כיצד לכייל את המסך שלכם: גאמה

רבים אינם מנצלים את מלוא היכולות של המסך שלהם. פעולת הכיול מיועדת לאפשר לכם לנצל באופן אופטימלי את המסך.סדרת הכיול ...

7:00
  /  
02.11.2012
  
מאת: עפר לאור

גאמה – היסטוריה

הסיפור של גאמה הוא סיפור ארוך (ומעט מתיש) ולכן אעבור עליו ברפרוף יתר…

התופעה של גאמה היא תוצר לוואי של התנהגות של שפורפרת CRT שהיתה בשימוש בטלויזיות עד לעשור האחרון. עוצמת האור שהפיק מסך CRT לא היתה לינארית אלא היתה בעלת עקומה בשם גאמה (X-1).

המשמעות היתה שאם נניח שבעוצמת וידאו כלשהי (1) היינו מודדים כמות מסויימת של אור, אם היינו נותנים עוצמת וידאו של חצי, היינו מקבלים בפועל פחות אור ממה שציפינו.

בשביל להתמודד עם התופעה, החלו להוסיף פונקציית תיקון במצלמות הטלויזיה שהיו בשימוש. 

מהרגע שהוסיפו את התיקון הזה, הפור נפל ואנחנו תקועים עם גאמה לכל חיינו…

התקן האחרון מדבר על גאמה של 2.2 עבור מרבית התכנים שמצולמים כיום.

מסכים מודרנים

כל עוד השתמשנו במסכי CRT, לא היתה בעיה. הבעיה החלה כאשר עברנו למסכי פלזמה ו-LCD. שם אין שום עקומה ואין שום בעיות.עוצמת האור נשלטת במדוייק.

הבעיה היא שמקור הוידאו שלנו כבר כולל תיקון גאמה של 2.2…

הדבר הפשוט ביותר היה להוסיף לכל המסכים גאמה של 2.2 ובזה לגמור את הסיפור. אכן, בהנחה שהמסכים היו מספרים את האמת לגבי הגאמה שלהם, זה בהחלט היה מספק. הבעיה היא שבשביל לכייל גאמה בצורה מדוייקת, חייבים בפועל מכשיר מדידה. מכשיר מדידה זה מוציא מצד אחד סיגנל וידאו ומצד שני מודד את כמות האור. העקומה שנמדדת נבחנת כזו שתואמת את עקומת המדידה באופן המדוייק ביותר.

כאשר הגאמה שלנו אינה מתאימה, התמונה עלולה להיראות חלבית מדי (הגאמה נמוך מדי, ולכן גווני הביניים הופכים לבהירים) או כהה/קונטרסטית מדי (הגאמה גבוה מדיה, ולכן הגוונים הכהים נבלעים בשחור). חשוב לציין שגאמה תקינה אסור שתשפיע על השחורים (brightness) או על הלבנים (contrast) אלא רק על גווני הביניים.

בכדי להקשות עלינו, גם הקונטרסט המובנה של המסך משפיע על הגאמה. מסך עם קונטרסט ANSI נמוך מחוייב בגאמה נמוך יותר, אחרת פרטים בשחורים יעלמו לו. מסך עם קונטרסט גבוה יכול לקבל גאמה גבוה יותר – מה שיגרום לתמונה להיות תלת מימדית ועמוקה יותר.

בהנחה שהמסכים אינם "משקרים" (זה לצערי נפוץ מאוד), גאמה סבירה היא לרוב 2.2-2.4.

במסכים עם קונטרסט ANSI גבוה (פאנל איכותי יותר) אפשר לעלות עם הגאמה לכיוון של 2.3 או 2.4.

יש מסכים שאין להם מספר מדוייק של גאמה אלא מצבים מובנים (מינוס 1, מינוס 2, פלוס 1, פלוס 2). 

ללא אמצעי מדידה, קשה מאוד להגיע לגאמה נכון ומדוייק באמת. השיטה לזהות לאיזה כיוון אתם הולכים היא לעשות שימוש ב-test pattern שמראה גווני אפור (עדיף לא גרדיאנט אלא מעברים חדים כמו התמונה הזו). יש להסתכל על גווני הביניים (במקרה הזה האפור במרכז). ככל שהגאמה עולה, כך האפור צריך להפוך כהה יותר.

גאמה אידאלית היא כזו שלא מעלימה את גווני האפור הכהים. לכן כדאי לוודא שבמעבר הראשון בין שחור לאפור כהה לא נעלם האפור הכהה.

עוד בנושא: 
כיצד לכייל את המסך שלכם: Sharpness
כיצד לכייל את המסך שלכם: Brightness/Contrast

סוגי גאמה

גאמה של S-curve היא פופולרית למדי ומעוותת את התמונה על ידי הורדה של מספר הגוונים הלבנים ומתיחה של שאר הגרף בהתאם. חשוב לוודא שאתם לא במצב כזה.

גאמה דינמי היא גם פופולרית למדי – לרוב מדובר במערכת אדפטיבית שמשנה את עוצמות התאורה והגאמה בהתאם לתוכן. גם כאן, כדאי להיות מודעים למשמעות של הדבר. במסכים איכותיים, מנגנוני זיהוי של תאורה סביבתית עובדים כיום כבר באופן מדוייק ולכן לא מורגש בתמונה (בעבר היתה תחושה של מעבר חד פתאום בין תאורה לתאורה). כך גם מנגנוני צמצם במקרנים אשר חייבים להיות מנוטרלים בעת כיול גאמה אמיתי (עם סנסור).

 

 

לדיון בנושא: כיצד לכייל את המסך שלכם: גאמה


7:00
  /  
02.11.2012
  
מאת: עפר לאור