רדיו אינטרנטי – זהו רדיו בטעם אחר

חובבי רדיו לפני עידן האינטרנט ובעבר נעזרו במקלטי רדיו עם גלים קצרים כדי להאזין לשידורים מכל העולם. היום זה היסטוריה. ...

8:00
  /  
16.12.2012
  
מאת: דניאל מטלון

קצת היסטוריה

אדיסון, מרקוני, הרץ, פופוב, אמפר ואחרים הם לא רק ערכים בוויקפדיה, אלא שמות של חוקרים ומדענים שבלעדיהם לא היינו שומעים ומאזינים היום לרדיו. המחקרים והניסויים של אישים אלה לקראת סוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20 הביאו להתפתחות הרדיו כפי שהוא מוכר היום. את שידורי רדיו הכוללים דיבור הקדימו הטלגרף והמורס שהחלו כבר בסוף המאה ה-19. שידורי רדיו מסודרים הכוללים משדר, שדרן ותחנה החלו בסביבות 1920 והתחנה שנחשבת היום לראשונה והוותיקה היא WHA במדיסון וויסקונסין בארה"ב. התחנה נקראה בתחילה 9XM נבנתה בשנת 1909 ובתחילת דרכה שידרה דיווחי מזג אוויר בשיטת מורס. לימים עם פיתוח השידורים בתדר AM עברו כבר לשדר עם מיקרופון. מאז ועד היום עברו שידורי הרדיו בעולם מהפך והפכו לחלק בלתי נפרד מהיומיום שלנו בנוסף לשידורי הטלוויזיה.

אולפן תחנת הרדיו 9XM-WHA בראשית ימיה

קפיצה קטנה

שנות התשעים של המאה ה-20 אנחנו חווים את התפתחות רשת האינטרנט והפיכתה משירות של משרד ההגנה האמרקאי ואוניברסיטאות בארה"ב, לשירות שהופך לכלי עזר בעבודה ובפנאי בכל משרד ומשק בית בעולם. הרעיון להזרים אודיו דרך האינטרנט התבשל במוחם של מספר חוקרים בעולם והיה התפתחות טבעית של רשת האינטרנט, מטקסט בלבד, למסכים עשירי גרפיקה, דרך HTML לסוגיו לאודיו וכמובן לוידאו.

ARPANET בשנות ה-70

הנסיון לאתר מי באמת היה הראשון לשדר אודיו על תקן רדיו באינטרנט, העלה מספר גורמים שעסקו במחקר בנושא ולבסוף באמת הצליחו להעלות לאוויר (לאינטרנט) ולשדר. מי שנחשב לאבי הרדיו האינטרנטי הוא Carl Malamud שיזם תוכנית רדיו "Geek Of The Week" שעסקה בטכנולוגייה וכמובן באינטרנט. התוכנית הוקלטה והועלתה בצורת קבצים לצורך שמיעה ולא שודרה חי.

Carl Malamud

קצת קשה להאמין שבאותה תקופה לא ניתן היה להעביר בקלות stream חי של אודיו, שלא לדבר על וידאו. חיבורי האינטרנט לבתים בשנים ההם היו איטיים להחריד ולא אפשרו זרימת אודיו ווידאו קלילה כמו היום. קארל מלמוד שבאתם שנים ניהל פרויקטים עבור הממשל האמריקאי, חשב על תוכנית רדיו שתעסוק בטכנולוגיה – דבר שהיה חסר בתקשורת באותה תקופה.

שרטוט של מערכת הזרמת אודיו ווידאו

במאמר שפורסם בניו-יורק טיימס בשנת 1993 שכותרתו "להפוך את המחשב לרדיו" כבר מדובר על שדרוג רשת האינטרנט לסיבים אופטיים בגלל חוסר יכולתה להעביר קבצים ומהר. במאמר מתייחס קארל מלמוד לתכנית הרדיו האינטרנטי שלו והוא מכנה אותה כ- 'Random Access Radio' מכיוון שזה מאפשר למאזינים לנגן לעצור ולהריץ לאחור את תכנית הרדיו. בין השנים 1993-1995 אנחנו רואים פיתוחים וניסיונות לשדר רדיו באינטרנט. והאתר וויקפדיה מיטיב לתאר ניסיונות אלה. יש לציין את הניסיון המוצלח הראשון להעביר שידור רדיו באוויר גם לרשת האינטרנט וזאת נעשה לאחר מספר חודשי מחקר בתחנת הרדיו של הסטודנטים WXYC באוניברסיטת צפון קרולינה. מעניין לקרוא שכמו כל רשת האינטרנט שמקורה באקדמיה בארה"ב, גם הרדיו האינטרנטי מקורו באקדמיה (גם פייסבוק) וזאת מכיוון שהאוניברסיטה ותחנת הרדיו שלה אפשרה לעשות ניסיונות שהובילו בסופו של דבר לפריצת דרך בשידורי רדיו דרך האינטרנט. בתאריך 7.11.1994 החלה תחנת הרדיו WXYC שעד אז שידרה באופן רגיל שידורים באוויר (terrestrial radio) להעביר את שידוריה גם דרך רשת האינטרנט והפכה בזאת לתחנת הרדיו הראשונה ששדרה בשיטת ה- STREAM. מכיוון שהטכנולוגיה לביצוע שידור כזה היתה אז בחיתוליה, השתמשו טכנאי התחנה בערוץ האודיו של תוכנת CU-SEEME שפותחה באוניברסיטת קורנל בארה"ב.

