סוף עונת התפוחים – מדוע אפל בדרך לנפילה כואבת

איך אפל הפסידה את היתרון היחסי שלה ומדוע היא בדרך למטה? עפר לאור עונה למרטין סבג ומסביר מדוע הוא דווקא ...

7:00
  /  
22.11.2012
  
מאת: עפר לאור

מרטין אמנם לא שוכנע לעבור קבוצה והחליט להישאר עם האייפון שלו, אולם אצלי העניין היה קצת שונה.

נתחיל מכך שלקח לי לא מעט זמן להתרגל לרעיון של לרכוש אייפון. הסיבה העיקרית שלקחתי אייפון (מקורי) בסופו של דבר היתה העובדה שפרצו אותו. מבחינתי, ה-Killer app של האייפון היה האמינות והדיוק של הדפדפן שלו. זו גם הסיבה שמתסכל אותי כל כך העובדה שכמעט כל אתר שאני גולש אליו מתעקש להביא לי גרסא ניידת של אותו אתר. הרי אם היה מעניין אותי לגלוש לאתר סלולרי, הייתי עדיין משתמש ב-WAP או פשוט מוריד את האפליקציה של האתר…

היתרון הגדול של האייפון על כל מתחריו (המקוריים) בזמנו היה ממשק מדהים ודפדפן חזק במיוחד (אם כי הוא עדיין נפל בלא מעט מקרים). בכמעט כל פרמטר אחר למעט המולטי טאץ' והדפדפן החזק. מהרגע שהתחלתי להשתמש בו, כל הרגשות הלא סימפטיים כלפי הגישה של אפל באייפון כגן סגור התפוגגו לחלוטין – התאהבתי במוצר למרות החברה ולא בזכותה. מאז, רכשתי כל אייפון שיצא (לא כולל אייפון 5) ומעולם לא מכרתי אף מוצר של אפל לאחר שימוש בו.

עם כל גרסאת iOS, המצב השתפר. הדפדפן התחזק והתייצב, קיבלנו פיצ'רים קריטיים עד ל-iOS 5 שב-99% מהצרכים שלי כבר פתר לי את רוב בעיותי. כיום אני יכול לגלוש בכל אתר בעולם ולקבל כמעט אחד לאחד את אותה חוויה שיש לי במחשב (לטוב ולרע) על הדפדפן שבאייפון.

ועדיין, היו לא מעט דברים שלקח לי המון זמן לעשות. למצוא איש קשר באופן נוח (במיוחד אם לא זכרתי בדיוק את השם המלא, אבל הפנים שלו היו ממש כנגד עיני), להדליק ולכבות את ה-Bluetooth או WIFI. מצאתי את עצמי נכנס לתת תפריטים בתוך תת תפריטים בשביל לעשות דברים שאני כל הזמן צריך. עשיתי שימוש באפליקציות צד שלישי שהאייפון עצמו היה צריך לפתור לי (dropbox למשל). 

אם במקור, לא יכולתי בכלל להשתמש באייפון בלי שהוא היה פרוץ, עם כל התקדמות בגרסאות ה-iOS לאט לאט כבר לא היה בכך צורך. עם כל גרסא, ה-featureset היה כמעט מושלם. כל זה היה נכון עד ל-iOS4.

נרדמה על המשמר

ממובילה, הפכה אפל למובלת. כמעט ושום חידוש משמעותי לא נראה ב-iOS בתקופה האחרונה (מאז iOS 5.0). למעט SIRI פיצ'רים שהוכנסו לרוב נראו כמו העתק חיוור של מקור כלשהו (iCloud, widgets ,notifications, וכו'). מרבית החידושים הבאמת מרתקים של החברה קרו בתחום החומרה.

ואז הגיע iPhone 5, והאייפד 4. החידושים בהם היו באמת נדושים. עוד שורה של אייקונים או מעבד טיפה יותר חזק זה לא סיבה באמת הגיונית לשדרג את הטלפון. SIRI עדיין לא מתפקדת מי-יודע-מה, ואתם יודעים מה אני חושב על המפות. אפילו האייפד מיני הוא בעצם אותו דבר (אפילו העיצוב דומה לעיצוב של טאבלט אנדרואידי סטנדרטי) רק בקטן יותר.

גרוע מזה, הקושי ההזוי להשיג אייפון 5 הוא מטורף. זמן רב עבר מאז ההשקה, אך אף אחד שאני מכיר (ויש לי הרבה מאוד מכרים) לא הצליח להכנס לחנות באף מקום בעולם (הונג קונג, איטליה, אנגליה, ארה"ב, קנדה וגרמניה) ולרכוש מכשיר. אף אחד. הבעיה היא סיסטמטית – גם האייפד מיני כיום חסר מספר שבועות אחרי השקתו ויש צורך להמתין שבועות ארוכים להזמנה.

