האם ניתן להשיג 3Mb Upload מבזק מבלי לאבד את השפיות?!

מה בסך הכל רציתי? לשדרג את ה-upload לי ל-3M...מדריך להשגת שדרוג ב-70 צעדים פשוטים...  

22:00
  /  
02.10.2012
  
מאת: עפר לאור

נתחיל מהסוף – הצלחתי. זה לקח כ-5 ימי עבודה מלאים מצידי, איבוד עצבים פתאומי ונזק בלתי הפיך לבריאות הנפשית שלי. אבל הצלחתי.

חלק ראשון – השדרוג

לאחר ההצלחה שלי להשיג שדרוג של upload ל-1.5M באפריל שמחתי לשמוע שבזק העלתה את קצבי ה-upload שלה ל-3M.

את ההודעה הרשמית, בדמות הודעה לעיתונות, קיבלתי כ-24 שעות אחרי שחברי האתר כבר עלו על השדרוג המיוחל. יש לי בבית Intranet, חיבור שמאפשר לי להתחבר מחו"ל לשרתים שלנו (דרך VPN) וכמו כן אני שולח ללקוחות קבצים גדולים למדי. לכן, אני משתמש בחיבור עסקי – מה שנותן לי יתרון של זמני המתנה קצרים יותר מול שירות לקוחות (במידה והקו לא מתנתק) וכו'.

אז מיד הרמתי טלפון לתמיכה טכנית של בזק. הם הופתעו לשמוע שיש להם חיבור עם upload של 3M, אך לאחר שיחה קצרה עם המנהל, הטכנאית מיהרה לעדכן אותי ל-3M. כן, זה לקח בדיוק 2 דקות וחשבתי שאני בגן עדן. בדקתי את הקצב דרך משתמש [email protected] (חשבון הניסיון של בזק) ואכן השדרוג המיוחל בוצע.

זה היה כל כך מהיר ונוח – לא הייתי צריך להתחייב לכלום, לשנות חבילה או להתווכח. בפורום לא האמינו לי ואמרו שיתכן שזוהיתי בצורה כלשהי כבעליו של אתר תוכן גדול ולכן בזק הלכה לקראתי… בהמשך ניתן לראות שזה ממש לא מה שקרה.

עכשיו לנטויז'ן. טלפון לשירות לקוחות והם לא ידעו להגיד לי מתי חבילה כזו תהיה זמינה. אבל לפני כן צריך לנסות ולהשיג את נציגי הלקוחות. זה אתגר לא פשוט – צלצול למספר הראשי שלהם מוביל לאחר מספר לא קטן של הקשות על מספרים, לניתוק שיחה… אז השארתי הודעה בדף הפייסבוק שלהם ולהפתעתי קיבלתי טלפון כמעט מיידי מנציגי שירות מאוד אקטייבים ויעילים – אבל הם שירות לקוחות של משתמשים פרטיים ולכן נאלצתי לעבור לשירות לקוחות העסקי.

אחרי מספר טלפונים הגעתי ליעדי, אך בשלב הזה נציגי נטוייז'ן לא ידעו בכלל שבזק שינתה את רוחב הפס. בהתחלה הם טענו שאני טועה (נציגה אחת סירבה בפירוש להסתכל באתר של בזק ששם זה כתוב שחור על גבי פיקסלים) ואמרה שהיא לא בזק ולכן לא מחוייבת לתת את מה שבזק נותן. חיוג נוסף הביא אותי שוב לאותה נציגה שכבר התרגזה עלי שאני מאמין לאתר של בזק על פני ההבטחה שלה שאין כזה קצב…

לאחר שחיכיתי מספיק זמן והתחלפה הבחורה במשמרת, הגעתי לנציגה אחרת שאמרה לי בבירור שפשוט זה לא מעודכן בחבילות של סלקום ושכדאי שאבדוק מדי פעם, כאשר זה יעלה כולם ישודרגו אוטומטית. בינתיים היא העלתה אותי ל-30/2 ואכן קיבלתי 2M מאותו רגע.

לאחר כמה ימים גיליתי בעיה חדשה – Latency גבוה מהצפוי. טלפון לתמיכה הטכנית של בזק והם עבדו איתי עם מספר ניסויים בכדי לשפר את המצב. זה לא עזר במיוחד ועד עכשיו יש לי 25-30 מילישניה של זמן Ping לשרתי נטוויז'ן, זמן ארוך מכפי שהייתי מצפה לחיבור בתוך הארץ. אבל, בסוף התהליך עדיין נותרתי על 30/3 מצד בזק ועל 30/2 מנטויז'ן.

חבר טוב עדכן אותי לפני מספר ימים על כך שנטויז'ן סוף סוף ביצעה את העדכון המיוחל. ריסט לראוטר והפלא ופלא – יש לי 30/3.