צילום מסך של תוכנת CUSEEME

במלאת 10 שנים לשידור הראשון הוקלט ראיון עם מספר אישים שהיו מעורבים בזה והם מספרים שהסיבות שהביאו אותם להיכנס להרפתקה יוצאת דופן זאת היו בין היתר שאם לא הם, מישהו אחר יעשה זאת, וכן בעיות משפטיות ששמשו כאתגר ליועצים המשפטיים של התחנה והאוניברסיטה להביא שידור רדיו דרך האינטרנט. ואמנם מספר חודשים לאחר מכן החלה תחנה נוספת (WREK) לשדר דרך האינטרנט בשיטה אחרת.

גרפיקה שהופקה לרגל 10 שנים לשידור הראשון ב-WXYC

קפיצה גדולה

אי אפשר לסקור את התפתחות רדיו האינטרנט מבלי לדבר גם על MP3. פורמט זה היה ה- "DRIVE" שגרם לשינוי הגדול בכל הקשור לשמיעת מוסיקה, צריכתה, הורדתה מרשת האינטרנט באופן לא חוקי ולבסוף קנייתה בצורה מסודרת. MP3 הידוע גם בשמו המלא MPEG Audio Layer III הוא תוצר של של חברה גרמנית בשם Fraunhofer-Gesellshaft שהחלה במחקר בנושא שידור אודיו דיגיטלי. בשנת 1988 הוקמה ועדת משנה של ארגון ה-ISO (בארה"ב) בשם Motion Pictures Expert Group שעסקה בתקינה של וידאו ואודיו ולבסוף רשמה פטנט ב-1996 ל-MP3. הרעיון מאחורי קבצי MP3 היה כמות הדחיסה שלהם שהתגלתה כמעולה עם שמירה טובה של איכות הסאונד. עד כניסת התקן הזה לא הייתה שיטה טובה לשמור קבצי אודיו בגודל סביר, מה גם שבאותם שנים לא היו דיסקים קשיחים בגדלים כפי שאנחנו מוצאים כיום. הופעתה של תוכנת WINAMP בשנת 1997 הסעירה את רשת האינטרנט בפרנזי של הורדות שירים מטורפות – אז גם החלה המהפכה האמיתית בתעשיית המוסיקה ושנמשכת עד ימינו.

מסך תוכנת WINAMP גרסה אחרונה

הצלחת ה- MP3 הניעה את תעשיית הגדג'טים קדימה לפתוח נגנים ניידים קטנים עם שטח אחסון שאפשר שמירת כמות יפה של שירים בנגן. על פי וויקפדיה הנגן הראשון המסחרי בשוק היה MPMan של חברה דרום קוריאנית בשם SaeHan Infornation Systems ונמכר ביפן במחיר מדהים של 400 דולר. נגן זה לא כבש את השוק ורק המוצר הבא ה- Rio PMP300 של חברת דיאמונד מולטימדיה שיצא זמן קצר אחרי זה כבר נקלט בשוק הרבה יותר טוב.

נגן ה-MP3 RIO

אבל את הנעץ האמיתי נעצה כמובן חברת אפל שהוציאה את נגן האייפוד הראשון שלה בנובמבר 2001. האייפוד בשיתוף עם תוכנת ITUNES שהוכרזה באותה שנה והמחשב, הניעו תעשייה שלמה של הורדות מוסיקה חוקיות וגם לא, וייצרו את המושג הבא הפודקאסט. ה- Podcast בבסיסו הוא הקלטה רגילה של תוכנית רדיו בכל נושא שעולה בדעתו של העורך או המקליט. הקובץ נארז לפורמט MP3 ומועלה לרשת האינטרנט לאחסון ולהורדה.

