Garmin Swim – עוזר המאמן שלך בבריכה

רוצים לשמוע מוזיקה בזמן השחייה ועדיין לדעת כמה שחיתם? נמאס לכם לספור אינסוף בריכות או שאולי סתם, כמו כולם אתם מתבלבלים ...

7:00
  /  
02.10.2012
  
מאת: גיא עזרא

הקדמה

שחייה נחשבת בעיני רבים לספורט הבריא ביותר. זהו סוג ספורט שמתאים לכל גיל, לכל משקל וגם לסובלים מבעיות בריאות שונות. השחייה, בעיקר אם שוחים בכמה סיגנונות, מפעילה כמות גדולה של שרירים שונים בגוף ויש בה מעט מאוד פציעות יחסית לסוגי ספורט אחרים.

החיסרון הוא כמובן שעל מנת לעסוק בשחייה כספורט, צריך לדעת לשחות… מי ששוחה בסיגנון לקוי יתעייף מהר ולא יוכל לשחות למרחק גדול, ובמקרים קשים אף יכול לגרום לכאבים בכתפיים ודלקת בגיד (מה שנקרא "כתף שחיין").

כל מי ששוחה יודע שהבעיה העיקרית שיש בשחייה זה השעמום. מזה שאתה שוחה תמיד לבד (כן, גם אם שוחים בקבוצה), לא ניתן לדבר בזמן השחייה, המונוטוניות של שחייה בבריכה הלוך-חזור ואולי החלק הכי מעצבן – ספירת בריכות, זה עניין כמעט בלתי אפשרי לספור יותר מ-10 בלי להתבלבל, והרי כל שחיין ירצה לדעת כמה שחה, כמו שכל אחד שהולך/רץ בהליכון יודע בדיוק כמה עשה בסיום.

לאחרונה, לאור הבעיות שצויינו במשפט הקודם, החלטתי קצת לשדרג את שיגרת האימונים (שבאופן כללי זה עניין מבורך ולא חשוב איזה ספורט אתם עושים), והתחלתי לחפש משהו שיעזור לי בעניין הזה.

ההחלטה נפלה על שעון השחייה מסוג Garmin Swim של חברת Garmin. חברת Garmin הינה חברה מוכרת היטב לספורטאים והיא מייצרת מגוון רחב של אביזרים לספורטאים כולל מכשירי GPS שונים וכד'.

השעון מיועד לשחייה בבריכה בלבד (אני אוסיף עוד כמה אלטרנטיבות בסיום), וניתן גם להעלות את המידע שהשעון אסף לאתר Garmin ולנתח באופן מעמיק את אימוני השחייה שלנו.

מה בקופסה

 

  • שעון Garmin Swim
  • דונגל USB ANT לחיבור השעון למחשב
  • מדריך הפעלה – Quick Start ב-11 שפות (לא כולל עברית)
זהו, אין יותר מדי דברים בקופסה, מדריך מלא למשתמש יש להוריד מאתר החברה. ניתן להתרשם מגודל תצוגת השעות לעומת G-Shock הוותיק שלי.
 

הגדרות ותפריטים

נתחיל מרשימת פעולות תפקוד הכפתורים על השעון.

 

למעשה, על מנת להתחיל לשחות עם השעון, כל מה שחובה להגדיר הוא אורך הבריכה שנשחה בה. כל השאר הוא רשות.

נלחץ על כפור התפריטים ונבדוק מה ניתן להגדיר. היות ומסך השעון מציג מספר קטן של שורות, בהרבה מקרים יהיה צטרך בדפדוף בין העמודים, במקרה זה, יופיע לנו חץ המראה שיש לאן עוד לדפדף.

אני אכנס רק לתפריטים שאינם מובנים מאליהם…

תפריט System

 

Sleep Mode

כיבוי מסך השעון לאחר דקה של חוסר תנועה, נחמד מאוד לחיסכון בבטריה, אני משער שמי שהולך עם השעון באופן קבוע על היד, ירצה לכבות את האופציה הזו.