עכשיו שהצלחנו במשימה זו, חשבתי לתומי שזה הזמן לשדרג גם את קצב ההורדה. הילדים חופרים ב-VOD של יס, והאמת שכבר זמן מה אני שוקל עליה בקצב. כל החפירות במודם והשיחות עם הטכנאים נתנו לי להבין שהתשתית שלי תתמוך בעד 70M בהורדה וכמעט 30M העלאה (אפשר תמיד לחלום).

טלפון קצר לנציגת בזק והיא אישרה שאני אשודרג במהירות. הפרש המחירים לא היה גבוה ולא היססתי ונתתי אישור. לאחר כחצי שעה הרצתי בדיקת תשתית – קסם קסמים, ירדתי ל-1M UPLOAD ואני עדיין ב-30M… טלפון לתמיכה הטכנית של נטויז'ן (לא חשדתי שבזק היא האשמה) ולאחר בדיקה הגענו ביחד למסקנה שבזק היא מקור הבעיה.

חלק שני: האם היה רק הזיה?

בשלב הזה העלה התומך הטכני (הסבלני ביותר!) של נטויז'ן סלקום את התמיכה הטכנית של בזק. הם זיהו מיד את הבעיה – הקו שלי מוגדר כ-30/1.5M… כשניסיתי להבין מדוע, הם הסבירו שזה חיבור חדש ורק שדרגתי. מיד נפל לי האסימון, אותה נציגה בטעות שינתה את ההגדרה שלי מ-30/3 ל-30/1.5 במקום לשדרג אותי ל-50/3.

הטכנאי התנצל ואמר שאינו יכול לעזור, הוא צריך להעביר אותי לשירות לקוחות. חמש דקות בהמתנה (עם שיחת ועידה של טכנאי נטויז'ן המסכן והסבלני). הגעתי לאותה נציגה (שמה הוא אביה, אם מישהו מבזק מתעניין) והיא זכרה אותי מהשיחה הקודמת. היא טענה שמעולם לא היה לי 30/3. IN  FACT לא יתכן ששודרגת לפני שבועיים כי החבילה נכנסה בכלל רק לפני שבוע ולכן לא יתכן שכל השתלשלות העניינים שאתה מתאר קרה לך. ביקשתי ממנה בסבלנות שתבדוק את רשימת השיחות שלי ורשימת התקלות שלי בשבועיים האחרונים מול בזק והיא מיד תראה שאני דובר אמת. לא. אין דבר כזה ומעולם לא היה.

לאחר מספר חילופי דברים היא כבר ממש התרגזה. "אתה אומר שאני משקרת?", היא שאלה… אמרתי לה, את כבר 10 דקות מסבירה לי שאני או משקר, או טיפש או הוזה כי כל מה שתארתי לך את טוענת שמעולם לא קרה ולא היה יכול לקרות… אני מודה, בשלב הזה הפיוזים כבר קפצו לי אחרי שביליתי שעתיים וחצי כבר בטלפון בנסיון להבין מה כאן קורה…

ואז תפסתי את עצמי ונרגעתי. אוקיי, מה נדרש בשביל לעבור ל-50/3? זו חבילה אחרת, ענתה לי אביה. אוקיי, אני רוצה לעבור לחבילה הזו. אין בעיה היא אמרה. הרגשתי בטון של הקול שלה שאין מצב שבזה הסיפור נגמר… היא אישרה שהיא מעבירה אותי לחבילה החדשה וסיימנו את השיחה.

פתאום נותקתי לחלוטין מהאינטרנט. בירור עמוק הבהיר שהמודם של בזק (ראוטר של DLINK) פתאום הפך לראוטר. זה אכן מצב הבסיס שלו אך למזלי ידעתי להכנס ולהגדיר אותו מחדש (אחרת הייתי צריך שוב לבלות זמן איכות עם הטכנאים של בזק ו/או נטויז'ן), שכן באופן מסתורי הוא חזר למצב ברירת המחדל שלו. אגב, אף אחד בבזק לא ידע להסביר לי אחרי כן כיצד זה קרה.

המתנתי חמש דקות והתקשרתי שוב לתמיכה הטכנית של בזק. שוב עברתי את התפריטים (לא פשוט להגיע למענה אנושי שם, כי בשלב מסויים המענה מזהה שיש לי תקלה בקו ואומר לי שיחזרו אלי בשעות הקרובות…) והגעתי שוב לטכנאי אדיב. בדיקה זריזה והוא אישר בפני שאכן אותה אביה לא שינתה כלום ומשום מה הקו שלי מוגדר כעת כ-30/1M (אחרי הריסט של הראוטר אכן זה המהירות שקיבלתי).

ינעל אביה.

אוקיי. ביקשתי שיעבירו אותי שוב לשירות לקוחות (אגב, אם אתם מתפלאים מדוע הם כל כך קשים להשגה, תראו כמה שיחות טלפון צריך בשביל לשדרג קו פשוט).

הפעם הגעתי לנציג אחר. ביקשתי לעבור לחבילת 50/3. אין בעיה, הוא אמר, אבל זה אומר לעבור חבילה והמחיר אחר.