אחת הגרסאות של האייפוד של אפל בצבעים שונים

במאמר שפורסם באוקטובר 2004 בניו-יורק טיימס מציין הכותב שתחנת רדיו בבוסטון מעלה חלק מתוכניותייה לרשת האינטרנט בצורת פודקאסט. שיטה זה הפכה כמובן לנוהל קבוע, ובארץ ניתן למצוא כמות נכבדה של תוכניות רדיו מקול ישראל בערוציו השונים להורדה שקופה חופשית וחינמית מהאתר של רשות השידור באינטרנט. שרות דומה ולא רישמי נוכל למצוא באתר הישראלי ICAST המרכז כמות עצומה של הקלטות של תחנות רדיו שונות בארץ ועוד. האתר הוקם לפני מספר שנים ע"י בועז אורדן ומוטי ליפמן. בועז, מומחה במוצרי אפל, היה הראשון להקליט פודקאסט שהוקדש כמובן למוצרי אפל וחיפש מקום לאחסן את ההקלטות שלו וכך נולד האתר. את הצלחת הפודקאסטים בעולם יש לייחס גם לשירות ה- RSS, טכנולוגייה שמאפשרת לנרשמים לשירות לקבל עידכונים אוטומאטיים בדואר האלקטרוני לכל הנעשה ברשת. הרי אין כל אפשרות סבירה לעקוב אחר כל שינוי באתר זה או אחר באינטרנט. מקליטי פודקאסטים רבים החלו להשתמש בשירות ה-RSS כדי להודיע למאזיניהם על הקלטה חדשה זמינה. הצלחת שיטת הפודקאסטים באה גם בגלל הנושאים המוקלטים בהם שהם מיוחדים ולא נמצאה להם במה בשום מקום משודר אחר. הם החלו בעיקר בהקלטות שעסקו מן הסתם בטכנולוגייה ועברו לכל נושא שעולה על דעתכם. עם השנים תפוצת השיטה תפסה פופולאריות רבה וכניסת האייפון והסמארטפונים הגדילה עוד יותר את מאזיני הפודקאסט.

הקשבה לרדיו דרך המחשב

התקדמות הטכנולוגיה כפי שנסקרה עד פה מביאה אותנו לחגיגה האמיתית ואלו הם שידורי רדיו שמועברים באופן קבוע דרך רשת האינטרנט. בגדול ניתן לחלק שידורים אלה לשניים – שידורי רדיו שנמצאים באוויר כתחנות רדיו מקומיות ושמועברות גם באינטרנט ושמכונות גם כ- Simulcast. ותחנות רדיו המשדרות רק דרך האינטרנט. בנוסף אנחנו מוצאים שירותי אינטרנט המשדרים מוסיקה "לפי ביקוש" (On Demand) וגם הם הופכים פופולאריים ביותר. 88 אף אם ששייכת לקול ישראל משדרת 24X7 גם דרך האינטרנט והיא אחת התחנות להן אני מקשיב קבוע (גם באוטו). בשנים האחרונות משתמשת התחנה בפייסבוק כדי לקדם את עסקיה ולהגדיל את קהל המאזינים, בעיקר דרך תגובות, מבצעים ואפילו חידונים קצרים שפרס בסופם אם ידעתם את התשובה.

דף הפייסבוק של 88 אף אם

בכלל, האזנה דרך המחשב קלה ביותר וכמובן אינה מצריכה רדיו כאביזר נוסף. ניתן להסתפק ברמקולים במסך המחשב, אפשר כמובן לרכוש רמקולים איכותיים ואביזרים נוספים כמו DAC. במסגרת התחקיר לכתבה זו מצאתי את PLANETROCK תחנת רדיו המשדרת מלונדון. שידורי התחנה מתבצעים בטכנולוגיית DAB (שידורים דיגיטליים באוויר) ומועברים לכל העולם גם דרך האינטרנט. ניתן לרכוש מנוי VIP לתחנה המאפשר הקשבה באיכות דיגיטלית טובה יותר ופחות פרסומות. התחנה משדרת מוסיקת רוק מסוגים שונים. לגיטריסט הזמר ג'ו בונאמאסה יש תכנית קבועה המשודרת בשעה 1800 שעון לונדון בכל יום ראשון. אם לא הספקתם להקשיב לשידור החי ניתן למצוא את התוכנית בלחצן On Demand באפליקציית הנגן שלהם.

הנגן של PLANETROCK כפי שמופיע במחשב

האתר RAD.IO המשדר מגרמנייה מרכז תחתיו כ-7000 תחנות רדיו שונות (ערוצים) גרמניים ובינלאומיים שונים וגם פודקאסטים. אחת התחנות האלה היא avrobaroque המשדרת רצוף ללא פרסומות מוסיקת בארוק מופלאה מהולנד. אתר התחנה מראה לנו באייקון מסתובב מה משודר עכשיו ואף מאפשר לנו לרכוש את המוסיקה בצורה מסודרת מה-ITUNES או מהאתר של אמאזון.

עמוד הבית של RAD.IO

כמו כל עסק, גם תחנות רדיו בעולם נסגרות לפעמים. מהלך כזה עלול להיות מכה קשה לבעלי התחנה וגם למאזינים הקבועים שלה. בעולם הרדיו האינטרנטי, תחנות רבות עובדות עם פורטלים שמרכזים רשימה ארוכה של שידורים עצמאיים ונותנים להם שירותי אחסון ושידור, וסגירת פורטל כזה עלולה לפגוע במשדרים. מקרה כזה קרה במהלך העבודה על מאמר זה עם הפורטל LOUDCASTER שסגר את שעריו בסוף ספטמבר האחרון והוא מפנה את הלינק לפורטל אחר בשם LOUDCITY

LOUDCASTER מודיע על סגירת השידורים

תחנה אחת לה הקשבתי במסגרת התחקיר למאמר זה היא The Legacy שנאלצה להעתיק את פעילותה בעקבות סגירת הפורטל. בנוסף לזה היא חברה גם ברשת אינטרנטית של משדרים עצמאיים ותחנות קטנות המשדרות מן המרתף כהגדרתן. BBNLIVE מאגד תחתיו יותר מ-100 תחנות כאלה, תומך בהן ומאפשר רישום חינם ואף מייעץ איך להקים תחנת רדיו באינטרנט.

