אוזניות: STREET by 50: Over ear Headphones

בחלק א' של הביקורת סקרנו את דגם ה- in ear של חברת SMS AUDIO, כעת בחלק ב' יצאתי לבדוק את דגם ...

7:00
  /  
09.12.2012
  
מאת: Beta
הקדמה

"אותה גברת בשינוי אדרת"

בחלק ב' אנו נפגשים שנית עם דגם נוסף של חברת SMS AUDIO, חברת האוזניות בבעלותו של הראפר "50 סנט", אך הפעם במקום דגם in ear שעליו דיברנו בחלק הקודם, נעסוק בדגם הקשת Full Size של החברה.
כעת, אחריי שעברנו את שלב ההיכרות עם החברה ואנו יודעים פתח דבר עליה, ניתן לקפוץ ישר "לביזנס".

האריזה

חווית האריזה הדקורטיבית אינה פוסחת גם מדגם הקשת החוטי של החברה (יש לציין כי לחברה יש דגם אלחוטי למתעניינים שבינכם).
האריזה בעלת נוכחות, גדולה ומאסיבית ואילולא היו אומרים לי שיש בפנים אוזניות הייתי בטוח שקניתי מוצר היקפי אחר למחשב. אריזה זו דומה לסגנון האריזה שהכרנו בדגם ה-in ear של החברה, "מעטפה" שבתוכה נכנסת קופסה שנפתחת כמו "ספר".
כפי שציינתי בחלק א', צבעי החברה הדומיננטים הינם כחול ושחור והם מתאפיינים גם כאן. "המעטפה" הינה בצבע שחור ו"הספר" (קופסה) בצבע כחול.
בנסיון לפתוח את האריזה הזו נתקלתי בבעיה קלה עד שמצאתי את החוליה שהפריעה לי על פירוק האריזה- היה מדובר במדבקות שקופות עגולות שמנעו החלקה של הספר מהמעטפה, וזה הצריך ממני לשלוף את הלדרמן הנאמן שלי לעבודת חיתוך קצרה.

המדבקה העיקשת שהפריעה על פירוק האריזה

אחריי שהפשטנו את הקופסת ספר מהמעטפה ניתן לחזות בכיתוב מבריק על כריכת קופסת הספר עם הלוגו של SMS AUDIO.

לוגו החברה

כאשר פותחים את ה"כריכה" מגלים את האוצר הגדול- האוזניות מסתתרות מאחוריי שכבת פסלטיק מוטבעת בצורת האוזניות שבאה לשמור עליהן מתזוזה בקופסה ונזקים נוספים. ניתן לראות שבחברה חשבו הרבה על נושא האריזה מ-א' ועד ת'.

במעמקיי הקופסה, מאחוריי האוזניות מסתתר האבזור של האוזניה אשר כולל:
-חוברת יצרן.
-כבל באורך 1.4 מטר בעל מיקרופון שיושב כ-20 ס"מ מהצד המתחבר לאוזניה.
-שק אפסון לניוד האוזניות.
-מטלית מייקרופייבר כדי שהאוזניות תמיד יבריקו.
-מתאם חיבור האוזניות לשמע במטוס (כנראה ש-50 מבלה איתם הרבה במטוס והיה חשוב לו הנתון הזה).

לצערי הרב לא נמצא בתוך האריזה מחבר מתאם מ-3.5 מ"מ ל- "1/4 שנפוץ במגבריי אוזניות ובשימוש מיקצועי. עקב עובדה זו ניתן ישר לפסול את האוזניות לשימוש מיקצועי או אודיופילי וניתן להסיק כי הייעוד שלהם הוא לדרכים.

האבזור עטוף בניילון ומוגן ממפגעים

האבזור בפריסה דקורטיבית

כבל האוזניות בעל המיקרופון. מוטיב הכחול-שחור שולט גם פה.