רכישת מכשיר סלולר חדש בשבילי זה משהו שנעשה כל שנה, לרוב בלי מחשבה מעמיקה – זה סוג של Impluse buy. בא לי מכשיר חדש, וכל המשפחה משתדרגת כתוצאה מזה. הקושי הזה להשיג את המכשיר גרם לי להתחיל ולחשוב שאולי זה לא כזה דבר רע שאי אפשר להשיג אותו – אולי אני צריך לשקול מחדש ולבחור באחד מהמכשירים המתחרים והזולים יותר שבאמת מתחילים להיראות לא רע בכלל…

כל זה הביא אותי למסקנה שזמנה של אפל קצוב.

אני לא היחיד

אני לא היחיד שחושב ככה. מניות אפל ירדו דרמטית בחודשים האחרונים, למרות שהם השיקו בעצם כמויות מטורפות של מוצרים – אייפד מיני, אייפד חדש, אייפון חדש, סדרה חדשה של מקים ואייפודים. מבחינתה של אפל – מה שהיה הוא שיהיה – הביקוש לאייפון 5 מרקיע שחקים, אז למה להם לשנות מתכון מצליח?

למה? כי הם לא משנים את המתכון שנים. הטעם זהה, אבל המתחרים מנסים עוד ועוד מתכונים. בכל פעם משפרים מרכיב אחר, והתוצאה? מכירות ה-GALAXY S3 גבוהות מאלה של האייפון!

הסיבה היא בעצם זהה לסיבה שהמפות של אפל בינוניות מינוס. אפל עסוקה כרגע בעיקר בלדפוק את המתחרים שלה. במקרה של המפות זה גוגל ובמקרה של האייפון 5, זה סמסונג. סמסונג היא ספקית הכי גדולה של אפל, ואפל היא הלקוח הכי גדול של סמסונג. אבל מצד שני, סמסונג היא גם המתחרה הכי גדולה של אפל. ההצלחה של סמסונג בתחום הסלולרי (שבתקופה כל כך גרועה כלכלית, מאפשרים לסמסונג לגדול באחוזים דו ספרתיים!) היא ההפסד של אפל – וירידת המניות והמכירות של אפל מראים זאת יפה.

האמת העצובה היא שללא סמסונג, אין לאפל סיכוי לעמוד בביקוש לחלק מהרכיבים של האייפון 5 לאורך זמן רב. סמסונג היא בין היחידות שמסוגלת לייצר בכמויות, באיכות ובמהירות שנדרשים לאפל לעמוד בקצב ובביקוש. כל הסיכויים הם שהשקות החומרה הבאות של אפל, כולל של האייפד מיני יסבלו ממחסורי משאבים חריפים – שפשוט ימנעו מהחברה לעמוד בביקושים ויגרמו ללא מעט כעס ותסכול אצל משתמשיה. לא רק שמסך הערפל שאפל מנסה להטיל על פיתוח מוצריה פשוט לא יכול להתמודד עם מספר הספקיות שהיא צריכה לעבוד איתן בשביל לעמוד בביקושים.

השילוב של מוצרים רבים כל כך ואי יכולת לייצר את החלקים בעצמה (זה רק עניין של זמן עד שהחברה תרכוש יצרן מסכים, ואגב שארפ למכירה) גורמת לחברה נזקים לא רק בהספקה אלא גם בתדמית.

חידושים

כל זה משתלב בבעיה גרועה יותר – לא ראינו חידוש אמיתי מאפל בכמעט שום תחום למשך זמן רב מאוד. "ההברקה" האחרונה של החברה היתה השילוב של SIRI בתחום הסלולרי, אך הדרך עוד ארוכה למצב שבו ניתן יהיה להסתמך על SIRI כמוצר מושלם (למעט מקרים בודדים שאני ברכב ומבקש מהתוכנה להזכיר לי משהו כשאגיע הביתה, היא כמעט חסרת שימוש עבורי). החידוש ב-iOS6 למשל הוא מפות תלת מימדיות ש-iGO הציג לפני 3-4 שנים על IPhone 3G…

מהצד השני של המתרס, קצב הפיתוח והרעיונות שנכנסו לאנדרויד ו-Windows phone בשנתיים האחרונות יכול למלא אין סוף ספרים.עיצובים תעשייתיים מעניינים (ע"ע Nokia), פיתוחים מעניינים (סמסונג NOTE) ומחירים זולים גורמים לפריחה בתחום הזה.