עמוד הבית של BBNLIVE

שירותי האזנה דרך האינטרנט

באפריל שנה זו פרסם האתר פי.סי. מגזין רשימה וביקורת על עשרת האתרים החינמיים הטובים ביותר לדעתו להשמעת מוסיקה דרך האינטרנט. במקביל מנהל וויקיפדיה רשימה של שרותי מוסיקה באינטרנט – List of Online Music Databases שנראית מקיפה ביותר ומעודכנת. ברשימה יש שתי טבלאות כשהשנייה מתייחסת גם לשרותי הזרמת מוסיקה ולאפליקציות עכשויות לסמארטפונים. מעניין שהאתר Live365 לא מופיע בהם. צריך לשים לב גם ששירות נהדר כמו פנדורה אינו זמין בישראל בגלל בעיות של זכויות יוצרים בינלאומיות. וכדי להשתמש בשרות כזה יש להשתמש בשרותי פרוקסי חינמיים או בתשלום (עדיף).

ועכשיו לפנדורה. Pandora לאחר כניסה האתר מאפשר יצירת תחנות רדיו אישיות שלך לפי ג'אנר מוסיקלי או אמן. התחנה בוחרת באופן רנדומאלי פנימי שלה את האמנים שהיא מנגנת. בשנת 1998 הועבר בארה"ב חוק שנקרא The Digital Millennium Copyright Act או בקיצור DMCA שמסדיר אספקטים שונים של השמעת שירים ברדיו ובאינטרנט, ביניהם האיסור להשמעה רצופה של תקליט שלם במסגרת זמן של 3 שעות ועוד איסורים שונים. ממשק פנדורה מאפשר רישום זריז ובחינם לשירות ולאחר בחירת אמן או סוג מוסיקה, מתחיל להזרים שירים בסגנון שנבחר ע"י אמנים שונים. הממשק מציג גם את מילות השיר ואף ביוגרפיה של האמן או הלהקה. כפתור בוהן למעלה או למטה מאפשר להודיע לתחנה אם אהבתם שיר זה או אחר או לא. השירות גם מאפשר רכישת מנוי שנתי או חודשי. מנוי שנתי עולה 36 דולר ומאפשר שמיעה רצופה של 5 שעות ללא הפרעות מצידה של פנדורה, בלי פרסומות, איכות סאונד משופרת ב- 192k ושימוש באפליקציה ייעודית ללא צורך בפתיחת דפדפן. כמובן שניתן גם לרכוש שיר זה או אחר או סי.די שלם מאייטיונס או אמאזון.

האתר פנדורה מודיע שהשירות לא עובד בארץ

Last.FM הוא שירות הזרמת מוסיקה בדומה לפנדורה. הוקם בשנת 2002 באנגליה ונמכר בשנת 2007 לחברת CBS. ממשק הניהול שלו דומה לפנדורה אולם מחייב רישום למנוי בעלות של 3 דולר לחודש אחרי שמיעת 50 קטעים בחינם. Last.fm עובד גם בישראל ללא צורך בשימוש בטריקים.

עמוד הבית של LAST FM

ג'אנגו Jango דומה לשירותים האחרים שציינו ויש שטוענים שיש בו פחות פרסומות, הוא בחינם, עובד בישראל ללא טריקים והממשק שלו פשוט, וכן יש בו פחות הפסקות. פורטל נוסף לשמיעת רדיו שכבר הזכרתי הוא Live365 הנקלט בישראל ומשדר בחינם כמות עצומה של תחנות. לאחר רישום קל ניתן לבחור סוג מוסיקה ולמצוא אלפי תחנות לשמיעה רצופה. לפורטל יש מיליוני מאזינים בחודש והוא מרכז תחתיו מגוון עצום של יותר מ-260 סגנונות מוסיקליים כשחלק מן התחנות הן מסחריות וחלקן אף ציבוריות. בנוסף מאפשר הפורטל לכל אחד לבנות לעצמו תחנת רדיו ולהתחיל לשדר. Live365 משדר החל משנת 1999 וזאת בזכות מודל עסקי שמחזיק מעמד למרות התחרות בשוק ומצב תעשיית המוסיקה בכלל. הוא נחשב לגדול ביותר בסוגו ומשדר כיום יותר מ-7000 תחנות רדיו גם דרך אפליקציות לאנדרואיד ואייפון.