חשוב לי לציין את סוגיית הכבל שהפריעה לי.
לאורך החודשיים בהם האוזניות ישבו אצלי בשביל הביקורת הכבל שהגיע במקור ארוז בתוך הניילון (שראיתם קודם לכן) מעולם לא התיישר ונותן מפותל. זו נקודה שכל פעם שאני השתמשתי באוזניות הפריעה לי, זה מעיד על ציפוי כבל זול אשר משתמע גם בתחושת המגע שלו. אני חושב שעם השקעה שכזו באוזניות, יכלו לבחור כבל קצת יותר אייכותי, אולי אפילו שטוח כפי ששמו בדגם ה-in ear שלהם.

האוזניות

דגם ה- STREET by 50 over-ear headphones הינו דגם מסוג אוזניות קשת Full Size, דבר אשר מתאפיין בכך שהפאדים של האוזניה מקיפים את האוזן, ולבעליי אוזניי פיל כמו אצלי, מפעילות מעט מגע בכמה מ"מ החיצוניים של תנוך האוזן. זה נובע כתוצאה מקוטר הפאדים היחסית קטן של האוזניה שהינם בצורת עיגול ולא אליפסה כפי שניתן לראות בדגמיי סנהייזר וחברות נוספות בתחום האוזניות.
האוזניות שקיבלתי לביקורת הינן בצבע שחור, כאשר לצידן קיים גם דגם בצבע כחול ולאחרונה נוספו לקולקציית האוזניות של "50 סנט" צבעים משלל סקאלת הקשת שתוכלו לדמיין- לדוגמה צהוב, לבן, סגול ועוד. צבעים אלו ממותגים כ- "Limited Edition".
את הדגמים הללו ניתן לראות באתר היצרן.

נקודה נוספת וחשובה היא הכבל הנתיק של האוזניות. לאחרונה יוצא לי להתקל יותר ויותר באנשים על גבי הפורום המתעניינים באוזניות בעלות כבל נתיק- כעת ניתן להוסיף גם הדגם הנ"ל לרשימה.
היתרון בשימוש בכבל נתיק הוא במקרה וחלילה נהרס הכבל המקורי, ניתן לקנות בעלות של כמה שקלים כבל חדש PL3.5mm משתי הצדדים, ולחברו במקום המקורי.

מפרט טכני עפ"י אתר החברה
-דרייברים מיקצועיים בקוטר 40 מ"מ.
-באס מודגש/מוגבר.
-פאדים בעליי ספוג זיכרון.
-ביטול רעשים פסיבי (אטומות). [הערת הכותב- לא בדיוק כך בפועל. פרטים בהמשך המאמר]
-דליפת סאונד מינימלית כלפיי חוץ.
-זמין בשתי צבעים: "שחור צללית", "כחול פאנטום". היום קיימת גם הקולקציה המיוחדת בנוסף.

*אבזור: שק נשיאה, כבל נתיק בעל מיקרופון, מחבר מתאם למטוס ומטלית מייקרופייבר לניקוי.

נוחות, ניידות והנדסת אנוש

הנדסת אנוש
ניתן לראות כי SMS AUDIO ביצעו חשיבה רבה בבניית האוזניות הללו, שכן במראה הם נראות כמו פריט אופנה משורת המותגים העליונה.
שקע החיבור לכבל הנתיק ממוקדם בצד שמאל במידה קלה אחורנית לאורך האוזניה, בחשיבה שכזו שאת האוזניות לא שמים ישר על הראש, אלא בזווית קלה מסוימת שבה הקשת נוגעת בפדחת (פדחת= איפה ששמים את הכיפה בבית הכנסת). בצורה זו הכבל משתלשל ישירות מטה ולא מקבל כיפוף הגורם בסופו של דבר למנוף בשקע האוזניות.

אייכות החומרים סבירה והפלסטיקה המעטרת את האוזניה הינה שחור מבריק כפי שראינו בדגם ה-in ear, מהסוג שניתן למצוא במסגרות הטלויזיה. פלסטיקה מסוג זה אומנם משדרת יוקרה, אך בעת החזקה נותנת תחושה של מוצר עדין.
מנגד, באחד מסירטוניי היח"צ של החברה ניתן לראות את "50 סנט" מכופף את האוזניה לשלל כיוונים בכוונה להראות כי האוזניות עמידות ועשויית מפלסטיקה טובה ואייכותית. על הבדיקה הזו ויתרתי.

