רסיבר Denon AVR-3313

מאז 2009 לא היה לנו דנון בסקירה, לפחות לא רסיבר. קראו מה מצאנו בדנון AVR-3313.

16:00
  /  
18.11.2012
  
מאת: יוסף הרי
הקדמה

הקדמה

את דנון אין צורך להציג לחובבי אודיו. זוהי חברה שיש לה גם עיסוק נרחב בתחום המקצועי של השמע ובכל סקירה שכתבתי כאן עד היום נכתבה תגובה שמבקשת סקירה על רסיבר דומה של דנון להשוואה. הגיע אלינו AVR-3313 "חם מהתנור" באדיבותה של קליר אודיו, וקפצתי על ההזדמנות לבחון אותו. (במשפחה עדיין פועל דנון 2600 מבציר 1998).

רסיבר העל החדש שלהם הוא AVR-4520 ובינתיים אין יותר 43XX ולא 48XX חדשים, לכן AVR-3313 הוא אחד מתחתיו, אבל הוא מקביל יותר לרמת Yamaha RX-A2020 ואחרים מקטגוריה זו.

רשמים ראשונים

מקבלים חוברת Getting Started, הדיסק שאתם רואים, מכיל את המדריך המלא בכל השפות האירופיות המצויות.

ועכשיו נוציא אותו.

מכל הבחינות דנון שומרת על עקביות באיכות הבניה של הרסיברים לפחות עד לרמה של ה- AVR-3313, בניה סולידית שלא מתיימרת להיות High end. מחברי הרמקולים זהים לרסיבר משנת 1998, ואם חפצת לחבר בננה – הוצא בזהירות את הפקקים השחורים – כלל לא בעיה. כל המחברים הם ציפוי ניקל למעט חיבור ה- Denon Link שמצופה זהב.

פתיחת המכסה מראה איך מחשבה חוסכת עמל ומשאבים, המכסה נתפס במקומות המתאימים ובהסרת מספר מועט של ברגים מזיזים את המכסה והוא משתחרר.

אנו למדים הרבה על ארגון הרסיבר מהמבט על הפנל האחורי, ומתחת המכסה – הכרטיס הירוק הגדול הוא הקומה העליונה, מכיל את כל החיבורים (כניסות ויציאות) הספרתיים – שכולם בשורה העליונה בפנל האחורי. כל מגברי ההספק (7) דבוקים למקרן החום (Heat Sink) הגדול שנראה מאחורי הפנל הקדמי. (השחור)
קומת הביניים באמצע מכילה וידאו אנלוגי, ומסביבה ולמטה אודיו אנלוגי – כניסות ויציאות.

תכונות עיקריות של הרסיבר

 • הספק של 125W לפחות (לשני ערוצים בלבד בו זמנית) עם 0.05% THD בעומס 8 אום.
 • 7.1 ערוצים. 2 יציאות SW במקביל.
 • 7 כניסות HDMI, אחת מהן לפנים.
 • 3 יציאות HDMI, כאשר 2 למסך ומקרן ואחת לחדר אחר – Zone 2.
 • 2 כניסות SPDIF – Coax ו- 2 אופטיות.
 • כניסת רשת סטנדרטית.
 • 7 כניסות L/R אנלוגי, אחת מלפנים ואחת כניסת PHONO.
 • כניסת USB (מלפנים)
 • כניסה/יציאה לשלט רחוק בחדר אחר, 2 יציאות Trigger.
 • Up scaling/Passing 4K Video and 3D
 • חיבור Denon Link עבור נגני BD של דנון לשיפור Jitter.
 • תמיכה בכל הפורמטים של אודיו, חדשים וישנים (תלוי במקורות) כולל גם SACD ו- DVD – Audio.
 • מערכת כיול מתקדמת של Audyssey.
 • מידות – 434x167x379. משקל – 12Kg

 

