סטרימר Popcorn Hour A-400 – תלת מימד (כמעט) במיטבו

רוצים תלת מימד מלא? תקבלו. רוצים שליטה מתוחכמת דרך האייפד? תקבלו. רוצים מארז מעולה? תקבלו.מה לא תקבלו? תכנסו ותראו.

11:00
  /  
20.11.2012
  
מאת: זיו רוזנפלד
הקדמה

הקדמה

החיים בימינו הינם מאוד מהירים. אם אלו סרטי קולנוע שצריכים לספק סצנות אקשן ומתח נונסטופ, עם עריכה תזזתית וצילומים רציפים שלא נמשכים יותר ממספר שניות בודד, הוידאו-קליפים אשר משודרים כיום ברשתות המוזיקה השונות נהיו גם כן מהירים עד כדי קבלת אפילפסיה מבהייה גדולה מידי בהם. גם החיים המקוונים שלנו נהיו חפוזים, אם אלו כתבות קצרות באתרי החדשות השונים, עם אייטמים מתומצתים או קליפי YouTube אשר במידה ונמשכים ליותר משני דקות, אנחנו מדלגים לוידאו הבא או שקופצים בעצבנות עם הסמן כמה דקות קדימה.

אנחנו בעצמנו לא ממש שמים לב לזה, מכיוון שכל המדיה השתנתה בהדרגתיות ואנחנו התאמנו את עצמנו אליה. תזכורת לכיצד הדברים היו בעבר הלא יותר מידי רחוק ניתן לקבל בקלות פשוט על ידי התבוננות בסרטים ישנים או פרסומות מלפני מספר שנים. אני בספק אם תצליחו להשאר ערים עד הסוף ולא תאבדו סבלנות מהקצב האיטי.

בסופו של יום, המסרים במדיות השונות קיבלו אבולוציה לכדי מסרים מתומצתים, מהירים, אשר ישביעו את רעבוננו למידע מסויים, עם מינימום בזבוז משאבים על נושאים נילווים ולא רלוונטים לנושא המרכזי.

אז בשביל מה ההקדמה הנוסטלגית הזאת אתם שואלים את עצמכם? ובכן, הכתבה הבאה הולכת להיות בסגנון מודרני. זה לא אומר שהיא הולכת להיות שטוחה חלילה, אלא יותר בסגנון תמציתי, לעניין והתמקדות בנושאים החשובים.

60 שניות על ה- Popcorn Hour A-400

לפנינו עומד לבחינה הסטרימר הבא לבית Popcorn Hour, זהו ה- A-400. סטרימר בעל יכולות לנגן את כל הקבצים שיש בחוץ בסצינה, לא משנה אם זה mkv ברזולוציה של 720p או mkv תובעני ברזולוציה של 1080p וגודל עצום של 30GB. אולי חשקה נפשכם בריפ של Blu-ray תלת מימד? גם צורך זה הסטרימר ידע למלא וגם להציג אותו עם כתוביות SRT נילוות, יכולות שלא קיימת ברוב הסטרימרים כיום עבור ריפים של Blu-ray. קבצי DIVX/AVI/DVD בפרופילים מקובלים אשר נפוצים בדרך כלל עבור תכני ילדים גם כן יתמכו ואת כל התכנים תוכלו להציג בצורה גרפית מושכת לעין על ידי פתרון ה- MovieJukeBox של החברה ואם יש ברשותכם אייפד, אז בכלל הרווחתם מכיוון שתוכלו לשלוט על הסטרימר באמצעות אפליקציה יעודית בשם NMJ Navigator אשר זמינה כיום רק עבורו ולא עבור הדגמים הקודמים של חברת Popcorn Hour.

ה- A-400 מצוייד במעבד SMP8911 לבית Sigma Designs, עם זוג ליבות ומהירות שעון סופית של 800MHz. מהירות מחבר הרשת כאן הינו 1Gb, תמיכה ב- USB 3.0 גם כן קיימת ואם תרצו להכניס כונן קשיח פנימי, תמצאו מגירה מתאימה לכך. לסיום פרק החומרה, תשמחו לגלות כי מאחורי המארז של ה- A-400, עומדת חברת SilverStone אשר נשכרה לעבודה ומציגה כאן מארז בעל קירור פסיבי, אשר מהווה אמצעי עזר לקירור המעבד על ידי צלעות קירור תחתיות אשר מצידן הפנימי נוגעות במעבד ומעבירות את החום הנוצר בו למארז לטובת קירור.


גודל קטן יחסית, עם מקום לכונן קשיח פנימי ושלט בעל תאורה אחורית אקטיבית לכפתורים.