ניידות
האוזניות מגיעות עם שק אפסון שמאפשר לנייד את האוזניות. במבחן הניוד האוזניות כשלו שכן אינן מכילות מנגנון צירי לקיפול האוזניה בדומה לזה הקיים אצל המתחרות בשוק. מחסור במנגנון קיפול זה אומר בעצם שהאוזניות יהיו יותר פגיעות בתוך השק שלהן ופחות ניידות= תופסות יותר נפח בתיק שלכם. בעקבות כך, יצא לי לבדוק מספר פעמים שהאוזניות שלמות כשהתניידתי איתן. המלצה- אל תתניידו איתן אם הם לא ישבו לכם כל הזמן על הצוואר.

נוחות
האוזניות הינם אוזניות פול-סייז כפי שציינתי מספר פעמים קודם לכן והן מסוג Over- Ear, משמע הפאדים (כריות האוזניה) מקיפים את האוזן ולא מפעילים לחץ ישיר על תנוך האוזן, הגורם למאזין במהרה להוריד את האוזניות מראשו עקב הלחץ הלא נעים על התנוך.
במבחן הזמן לאורך האזנה לאלבומים בבית, ניתן לומר כי האוזניות נוחות מאוד. אצלי- כבעל "אוזניי פיל", הפאדים שבצורתם העגולה מפעילים מעט מגע בקצוות התנוך כיוון וקוטר הפאדים לא מספיק גדול, דבר זה מתבטא בהאזנות ממושכות ומתחיל להשפיע אחריי שעה פלוס כאי נוחות ורצון להוריד את האוזניות (ניתן להרגיש בתחושת ההקלה באותו הרגע).
הקשת של האוזניות מרופדת בצורה נאה באותו ספוג זיכרון שניתן למצוא בפאדים והיא אינה מפעילה לחץ רב על הראש באזור הפדחת.

עוד ניתן להוסיף כי בחברה חשבו על נושא כיוונון האוזניה וניתן לשנות את מיימדי הקשת במדרגות קבועות וכך לאזן את הצדדים בהתאם.
בנוסף, החלק שתופס את כוסות האוזניה (באנגלית -cups. היכן שנוצר הצליל), מתנהג בצורה הדומה למייסב כדורי ומאפשרת לכוס האוזניה לנוע מעלה ומטה בשביל נוחות מירבית. הביצוע מאוד אלגנטי ומוצלח.

אטימה
עפ"י הגדרת החברה האוזניות הינן סגורות ואטומות. לצערי הרב בתחום האטימה הן כושלות. האטימה דלה מאוד ועומדת להערכתי על סביב ה-10DB, ורעשים חיצוניים חודרים.
כמובן שעקב מבנהן הסגור אין זליגת אודיו כלפיי חוץ והאוזניה עומדת בהצהרת היצרן.

כפי שניתן לראות- האוזניה מכסה את כל האוזן

במבחן

מבחן האזנה

לצורך בדיקת האוזניות הישתמשתי בעיקר בלפטופ מדגם NV57H13u של חברת Gateway בעל כרטיס קול און-בורד של רילטק מכיוון ורוב השימוש התבצע בבית בהאזנה למוזיקה וסרטים.
בשימוש קל באוזניות עם ה- cowon I7 ניכר כי המגבר שיושב בחובו של הנגן מבצע עבודת הגברה נחמדה וסוחט מעט יותר מהאוזניות.

הקבצים המנוגנים מקודדים ב-FLAC וחלקם הקטן ב-MP3 320KBPS.

The Beatle- Abbey Road

מדובר באחד האלבומים היותר מפורסמים של הרבעייה המפורסמת. אלבום בעל מקצב רוק של הסבנטיז שודאי ורבים מחברי האתר גדלו עליו.