המעבר ל-Note 2

 

כמעט כל מי שאני מכיר שהוא גאדג'טיונר מסתובב בזמן האחרון עם Galaxy note 2 ומרוצה עד הגג. זיהוי קול, כתב יד, עט עם מד לחץ ואפילו סט של אפליקציות שמשתדרגות בסינכרון גם ב-iPhone וגם באנדרויד (ה-WAZE האחרון). אלה לא דברים של מה בכך.

הכשלון של אפל להציג ממשקים משוכללים יותר או אפילו פתרונות לבעיות יומיומיות (גישה מהירה לכיבוי והדלקה של BT, אייקונים של פניהם של אנשים ב-Favorites) מתסכל אותי עד אין קץ. אפילו הברקות כמו pull to refresh הועתקו מאפליקציות שרצות על גבי האייפון. במקום שאפל תלמד את המעצבים איך אפליקציה צריכה להתנהג – היא לומדת מהן (ע"ע האפליקציה של פייסבוק).

הגישה של אפל של שדרוג איטי ואיטרציות של חומרה שדומות זו לזו למעט מהירות ומספר פיצ'רים משופרים, מתחיל לתת את אותותיו. הלקוחות מתעייפים.

הדרך למטה תהיה כואבת ומהירה.

חבל.

ההשוואה המתבקשת

ואני? בשבועות האחרונים אני מסתובב עם שני מכשירים – אייפון 4S ו-Note 2. ה-4S הוא כמו כלי שימושי עם מסך מיקרוסקופי שכבר לא מתאים לאגודלי הענק שלי (כך הם לפחות מרגישים כשאני מנסה להקליד משהו ארוך באייפון). נכון, אני מקליד מהר, אבל אין לי סבלנות לתיקון שגיאות קלוקל (באייפון) ולמקלדת קטנטונת. ה-Note2 הוא סוג של אנטי תזה לאייפון. הוא ענק, הוא יותר קשה להחזקה – יש לו מסך מטורף (גם גדול וגם איכותי) והוא פתוח. 

מצד שני, הפתיחות הזו יכולה לשגע פילים. איכות האפליקציות נעה בין מדהימה לבין מזעזעת. גם עם גרסאות מתקדמות של מערכת ההפעלה (Jelly bean) הכל מרגיש כמעט אפוי, לא בדיוק שם. המקלדת מתפקדת יפה, אבל אי אפשר ללחוץ לחיצה ארוכה על הסימנים ולגרור לפסיק. גם עם מעבד 4 ליבות, הדפדפנים עדיין מגמגים כשפותחים אתר. ה-cut & paste עובד, אבל לא בדיוק איפה שרציתי שהוא יבוצע.

אבל זה כבר כמעט שם. כל האפליקציות המשמעותיות כבר הוסבו לאנדרויד. איכות הממשק עדיין רחוק מהליטוש של אפל, אבל את מה שחשוב יש וזה responsive כמעט כמו אפל. השאיפה לפשטות קיצונית של אפל גרמה לכך שכל ההגדרות נמצאות במקום צפוי – כל התפריטים נראים אותו הדבר וכפתורי ה-Back נמצאים גם הם במקומם (לא שזה תמיד טוב, כשאתה מקבל אוסף של notifications, זה לא כיף לא להיות מסוגל ללחוץ על back כי הוא כרגע מוסתר).

מה כן יותר טוב? המסך משמעותית יותר גדול, זה עוזר לי מאוד בחיים. הגמישות במסכי הפתיחה ובאופציות השונות (מקלדת, notification system, lockscreen, Widgets, הקלטת מסך כסרט, פתיחת כמה אפליקציות במקביל על המסך, ואפילו הקלטת שיחות). 

אם אני יכול להשוות את הסיטואציה הזו למשהו, אז ההשוואה המתבקשת היא mac מול PC. המק מחודד יותר, מהקוצע ומעוצב יותר – יש לו כח בעקביות שלו. ב-PC יש באלגן – מיליון אפליקציות, הגדרות מבלבלות וכל דבר במקום אחר.

ללא ספק שהפשטות של אפל היתה יתרון – מכשיר אחד, עקבי ו "נכון" בעל רזולוציה בודדת ומספר פונקציות מצומצמות אך מבוצעות לכדי שלמות.

כיום השוק הפשוט נעלם. אם אפל תמשיך להתעלם ממנו, אנדרויד ופלטפורמות פתוחות אחרות (כמו WP8) יגנבו לאט לאט את השוק מתחת לרגליהם.

האם אני עובר? אני עוד על הגדר. יש לי שני מכשירים, כל אחד טוב במשהו מחברו. אם תפסיקו להיות מסוגלים לסמס לי הודעות כחולות ב-iMessage אז כנראה שהתשובה היא שעברתי.

לדיון בנושא: סוף עונת התפוחים – מדוע אפל בדרך לנפילה כואבת


7:00
  /  
22.11.2012
  
מאת: עפר לאור

1