Computer

האם לאפשר חיבור השעון למחשב – ביצוע Pair בין ה-USB ANT לשעון, על מנת להעלות נתוני שחייה לאתר Garmin, בברירת המחדל האופציה הזו כמובן מופעלת.

תפריט Swimming

 

Pool Size 

כמו שצויין, ההגדרה הראשונה היא חובה לפני תחילת השחייה וכמו כן אם מחליפים בריכה צריך לזכור לשנות את ההגדרה.

ישנם 3 גדלים סטנדרטים של 20, 25 ו-50 (יארדים או מטרים), במידה ושוחים בבריכה באורך שונה, נכנסים ל-Custom ומגדירים ידנית את האורך, ניתן להכניס ערכים של 20 עד 100 שזה בעיקרון מספיק, המקום היחידי ש-20 מטר עלול לא להספיק זה אולי בריכה בבית מלון או אם יש לכם בריכה פרטית בבית, ו-100 מטר זה בוודאי מספיק.

 

Drill Log 

הכוונה לתרגול שמבצעים במהלך אימון השחייה, למשל שחייה עם סנפירים, מצופים, רק רגליים, יד אחת וכו'. אין טעם כמובן להכניס את המידע הזה לסטטיסטיקת השחייה השוטפת, אבל זהו בהחלט חלק מהאימון הכללי. מי שלא מבצע את זה יכול לכבות את האופציה.

Rest Time 

זמן המנוחה בין אינטרוולים (סטים) נמדד בכל מקרה, הפעלה וכיבוי של האופציה הזו קובעת אם נראה את זמני המנוחה בגרף שיוצג לנו באתר, אחרי שנעלה אליו את הנתונים.

בתמונה ניתן לראות את ההבדל, הגרף הראשון ללא תצוגת זמני מנוחה והשני עם הצגת זמני המנוחה.

 

Custom Pages 

בחלק הזה נוכל להגדיר שדות נוספים שנרצה לראות בזמן האימון בלבד כאשר אני עושים מנוחה בין סטים, על הסט שכרגע סיימנו. זהו מידע נוסף לשדות המוצגים על ידי השעון שזה מרחק וזמן. נוכל להגדיר שדות כמו מספר תנועות לבריכה, קצב וכו'. ניתן להגדיר עד 3 שדות כאלה. את המידע הזה אמנם לא נוכל לראות בתצוגת השעון בעת צפייה בהיסטוריית האימון, אבל הוא יהיה זמין לנו אחרי שנעלה את המידע לאתר.

 

Inverted Screen 

תצוגת הנתונים בזמן שחייה יכולה להיות כתב שחור על רקע לבן או כתב לבן על רקע שחור. כל אחד יגדיר מה שנוח לו, לי נוח כתב לבן על רקע שחור.

 

Week Distance

מציג על גבי השעון את מרחק השחייה ששחינו בשבוע האחרון, מידע נחמד שיכול להמריץ אותנו לשחות יותר או סתם להשוויץ במרחק השחייה שלנו. ניתן כמובן גם לבטל את תצוגת המידע הזה.

בהגדרות ניתן להגדיר באיזה יום מתחיל השבוע שלנו.

בתמונה מימין ניתן לראות שמרחק השחייה שלי בשבוע הספציפי היה קצת יותר מ-12 קילומטר. לפי הההגדרות הנ"ל (יום התחלה) ניתן להבין שהשעון לא מציג מידע של סה"כ שחייה שבוע אחורה אלא כמה שחינו מיום מסויים עד יום מסוים, בתום השבוע השעון מתאפס, ומתחילה ספירה חדשה, כמו כן ניתן לצפות בסה"כ שחייה לפי שבועות בתפריט ההיסטוריה.