השיר Come together- פותח במקצב תופים המפורסם המלווה אותו לאורכו, האוזניות מבצעות את העבודה כהלכה והתופים נשמעים הדוקים וממוקמים במרחב כראוי. הגיטרה החשמלית שמנגנת לה בגבוהים נשמעת נקי וברור וניתן לחוש כי היא ממלאת את מקומה טוב מאוד לאורך השיר.

בשיר Maxwell's Silver Hammer ניתן למצוא את נקישות "הפטיש" המפורסם. הנקישות מדויקות ונשמעות בבירור לצד השירה ושלל הכלים הנוספים. האוזניות ניגנו את השיר הזה בצורה מאוזנת, אולם הגיטרה באס מעט הידהדה לי בנמוכים ותפסה קצת יותר מדי במה מהרגיל. דבר המתאפיין גם בשיר Oh! Darling.

Here Comes The Sun- בשיר זה שפותח בפריטות עדינות בגיטרה, הגבוהים היו מעט חסרים לי. הנמוכים מעט השתלטו על מרחב השירה והגיטרה העדינה שעושה את השיר הזה למה שהוא. היה חסר לי כאן האיזון ההרמוני בין הגבוהים לנמוכים והווקאל.

Because- השיר המלודי והעצוב הזה מלא בשירה מהדהדת שמתנגנת בדיוק כפי שצריך. הווקאל ממוקם טוב ביחס לבמה, שהינה גדולה דיה בכדי להכיל את שירתם של כל הרבעיה.

האלבום נשמע טוב סה"כ, אך ישנם מעט מריחות של הכלים על גבי הווקאל ולהיפך. דבר זה מתאפיין בעיקר בשירים "העמוסים" באלבום שמכילים שילוב רב של כלים ושירה צלולה.

Infected Mushroom- Vicious Delicious

האלבום הזה של הרכב האלקטרוני-פסיכודאלי הישראלי הינו אלבום נהדר לבדיקת האוזניות, הוא משלב ווקאל, גיטרות, תופים והרבה סינתיזייר ומלאכת מחשב. בצורה זו ניתן לבדוק תגובת האוזניה למוזיקה עמוסה ומלאה ברבדים על גבי רבדים של כלים ו-Bitים קצביים.

בשיר הפותח את האלבום Becoming Insane הגיטרות והמנדולינה נשמעות חלש ולא מעבירות כראוי את ה-Intro הראוי לאלבום ולשיר זה. בנוסף, לאורך השיר הבאס "דופק בראש", אך הוא מרוח ולא מדויק ומסתתר מאחורי "ערפל".

בשיר Heavyweigth ניתן למצוא לחנים עם אופי שאני אוהב להגדיר "מיצרי". האוזניות לא עמדו טוב במלאכת פירוט הגליצ'ים של הגיטרה החשמלית. בהמשך השיר לאחר 3 דקות יש קטע "פינג-פונג" קופצני שהאוזניות לא הצליחו כראוי.
כעבור 4:48 מתחיל סולו גיטרה חשמלית שאני מאוד אוהב בשיר זה. לצערי האוזנית לא נפתחו והעבירו את מריחת צליל הגיטרה החשמלית כמו שצריך ונותרתי מאוכזב.

בשיר הבא- Suliman שפותח בקיפצוציי "פינג-פונג" הגבוהים נשמעו מעט יותר אחידים, מסודרים, מהודקים וחדים.
ניתן לומר כי בשיר הזה האוזניות מחפות על העוול שביצעו שיר קודם לכן.

לצערי לאורך האלבום הייתה חסרה לי מאוד הבמה (כן- יש במה במוזיקה אלקטרונית! ) שגרמה לאלבום להשמע רזה, לא מספיק פתוח וזה הוביל לתחושה של איבוד הרבה צלילים במרחב, ובאס עם הרבה נפח וחוסר דיוק לאורך הווקאל.
לאורך סוף האלבום רבים מהשירים מכילים באס שמתאפיין ב-"קיק" (בעיטה), אותו האוזניות חיקו בצורה נהדרת ואין ספק שהוא "דפק בראש" כראוי והיה הדוק ודומיננטי כפי שצריך להיות.

