מגזין בלייזר על האייפד. האם מחליף את הנייר?

כשעתוני נייר נסגרים, יש תחלופה דיגיטלית טובה. כזו היא אפליקציית בלייזר לאייפד. בדקנו.


הגיע הזמן שתתחילו לצרוך מדיה דיגיטלית באייפד שלכם. או ליתר דיוק, תתחילו לקרוא עוד כמה דברים חוץ מ YNET.

בארה"ב, קריאת ספרים דיגיטליים צוברת תאוצה בשנה האחרונה, וכרגיל בארץ, נשארים מאחור. מכירים את כל אלה שאומרים, שהם אוהבים להחזיק את הספר, להרגיש אותו בידיים, להריח אותו? בקיצור, אני אומר שזה בולשיט. הכתבה הזו בכלל לא הולכת לדבר על ספרים, אלא על מגזין לגברים – שאני מניח שכולכם מכירים, "בלייזר". (בגלל זה חסכתי מכם עכשיו לינקים לכתבות שמראות כמה אמריקאים קוראים ספרים דיגיטליים וכמה ישראלים לא).

אז קודם כל, לפני שאספר לכם איך "בלייזר" מתקשר לאייפד, ולמה בכלל החלטתי לכתוב את הכתבה הזו, אני רוצה לציין ש"בלייזר", בניגוד למה שהרבה אנשים חושבים, זה לא סתם מגזין שיש בו תמונות של בחורות חצי ערומות. כאילו, היי, אנחנו ב 2012, אפשר לראות בחורות ערומות לגמרי בלחיצת כפתור היום. יש פה אשכרה כתבות מעניינות בנושאים שמעניינים גברים – כסף, הימורים, ספורט, מכוניות, בלט אומנותי, מוזיקה, סרטים, אוכל ונשים (דחפתי שם משהו אחד שלא מעניין גברים בשביל לבדוק את תשומת הלב שלכם).

אז אחרי כל ההקדמה הארוכה הזאת, אפשר באמת להתחיל בכתבה.

לאחרונה התחדשתי באייפד, ובזמן ששוטטתי לי ב App Store, נחו עיניי על האפליקציה של "בלייזר" לאייפד. הורדתי אותה וראיתי שהיא מגיעה עם גיליון לדוגמא (עם נועה תשבי שזזה בשער ומפריחה לעבריכם נשיקה כשהיא עם מחשוף גדול – אחלה דרך לשכנע אותנו לעשות מנוי לא?). בנוסף אפשר גם להוריד את "מתכונים לגבר" (באמת?), "סתם שתדע לך" (אוסף משעשע של המדור שלהם), ו "בגדי ים 2012" (ממשיכים לשכנע אותנו לעשות מנוי?). תהליך ההורדה הוא מאד פשוט: מבר הניווט לוחצים על ה"ספריה" ושם יש תמונות גדולות של הגיליונות שאפשר להוריד. לחיצה על גיליון מורידה אותו למכשיר שלכם. התהליך זהה גם לאחר רכישת מנוי: עם פרסומו של גיליון חדש, מקבלים התראה מהאפליקציה, ואפשר להוריד אותו למכשיר.

ובחזרה לגיליון לדוגמא – בעמוד הבא לאחר השער, מופיע עמוד הסבר (שכלול בכל גיליון דיגיטלי של "בלייזר") המסביר איך להשתמש באפליקציה. ההוראות באות לספר את המובן מאליו למי שאי פעם החזיק בידיו מכשיר של אפל. החליקו את המסך ימינה ושמאלה כדי לנווט בין הכתבות, למטה ולמעלה כדי לדפדף בעמודים בתוך הכתבה וגעו בתחתית המסך כדי לקבל את תפריט הניווט התחתון. תפריט זה מאפשר לכם לעבור בין גליונות, לדפדף בעמודים בגיליון אותו אתם קוראים כרגע, לשלוח מכתב למערכת "בלייזר", לעשות מנוי, לסנכרן גיליונות, ולקרוא את תנאי השימוש (אין ספק, האופציה האחרונה היא החשובה ביותר).

כמו שאמרתי, בכתבה זו אינני הולך לסקר את איכות הכתבות של "בלייזר", אלא את חווית הקריאה דרך אפליקציית האייפד שלהם. אז במה בעצם שונה מגזין דיגיטלי ממגזין אמיתי? 

זאת אומרת מלבד זה שזה לא תופס לך הרבה מקום בבית, לא מאבדים את זה, וזה מגיע אליך בדיוק בשניה שזה מועלה לרשת? (טוב, אם יש לך חיבור אינטרנט ממש איטי… אז אולי לא בדיוק בשנייה שזה מועלה לרשת).

קודם כל, כיף לקרוא ככה. מדפדפים בין כתבות בקלילות ימינה ושמאלה, או דרך הבר למטה שמקצר עוד קצת תהליכים. בכתבות עם תמונות או סרטונים, מייד אפשר לצפות בסרטון (כן, אני יודע שכשכותבים על סרט חדש גם במגזין המודפס, אפשר ללכת ליוטיוב ולצפות בטריילר. אבל, זה הרבה יותר נוח שזה משולב בכתבה ורק מקליקים על זה). זה גם מאפשר לעורכי העיתון לפרסם יותר תכנים אקסקלוסיביים דרך סרטוני וידאו, ולא "סתם" סרטונים ביוטיוב שזוהי כמובן תוספת מאד מבורכת.

מה שכן, בעלי האייפד החדש ישימו לב שהאפליקציה עוד לא מותאמת למסכי הרטינה, אבל כבר שלחתי מכתב למערכת  "בלייזר"  ונעניתי כי הם עובדים על גירסא שתתאים גם לרטינה. אז יש מה לצפות. (אם לא הבנתם על מה דיברתי עכשיו, אז אין לכם אייפד חדש, וזה כלל לא יפריע לכם).

חסרון נוסף, לכאלה שלא רוצים מנוי שנתי אלא רק לקרוא גיליון פעם ב… הוא שבניגוד לזה שבכל קיוסק אפשר לקנות היום גיליון בודד, כאן אתם חייבים לעשות מנוי: שנתי (49.99$, ל 12 גיליונות), או חצי שנתי (29.99$, ל 6 גיליונות). בתור הנהלת "בלייזר" הייתי מאפשר גם לקנות את הגיליון של החודש, אבל היי, אני לא עובד במחלקת השיווק שלהם.

בשורה התחתונה, אם יש לכם אייפד, תבדקו את זה. האפליקציה היא חינמית ומקבלים אחרי ההורדה את כל מה שרשמתי כבר למעלה. לי זה הספיק בשביל לעשות מנוי, ובינתיים אני מרוצה מאד. האפליקציה שלהם פשוטה, ונוח לקרוא ככה. אם עיתון דיגיטלי צריך להראות איכשהוא – ככה הוא צריך להראות.

שכחתי לציין שכמובן שכל הגיליונות שרכשתם נשארים שלכם, גם אם המכשיר נהרס, הבית נשרף וחשבון ה Apple ID שלכם נפרץ (טוב, זה לא לגמרי נכון. אם החשבון שלכם ב Apple  נפרץ לא תוכלו לסנכרן שוב את האפליקציה למכשיר החדש שלכם – אבל, בעצם כל מה שקניתם ילך לעזאזל, אז יש לכם בעיות יותר גדולות, לא?).

לדיון בנושא: מגזין בלייזר על האייפד. האם מחליף את הנייר?


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל באמצעותם.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

13:00
  /  
07.10.2012
  
מאת: רפי לאופר

1