דלת הכנסת הכונן הקשיח הצידי.
בעייתי הצורך במפתח HEX עבור פתיחת הכונן. מעבר לזה שהצורך במפתח איננו נוח, זה מיותר עבור סטרימר שיושב בבית שלנו.
לדברי היצרן, הנעילה של הדלת למארז טובה יותר בצורה כזאת.
יש לציין כי היצרן אומנם מספק מפתח HEX מתאים, אך המפתח עשוי מפלסטיק ונשחק עם הזמן.


מגירת הכונן הקשיח נשלפת החוצה להתקנה קלה של כונן קשיח 3.5 או 2.5


מחברים שגרתיים. בצד שמאל נמצא גם eSATA ו- USB 3.0 עבור הזנת תכנים בצורה מהירה לכונן הקשיח הפנימי.


צלעות הקירור התחתיות אשר מספקות קירור פסיבי למעבד של הסטרימר.

 

 

בקצרה, יש לנו מעבד מן השורה, עם עיבוד וידאו מתקדם מסוג VXP אשר אמור לשפר לנו את איכות התמונה, מחבר רשת מהיר, קירור פסיבי שקט ומארז מעולה. בואו ונראה כיצד כל החומרה המשובחת הזאת מגיעה לידי ביטוי. 

הרחבה על החומרה, היתרונות הפוטנציאלים של עיבוד ה- VXP וראיון עם נשיא החברה, ניתן לקרוא בכתבה הבאה: חברת Popcorn Hour עם ה- A-400

האם המארז יעיל בפיזור החום?

הסטרימר פעל במשך שעתיים בחדר לא ממוזג כאשר בזמן זה נוגן קליפ בקצב נתונים גבוה של 90Mbps בצורה מחזורית מהכונן הקשיח הפנימי בסטרימר. הכונן הקשיח בו צוייד הסטרימר הינו Samsung HD153WI. זהו כונן בנפח 1.5TB מסדרת EcoGreen בעל RPM של 5400.

לאחר שעתיים של עבודה, נמדדו טמפרטורות הצלסיוס המקסימליות הבאות:
החלק החיצוני של צלעות הקירור: 38
הכונן הקשיח: 45

יש לציין כי בתום השעתיים, הסטרימר לא הראה בעיות ב- Playback בשל החום אליו הוא הגיע. הטמפרטורה אליה הגיע הכונן הקשיח נמצאת במגבלות העבודה התקינות לפי יצרן הכונן הקשיח.

בשורה התחתונה, המארז מתוצרת SilverStone עושה את עבודתו נאמנה ומצליח בעזרת קירור פסיבי לקרר את הסטרימר ואת הכונן הקשיח הטמון בתוכו.


מדידות חום – מארז ה- SilveStone מפזר את החום שמצטבר מהסטרימר ומהכונן הקשיח בצורה יעילה

מהירות העברת תכנים

מחבר הרשת במהירות 1Gb אמור לאפשר לנו יכולת העברת קבצים במהירות גבוהה לכונן הקשיח הפנימי של הסטרימר. לרוב אין צורך בזה, מכיוון שאם הסטרימר ברשת הביתית שלנו, במצב אופטימלי סביר להניח שננגן את התכנים מהתקן NAS אשר מרכז את התכנים, מחשב ברשת או מכונן קשיח חיצוני אליו העתקנו את התכנים מוקדם יותר. במקרים פחות אופטימלים, הסטרימר נמצא ברשת אלחוטית או שהמחשב אשר מכיל את התכנים, איננו פנוי לטובת שיתוף הסרטים או מכובה, לכן לפעמים קיים הצורך להעתיק את התכנים לתוך הכונן הקשיח בתוך הסטרימר ובכך יש לנו אפשרות לכבות את המחשב בבית.

כאשר אנחנו בוחנים העתקות קבצים לסטרימר, לרוב אנחנו מעתיקים קבצים גדולים וזאת הבחינה שבוצעה כאן.

עיקרי מפרט מחשב הבדיקה:
מעבד: Intel Core i5 650
כונן קשיח: Kingston SSDNow V100 בנפח 128GB
חיבור רשת: Realtek PCIe GBE במהירות 1000Mbps.

הבדיקה בוצעה על ידי העתקת קובץ בנפח של 10GB כאשר בחינה זו מהווה את אחד השימושים הנפוצים בהעברות קבצים מהמחשב לסטרימר.
פרוטוקול SMB – מהירות ממוצעת של 11MBps
פרוטוקול FTP – מהירות ממוצעת של 11MBps


מהירות כתיבת קבצים ממוצעת אל ה- A-400 עמדה על 11MBps בלבד.
ניתן לראות כי מהירות ההעתקה הממוצעת נשמרה קבועה ויציבה כמעט לאורך כל פעולת ההעתקה.