Maya Isacowitz- Safe & Sound

זהו אלבום נהדר שמתנגן אצלי הרבה מאוד בשנה האחרונה מאז שיצא לי להכיר את מאיה בהופעותיה. האלבום הינו אלבום פולק ואני אוסיף לדעתי שהוא גם מתאים בהגדרתו לדעתי כאלבום soul מפני שיש בו הרבה נשמה וצליל נקי וטהור שמוכר לנו מהזמרות נשמה מהתפוצות.

בשיר Sweet Delusion הכלים ממוקמים בצורה נהדרת. הבמה נשמעת מרווחת, הכלים חדים ובולטים כמו שצריך. הפריטה של הגיטרה של מאיה שמתאפיינת לאורך שיריה מצלצלת ופותחת את אוזנו את של המאזין לז'אנר צלילים שאולי החמיץ ולא שמע באלבום זה בעבר.

בשיר Long Gone האוזניות מעט מאבדות את הפוקוס. השיר הינו קיצבי יחסית לאלבום זה ומתלווה בתופים אשר תופסים נפח בבימת הצליל. הבאס מושך את תשומת ליבו של המאזין מקולה של מאיה ובכך גורם לו לאבד את הקול הגבוה שלה מאחורי נגינת התופים.

אהבתי מאוד באוזניות שהן העבירו את תחושת הבמה אשר עשתה לי פלאשבקים להופעות שהייתי בהם. הווקאל נשמע נהדר ופריטות הגיטרה חדות ומעודנות במידה לפי השיר. סה"כ האוזניות הצטיינו טוב באלבום זה שבא לבחון כיצד הן מגיבות בווקאל ובגבוהים.

Gregorian – Masters Of Chant Chapter V

את גרגוריאן צ'אנטס יצא לי להכיר דרך אימי לפני שנתיים כשהתלבטה בקניה של אחד מאלבומיהם בחנות דיסקים. העטיפה האפלולית והמהפנטת שמתאפיינת בדמויות של נזירים משכה אותי מיד ללא ספק.
גיגלתי אותם והאזנתי להם למספר שירים ביוטיוב ומאז כל פעם שיש זמן רגוע פנוי אני מנגן אותם ברקע (ולפעמים גם נרדם לצליליי הנעימות שלהם).
ההרכב מבצע קאברים לשלל להיטים ישנים ומפורסמים של אמנים ולהקות מוכרות שתחזיר אולי לחלקכם עטרה ליושנה בסגנון חדש ומעניין. הייחוד של ההרכב הוא שהם מבצעים את השירים בסגנון כנסייתי/מנזר עתיק וווקאלי עשיר בכלים.

השיר Comfotably Numb- נפתח בנקישות פסנתר, אותן האוזניות מצליחות לבצע בצורה נאה, שהתבטאה במעט מחסור בדיוק הצליל. בהמשך השיר, טיפונת לפני האמצע ניתן לשמוע סולו צ'לו סוחף ומהפנט שמשתלב בצורה נהדרת עם הגיטרה החשמלית שבאה אחר"כ בסולו משלה בסוף השיר. הגיטרה בביצוע הסולו המוכר של השיר סחף אותי לנוכח הבמה הרחבה והצליל המהדהד שנותר למרות הכל מאוזן.

השיר A Weakened Soul- מתאפיין בנקישות קסילופון ופעמונים וקול נמוך ועבה. האוזניות עמדו בהצלחה בשיר וביצעו אותו ללא רבב 1:1. בסולו יש קטע ווקאל של לחישה נשית שיושב היטב בין סולם הצלילים בשיר הזה.

השיר Boulevard Of Broken Dreams מלא בחובו בתופיי רקע שמעניקים לשיר רקע קיצבי. האוזניות נותרות מדויקות ונאמנות בביצוע השיר, הבאס של התופים אינו מכסה על השירה העמוקה והנמוכה והרמוניית הצלילים חוגגת בבמה שקשה לתאר אם מאולם לא שמעת את הגרגוריאן.

