כיצד לכייל את המסך שלכם: טמפרטורת צבע

רבים אינם מנצלים את מלוא היכולות של המסך שלהם. פעולת הכיול מיועדת לאפשר לכם לנצל באופן אופטימלי את המסך.מדריך זה ...

7:00
  /  
15.11.2012
  
מאת: עפר לאור

טמפרטורת צבע

איזה גוון אתם רוצים את הלבן שלכם? ובכן, יש כאלה שמשום מה חושבים שצבע לבן הוא משהו אבסלוטי וברור מעליו. אז זהו, שלא. כשאתם שמים שני דברים בצבע לבן זה לצד זה תראו מיד שהגוון שלהם די שונה. הסיבה לכך היא פשוטה: אין כזה צבע…

צבע לבן מורכב מכמויות אחידות של שלושת צבעי היסוד (לאחר נורמליזציה לרגישות העין). טווח הדיוק כאן הוא משמעותי ולכן ניתן להגדיר לבן שהוא כחול יותר, או לבן שהוא צהבהב יותר.

על מנת לפשט את זה נגדיר את זה במונחים של טמפרטורת צבע. טמפרטורת צבע היא גוון האור שגוף שחור אידאלי (כזה שאין לו באמת צבע משלו) בחלל מפיק לפי הטמפרטורה שהוא נמצא בה. כך ניתן לראות שהגוף מפיק צבע שאנחנו מחשיבים ללבן החל מערכים של 5000K ועד 10,000 מעלות קלווין…

ככל שהטמפרטורה גבוהה יותר, כך הצבע הלבן הופך לכחול יותר. לכל מקור אור יש טמפ' צבע שונה וזו גם הסיבה שצלמים צריכים לבחור ב-White balance בהתאם למקור האור שהם נמצאים בו. מקור אור שמש למשל הוא בסביבות 6000-7000 מעלות קלווין (צהבהב) בעוד שהלוגן עומד על כ-3000 מעלות קלווין, וניאון הוא גבוה יותר (זה תלוי בהגדרות, אבל יכול לנוע בין 6500-10000K).

עוד דבר שמאוד מפריע הוא שטמפ' הצבע של תאורת LED לבנה היא לרוב כחולה יותר ולא מאוזנת. עוד בעיה היא שבארצות המזרח הרחוק, הגנטיקה של העיניים האסייתיים יש חוסר עדין בחיישני הצבע הכחול. משמעות הדבר היא שאסייתיים רואים לבן מאוזן יותר כאשר יש בו יותר גוון כחול… 

כל זה לא היה מטריד את מנוחתנו אלמלא מרבית ציוד התצוגה בעולם היה מיוצר ומתוכנן על ידי אסייתיים – יפנים, קוריאנים וסיניים…

6500K

כאשר אנחנו צופים בסרט, כיצד אנחנו יכולים להיות בטוחים שגוון הפנים של השחקן או השפתיים של השחקנית הם נכונים, ולא אדומים מדי למשל?

על מנת לקבוע תקן, נקבע שהצבע של לבן בסרטי קולנוע יעמוד תמיד על 6500 מעלות קלווין. המטרה של מכייל טוב היא להביא את הנקודה הזו לאורך כל טווח גווני האפור (מה שנקרא ציר D65). כמובן שזה לא הפרמטר היחיד בצבע שמשפיע, לא פחות חשוב זה הגמוט (טווח הצבעים של כל צבעי היסוד וכן צבעי המשנה) והמיפוי שלהם. בהנחה שכל אלה תקינים, איך ניתן להגיע למצב 6500K ללא מכשירי כיול?

בגדול לא ניתן להגיע באמת ל-6500K מדוייקים ללא ציוד מדידה (יש עוד טריק שאתאר בהמשך), אבל יש מספר טיפים שבהחלט יכולים לעזור.

  • מצב CINEMA / MOVIE במסך/מקרן לרוב יהיה קרוב ל-6500K
  • מצב THX / ISF לרוב מתכוון לכך שהמסך נמדד וכוייל ל-6500K לפני שיצא מהמפעל. ללא ציוד נוסף, ניתן להשתמש במצב זה ולקוות לטוב.
  • כאשר יש למסך אפשרות של כיוון טמפרטורת צבע, שימוש ב-WARM או WARM2 לרוב יגיע קרוב למדי לטמפרטורה הנכונה.

כמובן שמדובר בכיוון "על בערך". למרות זאת, הכיול הוא סביר ויספיק למרבית האנשים, אלא שכדאי לשים לב לכמה נקודות:

  • התמונה ללא ספק תראה לכם צהובה בהתחלה. זה דורש כשבוע להתרגל לטמפרטורת הצבע הזו
  • לרוב במצב WARM, המסכים אינם יכולים להפיק עוצמת אור חזקה כפי שהם יכולים במצבים קרים יותר. במצב שבו המסך מוצב במקום שבו הוא חייב להפיק כמויות גבוהות יותר של אור, יתכן שאין מנוס מלהמנע מכיול.
  • הצבע הכחול (מצב NORMAL או COLD) שאנחנו חושבים עליו כמאוזן, מסתיר גוונים רבים, ואינו נכון (אלא אם כן אתם ממוצא קוריאני, סיני או יפני).
עוד בנושא: 
כיצד לכייל את המסך שלכם: Sharpness
כיצד לכייל את המסך שלכם: Brightness/Contrast
כיצד לכייל את המסך שלכם: גאמה

טיפ אחרון

למי שמתעקש לנסות ולכייל לפי "העין", כדאי לדעת שהעין היא אדפטיבית. כל גוון לבן יראה לכם כלבן בלי קשר לגוון האמיתי שלו ולכן ללא נקודת מוצא השוואתית לא ניתן באמת להגיע לצבע הנכון. אם זה ככה, מדוע להתאמץ ולהשתמש בצבע הבאמת נכון? הסיבה פשוטה, היחס בין הלבן לגוונים האחרים נפגם כאשר איננו בצבע הבסיסי הנכון ולזה בהחלט יש השפעה מדידה.

טריק אחד שאנשים השתמשו בו לפני שסנסורים ירדו במחיר, הוא להשתמש בצבע reference. חברת pantone מייצרת פאנלים של צבע וניתן להזמין כזה בצבע מדוייק של 6500K. הצבה של כזה לצד כל גוון בתבנית IRE כלשהי, תאפשר משחק בפרמטרים והגעה לצבע מדוייק למדי. זה כמובן יקח זמן רב, אך יחסוך לכם את ההשקעה בסנסור אלקטרוני.

אם אינכם מעוניינים להתעסק יותר מדי בכל זה, תשימו את המסך על מצב WARM ותהנו מהתמונה!

לדיון בנושא: כיצד לכייל את המסך שלכם: טמפרטורת צבע


7:00
  /  
15.11.2012
  
מאת: עפר לאור

1