אזניית Bluetooth חכמה – Plantronics Voyager Legend

סדרת Voyager היא מהמוצלחות בתחום אזניות ה-Bluetooth. חברת Plantronics יוצאת עם גרסא חדשה : Voyager legend.

7:00
  /  
21.10.2012
  
מאת: עפר לאור

הקדמה

חברת Platronics היא מהגדולות והותיקות של יצרניות אזניות ואביזרי סאונד לטלפונים. סדרת Voyager ותיקה מאוד ומונה מספר רב של מודלים שונים ומשונים. השיפורים הם תיקונים עדינים בעיצוב, שיפורים טכנולוגיים – אך העקרון של האזניה נשמר כבעבר.

העיקרון הוא פשוט – אזניה שחובקת את האוזן, קלת משקל ובעלת זמן השיחה מהארוכים בתעשיה. 

לפני רכישת ה Voyager Legend היו ברשותי שני מודלים שונים של האזניה: Voyager המקורי, ו-Voyager pro. האזניה המקורית היתה בזמנה הראשונה שבאמת החזיקה זמן סביר של דיבור (אם כי עדיין לא עמדה באתגר של יום עבודה מלא שלי). אזניה זו סבלה לאורך זמן מבעיות של התפרקות (אחד הצירים החל להתפרק, וכן חיבור האטם לא היה מושלם).

הגרסא השניה שרכשתי היתה של Voyager Pro, אזניה שכבר הצליחה להתמודד עם מספר רב של בעיות: היא לא היתה נוטה להשבר, השתמשה סוף סוף בחיבור USB מיקרו נוח, ומספר השעות שלה הצליח (אם כי גבולית) לעמוד בדרישה של פעולה לאורך כל יום העבודה שלי.

עמידות ה-Voyager pro היתה מצויינת והיא סחבה לאורך זמן רב, אך בכל זאת היו מספר בעיות שהציקו לי מאוד:

  1. איכות השמע לא היתה הכי טובה – במיוחד כאשר הבטריה היתה נמוכה. זו לאו דווקא בעיה של האזניה, שכן האייפון לא ידוע כמקור BT הכי טוב, ואזניות רבות נשמעו מעט מגומגות.
  2. מצד שני, התופעה שהכי שגעה אותי היתה שהאזניה בחדר אחר (לפעמים בקומה שונה בבית!) ולמרות זאת השיחה היתה עוברת ספונטנית אליה ללא כל סיבה. הפיתרון היה כיבוי BT, אבל כידוע התפריט הזה קבור די עמוק בהגדרות האייפון וזה מאוד לא נעים כשמדברים עם אנשים ופתאום אף אחד לא שומע את השני.
  3.  הכפתורים של ה-Voyager היו קשים למדי, וכאשר הייתי צריך לענות, זה בעצם דרש ממני לדחוף את האזניה עמוק לתוך האוזן… לא כיף.

כשיצא ה-Voyager legend (דילוג על אזניית ה-Voyager HD) חשבתי שהגיע הזמן להחליף את האזניה. 

האזניה הימנית: Voyager Legend, השמאלית: Voyager pro

ה-Voyager Legend

ה-Voyager Legend בנוי מאותם חומרים של שאר אזניות ה-Voyager, חלק פלסטיק מבריק, וחלק אחר עשוי סוג של גומי קשיח. הגומי הזה לאורך זמן אוסף מעט לכלוך ושריטות, אך היתרון שלו הוא שהוא כמעט ולא מורגש כנגד האוזן. המשקל של האזניה כל כך קל שהשילוב של החומר, המבנה הנוח והמשקל גורם לך כמעט לשכוח אחרי מספר דקות ספורות שהאזניה עליך בכלל. האזניה מתקפלת כך שהיא תעבוד על כל אוזן והיא סימטרית כך שניתן לסובב אותה לעבוד על אוזן שמאל או ימין ללא כל בעיה.

כמו כן, שופר משמעותית המבנה והחומר של אזניית הסליקון שנכנס לתוך האוזן. היא שקופה הרבה יותר ומורגשת הרבה פחות. אין צורך בכיסוי כלשהו – היא פשוט לא מורגשת לחלוטין גם אחרי 6 שעות לבישה רציפה.

העיצוב ממשיך את הקו העיצובי של שאר האזניות, כאשר המיקרופון הפך לפס אחד רציף (במקום מיקרופון שגדל לקראת סופו). המבנה שופר, והוא עמיד הרבה יותר ללחצי היום יום.

הכפתורים שונו לחלוטין וכעת יש כפתור ON OFF ברור (במקום לחיצה רציפה שפעמים רבות היתה מכבה את האזניה כשהיא היתה רדומה במקום להדליק אותה), כפתור ווליום שהוא jog dial כך שהוא נוח בהרבה ודורש אפס מאמץ או לחץ על האוזן בכדי להפעיל.