עם מחבר 1Gb היינו מצפים למהירות מעט גבוהה יותר, משהו בין 25-35MBps עבור סטרימר ולכן הנתון שהתקבל מאכזב.

טיפ: במידה ותרצו להתחבר לסטרימר ב- FTP בצורה קלה ללא קליינט ייעודי, ניתן לעשות זאת במערכות הפעלה מבוססות Windows 7 על ידי פתיחת חלון ה- Explorer והקשת המחרוזת הבאה:
ftp://nmt:[email protected]
את המספר 192.168.0.0 יש להחליף בכתובת ה- IP של הסטרימר שלכם.

MovieJukeBox

לפני מספר שנים, היה מקובל לבחור את הסרט הבא לניגון מתוך רשימת קבצים. כבר מספר שנים שהאופציה הזאת כבר לא נוחה לשימוש בשל האינפלציה בגודל של מאגר התכנים שלנו אשר דרש פתרון נוח יותר. חברות הסטרימרים השונות כבר הציגו כל אחת בתורה פתרון MovieJukeBox כאשר חברת Popcorn Hour מציעה את ההיצע הרחב ביותר של פתרונות, אם זהו פתרון עצמאי מובנה בסטרימר או אחר אשר נשען על תוכנת ה- YAMJ אשר רצה מעל מחשב. הפתרון אשר קיים בסטרימר A-400 הינו זהה לזה שקיים בסטרימר C-300. לפיכך, אני מפנה אותכם לפרק המתאים בביקורת על ה- C-300 אשר סוקר את היצע הפתרונות הקיים לפנינו ב- A-400.

מבחינת מהירות עבודה, עבור אותו בסיס נתונים של NMJ, ה- A-400 הגיב במקצת מהר יותר בעיון ודפדוף מאשר ב- C-300 וזאת בשל המעבד המהיר יותר שהוא מכיל. ההבדלים לא משמעותיים עד כדי כך שמצדיקים שדרוג, אך הם בהחלט קיימים.

התוספת היחידה מבחינת פרק זה לעומת הדורות הקודמים של הסטרימרים לבית Popcorn Hour הינה אפליקצית ה- NMJ Navigator אשר מהווה אפליקציית שליטה יעודית לאייפד עבור ה- A-400. האפליקציה מתחברת לבסיס ה- NMJ אשר קיים בסטרימר, מציגה אותו בצורה נוחה מעל האייפד ומאפשרת ניגון הקבצים הרצויים.
להלן וידאו אשר מדגים את ה- NMJ Navigator.

 

ממשק המשתמש

ממשק המשתמש כאן זהה לקיים בסטרימר A-300 או ב- PopBox V8, לפיכך אין טעם בהצגה נוספת שלו ולכן אני מפנה אתכם לביקורת של ה- C-300 אשר מכילה פרק מיוחד אשר מציג במפורט את ממשק המשתמש ואת אשף ההתקנה.


ממשק המשתמש ב- A-400, זהה לקיים בסדרת ה- 300.
מומלץ לעיין בקישור הבא אשר מדגים את אשף ההגדרות של הסטרימר.

קניון האפליקציות

הסטרימר A-400 מכיל אפליקציות בדיוק כמו כל סטרימר של Popcorn Hour אשר קדם לו, הבעיה היא שכיום, בעולם המודרני והסופר מהיר, אין לנו כבר סבלנות לעיון מתיש ביותר מידי דפים של אפליקציות אשר חלקן הגדול מהווה בסך הכל ריכוז של קטעי YouTube מצחיקים של חתולים או ילדים קטנים צוחקים. כבר התבגרנו. הייתי מצפה ללא יותר מכמה אפליקציות בודדות משמעותיות ושימושיות, זה האידיאל.
מי שיתור מעט בדפי האפליקציות הזמינים, ימצא אפליקציות פופולריות כמו Picasa, SHOUTCast, Facebook, Twitter ודומות, אך אני לא משוכנע כי הפעלת אפליקציות מעל מסך גדול בסלון עם שלט רחוק הינה חוויה שתימשך מעבר ליום הראשון בו קניתם את הסטרימר.

הרחבה על קניון האפליקציות תוכלו למצוא בפרק המתאים מהביקורת שנערכה ל- C-300.