מתכונות AVR-3313 יוצא שב–4 השנים האחרונות קימת תזוזה (או סחיפה) ליותר דיגיטלי, רב ערוצי, רשת, נגני מדיה, ופחות אנלוגי ודו ערוצי. כניסה רב ערוצית אנלוגית בוטלה בסוף 2010. במודל זה – S-Video הוא Out. גם רדיו AM נזרק. (מזמן היה מיותר) יש הרבה אפשרויות להשמעה או הצגה של תוכן ישירות מהרשת שלצערנו לא נתמך כאן כמו בארה"ב (למיטב ידיעתי לפחות) כמו Last.FM או Pandora.
במבחן

התקנה וכיול

AVR-3313 חובר במערך הבא:

מקורות:
1. נגן Cambridge Audio Azur 651BD
2. נגן Pioneer 989Avi
3. נגן Pioneer DVR LX-61
4. ממיר Yes HD

 • חיבור רשת לראוטר, ומתאם לכרטיס SD ל- USB.
 • רמקולים – קדמיים: Focal 1028, Focal CC800, אחוריים: תוצרת Paradigm(4) וגם SW EPOS
 • מסך HD – Samsung LA40A650

כל 4 המקורות חוברו דרך HDMI, מקור 2 חובר גם L/R אנלוגי.

עיקר העבודה בהתקנת רסיבר כזה היא חיבור 8 רמקולים, השאר הוא קלי קלות. חיבורי ה- HDMI מסומנים, ומומלץ לנצל זאת. זה חוסך זמן כי כך כל המקורות מוגדרים אוטומטית.

בפעם הראשונה לאחר הפעלת AVR-3313, הוא עובר אוטומטית לעזרה (Wizard) של הגדרות ראשונות וכיול, כמו שמקובל היום בלא מעט מוצרים. הרסיבר שואל את האדם על הרמקולים שמותקנים כאשר הוא עובר על כולם. זה חוסך אחר כך חיפוש אחרי רמקולים שאינם מחוברים. לאחר זאת הרסיבר עובר לכיול, כיול מונחה תמונות והסברים. אין חובה לכייל את כל הנקודות שמערכת אודיסי מאפשרת. אם נמאסו עליך ציוצי הכיול לחץ על חישוב (או שמירה) , והמערכת תסיים את הכיול.

כאן מתחיל הכיול

הפעלת הרסיבר

הפעלת הרסיבר פשוטה וקלה. כמדומני שדנון היו בין הראשונים שפתחו ממשק אדם מכונה ידידותי ביותר, וזה מתבטא כמובן גם ב- AVR-3313. השלט פשוט ורב תפקודי. להפעלת הרסיבר עליך ללחוץ על הכניסה המתאימה למשל Blu-ray והרסיבר נדלק על הכניסה שנבחרה.
מצב SETUP מפעילים תוך כדי פעולת הרסיבר (פרט לכיול האוטומטי) ומאפשר לך לשנות את כל הפרמטרים הרלוונטיים, תוך כדי צפייה ו/או שמיעה בתוצאות. האפשרויות של בחירת פרמטרים לשינוי הן תלויות תוכן, ותכונות לא רלוונטיות מקבלות בתפריט גוון אפור.
לדוגמא כאשר תבחר Direct, כל האופציות שקשורות בתיקוני Audyssey לא מאופשרות.

כאמור כל כניסות האפשריות מופיעות כלחצן נפרד בשלט, וגם אפשר להוסיף את שם הציוד שיופיע בפנל של המכשיר (ואז גם על הצג)
השלט יכול ללמוד את המכשירים שמחוברים לרסיבר. הלחצנים הלבנים מוארים בלחיצה מה שמקל על התמצאות בחושך.
לסיכום שלט פשוט, מאוד חכם. מעולה!.