ממשק הפורטל כ-APP באייפון

Streema הוא פורטל שמזרים רדיו כמו שאר האתרים. הוא מאגד תחתיו למעלה מ- 20,000 אלף תחנות רדיו מכל העולם כולל ישראל. ניתן לנגן תחנות ישר מן האתר או להתקין תוסף (PLUGIN) לדפדפן כרום של גוגל. בבדיקה שערכתי מצאתי שהתוסף לפעמים נתקע ולא מגיב, כך שניתן לנגן תחנות יש מן האתר. ואם אנחנו עוסקים בנקודה זו בתוספים, יש לציין את הכמות הנכבדה של PLUGINS שקיימים להורדה בחינם לכרום. נכנסים בכרום ל- SETTINGS ומשם ל- EXTENSIONS ואז ל- Get More Extensions ומחפשים בחלון החיפוש RADIO, מופיע ברשימה ראשון, לוחצים על הכפתור מימין Add To Chrome, ותוך שניות זה מותקן.

דוגמא להוספת APP לדפדפן CHROME של גוגל

הממשק RADIO בכרום קליל ואינטואיטיבי ומאפשר להזרים תחנות שונות ממדינות כמו אנגליה, ארה"ב, אוסטרליה, מקסיסקו ועוד. כרום מאפשר התקנת תוספים אלה ישירות וללא הגדרות נוספות. יש לציין שחלק מהתוספים האלה מוספים כאיקון ליד חלון כתובת האינטרנט בדפדפן וחלק מהם מופיעים כאיקון בדף הראשי של כרום (ראה דוגמא) לצד איקונים כמו ג'ימייל, יוטיוב, חיפוש בגוגל. יש גם לציין שתוספים אלה (APPS) מרחיבים את דפדפן כרום בנושאים רבים ומגוונים בדומה ל-APPS לאייפון או אנדרואיד.

דפדפן כרום של גוגל מורכב משני דפים ראשיים – בדוגמא שלפנינו אנחנו רואים את ה-APPS שניתן להוסיף

תצוגה של ממשק הרדיו בכרום

שירות אחר מעניין שאינו זמין רשמית בישראל (עובד דרך פרוקסי) הוא songza שעובד באייפון באנדרואיד ובאייפד ומאפשר האזנה רצופה למוסיקה ללא הפסקה וללא פרסומות. על פי דברי המפתחים הייחוד באפליקציה זו הוא האופציה לבחור סוגי מוסיקה לפי צורך או רצון. לדוגמה מסיבת קוקטייל של בני 60 ומעלה החובבים את המוסיקה של פרנק סינטרה. או מוזיקה למסיבת ריקודים רועשת. את מבחר השירים והפלייליסט קובעים מומחי מוסיקה בסגנונות השונים ולא מחשב.

דוגמא של אחד המסכים של SONGZA

קצרה היריעה מלתאר את עשרות השירותים השונים שמזרימים לנו הביתה מוסיקה ווידאו ונחתום באייטיונס של אפל שגם בו נוכל להאזין לאלפי תחנות רדיו שונות מכל העולם. ממשק האייטיונס נוח מאוד לשימוש ומזרים את המוסיקה ישירות ללא העלאת ממשק נוסף שקיים לכל שירות בנפרד. מתוך התפריט משמאל נבחר "רדיו" ונקבל רשימה של הסגנונות השונים, קלאסי, רוק, בלוז וכו', לחיצה על כל סגנון תיתן רשימה של כל התחנות שכלולות במערכת של אייטיונס. ללחוץ ולהנות. יש לציין שממשק האייטיונס מאפשר בעיקרון גם לרכוש מוסיקה בצורת קבצים בודדים או תקליטורים שלמים, אולם השירות לא ממש זמין בישראל, ולפי עיתון דהמארקר מהימים האחרונים, אפל נמצאת בדיונים לגבי פתיחת השירות באופן חלקי גם בישראל וגם למוסיקה מקומית בעברית.

מסך האייטיונס שמנגן תחנות רדיו

לסיכום פרק זה נציין את ממשק הרדיו אונליין של הבי.בי.סי. ממשק זה שנקרא גם IPLAYER מאפשר צפייה בתוכניות טלוויזיה (מוגבל לאנגליה בלבד) והאזנה לרדיו בכל העולם. הפורטל מאפשר חיפוש תוכניות רדיו לפי נושאים כמו ילדים, בידור, לימוד, מוסיקה ועוד. או האזנה לרדיו לתחנות השונות של ה- BBC.