יש עשרות אפליקציות זמינות עבור ה- A-400, אבל אלו שתשמשו בהן מעבר להתלהבות הראשונית יהיו מעטות אם בכלל.
בחינת תלת מימד \ 3D

תלת מימד

כל מסך שנמכר כיום מכיל יכולות תלת מימד ולכן ראוי כי הסטרימר הבא שנרכוש יכיל תמיכה מתאימה על מנת שנוכל לקבל בסלון הביתי שלנו את מלוא החוויה כפי שמתקבלת בקולנוע. עד היום מי שרצה לצפות בכותרי תלת מימד בצורה הטובה והאיכותית ביותר, היה יכול לעשות זאת באמצעות קבצי Blu-ray 3D MVC, אך קבצים כאלו נתמכו רק מעל סטרימרים מבוססי RTL1186 של Realtek כמו ה- Xtreamer Prodigy או ב- HTPC.
Xtreamer Prodigy או כל סטרימר אחר מבוסס Realtek, לא הצטיין ביכולות רשת, דבר אשר נחוץ עבור ניגון Blu-ray 3D MVC בשל קצב הנתונים התובעני בו ולכן היה צורך להעתיק כל פעם את התכנים להתקן זכרון מקומי, דבר אשר דרש זמן רב וייאש הרבה מהלקוחות. HTPC זה סיפור אחר, הוא אומנם חף מבעיות רשת, אך הוא דורש מיומנות מסויימת בהתקנה שלא לכולם יש ובנוסף, הרבה אנשים פשוט נרתעים מלהחזיק מחשב בסלון (תמיד איכשהו מקלדת ועכבר מופיעים למי שיש HTPC בסלון).

ה- Popcorn Hour A-400 מבטיח לשנות את זה. הוא מבוסס מעבד של Sigma Designs כאשר מעבדים מתוצרתה תמיד הצטיינו ביכולות רשת מצויינות, אך משום מה ב- A-400 זה משתבש.

להלן בדיקות התלת מימד שבוצעו ל- A-400:

Blu-ray 3D MVC
כותרים אלו מהווים את העילית באיכות הקול, התמונה ואיכות התלת מימד בהן עבור הצופה הביתי. כותרים אלו מגיעים בגדלים שבין 30GB ל- 50GB ומהווים את האתגר הקשה ביותר לסטרימרים.

קצת הרחבה על מנת להבין את ההמשך: החל מתחילת שנת 2012, כל נגן Blu-ray חייב לממש מנגנון סטגנוגרפיה אנלוגי בשם Cinavia. מנגנון זה קיים בפס קול ומאותת לנגן אם הוא מורשה לנגן את הכותר או לא לפי קיום מפתח ה- AACS בקובץ המנוגן. מנגנון ה- Cinavia כל כך חזק, שאפילו גרסאות CAM אשר מהוות גרסה בה הסרט הוקלט ממקור הקלטה נייד כמו טלפון סלולרי או מצלמה ניידת, לא ינוגנו מעל נגן שהוטמע בו מנגנון Cinavia. יש לציין כי ארגון BDA ו- Cinavia חברו יחדיו בצורה טבעית וכל נגן Blu-ray שיוצא לשוק חייב לעבור אישור שלהם. גם כן יצרני המעבדים עבור נגני ה- Blu-ray לא מורשים לשחרר מעבדים חפי מנגנון Cinavia לשוק. האפשרות היחידה של יצרני מעבדים לשחרר מעבדים ללא מנגנון Cinavia זה רק אם המעבד לא מיועד עבור נגן Blu-ray – וזאת הסיבה שחברת Popcorn Hour לא מיידעת את ה- A-400 להיות נגן Blu-ray.

להרחבה בנושא Cinavia, מומלץ לקרוא: Cinavia – האם מדובר בנוק אאוט להורדות הפיראטיות?

המשמעות של זה מבחינת יצרן המעבד, Sigma Designs, זה שהיא משחררת את קוד הפיתוח למעבד בצורה מוגבלת לחברת Popcorn Hour. כל נושא התפריטים עבור כותרי Blu-ray למשל, לא קיים בחבילת קוד הפיתוח. המשמעות בסופו של דבר עבורנו, הצרכנים הסופיים, הינה שאנחנו לא נוכל לקבל תפריטי Blu-ray בשום כותר שנרצה לנגן עם ה- A-400, לא משנה אם זהו כותר עם Cinavia או ללא, כותר 2D או 3D – מכיוון שאם אין לסטרימר את היכולת להציג תפריטים, הם לעולם לא יוצגו.

על מנת להציג פתרון כלשהו עבור כותרי Blu-ray, חברת Popcorn Hour מביאה ל- A-400 את מנגנון ה- SimpleBD שלה, אשר מוכר מסדרות קודמות של היצרן. מנגנון זה, יודע לבחור את ה- Playlist המתאים לניגון ומאפשר באמצעות תפריט גרפי פשוט ויעיל, לשנות פסי קול, לקפוץ בין פרקים או להחליף פסי תרגום. הבעיה עם המנגנון הוא שהוא לא יעיל וזה מתבטא על ידי גמגום קצר בתדירות הפסקול במהלך Playback רק עבור כותרים אשר מורכבים מורכבים ממספר רב של קבצי m2ts עבור ה- Main Title. הגמגום הקצר יתקיים בזמן המעבר בין קובץ m2ts אחד למשנהו. בעיה זאת נגררת מהסדרות הקודמות של Popcorn Hour והחברה מבטיחה להציג עדכון קושחה אשר ישפר את המנגנון. גם אם תשכילו לעבוד ב- NFS-TCP אשר נתמך בצורה טובה יותר מאשר NFS-UDP או SMB, לא תצליחו להפטר לגמרי מהגמגומים.