נושאי המבחן

לאחר השתלטות (ידידותית) על הרסיבר הגיע השעה לבחון מה וכיצד הוא מבצע. בדקתי אותו בעיקר בנושאים הבאים:
מוסיקה מ- CD, מוסיקה מכל המקורות הרב ערוצים, וסרטים.
עבודה ברשת ובאינטרנט. שימוש ב- USB. (משני האחרונים גם מוסיקה ותמונות)
לימוד תכונות האודיו
כמובן שהדבר החשוב ביותר לרבים מאיתנו, זה "עזוב שטויות, השורה הסופית כיצד זה נשמע?"
הפעלתי את הרסיבר תקופה ארוכה למדי, וחקרתי כיצד ניתן לשלוט בצורה מיטבית על התכונות הרבות. רסיבר מודרני אינו מכשיר פשוט ויש לצאת למסע גילויים ממשי. לדעתי הכיול יצא מדיוק ביותר. אני מזכיר שוב נקודה אופיינית – בתוצאות של מדידת המרחק הרסיבר הוסיף כחצי מטר למרחק הפיזי של ה- SW. זה קורה תמיד לא משנה איזה יצרן, בגלל זמן התגובה של הרסיבר.
גם חזרתי וכיילתי את הרסיבר עוד פעמיים. התוצאות יצאו תמיד עקביות, ולא קרה (כמו לרסיברים אחרים בסקירות קודמות) שמערכת Audyssey טעתה בזיהוי הפאזות של אחד הרמקולים.
בכל מקרה הרסיבר מאפשר כיול ידני, בו ניתן גם לתקן, (אם לטעמך הכיול אינו מוצלח) אבל בעיקר להוסיף או לגרוע לא מעט פרמטרים.

מצבי האודיו האפשריים

אופני השמע של AVR-3313 נשלטים על ידי 4 הלחצנים הצבעוניים הבולטים בשלט. אבל בכל מצב הבחירה תהיה רק מזוג לחצנים. המשתמש תמיד יבחר או בלחצן הצהוב או באחד מהצבעים האחרים
למשל עבור במוסיקה תבחר או אדום או צהוב. עבור סרט, ירוק או צהוב.
התמונה הבאה לדעתי מבהירה זאת:

כמו שציינתי המשתמש מקליק על הצבעים ומקבל את האפשרויות כלהלן:

• Direct & Pure Direct – כפתור צהוב

זהו ה- Pure Audio הישן והפופולארי לחובבי המוסיקה. לחיצה נוספת מכבה גם את התצוגה בפנל. מבחינת מדידת רעש לא מדדתי שום הבדל, וגם לא שמעתי הבדל.

• MOVIE & MUSIC & GAME – שאר הצבעים

לחיצה על אחד מהם (לפי התוכן – ירוק לדוגמא עבור סרט, אדום – מוסיקה וכו') מפעילה את תיקוני מערכת ה- Audyssey.
אבל כל היופי בשיטה הוא: לחיצה ממושכת פותחת תפריט שמאפשר לבחור את ה- Bit stream כפי שהוא, (לפי שמו שמוצג) או כל אחד מהאופנים הוירטואלים האפשריים.
עם בחרתי מוסיקה – האדום, לחיצה ממושכת מפעילה תפריט של כל הפורמטים האפשריים. כמו שציינתי כבר, המכשיר מאוד "חכם" הוא מזהה את תוכן האודיו שהמקור שולח ועל פי זה נפתחות האפשרויות השונות.

סדרת התמונות מבהירה כמה זה פשוט.

כאן הדיסק הוא דוקא בלו ריי DTS-HD

וכאן הוא סטריאו של YES

לסיכום ניתן לבחור שמע טהור על ידי הלחצן הצהוב או באחד לחצני הצבעים האחרים, בהתאם לסוג התוכן על ידי אחד מהלחצנים שנותרו – משחק, מוסיקה, סרט. כל בחירה נזכרת בנפרד עבור כל כניסה. כך שכאשר אתה בוחר את הפורמט המתאים עבורך לסרטים, ופורמט אחר למוסיקה, הרסיבר יזכור זאת בפעם הבאה.