הממשק הישן של IPLAYER של ה-BBC

לאחרונה השיקה ה-BBC מראה חדש לפורטל הרדיו שלה והוא נראה כך:

ה-"לוק" החדש של פורטל הרדיו של ה-BBC

הברזלים
האזנה לרדיו אינטרנטי בסגנונות השונים שלו אינה מוגבלת כיום לישיבה ליד המחשב. במשך השנים מוציאות חברות שונות אביזרים לשמיעת רדיו דרך רשת האינטרנט. במאמר זה אציג כמה מהם. הפיתוח הראשון של רדיו כזה ללא שימוש במחשב היה הקרבאנג'ו – חברה שנקנתה בשנות ה-2000 ע"י 3COM. למרות שהמוצר הוכרז, הוא כנראה לבסוף לא נמכר. בשנת 2007 הכריזה פיליפס על מוצר ביתי לנגינת מוסיקה ששולב בו מרכיב של רדיו אינטרנטי. בכתבה שנמצאת ביוטיוב:

מתואר מוצר זה שכנראה היה אחד מהראשונים. מאז חברות רבות מוציאות מוצרים כאלה לשוק ואז מפסיקות את הייצור שלהם. אחד המוצרים היותר פופולאריים היה ליין המוצרים של לוג'יטק שנקרא סקוויזבוקס שגם אותו הפסיקה לייצר לוג'יטק וכיום היא מסתפקת במוצר שנקרא UE Smart Radio. הנה סרטון יוטיוב קצר:

מוצר נחמד חדיש ומעניין ששווה לבדוק אותו הוא ה- Q2 זוהי קובייה קטנה צבעונית בגודל 10 סנטימטר שניתן לתכנת בה מספר תחנות. המחיר שלה 90 פאונד. הנה כתבה נחמדה על המוצר:

מוצר נוסף שמנגן רדיו אינטרנטי התגלה ב- 2008 כשבקרנו בארה"ב ורכשנו את קונסולת המשחקים של סוני ה- PSP בגרסתה החדשה שיצאה אז. לתדהמתי גיליתי שהיא מסוגלת לנגן רדיו אינטרנט. למעשה גם ה-PSP הקודמת ידעה לנגן רדיו אינטרנט אולם לא הייתי מודע לזה.

סוני PSP3001 גרסת 2008

לפניכם סרטון קצר מיוטיוב שמדגים את פעולת הרדיו ב-PSP. שימו לב שאיכות הסאונד לא משהו, אולם החלפת התחנות מזכירה מעבר בין תחנות בגלים קצרים. את שירות הזרמת התחנות לקונסולה נותן SHOUTCAST:

חברה נוספת שמייצרת מקלטי רדיו לאינטרנט היא GraceDigital שלה 8 מקלטי רדיו במחירים של החל מ- 130 דולר ועד 250 דולר. בישראל נראה לי שהשוק לא ממש חיבק גאג'דים אלה מה גם שהמחיר שלהם לא תמיד מדבר לצרכן הישראלי. לעומת זאת רסיברים לקולנוע ביתי כבר מכילים רכיב זה כך שחובבי קולנוע ביתי הרוכשים רסיברים יכולים להנות גם מהקשבה לרדיו מכל העולם. לדוגמא ברסיבר לקולנוע ביתי של דנון AVR 1912 יש מערכת שמאפשרת להקשיב לרדיו אינטרנטי וכך גם יצרנים אחרים. מלבד זאת ניתן גם לרכוש יחידה נפרדת לשמיעת רדיו והזרמת מוסיקה כמו ה-N-50 של פאיוניר שנקרא גם Network Audio Player שמאפשר אינטגרציה עם מערכות של אפל. לפניכם סרטון קצר שמדגים את GraceDigital:

טכנולוגיה

SHOUTcast היא אחת מהתוכנות והטכנולוגיות מאחורי הזרמת שידורי הרדיו בהם אנו עוסקים במאמר זה. היא פותחה ע"י חברת NullSoft שנמכרה לאחר מכן ל-AOL. חברה זו כתבה את תוכנת WINAMP שהיתה כל כך פופולארית בראשית ימי ה- MP3. האתר Shoutcast משמש כפורטל נוסף להקשבה לרדיו אונליין ומראה בדף הראשי שלו יותר מ-52,000 אלף תחנות רדיו ויותר מ-800,000 אלף מאזינים בו זמנית לתחנות השונות. ניתן גם לראות כמה מאזינים יש לכל תחנה, את איכות השידור ב- BitRate, וכן באיזה פורמט משדרת. מן התפריט בצד ניתן לבחור את סוג המוסיקה לגווניה השונים. הפורטל מאפשר גם לבנות תחנת רדיו ולהתחיל לשדר. המערכת של SHOUTCAST נחשבת למה שנקרא במערכות מחשבים ל- Cross Platform ועובדת על חלונות מאק לינוקס וסולאריס בתצורה של client-server וכן ניתן להוריד נגנים לסמארטפונים וטאבלטים.

דף הבית של פורטל SHOUTCAST

Winamp כפלאטפורמת שידור וניגון לא היתה הראשונה בשוק והקדימה אותה הטכנולוגיה של RealAudio שהחלה את פעולתה בשנת 1995 עם נגן מדיה בשם RealAudio Player. התוכנה היתה בזמנו מאוד נפוצה במיוחד ע"י התוסף שהותקן אז בדפדפנים ואפשר להאזין למוסיקה בסטרים ואף לצפות בווידאו. אפילו הבי.בי.סי השתמש בטכנולוגייה זו לפני ה-iPlayer שלו. קיימות עוד תוכנות לשידור סטרים של אודיו ווידאו אותן נוכל לראות במאמר בוויקיפדיה.