לאורך האלבום מאוד נהנתי מחווית העוצמה שהאוזניות הגדישו בו ואת ההרמוניה של השירה לצד שלל הכלים שגורמים למאזין לחשוב שהוא בכלל לא יושב כרגע מול המחשב, אלא יושב באמצע קתדרלה באירופה.

סיכום

דוגמן הבית

את חלק א' של הביקורת אודות דגם ה- in ear סיימתי יחסית מאוכזב בעקבות כך שהאוזניות לא סיפקו לי את הציפיות הבסיסיות.
כעת, בחלק ב', המצב הפוך- דגם ה- STREET by 50 over-ear headphones של חברת SMS AUDIO מראה שאחריי הכל, החברה לא נותרת אדישה לנושא הסאונד והאוזניות שוות קצת יותר מהיותן פריט אופנה מן המניין. האוזניות מצליחות לשחזר את הבמה בצורה נהדרת, והווקאל נשמע נקי וברור כאשר מתנגן לחוד, אך כאשר קטעיי השירה מכילים קטעים באסיים עם הרבה צלילים נמוכים השירה הולכת מעט לאיבוד ברחביי בימת הצליל.

בנוסף, ראינו כי האוזניות מצטיינות בניגון גיטרות אקוסטיות ומעניקות לצליל אופי חוויתי של הופעה אינטימית. עוד יש להוסיף הוא ה"קיק" שלא מסרב להרפות ובועט במרץ בשירים בעליי מקצב ו-BPM גבוה.

לצערי במוזיקה אלקטרונית עמוסת רבדים שכוללת ניאונסים קטנים לצד ביט מהיר וקיצבי האוזניות מעט מפספסות ולא עומדות בקצב וכתוצאה מכך הבמה "חנוקה". יתכן מאוד כי חובבי הראפ/היפ-הופ יהנו מאוד מיתרון האוזניה שהוא הבאס המודגש ואופי "הסאונד האייפודי".

בעניין המבנה- האוזניות מראות שאומנם הן שבריריות, אך בפועל בעזרת שימוש במטלית המייקרופייבר שקיבלנו בתוך האריזה כעבור כל שימוש באוזניות וניקויי הפלסטיקה המבריקה נקבל את האוזניות במראה חדש כל פעם. כבל האוזניות הינו בעייתי מכיוון והוא לא אוהב להתיישר ומסתמן כי עשוי מציפוי זול.

הדגם- STREET by 50 over-ear headphones בדומה לאחיו הקטן מסוג ה- in ear בעל תג מחיר גבוה לטעמי, ויחס העלות-תועלת שתקבלו מהאוזניות הללו קטן לנוכח החלופות של המתחרות בשוק. במידה ואתם מחפשים אוזניות קשת מעוצבות וממותגות, שהן לא פחות מפריט אופנה מוביל ובעלות כבל נתיק יתכן מאוד שדגם זה יהווה את מבוקשכם.

יתרונות:
+עיצוב יפה ויוקרתי.
+הגיטרות נשמעות נקי וברור.
+כבל נתיק ופשוט להחלפה
+נוחות

חסרונות:
-אטימת רעשים לא מוצלחת
-הכבל נותר מבולגן מרגע הוצאתו מהשקית.
-באסים מעט מוגזמים שמשתלטים קצת על חלק מהמוזיקה.
-חוסר דיוק בפרטים במוזיקה אלקטרונית מורכבת.

מחיר האוזניות: $249.95
המותג SMS Audio חסר יבואן כיום בארץ ומוצריו זמינים לרכישה בצורה מקוונת דרך רשימת המשווקים המורשים באתר היצרן.

תודה לחברת SMS Audio על השאלת האוזניות לטובת הכתבה

לדיון בנושא: אוזניות: STREET by 50: Over ear Headphones


7:00
  /  
9.12.2012
  
מאת: Beta

1