סאבוופר

ניתן להגדיר עבור ה- SW מצב LFE+Main, למטרת חיזוק הבאס. עושים זאת כאשר פיזור הבאס בחדר בעייתי או כאשר הרמקולים הקדמיים חלשים. כאשר בוחרים LFE+Main יש לכוון את Crossover של הרמקולים הקדמיים לתדר שתרצו שגם ה- SW יעביר. המשמעות תהיה בדרך כלל להעלות את התדר לפחות ל- 80 ויותר. מה שמיוחד ברסיבר זה (לעומת מתחרי דנון), הינו שלדו ערוצי יש בכיול הידני פרק נפרד עבורו שגם בו יש להגדיר את הנ"ל ותגבור הבאס פועל גם במצבי DIRECT.

תיקון דינמי של שמע ושינוי פרמטרים לרמקולים בעזרת Audyssey

כאשר מפעילים שמע באחד הלחצנים שאינו צהוב, מתרבות מאוד האפשרויות בתפריט SEUP במצב AUDIO.

בוחרים Audio, נפתח:

אם נפתח את Audyssey, נקבל בין שאר הפריטים שתי אפשרויות – (שמוצעות גם בתום הכיול האוטומטי)

הפעלת Dynamic EQ
ו/או הפעלת Dynamic Volume. (רוב האופציות שלמעלה כולל שתי אלה, מופיעות כאפורות כאשר בוחרים Direct)

הפעלת 2 מצבי ה- Dynamic מוסיפים בסרטים המון "סטרואידים" לאודיו.

ל- מצב ה- EQ יש 4 עוצמות מאפס עד 15 ד"ב בקפיצות של חמש.
למצב Volume יש מצבי "קל", "בינוני", "וכבד". כאשר מפעילים אותן, הצליל הכללי מתחזק מאוד, הבאסים מקבלים הדגשה נוספת, שלא תאומן. יש להיזהר בהפעלת תכונות אלה, לא כל SW יסתדר עם הסטרואידים.

אצלי הייתי חייב להוריד את הווליום מתחת למינוס 30, כי ההגנה של ה- SW הופעלה בפעם הראשונה מאז שהוא אצלי (נשמע פק כאשר ההגנה נתקה רגעית את ה- SW). שינוים עדינים מאפשרים לבחור בין כמה חליפות תיקון של היענות הרמקולים – מצבים כמו "Audyssey" – שזה כפי שהיא קבעה או Audyssey + ללא הקדמיים ועוד כמה מצבים. ניתן תוך כדי נגינה בקלות להחליף ולהתרשם כיצד זה משנה את אופי השמע.

כאשר מבצעים מבחני האזנה ומשווים את מצבי Direct למצבים האחרים, יש לקחת בחשבון שאם הופעלו מצבי Dynamic, העוצמה משתנה באופן דרסטי ויש להעלות את העוצמה או להורידה בכדי להשוות בעוצמות דומות אחרת לשיפוט אין הרבה ערך.

מבחן האזנה למוסיקה – סטריאו

בסטריאו הפעלתי את רדיו אינטרנט ושמעתי סוגים רבים של מוסיקה קלה, אלקטרונית וקלאסית. בשמיעת מוסיקה מתקליטורים פתחתי במוסיקה ללא וידאו:

חלק מהדיסקים ששמעתי

איני חסיד של תיאורי צליל. איני מסוג האנשים ששומעים את העץ בכלי הנשיפה מעץ. (שלפעמים הם מ- Ebonite או מתכת…) לכן אגיש הפעם מסקנות ישירות. הסאונד הכללי של ההגברה של AVR-3313 בינוני ואינו ברמה של הרסיברים מדרגה יותר גבוהה שבחנתי בעבר.
הליקוי העיקרי הוא שהצליל שלו הוא חד, קשה, בלתי סלחני, והליקוי מובלט על ידי הרמקולים הבהירים שאתם הוא נבחן. לכן עיקר החולשה הופיע בסטריאו, שבו הופעלו זוג הרמקולים הטובים יותר. כאשר נכנסו למשחק רמקולים פשוטים יותר ברב ערוצי, החריפות הוקהתה והסאונד היה כבר יותר מבינוני. הדבר בלט ביצירה 1812 וב- REQUIEM, שבהם המקהלה נשמעה טוב ומהדהד בכנסיה, אך גם שם חצוצרות וכינורות פחות נעימים.