מעבר לגמגומים, יש מספר כותרים שהסטרימר הציג בהם מסך שחור וברוב המקרים בשל בחירה של Playlist שגוי על ידי מנגנון ה- SimpleBD. על מנת לתקן זאת, יש ללחוץ בשלט על כפתור ה- Title ואז קיימת אפשרות לבחור את ה- Playlist הנכון, בדרך כלל זה יהיה ה- Playlist הארוך ביותר.

בשורה התחתונה, אם אתם מתכוונים לנגן כותרי Blu-ray 3D MVC מהרשת, ה- A-400 בתצורתו הנוכחית לא יוכל לעשות זאת בהצלחה וזאת בשל גמגומים בשל אלגוריתם SimpleBD לא יעיל יוכל לעשות זאת עבור רוב הכותרים, אך עבור אלו אשר מורכבים כאמור ממספר קבצי m2ts, חווית הצפייה לא תהיה תקינה. ניתן לקיים פתרון DIY לבעיה על ידי איחוד כל קבצי ה- m2ts לאחד, אך עדיין היינו דורשים כי היכולת תגיע בצורה תקינה מהיצרן על ידי אלגוריתם SimpleBD יעיל אשר יודע לקרוא את קובץ ה- m2ts הבא לפני שהנוכחי הסתיים. יש לציין כי אם תנגנו את הכותרים מהתקן זכרון מקומי כגון כונן קשיח פנימי או כזה שמחובר ב- USB ולא תבצעו יותר מידי Trickplay, סביר להניח שהכותר ינוגן בהצלחה.

בנוגע לכתוביות, אם תרצו לנגו כתוביות עם כותר ה- Blu-ray MVC ISO, אין פשוט מזה, פשוט תנו לקובץ התרגום שם דומה לשם קובץ ה- ISO והכתוביות יהיו זמינות במהלך הצפייה. הכתוביות מוצגות משום מה עם רווח בלתי הגיוני בין השורות והרינדור של הכתוביות משתנה אם הכתוביות מוצגות כ- SRT עבור Blu-ray Rip, MKV או DVD בשל טיפול שונה, אך אלו בעיות שהיצרן מיודע אליהם ויטפל בהם בהמשך.

עבור כותרי Blu-ray רגילים בדו-מימד, מגבלות הריפ אשר מורכב ממספר קבצי m2ts עדיין קיימות ולכן כאמור רוב הכותרים יעבדו לכם בצורה תקינה, אך אלו אשר מורכבים ממספר קבצי m2ts, יעבדו עם גמגום בפסקול במהלך הדילוג בין קבצי ה- m2ts. במידה ותרצו להציג כתוביות עבור הכותר, יש לשים אותן עם השם index.srt בתיקיית BDMV. לאחר שתעשו זאת, הכתוביות יהיו זמינות במהלך ה- Playback. כמו בכותרי תלת מימד מהפסקה הקודמת, גם כאן לא תזכו לצפות בתפריטי הכותר, רק בסרט עצמו. קיימת אפשרות של הורדת תרגומים בצורה אוטומטית דרך Opensubtitles, אך בשל התפוצה הנמוכה של כתוביות בעברית באתר זה, היכולת לא שימושית יותר מידי עבורנו. מי שיכול להסתדר עם תרגום באנגלית, האתר המדובר יהיה מצויין עבורו.

אז למה לא לרכוש את ה- Xtreamer Prodigy במקום?

חלק ממכם שואלים את עצמם למה לא לבחור ב- Xtreamer Prodigy אשר הוצג כבר לפני שנה וכלל תמיכה מלאה בתלת מימד?
ובכן, שני הסטרימרים מציגים תלת מימד מכותרי Blu-ray 3D MVC, כולל כתוביות עבורן, הצגה תקינה של כתוביות לקבצי בלו-ריי ו- mkv – וזוהי הבשורה הגדולה של שני הסטרימרים, אז מה חידש לנו ה- A-400?