3 שנים התחייבות?!

המחיר זה שטויות, כל ההפרשים בין החבילות של בזק הם מספר שקלים בודדים (129 ש"ח במקום 115 ש"ח) אבל רק שתדע שזו חבילה עם התחייבות של 3 שנים.

התחייבות של 3 שנים? זה חוקי? הרי במשרד התקשורת הבהירו לא מזמן שאין התחייבויות כאלה, בוודאי כשאין חומרה או שינוי פיזי שנעשה…

אז שאלתי את הנציג. כמובן שהוא אישר שההתחייבות היא 3 שנים מצד בזק לא להעלות את המחיר!!

WTF?! הרי לקוח ששומע 3 שנים התחייבות לא יחשוב שההתחייבות היא מהצד של בזק אלא אם הוא ספציפית יברר את זה.


טריק מלוכלך או מהלך שיווקי ליגיטימי? תחליטו אתם

אוקיי, לך על זה אמרתי. אחרי 5 דקות ניתקתי את המודם מהחשמל וחיברתי שוב. בדיקה מול [email protected] ואני מסודר – 50/3.

אוקיי. בחזרה לנטויז'ן. המתנה בקו (בכל זאת, יום שישי בצהריים – למרות שהתחלתי בבוקר) והגעתי לנציגה אדיבה במיוחד שאישרה שהתוספת לא יקרה וגם אמרה לי שהיא תנסה להכניס את העבודה עוד להיום. אחרי אישור באימייל על השדרוג, קיבלתי תגובה באימייל שאומרת שכנראה שהיום זה כבר לא יקרה ושרק ביום ראשון בבוקר יבצעו את השדרוג.

סיכום

 

 

את המסע ההזוי הזה התחלתי ב-30/8/12 וההצלחה היתה ב-23/9/12. במהלכו ביצעתי עשרות שיחות (אני לא צוחק) לשירות הלקוחות ותמיכה הטכנית של שתי החברות. בשני המקרים, כשלים ארגוניים וחוסר התמודדות עם המציאות (נציגת לקוחות של נטויז'ן שמסרבת בתוקף להסתכל בעמוד הקצבים של NGN בעמוד בזק, נציגת נטויז'ן שטוענת שדמיינתי את השבועיים האחרונים שבהם קיבלתי מהם 3M…).

המלצותי לשתי החברות:

 1. חלק מנציגי השירות שלכם (ואני מבין שהם לרוב צעירים ולא מנוסים) פשוט זקוקים לחינוך מחדש.
 2. The customer is always right זו לא רק סיסמא. במקרה של חלק מנציגי השירות הלקוח הוא בעיקר מכשלה לעבודה האמיתית שלהם (אין לי שמץ מה היא כנראה, אבל היא לא קשורה לשירות לקוחות).
 3. למזלי אני מנוסה בעבודה מול החברות הללו, משתמש רגיל היה מתייאש וכנראה פורש משתי החברות גם יחד.
 4. אני סקפטי מכאן ומשם ולכן לאחר שיחות שדרוג עם נציגי שירות הלקוחות עשיתי double check עם התמיכה הטכנית לוודא שמה שאמרו לי בשירות לקוחות אכן נכון. ב-50% מהמקרים מה שביקשתי משירות הלקוחות פשוט לא בוצע, או אם בוצע נעשה באופן לא נכון (ביקשתי A, קיבלתי Z).
 5. בכל השיחות שלי, למעט אחת, הנציגים הטכניים בשתי החברות היו אדיבים, סימפטיים ומועילים. בשיחות שלי עם שירות הלקוחות, זה היה ממש 50/50.
 6. ראויים לציון הנציגים של נטויז'ן דרך פייסבוק. הם התקשרו אלי בשעות לא שעות, דאגו לוודא שאני מקבל טיפול אישי. מי שמטפל בשירות הלקוחות בפייסבוק ראוי לצל"ש. אם אפשר לבקש שאותם אנשים גם ינהלו את מחלקת השירות לקוחות הרגילה, זה באמת יעזור.
 7. נציגים – בחייאת ראבק, די להיות כאלה עקשנים. אנחנו, הלקוחות, לא כולנו שקרנים ורמאים ומנסים לבזבז לכם את הזמן. נשבע לכם.

עברו 24 יום מתחילת המסע, אבל זה הצליח.

ציונים:

 • בזק נציגי תמיכה טכנית: 9
 • נטויז'ן נציגי תמיכה טכנית : 8
 • בזק נציגי שירות לקוחות: 7
 • אביה מבזק: 3
 • נטויז'ן נציגי שירות לקוחות: 6 (שלושה שבועות להגדיר במערכות את השדרוג בקצב?!)

סיכום:

 • בזק: נכשל EPIC FAIL
 • נטויז'ן: מספיק בקושי

לדיון בנושא: האם ניתן להשיג 3Mb Upload מבזק מבלי לאבד את השפיות?!


22:00
  /  
2.10.2012
  
מאת: עפר לאור

1