נגן REALPLAYER כפי שהוא נראה היום

ומה בישראל

יצאתי לביקור באולפן קטן ביפו משם משדרת תחנת הרדיו "כל השלום" ופגשתי שם את D.J אריק טלמור שעוסק ביומיום בניהול תשתיות מיחשוב, ושידור ברדיו הוא תחביבו מזה שנים. אריק משדר מדי יום רביעי בין השעות 18:00-20:00 "רדיו אקטיבי" מוסיקה שאהובה עליו בסגנונות שונים.

אריק טלמור משדר מהאולפן ביפו

התחנה ממוקמת בפועל בירושלים ונעזרת גם באולפן הקטן מיפו משם היא משדרת בעזרת טכנולוגיה של מיקרוסופט שנקראת Windows Media Encoder. ניהול התחנה מתבצע בעזרת תוכנה בשם ZaraStudio שהיא חינמית, וניתן גם לרכוש גרסה מקצועית. השידור בימי רביעי מועבר דרך רשת האינטרנט ובזק לאולפן בירושלים ומשם מוזרם כ- Web Radio להאזנה דרך המחשב או הסמארטפון. בעבר שדרה התחנה באוויר בתדר 107.2 אף אם אולם בגלל מגבלות רגולטוריות נאלצה לרדת מהאוויר ולהישאר באינטרנט ומכאן חשיבות הפורמט כחלופה לשידור רגיל.

האולפן הקטן ביפו – משמש גם כמשרד

עם סיום השידור החי העלה אריק את ההקלטה בפורמט של MP3 לאתר של ICAST לצורך שמיעה או הורדה, הנה הלינק
כמוכן צילמתי את אריק תוך כדי שידור בו הוא מתייחס לכתבה אותה אתם קוראים:

יצאתי לביקור בתחנת אינטרנטית נוספת שנקראת "רדיו הקצה". את התחנה מפעילים נדב רביד וקוואמי שעד לפני כשנה שידרו תכנית רדיו באותו שם בגלי צה"ל במשך 13 שנה.

התחנה ממוקמת במכללה לסאונד BPM ברחוב בן אביגדור בתל-אביב

רצועת השידור של התכנית בגלי צה"ל היתה בלילה והיה לה קהל מעריצים גדול ומיוחד. לדברי נדב הורדת התכנית והשוק הראשוני למאזינים, עשתה לה רק טוב מכיוון שזה דחף את שני השדרים לחפש בית חדש אותו מצאו במכללת בי.פי.אם שבתל-אביב. מלבד שינוי מסגרת השידור, רצועת השידור של התכנית המרכזית עברה לשעות היום ומועברת בשידור חי כל יום בין השעות 15:00-17:00, כשבשאר השעות מזרימה התחנה שידורים חוזרים. בכוונת מנהלי התחנה להרחיב את השידורים בהמשך ולהתרכז במוסיקה אותה הם אוהבים שכוללת אינדי, אלקטרוני, מתקדם, שוליים ועוד. השבוע כשבקרתי בתחנה ניגן נדב את המוסיקה של Black Moth שעל פי וויקיפדיה נחשבת כ- American Experimental וכוללת פסיכדלי, פולק, אלקטרוני, ופופ. לצידו של נדב יושבת נועה ארגוב, בעצמה יוצאת גלי צה"ל המשמשת כמפיקה בשידור ומייעצת גם בנושאי לשון ואף פורטוגזית. כמיטב הרדיו החברתי של ימינו, נדב ונועה יושבים במקביל לשידור על הפייסבוק מעדכנים ועונים לשאלות.

נועה ארגוב ונדב רביד באולפן "רדיו הקצה" בזמן השידור

כדי לקבל תחושה איך נראה שידור רדיו חי באולפן ועל הדינמיקה שבו, צלמתי קטע וידאו קצר:

בסוף השידור שאלתי את נדב כמה מאזינים יש לתכנית בשידור חי, נדב סרב (באדיבות) לענות וציין שבין מאות לאלפים. בעיון בעמוד הפייסבוק של התחנה אני מוצא שיש לה יותר מ-5000 לייקים שזה בהחלט מכובד. בשבועות האחרונים נערך פסטיבל מוסיקה אינדינגב והתחנה שידרה משם בצוות מוגבר.

צוות השידור של רדיו הקצה בנגב (צילום: עומר סנש)

כדי לקבל קצת רקע על הטכנולוגיה והשיטה מאחורי השידורים, דברתי עם עומר סנש המשמש כמהנדס השידורים כשמאחוריו ניסיון רב בשידור מגלי צה"ל. עומר סיפר לי שנדב משדר מהאולפן בעזרת תכנת DJ בה נמצאים כל קטעי המוסיקה ערוכים לפי הסדר, וכן תוכנת ZaraStudio שמארגנת את השידורים. הזרמת השידור עצמו ברדיו הקצה מתבצעת בטכנולוגיה של SHOUTCAST ב-MP3 ובקצב של 128 ביט. כרגע נמצאת התחנה בשלבי בטא ויש תוכנית לעבור לטכנולוגיה הבאה בשידורי רדיו באינטרנט ב- aacPlus. בנוסף לשידורים מהאולפן, משדר יואב קוטנר פעם בשבוע מביתו עם ציוד שידור בסיסי, כשהשידור מועבר דרך אולפן התחנה לרשת האינטרנט. כל התוכניות החיות מועלות בגמר השידור לאתר ICAST בצורת קובץ MP3 להורדה ושמיעה מאוחרת.