כפתור הקריאה (לענות לשיחה למשל) שופר משמעותית וגם הוא אינו מפעיל לחץ על האוזן. כפתור חדש התווסף מתחת למיקרופון אשר מאפשר שימוש בהוראות קוליות (עוד על כך בהמשך).

גם החיבור לטעינה שונה. במקום חיבור USB סטנדרטי, האזניה מגיעה עם מחבר מגע מגנטי. קל מאוד לחבר את האזניה למטען, כולל תוך כדי שימוש בה – אך אני מעדיף את החיבור הישן בעיקר בשל העובדה שלא היה צריך לסחוב איתך כבל יעודי. 

ניתן גם לרכוש לאזניה אריזה שמאפשרת סחיבת האזניה על החגורה, אשר כוללת בטריה נוספת וטוענת אותה.

מבחינת זמן בטריה אני חייב לציין לטובה את ה-Legend, מדובר באזניה הראשונה שהצלחתי לעבור איתה יום עבודה שלם. לטענתה יש לה בטריה ל- 7 שעות דיבור (עם המארז החכם, זה עוד יותר) אבל בפועל זה כמובן לא מגיע לזמנים האלה.

איכות הסאונד של האזניה מצויין. ה-Legend תואם ל-A2DP, כך שאיכות הסאונד מעולה, וניתן להשתמש באזניה גם למטרות כגון הקלטה ושמיעה של דברים (ניסיתי למשל לערוך וידאו בחדר רועש וזה עבד ללא דופי). גם ההפרעות והרשרושים שהיו לי ב-Voyager pro אינם קיימים כאן.

ה-Legend מוסיף עוד מיקרופון שלישי, מה שמאפשר לו להתמודד טוב יותר עם רעשים סביבתיים. עם זאת, כאשר הלכתי בחוץ, אנשים לא התלוננו על רעשי הרחוב (צפירות, אנשים מסביב וכו') אלא יותר על רעשי רוח. ככל הנראה יש עדיין גבולות ליכולות הפחתת הרעש של האזניות המודרניות.

הפיצ'ר המיוחד ביותר של האזניה הוא החוכמה שלה כשזה מגיע למתי הסאונד מועבר אליה. סנסור קטן על המיקרופון מזהה מתי האזניה מונחת סתם ככה על שולחן ומתי היא מורכבת על האוזן. דבר זה מאפשר לה להעביר אליך שיחות רק כאשר האזניה מונחת עליך. ניתן לאפס סנסור זה על ידי הנחת שתי אצבעות מסביב למיקרופון למשך 5 שניות או יותר.

כמו כן, ניתן לענות לשיחה פשוט על ידי הרכבת האזניה על האוזן – נוח ביותר.

האלטרנטיבה היא הוראות קוליות. ניתן לבקש מספר פקודות מהאזניה, אשר הקול שלה דומה לסירי, אך מעודן יותר ונעים יותר לשמיעה. הוראה בסיסית היא What can I say? אחרי ששואלים שאלה זו האזניה נותנת את הפקודות שהיא יודעת לתת. לא מדובר במספר רב של פקודות – בעיקר חיבור לטלפון, הגברת/הנמכת ווליום ומענה לטלפון. יש כמובן פקודות נוספות, אך אלה מטופלים על ידי מערכת offline שבעצם מעבירה את הפקודות לקו טלפון (למשל חיפושים ברשת). באנדרויד זמינה אפליקציה חכמה יותר שמאפשרת פעולות נוספות באזניה, אך לא היה לי מכשיר אנדרויד זמין בכדי לבחון זאת.

לחיצה ארוכה על הכפתור מאפשרת כניסה גם למצב mute. לחיצה ארוכה מעט על כפתור ה-CALL (מרכז האוזן) מאפשרת גישה ל-SIRI. איכות הצליל והזיהוי של SIRI משופר משמעותית ביחס למשל לאיכות הזיהוי שלה בדיבורית ה-BT שלי ברכב.

הפעולה הנפוצה ביותר שצריך לבצע היא מענה לשיחה. האזניה מקבלת את ספר הטלפונים ומנסה להקריא את שם זה שמתקשר. ניתן לבקש לענות לשיחה Answer או להתעלם ignore. בעוד שהקראת שם המצלצל מעוות עד כדי אי זיהוי מוחלט של השם – האזניה מזהה ב-100% מהמקרים את התגובה של לענות או להתעלם. זה נוח להפליא ומונע בכלל את הצורך להפסיק את מה שאתה עושה בשביל לענות לשיחה. זה גם לא דורש התעסקות עם האזניה – מה שהופך את כל התהליך לנוח יותר ופחות מעיק על האוזן גם לאורך יום עבודה ארוך.