ה- Xtreamer Prodigy איננו מצליח לנגן תכני Blu-ray 3D MVC בצורה תקינה מהרשת, רק מהתקן אחסון מקומי. יכולת זאת יכולה להשתפר על ידי עדכון קושחה מתאים, אך כנראה שהיצרן Xtreamer לא מתכננת להציג עדכון כזה מכיוון שזוהי מגבלה ברמת המעבד עצמו וכל עוד חברת Realtek לא עושה מאמצים לשפר את יכולות הרשת, Xtreamer לא יכולה לעשות שום דבר בנושא. ה- A-400 גם כן לא יעיל כרגע בניגון תכנים של כותרי Blu-ray אשר מורכבים ממספר קבצי m2ts מהרשת, אך היכולת צפויה להשתפר בקרוב וזאת מכיוון ש- Sigma Designs עובדת על שיפור היכולת.

יתרון נוסף שיש ל- A-400 מעל ה- Xtreamer Prodigy הינו מספר פתרונות MovieJukeBox, עצמאיים או כאלו שתלויים במחשב, כולל אפליקציה טובה לאייפד. פתרון MovieJukeBox עצמאי קיים עבור ה- Xtreamer Prodigy, אך ברמה הרבה יותר נמוכה.

מבחינת יציבות, אין ספק כי ה- Xtreamer Prodigy ידו על העליונה. עם ה- A-400 הייתי ממליץ לאתחל אותו לפני התחלת כל צפייה, זה ישפר בצורה משמעותית את היציבות. כאשר אני אומר "יציבות", הכוונה לכותרים שמניבים תמונה שחורה (גם קבצי MKV), ריפים של Blu-ray אשר לא מנוגנים וכדומה.

יתרון נוסף שיש ל- A-400 הינו מעבד התמונה מסוג VXP אשר מניב תמונה מעט טובה יותר מזאת של ה- Xtreamer Prodigy ותמונות אשר מציגות את יתרון ה- VXP נמצאות בפרק הבא.

1080p / 720p SBS
קבצים אלו נארזו כאשר התמונה בהם מחולקת לשניים, תמונה אחת עבור עין שמאל ועוד תמונה עבור עין ימין כאשר זוג התמונות ממוקמות אחת לצד השנייה – ומכאן השם Side by Side. קבצים אלו מהווים את הגרסה הנפוצה ביותר להפצות תלת מימד כיום בשל הנפח הנוח של הקובץ ומכיוון שזהו קובץ פשוט לניגון. כל סטרימר, גם כזה שלא תומך בתלת מימד יכול לנגן קבצים כאלו, אך הבעיה מגיעה כאשר רוצים להצמיד תרגום לקובץ הוידאו. במקרה כזה, יש צורך כי הסטרימר ידע להציג את התרגום בצורה נכונה.
ה- A-400 גילה תמיכה נאותה בהצגת תרגום נלווה לוידאו, בדיוק כפי שמצופה ממנו.

חברת Popcorn Hour מימשה סוג של תמיכה אוטומטית בתלת מימד. תמיכה זאת נקראת בשם MK3D והוא מצויין מכיוון שמספיק שננגן את הקובץ המדובר ואז המקור מזהה כי הקובץ בפורמט תלת מימד, הוא מודיע למסך על כך ומהמשתמש נמנע הצורך מפעולה ידנית של בחירת סוג פורמט התלת מימד המנוגן על ידי בחירה מתפריט מתאים במסך.

כמובן שעל מנת שהקובץ יזוהה כך, הוא צריך להיות מסומן בהתאם. בתוך קונטיינר Matroska ניתן למצוא מקום מיוחד לזה ב- Header של כל קובץ mkv ועל מקודדי הקבצים רק לסמן את הקבצים כראוי לסוג התלת מימד שהקובץ מכיל. קובץ עם Header כזה נראה כך:

מכיוון שהמודעות לקיום הערך ב- Header נמוכה כיום, אין הרבה קבצים בנמצא עם ערך מתאים, אך מי שבאמת רציני לגבי קבצי התלת מימד שלו, יכול להכניס את הערך בעצמו לבד לקבצים בעזרת Header Editor אשר קיים ב- mkvtoolnix.

במידה ואין לכם מושג לגבי ה- Header של הקובץ, הכי פשוט זה להוסיף לשם הקובץ 3DSBS. עבור תכנים מסוג Side-By-Side או 3DTAB. עבור תכנים מסוג Top-And-Bottom, כנ"ל גם לגבי קובץ התרגום לסרט.

דוגמה לשמות הקבצים כפי שצריכים להקרא:

Side-By-Side
Before: movie.mkv
After: movie.3DSBS.mkv

Top-And-Bottom
Before: movie.mkv
After: movie.3DTAB.mkv

יש לציין כי מצב הרזולוציה בהגדרות צריך להיות על Auto על מנת שהזיהוי האוטומטי יעבוד.
קבצי 3DSBS ינוגנו כ- 1080i60 וקבצי 3DTAB ינוגנו כ- 1080p24.