ציוד השידור בנגב (צילום: עומר סנש)

מכיוון ששידורי רדיו באינטרנט הם עדין בשוליים וללא התייחסות מתאימה מעניין לגלות שעיתון הארץ באופן קבוע מתייחס לנושא בפינה שנקראת "נשארים בבית" בתוספת היומית לעיתון -"גלריה". מדי פעם מתפרסמת בפינה ידיעה על תחנה איטנרנטית מעניינת או תקליט שמשודר חי באיזה אתר נידח. חלק מהתחנות להן אני מקשיב גיליתי בפינה בגלריה. מלבד התחנות הישראליות המוזכרות כאן יש עוד כמה פורטלים בעברית שעוסקים בזה ונזכיר את FM1 שמרכזת את מרבית תחנות הרדיו בארץ במקום אחד ולהאזנה ישירה. התחנות מחולקות לנושאים ויש בה גם סקציה לתחנות אינטרנטיות. דוגמא נוספת הוא האתר RLIVE שנותן גם לינקים לתחנות אינטרנטיות בחו"ל וכן גם מאמרים קצרים. ויש גם את האתר של ארז וענונו DJEREZ שקורא לעצמו "אתר התמיכה בתחנות רדיו אינטרנטיות" שלא נראה ממש מעודכן.

דוגמא לידיעה ב"גלריה" הארץ

בדוגמא מעיתון הארץ נכנסים לאתר האוסטרלי abcjazz.net.au ניתן למצוא לחצן "האזן לשידור החי" כמו בכל התחנות האחרות, לוחצים ועולה הנגן הייעודי של התחנה.

דוגמא לנגן הייעודי של תחנת הרדיו האינטרנטית

ולסיום הפינה הערבית. באפריל 2011 פרסמו כלי התקשורת וביניהן דה מרקר ידיעה על הקמת רדיו אינטרנטי בערבית בחסות האתר בערבית PANET . אני לא הצלחתי למצוא לינק לשידורים אלה.

הידיעה כפי שפורסמה בדה מרקר

סיכום

הרדיו כפי שהכרנו אותו לא השתנה בהרבה, אולפן, מיקרופון וקריין – חדר מבודד אקוסטית וטכנאי מאחורי הזכוכית. מה שכן עובר שינוי זו הטכנולוגיה שבעזרתה השידורים מגיעים אלינו ואופן ההאזנה. כמוכן הקהל גם משתנה בהתאם מכיוון שיש לו יותר ערוצי מדיה להתעסק אתם – מחשב, סמרטפון, פייסבוק, יוטיוב ועוד. שידורי רדיו דרך האינטרנט לוקחים את הרדיו צעד גדול קדימה בכל הקשור לזמינות, מהירות וקלות תפעול. אם פעם היינו זקוקים לצוות גדול כדי להרים שידור, הרי היום אפשר להסתפק במועט, כפי שראינו בכתבה זו, ועדין לקבל שידורים איכותיים עם תכנים שאף פעם לא היו זמינים ברדיו הרגיל משיקולים טכניים ומסחריים. רשת האינטרנט ופרוטוקול ה-IP הפכו לחלק אינטגרלי בחיינו המודרניים כשהרדיו הישן והטוב בעזרת האינטרנט הופך לחברתי יותר ונגיש יותר.

ואסיים באתנחתא קומית. לבלוגר הטכנולוגי Chris Pirillo יש ערוץ שידור קבוע ביוטיוב, והוא כותב ומדבר על נושאים שמענינים אותו. לפניכם שני סרטונים העוסקים ב- WebRadio, בראשון הוא מדבר על שידור דרך המחשב בעזרת תוכנה בשם Radionomy. האתר משמש גם כפורטל שמיעת תחנות אונליין, וגם מסביר באריכות את שלבי הקמת תחנת השידור והשרותים הנדרשים לשידור כזה.

לסיום, בסרטון השני מתייחס כריס בצורה משעשעת להבדלים בין רדיו רגיל לרדיו באינטרנט:

תודה לגורמים הבאים אשר סייעו בהכנת הכתבה:

נדב רביד ונועה ארגוב – רדיו הקצה
עומר סנש – רדיו הקצה
אריק טלמור – כל השלום
שייקה גרינברג – עבור הגרפיקה

לדיון בנושא: רדיו אינטרנטי – זהו רדיו בטעם אחר


8:00
  /  
16.12.2012
  
מאת: דניאל מטלון

1