כמובן שניתן לראות את מצב הסוללה על מכשירי אייפון או אנדרויד שמאפשרים זאת.

תוכנה ופקודות

את ה-Legend ניתן לתכנת דרך אתר מיוחד http://www.plantronics.com/us/support/myheadset/updater כניסה לאתר מאפשרת הורדת דרייברים. עם זאת, אין ממש "תוכנת הפעלה" לאזניה – הכל נעשה דרך אותו אתר. לצערי זה לא ממש פיתרון אינטואטיבי. מרבית האנשים לא יזדקקו לשיפורי התוכנה של האזניה, מרביתם מוסיפים שפות נוספות ומתקנים באגים איזוטריים. סה"כ זה לא באמת נחוץ.

עם זאת, יש מספר הגדרות שניתן להגיע אליהם ישירות מתוך המכשיר. לדוגמא, ניתן לבטל או להפעיל את הפקודות הקוליות, שזה נוח מאוד.

ניתן לבטל את ה-A2DP לחלוטין (אם כי, חסרה היתה לי אופציה לבטל אותה כאשר האזניה אינה מונחת לי על האוזן) כלומר, תוך שימוש ב-Smart sensors.

רק חבל שכל ההגדרות ועדכוני התוכנה נעשה דרך האתר הזה ולא דרך תוכנה יעודית – בשיטה מוזרה שמזכירה את איך שתכנות Logitech Harmony עובד.

מסקנות

ה-Legend ממשיך את קו המוצרים המעולה של Plantronics וללא ספק זו אזניית ה-Voyager הטובה ביותר שהיתה ברשותי. היה אולי עדיף לשנות מעט את החומרים בכדי להפוך אותה למעט יותר אטרקטיבית (אם כי היא נוחה יותר כמו שהיא כרגע, כך שאולי עדיף לא לקלקל משהו שעובד מצויין). היא נוחה, נשמעת מצויין והיא סוס עבודה.

השיפורים בסאונד, בזמן הבטריה ובפונקציונליות מעולים. לא הכל מושלם, האזניה עדיין מעבירה צלילים A2DP כאשר המכשיר אינו על האוזן (למשל הקלקות על המקלדת, תזכורות וכו') למרות שזה לא ממש הגיוני אם יש לה סנסור שמזהה שהיא אינה מונחת על האוזן. חבל גם שלא ניתן לשלוט על פונקציות ה-A2DP, קרה לי לא פעם שאפליקציה רעשנית פתאום הקפיצה אותי לשמיים עם סאונד חזק במיוחד (תזכורת למשל).

ראוי לציון גם זמן החיבור המהיר מאוד של האזניה לאייפון. אתה מקבל שיחה, ותספיק להדליק את האזניה ולהניח אותה על האוזן + לענות לשיחה, מה שלא היה הייתי מספיק בחיים לעשות עם אף אזניה אחרת. הייתי במקרה כזה צריך לענות לשיחה ואז להגיד לצד השני להמתין כמה שניות עד שאדליק את האזניה, אעביר את השיחה וכו'.

הפקודות הקוליות עובדות נהדר, אם כי הייתי שמח אם היו יותר יכולות חכמות לאזניה. גם סנסור הנוכחות מעולה, ונוח מאוד פשוט להניח את האזניה על האוזן בשביל לענות. מה שלא אהבתי זה את הקושי להבין מי מתקשר אלי, שם היה בהחלט מקום לשינוי מהירות הקראת השם, למשל.

עוד נקודה שחסרה לי היא יכולת לגרום לאזניה לצפצף, שכן היא לא הכי גדולה בעולם וזה לא הכי קל למצוא אותה אם הנחתי אותה ושכחתי איפה…

מחבר החשמל החדש חכם יותר, הוא מתמגנט לאזניה, אך חבל שלא שילבו מחבר USB רגיל, שכן זה היה מקל על החיים בהרבה.

ה-Legend מגיע עם מטען, כבל מגנטי, אזניה, ואטמים בגדלים שונים חלופיים לבעלי אזניים גדולות או קטנות מהממוצע. בניגוד למודלים קודמים, החבילה אינה כוללת מטען רכב.

הערת קניה

אני לא מרבה לרכוש אלקטרוניקה באתר Amazon, אבל הפעם עשיתי ניסוי והניסוי היה מוצלח מאוד. החבילה הגיע עם שליח הישר הביתה בתוך מספר לא רב של ימים (כ-4 ימים), שזו ברכה ללחוצים שביננו.

המחיר של Voyager Legend באמאזון: $99

המחיר הסופי שלי (כולל משלוח ומיסים שנגבים מראש על ידי אמאזון): 172$ באמזון

לדיון בנושא: אזניית Bluetooth חכמה – Plantronics Voyager Legend


7:00
  /  
21.10.2012
  
מאת: עפר לאור

1