני. לסאני כאמור, לדבריה, אין ולא היו כל טענות לזכויות על רום כזה או אחר.

במצב הקיים נוצר מצב שאי ההבנה הובהרה וכי אין כל סיכון משפטי למפתח העצמאי או מפתחים אחרים הפועלים בזירה זו ובלבד כמובן שיפעלו כנדרש וכמתחייב מרשיונות הקוד הפתוח וכן לא יעשו שימוש בקניין רוחני של סאני.

מיד לאחר פניית הכותב לסאני והבהרת העניינים, הוציאה סאני הודעה בעמוד הפייסבוק שלה כלשונה:

"סקיילקס קורפוריישן, רואה בתרומתה של קהילת אנדרואיד חשיבות רבה ומעודדת את שיתוף הפעולה עם המפתחים השונים, כפי שעשתה לאחרונה בפעילות "ג'לי בין לפני כולם", במסגרתו שיתפה את חברי הקהילה בתהליך ובהתאמת מערכת ההפעלה החדשה.
אנו מברכים את קהילת המפתחים על פיתוח רומים לשימושם ולשימוש אחרים אך מבקשים לציין כי ישנם מקרים בהם המכשיר עלול להינזק ולא תינתן בגינו אחריות יצרן.
מחובתנו להביא לידיעת ציבור הלקוחות
בארץ כי במידה ונצרב רום אשר פותח באופן עצמאי על גבי מכשירי יבואן רישמי, שלא אושר על ידי סקיילקס, יאבד הלקוח את אחריות היצרן.

לגופו של מקרה, במהלך ניסוי משתמשים שערכנו בנובמבר-דצמבר 2012 , בו בחרה סקיילקס לשתף את ציבור המפתחים מתוך פתיחות ורצון לשיתוף ולאחר שכל המשתמשים שנבחרו חתמו על "טופס הסכמה למעדכן גרסה", הודלפה הגרסה הלא סופית לרשת. דבר לא תקין מבחינת החברה וגרסא לא תקינה עבור מי שהורידה מהרשת. יש להדגיש כי גרסא זאת נפסלה על ידנו ואנו במהלך של אישור גרסא נוספת עליה נעדכן בקרוב .
אנו נמשיך לשתף את המשתמשים בגרסאות ניסוי ונשמח שיכבדו את זכויותינו ולא יעשו ברומים הנ"ל שימוש מסחרי ולא חוקי .

סקיילקס תוסיף לשתף את ציבור המשתמשים בבדיקות שונות ובפיתוחים של תוכנות והיא מבקש להבהיר שאין לה כוונה לנקוט באמצעים כלשהם כנגד מפתחים שמפתחים לשימוש שלא לצורך מסחרי."

 

כפי שנאמר בשיחה עם סאני, נראה שהחברה מבינה כי פיתוח רומים שאינם מפרים את זכויותיה, יכול אך לקדם את מכירותיה. סאני אף הודיעה כי היא מתכוונת ליזום מפגש פתוח לכלל ציבור המפתחים אשר ייועד להיכרות ובדיקת אפשרויות לשיתוף פעולה. לא ברור האם היתה כאן אי הבנה אמיתית או שמא סאני ירדה מהעץ מיד לאחר שעלתה עליו וכשהבינה שמהלך שכזה יכול לעשות לה פרסום רע ולפגוע במכירותיה.

בכל מקרה, ולמרות הודעת סאני, המחאה נגדה עדיין קיימת במידת מה ברשת החברתית לפחות. כולנו תקווה שאכן יהיה כר פורה לפיתוח למכשירי אנדרויד שונים ומקווים שסאני תאמץ לקרבה את המפתחים השונים.

הכותב הינו בין השאר מגשר ומפשר מוסמך וניהל את התקשורת בין המפתח FireFDS לסאני במקרה זה

 

לדיון בנושא: סאני שוב מאיימת על מפתחים או שהכל סערה בכוס מים?


17:00
  /  
18.12.2012
  
מאת: זאב גולדשטיין

1