יומן מסע מאפגניסטן- חודש ספטמבר 2012

 צלמים ואנשי תקשורת לאורך השנים היו כחלק אינטגרלי משדה הקרב . לעיתים כוח התיעוד והצילום הוא כחלק מהכוח הלוחם ולעיתים ...

9:51
  /  
07.10.2012
  
מאת: צור טריגר

צלמים ואנשי תקשורת לאורך השנים היו כחלק אינטגרלי משדה הקרב . לעיתים כוח התיעוד והצילום הוא כחלק מהכוח הלוחם ולעיתים הכוח נשלח ככוח עצמאי, לרוב צוות של צלם וכתב, מתאם רשת תקשורת חדשותית לצורכי תיעוד. כוח שכזה נחשף לא פעם לסכנות הגלומות בשדה הקרב ומסכן את חייו לצורך ביצוע משימת התיעוד והצילום.

משימת הצילום היא משימה קשה, ולא פחות מסוכנת מהלחימה עצמה. אין לצלם נשק, אלא הנשק שלו הוא המצלמה. הצלם לא משיב אש, אלא מתעד. יש כאלה שלפעמים טוענים כי הצלם לוקח את עצמו צעד אחד יותר מדי. לצערנו, היו לא מעט מקרים, גם בישראל, שצלם קיפח נפשו בשדה הקרב. עם זאת משימת התיעוד היא חשובה לעיתים עד כדי הסיכון הכרוך בה.

יומני מסע של צלמים ממלחמות הם דבר שכיח. יומנים אלה מאפשרים לנו כקוראים\צופים לנסות להתחבר למה שהם חוו וחווים. לא מעט רגש מעורב בתיעוד זה. למשימה כזו נדרש איש מקצוע, שמצד אחד אחד שיודע לתעד באופן חדשותי את היום יום ומצד שני אחד שיודע בנוסף גם לגעת במצולם ולהפעיל בכך את הרגש שלנו בזמן שאנו יושבים בבית ומדפדפים בין התמונות. לעיתים קרובות יומני המסע הללו מאופיינים בהרגשה של ריחוק מסוים כצופה, למרות הצלחתם להפעיל אצלנו את הרגש כצופה. הצופה מרגיש כצופה מבחוץ, מזדהה אך נשאר צופה פסיבי.

עולה יומן מסע לחודש ספטמבר משדה הקרב באפגניסטן. התיעוד המאופיין ביומן מסע זה הוא מהצד השני, תיעוד האוכלוסיה המקומית לצד המאורעות. למרות הרגשת הניתוק והריחוק שלנו כצופים מהסיטואציות, היומן מכיל 27 תמונות מעניינות אשר נותנות לנו טעימה על חיי היום יום באפגניסטן לצד המלחמה המתמשכת מזה שנים.

קישור ליומן מסע.


9:51
  /  
7.10.2012
  
מאת: צור טריגר

1