צילום פאנינג- אתגר צילום מספר 1

פאנינג (Panning) או בעברית מצלמה עוקבת; צילום במהירות סגר נמוכה, כך שהאובייקט אותו אנו מצלמים בתנועה נשאר חד ואילו הרקע ...

13:00
  /  
18.11.2012
  
מאת: אורנית ויטה.

איך הכל התחיל?
"ואי איזו מצלמה. מה? את צלמת?"
ואני בחיוך מבויש עונה: "ככה אומרים".
אני יודעת שתגיע השאלה הבאה:
"אז מה את מצלמת, אירועים וכאלה?"
אני מנסה להסביר שיש עוד תחומי צילום, חוץ מצילום אירועים, כמו למשל תחום המוטור. ואז מגיע רגע ההארה, העיניים נפתחות האישונים מתרחבים
ומסתכלים עלי בתדהמה, "מה? אופנועים וכאלה?"
ואני עונה "כן אופנועים וכאלה, אה וגם מופעי מחול".

Shutter speed: 1/125
Aperture: F13
Focal Length: 28mm
ISO 200

איך הגעתי לתחום המטורף והסוחף של הזה של צילום ספורט מוטורי? התשובה פשוטה, ללירן, חבר של אחי, היה טרקטורון. נפגשנו בשבת אחת אחר-הצהרים במגרש ההחלקה, הממוקם באשדוד, לסשן צילומים עם עוד שני חברים צלמים. בשלב מסוים החלטנו שטרקטורון על משטח החלקה זה נחמד, אבל צריך גם קצת חול שיעוף באוויר. וכך, הגענו לאזור חולי. תוך כדי הצילומים הם עלו לראש הגבעה ואילו אני חיפשתי זווית מעניינת מלמטה. פתאום שמעתי אחד מהם צועק: "תזהרי אופנועים באוויר בדרך אליך" בום נחתו לידי 2 אופנועי שטח. צילמנו גם אותם. לאחר מכן, הם מצאו אותנו בפייסבוק והפכנו להיות צלמי הבית של הרוכבים על שניים.

 Shutter Spee: 1/30
Aperture: F16
Focal Length: 112mm
ISO 200

לאט לאט מעגל החברים התרחב וחבר לקח אותי איתו למפגש חברים של אופנועי כביש. התחלתי לצלם גם אותם. יגידו מה שיגידו, בכל תחום (מוטורקרוס, כביש, סופרמוטור, קארטינג או אינדורו) יש משהו מיוחד אבל בעיקר אהבה גדולה, ממש כמו האהבה שיש לי לצילום.
כשנכנסתי לתחום אמרו לי שהאפשרויות מוגבלות, או פאנינג או הקפאות, הסתכלתי בעיניים תמהות על מי שאמר ואמרתי "מה זה פאנינג"?

פאנינג (Panning) או בעברית מצלמה עוקבת; צילום במהירות סגר נמוכה, כך שהאובייקט אותו אנו מצלמים בתנועה נשאר חד ואילו הרקע נמרח, היוצר תחושת מהירות.

Shutter Speed: 1/200
Aperture: F14
Focal Length: 70mm
ISO 200

איך מצלמים?
שאלה טובה, קיימות מספר שיטות, אישית ניסיתי כולן והיום לאחר שליטה בטכניקה אני מעדיפה את השיטה השנייה מבין השתיים הבאות:
1. צילום עדיפות מהירות סגר (S בניקון או TV בקאנון)- רצוי לבחור במהירות שאינה עוברת את 1/100 ואינה פחות מ-1/30. יש לקחת בחשבון שככל שמהירות הסגר נמוכה יותר נקבל מריחה גדולה יותר של הרקע. בתור התחלה רצוי לקבוע פוקוס אוטומאטי מאחר והאובייקט בתנועה ויהיה קשה לעקוב אחריו. המלצה נוספת שלי היא לצלם דרך העינית ולא מסך ה LCD מאחר והעינית מהירה יותר וקל לקבע את המצלמה וכך לעקוב אחרי האובייקט.
2. צילום במצב ידני (M)- בבחירה במצב עבודה ידני עלינו לקבוע את מהירות התריס וגם את מפתח הצמצם תוך התחשבות במד האור על מנת להשיג את החשיפה הרצויה.

הערה- ישנם צלמים אשר מצלמים פאנינג בצילום רציף, כלומר כמה תמונות ברצף בזו אחר זו תוך כדי העקיבה אחרי האובייקט על מנת להניב את התוצאה הטובה ביותר, ומאמינים כי לפחות אחת תצלח. לאחר התמקצעות בטכניקה אני יכולה להגיד בוודאות שלומדים כבר היכן הנקודה המעניינת/ טובה לצלם את האובייקט וקליק בודד יכול להניב את התוצאה.

חשוב לכוון את המצלמה לפרמטר הרצוי לפני תחילת הצילום על מנת להפיק את התוצאה הטובה ביותר. גורם נוסף שיש לקחת בחשבון הוא האור, בימים בהירים בהם השמש חזקה זמן החשיפה האיטי עלול להניב תמונות של חשיפת יתר, לכן אם סגירת צמצם לא עוזרת והאור הקיים חזק מדי, נעדיף לצלם בשעות בהן האור רך יותר, כגון שעות אחר-הצהרים או בימים מעוננים.

מאחר ואני מגיעה מתחום האמנות (אני בכלל כוריאוגרפית במקצועי), היה לי חשוב שמעבר לטכניקה יהיה עניין בתמונה, ולכן התחלתי לשחק עם הזוויות, העיבודים והחיתוכים (כן מודה, שברתי כמה פרות קדושות). יום אחד הגעתי לצלם מופע מחול, ומצאתי את עצמי מכוונת את המצלמה לפרמטרים של צילום פאנינג. חייכתי ואמרתי לעצמי תנועה היא תנועה, מנסה את מזלי בשילוב של פאנינג עם צילומי מחול. האמת שהצילומים מאותו מופע היו מוצלחים במיוחד. לא רק בשל העובדה שהצלחתי להעביר את האנרגיה שעל הבמה, אלא גם היכולת שלי לעקוב אחרי הרקדנים ולהנציח את התנועה תוך כדי הקפאתה השתכללה פלאים.

לא אשלה אתכם, תחילת הדרך לוותה במספר תוצאות שלא הייתי מרוצה מהן. עשרות תמונות נזרקו לפח האשפה, הביקורת מצד חברים לתחום הייתה קשה ולא בהכרח נעימה. ולצערי הגדול, איבדתי חבר יקר שתרם רבות לתחום, טל שביט ז"ל. בניגוד גדול למה שהצופים מהצד חושבים החבר'ה האלה (הרוכבים על שניים) זהירים, מקפידים על המיגון הנכון ומתאמנים בצורה מסודרת. למרות כל אלה הלכתי עם הבטן ומה שאוהבת.

Shutter Speed: 1/80
Aperture: F9
Focal Length: 28mm
ISO 200

שלכם, אורנית.

לדיון בנושא: צילום פאנינג- אתגר צילום מספר 1


13:00
  /  
18.11.2012
  
מאת: אורנית ויטה.