בשורה התחתונה (ואתם בטח אוהבים שורות תחתונות), קבצי 1080p mkv SBS מנוגנים בצורה תקינה, גם מרשת SMB, כולל תרגום והתאמת ה- FPS לפי התוכן המנוגן. 

עיבוד תמונה VXP

עיבוד תמונה VXP

אחת התכונות המיוחדות שיש במעבד זה ומהווה קפיצת דרך של ממש לעומת דורות קודמים הינו ההצגה הראשונה של עיבוד תמונה מתקדם של VXP. אם נלך קצת אחורה בשנים, בשנת 2008, חברת Sigma Designs רכשה את חטיבת עיבוד התמונה של חברת Gennum, אשר נחשבה בזמנו לאחת הטובות ביותר בשוק באותה תקופה ומוצריה היו כדרך קבע במוצרים של יוקרתים של Kaleidescape או Mark Levinso ואחרים. סדרת המעבדים SMP8910 של Sigma Designs מהווה את ההצגה הראשונה של עיבוד התמונה היוקרתי VXP במוצריה. במה עיבוד תמונה כזה יכול לעזור לנו? ובכן, בהכל: איכות ה- Upscale עבור תכני SD או תכני HD 720P (סביר להניח שכל הסדרות שאתם צופים הינן ברזולוציה זו) תשתפר משמעותית. כל עיבוד התמונה עבור תכני HD יקבל גם כן שדרוג, גם עבור תכני Blu-ray. עיבוד התמונה מסוג VXP מכיל אלגוריתמים מתקדמים מאוד להורדת רעשים בתמונה כמו מקרובלוקס (נפוצים בתכנים בעלי קצב נתונים נמוך כמו שידורי OTT או הקלטות מלווין), רעש יתוש (מוכר יותר בשם באנגלית: Mosquito Noise), טיפול ב- Adaptive Deinterlacing, חידוד פרטים, Adaptive Contrast (בדומה למה שעושה ה- Darbee Visual Presence) ועוד.

על מנת לתת אפשרות התאמה אישית של המנגנון בידי המשתמשים, נחשפו מספר פרמטרים אשר חלקם זמינים לשינוי במהלך ה- Playback תחת תפריט Video אשר זמין עם כפתור ה- Setup ובכך מאפשרים לראות בזמן אמת כיצד מנגנון ה- VXP מגיע לידי ביטוי.

הפרמטרים שנחשפו:

 1. Adaptive Contrast Enhancement

  תחת אופציה זו נמצא זוג הגדרות:
  1.1 Shadow Enhancement
  1.2 Highlight Enhancement
  שיפור ניגודיות כפי שקיים בהרבה מסכים, עלול להבהיר יתר על המידה אזורים בהירים. היתרון של שיפור ניגודיות מסוג Adaptive או Streching, נוגע לכך שהוא מבצע את השינוי רק לאחר בחינה של האיזורים הנחוצים לכך בלבד.
  אופצית ה- Shadow Enhancement תאפשר לחזק או להחליש את מנגנון ה- VXP מעל הקטעים הכהים שבתמונה מבלי לפגוע באיזורים הבהירים יותר, כאשר אופצית ה- Highlight Enhancement תתמקד באיזורים הבהירים יותר בלבד.

  שני הפרמטרים הללו ניתנים לשינוי במדרגות של בין 0 ל- 10.

  ניתן לקרוא עוד בנושא Adaptive Contrast במאמר הביקורת ל- Darbee.

 2.  

 3. Adaptive Deinterlacing & Film Cadence Detection 

  Adaptive Deinterlacing לוקח את שיטות ה- BOB/WEAVE עבור טיפול במקורות Interlacing משכלל אותן לכדי חילוק התמונה למקטעים קטנים וביצוע פעולות BOB/WEAVE על כל מקטע בנפרד, בכך שגיאות בתמונה מסוג Combing מצתמצמות.

  Film Cadence Detection – זיהוי מקור אשר הוקלט ב- 24fps ושיחזורו בצורה יעילה על מנת למנוע Judder.

  שני המנגנונים הללו משולבים בסטרימר יחדיו וניתן להפעיל או לכבות אותן.

 


קודם כל רצוי לציין כי כאשר מנגנוני ה- VXP מכובים, לא הצלחתי להבחין בשינויים באיכות התמונה בין הדגם הקודם של החברה, ה- Popcorn Hour C-300 לדגם הנוכחי, ה- A-400. כאשר נתון זה לפנינו, הפעלתי ב- A-400 מצב Demo אשר מפעיל את מנגנוני ה- VXP רק בחצי מהתמונה הנצפית, דבר אשר מאפשר לצפות בשיפורים שמביא איתו ה- VXP לעומת תמונה ללא VXP. התוצאות לפניכם, כאשר החציון השמאלי הינו זה עם ה- VXP והימני – בלעדיו:

 


Shadows – 10
Highlight – 0
ניתן לראות כי הג'קט קיבל צבע מעט כהה יותר מהחלק הלא מטופל. קשה להצביע כאן על שיפור מובהק.