אגב, סאונד רב ערוצי מ- SACD ו- DVD-A הוצג כ- Multi Channel.

בהאזנה לתוכן מוסיקלי של הופעות עם תמונה על המסך כמובן התוצאה תמיד מרשימה יותר בגלל שמראה העיניים מוסיף מאוד להנאה מההופעה, כך שצריך להתחשב בכך. בכל מקרה תמיד קיבלתי תוצאות מצוינות מהקלטות סופר איכותיות בדיסקים של בלו ריי, אבל עדיין כל החסרונות שציינתי, ניתן להרגיש גם כאן. הנה מבחר ממה שצפיתי:

תחילת הפרק הרביעי של השמינית של מאהלר (יציאה למלחמה) מרשימה למדי, והחריפות של החצוצרות אפילו מוסיפה. אבל לא משנה מה, ההרגשה שהגברה סופית משובחת הייתה משפרת את המוסיקאליות פלאים.
לסיכום החולשה העיקרית של AVR-3313 היא בחריפות ובינוניות הצליל. מצב DIRECT אינו משפר את הצליל, להיפך, במצב פעולת ה- RC הצליל ממוקד יותר מבחינת עומק הבמה ומיקום הכלים והסולנים. מבחינת פירוט הסאונד מפורט ביותר, החולשה נובעת מקשיות וחדות. בכל מקרה לדעתי שילוב של רמקולים מעט עמומים הוא עדיף עבור רסיבר זה, ככל הנראה יתמודד אתם יותר טוב מרמקולים שהם HE.

קולנוע ביתי

אין ספק שעבור קולנוע ביתי זו חיה אחרת. מעט מהתוכן שבו צפיתי:

AVR-3313 יוצא מוצלח הרבה יותר בסרטים. מערכת הכיול מעלימה את מיקום הרמקולים ומושיבה אותך במרכז הפעולה וכאשר מפעילים את התוספות הדינמיות, מתקבל צליל מהמם, שהביא את אשתי בצעקות נרגזות מהקצה השני של הבית – אתה משוגע? 

לפני מספר שנים, פורסם אצלנו באתר, "שבוע הרסיברים הגדול", בו הוצג הקטע מ- "אחוות הטבעת" שבו יורים חץ בבורומיר. אין ספק שהחץ חרך לי את האוזן. בכל הדוגמאות הללו נאלצתי למצוא את הרמה האופטימאלית של ההאצה הדינמית, כי אחרת ה- SW מחה על כך נמרצות. רסיבר זה מחייב SW בעל רזרבות ניכרות של הספק. יתרון עיקרי של הווליום הדינמי, שגם כאשר מורידים את העוצמה הכללית בשעה מאוחרת, האפקטים של הבומים נשארים מאוד מרשימים, לעומת הפעלה ללא.
לסיכום קטע זה, AVR-3313 מתאים ביותר לקולנוע.

הפעלת AVR-3313 עם ממיר yes, עם רשת ו- USB

תכונה יפה נוספת ל- AVR-3313 היא הגדרת HDMI Pass כאשר הרסיבר במצב Stand by. אפשר להגדיר Last – האחרון, או להגדיר כניסה מועדפת. לטובת האחרים בבית הגדרת SAT/Cable מאפשרת לראות טלוויזיה ללא צורך בהפעלת הרסיבר.

בסרטים שצפיתי הוספת צליל מרחבי וירטואלי פעלה יופי עם רוב הסרטים החדישים ב- yes. (בגלל מגבלות הממיר וספק התוכן אי אפשר להפעיל אופציית דולבי דיגיטל בממיר YES וגם לשמוע סאונד כאשר הרסיבר כבוי).

בהפעלת החיבור לרשת, שני הדברים שפעלו מצוין היו: עדכון Firmware של הרסיבר ורדיו אינטרנט.

בהפעלת רדיו אינטרנט ניתן לבחור האם במצב Stand by הרסיבר ימשיך להיות מחובר לאינטרנט – דבר שמגדיל מעט את צריכת החשמל ב- Stand by, אם לא, יש להפעיל תפריט ולמצוא אותו ברחבי הרשת או בספרית המועדפים של הרסיבר.

בתור מזרים מדיה AVR-3313 מוגבל למדי ותלוי בהפעלת Microsoft Media Player במחשב, שהוא מוגבל ביכולתו לארגן מוסיקה או תמונות בממדים גדולים. בסופו של דבר הזרמת מוסיקה פועלת יחסית טוב, בתמונות הרסיבר מוריד רזולוציה ואינו מסוגל להציג תמונה של 16:9 על מסך תואם. כללית כל ההצגה של תוכן הרשת על המסך בנויה ומוגבלת למסך של 4:3 – וזה מוזר ביותר.

בחיבור USB, גם בו השמעת מוסיקה פועלת בסדר גמור אבל הצגת תמונות ותפריטים מראש מוגבל ובנוי כאילו אין עדיין מסכי 16:9 הכול מותאם ל- 4:3. בחיבור טלפון חכם סמסונג התמונות נראו לא רע, (מה אפשר כבר לצפות מתמונות, של טלפון, אפילו חכם)

בהצגת תמונות מהטיול שלנו בכרטיס SD כאשר התמונות צולמו ב- 12M הרסיבר מקפח את ראשן.
כאשר היום כמעט כל מוצר סופרמרקט יכול להציג Slide show מרשים על המסך HD ולמלא אותו, מוזרה חולשה זו של הרסיבר.

סיכום

סיכום

נושא אחד שלא נבדק באריכות היה איכות הוידאו. מצאתי שאיכות הוידאו של הנגן BD ושל הרסיבר עולים בהרבה על איכות המסך, כך שקשה היה לבחון זאת בצורה רצינית.

הרסיבר נותן אפשרויות רבות גם לשנות פרמטרים של הוידאו, בהירות, קונטרסט, צבע, ועוד. שיחקתי גם בכך, אבל יש מגבלות של רזולוצית תמונה שמקשות להציג תוצאה משמעותית. להערכתי בכל מקרה איכות הוידאו מספקת ביותר.

AVR-3313 הוא רסיבר מצוין לצרכי קולנוע ביתי, פחות לשמיעת מוסיקה להלן נקודות החוזק והחולשה:
חסרונות:

 • סאונד בינוני במוזיקה
 • לא מסוגל להציג 16:9 מרשת ו- USB

יתרונות:

 • מעולה בסרטים (קולנוע ביתי).
 • תוספות דינמיות מהממות עבור סרטים.
 • מערכת AUDYSSEI כרגיל מעולה.
 • חוברת ממוחשבת אינטראקטיבית מעולה.
 • ממשק אדם – רסיבר עם ה- GUI מעולים.
 • שלט מעולה.
 • יש ניהול באס במצב DIRECT – LFE+MAIN פועל גם ב- DIRECT (תכונה ייחודית לדנון)
 • תומך בצגים עתידיים של 4K ובאיכות וידאו מצוינת.

מחיר המומלץ לצרכן: 11890 ש"ח

הרסיברים של חברת Denon מיובאים לארץ בצורה רישמית על ידי חברת קליר.

לדיון בנושא: רסיבר Denon AVR-3313


16:00
  /  
18.11.2012
  
מאת: יוסף הרי

1