Shadows – 10
Highlight – 0
כאן השיפור קצת יותר מובהק. ניתן לראות כי הגרעיניות הקיימת בצבע השחור בין הביניינים, נעלמה בתמונה עם ה- VXP והשחור הרבה יותר כהה.


Shadows – 5
Highlight – 0
הג'קט משמאל קיבל צבע כהה יותר ולמרות זאת אין איבוד של פרטים. התמונה מימין, ללא ה- VXP, מעט דהויה יותר בצבע.


אותה תמונה כמו הקודמת, רק מצפייה מרוחקת יותר אשר מאפשרת לראות את השיפור הכולל בתמונה.


Shadows – 5
Highlight – 5
הקו עובר בצד השמאלי של קו האף. ניתן להבחין כיצד המצח נהיה כהה יותר בצורה עדינה.
הטיפול בשיער מינימלי וכמעט בלתי נראה.


Shadows – 5
Highlight – 0


Shadows – 10
Highlight – 5


Shadows – 10
Highlight – 5


Shadows – 5
Highlight – 5


Shadows – 10
Highlight – 5
הדבר שהכי בולט כאן זה הגוון הכהה יותר של הז'קט והעלמות הגרעון מהרקע של העץ.


Shadows – 5
Highlight – 5
גוון כהה יותר במקצת בצד הימני המטופל עם VXP וגם העלמות הגרעון מהשלט.


Shadows – 5
Highlight – 10

קצת קשה לצלם עם מצלמה מסך טלויזיה, לכווץ את התמונות ולהציג את השיפור כאשר הוא נצפה מעל מסך אחר. השיפור עם ה- VXP קיים, הוא אומנם לא מובהק וברוב המקרים אתם תראו מסך במקצת כהה יותר, אך הדבר החשוב הוא שזה לא מגיע על חשבון של איבוד פרטים, אלא יותר זיהוי נכון של פרטים משמעותים של הסרט ואלו שהם לא, כלומר רעש וארטיפקטים בתמונה, השמטה מסויימת שלהם. שינוי הערכים ניתן לביצוע במהלך ה- Playback, דבר אשר עוזר לקלוע לטעם של הצופה, אך בשורה התחתונה, לא ממש מעניין את הצופה לשחק כל היום עם הפרמטרים. סביר להניח שתשחקו עם זה קצת בכמה סרטים ולאחר מכן תשאירו את זה במצב כלשהו.

לסיכום הפרק, מנגנון ה- VXP משפר את התמונה ונותן איכות טובה יותר מהדור הקודם ומניב איכות תמונה במקצת טובה יותר מה- Xtreamer Prodigy.

גרסת הקושחה עימה נבדק ה- A-400 הינה: 05-01-121113-24-POP-422-000

בתאריך 23.11.12 חברת Syabas הציגה עדכון קושחה חדש אשר שיפר חלק גדול מהנקודות שהועלו בביקורת המקורית ולכן הביקורת נערכה בהתאם. הנקודה המשמעותית שהקושחה החדשה הביאה הינה שיפור יכולות הרשת. גרסת הקושחה 05-01-121122-24-POP-422-000

סיכום

סיכום

בשביל זה לא חיכינו. סטרימר בעל חוסר יציבות גבוה שכזה עם יכולות רשת בלתי שמישות, הופכות את הסטרימר לבלתי שמיש. נכון שיש לנו כאן איכות תמונה שתרצה וידאופילים וה- A-400 כנראה מביא לסלון הביתי את איכות התמונה הטובה ביותר שיש כיום בסטרימרים, אבל שאר המעטפת פשוט לא אטקרטיבית בשל קושחה לא יציבה. אין ספק כי מספר קושחות משמעותיות דרושות כאן ולאורך הזמן שהסטרימר היה ברשותי באמת הגיעו מספר קושחות כאלו, אך עדיין יש מקום לעוד הרבה שיפורים. אני מקווה רק שזה לא יקח יותר מידי זמן, כי אנחנו רעבים לפתרון תלת מימד הולם ולא כמעט.

מחיר: $250 בחנות המקוונת שמפעיל היצרן, לא כולל משלוח ומיסים מקומיים.

לדיון בנושא: סטרימר Popcorn Hour A-400 – תלת מימד (כמעט) במיטבו

 


11:00
  /  
20.11.2012
  
מאת: זיו רוזנפלד