תפריט History 

בתפריט ההיסטוריה נוכל לצפות באימוני השחייה שלנו שנשמרו בשעון.

השעון יכול לשמור כ-30 אימונים אחורה, מומלץ למי שמשתמש באופציית העברת הנתונים לאתר Garmin לא לחכות לרגע האחרון ולפחות פעם בשבועיים-שלושה  לבצע העלאה על מנת לא לאבד מידע.

 

Transfer All

דלוק בברית המחדל, כלומר כל פעם שנחבר את השעון למחשב, כל המידע מהשעון יעבור באופן אוטומטי לאתר, ניתן לכבות את האופציה הזו.

Delete

תפריט למחיקת מידע מהשעון, ניתן למחוק אימונים ספציפיים, נתוני סה"כ או את כל מידע שנשמר בשעון. לחילופין, מי שלא מעוניין לשמור מידע על השעון, יכול לעשות זאת בתפריט התוכנה של Garmin, ולהגדיר שם מחיקה אוטומטית אחרי העלאת המידע.

View 

מתפריט זה נוכל לצפות ב-Sessions, כלומר אימון מלא יחיד, ב-Totals, או Weeks (רשימה בחלוקה לשבועות) כאשר המעניין זה כמובן Sessions.

 

Sessions

כאשר נכנס לתפריט Sessions נוכל לבחור כל אחד מהאימונים שלנו ולראות את המידע עליו

כניסה לאינטרוולים                             נתוני אימון יחיד                        רשימת אימונים

בתמונות מימין לשמאל ניתן לראות את רשימת האימונים האחרונים, נתוני אימון ספציפי וכניסה לצפייה באינטרוולים.

ניתן לראות בתמונות אימון מה-22 ללספטמבר, כאשר נתוני האימון הכלליים הם 56:36 דקות סה"כ, 55:37 שחייה נטו ומרחק של 3000 מטר, כלומר 120 בריכות של 25 מטר.

השעון מציג גם מידע על שריפת קלוריות, ואפילו לא מעט (720) נתון חביב (שלא ממש ברורה האמינות שלו ללא נתוני דופק), שכל מד צעדים שמכבד את עצמו מציג, וחשוב אולי להעיר, ששחייה הוא אומנם ספורט מעולה שמפעיל את כל הגוף, ושורפים בו הרבה קלוריות, אבל זהו ספורט שפחות מומלץ לבעלי עודף משקל שרוצים להרזות, וזו מטרת האימון שלהם. המים הקרים גורמים לרוב לרעב אחרי האימון, כמו כן בשחייה קשה יותר להגיע לדופק גבוה שנדרש לשריפת קלוריות ולשמור עליו לאורך זמן, בהליכה או דיווש באופניים בחוץ או בחדר כושר, המטרה הזו תושג בקלות רבה יותר, על מנת להשיג את זה בשחייה, צריך לשחות מהר והרבה, ואת זה מה לעשות, הרוב המוחלט של האנשים לא יכולים לבצע, אז אם אדם בעל עודף משקל גדול לא היה שחיין בעברו, אז למטרת הרזייה כדאי אולי לחשוב לכיוון ספורט אחר, אחרי כן, או אחרי שיש כושר בסיסי, אפשר לחזור לאופציה של שחייה.

אם נגלול את התפריט למטה, נוכל להיכנס לכל אינטרוול ואינטרוול בנפרד ולראות את המידע עליו:

 

האינטרוול הראשון באימון היה של 8:34 דקות, 500 מטר (20 בריכות) בקצב של 1:43 ל-100 מטר בסיגנון שחייה חופשי, כלומר חתירה.

המשך הדיפדוף יציג בפנינו את שאר האינטרוולים שהיו באותה שחייה לכל אורך ה-3000 מטר.

השעון מזהה את כל סגנונות השחייה (FREE, BACK, BRST ו-BFLY) ויציג לכל אינטרוול את הסיגנון שלו, כאשר אם שחינו יותר מסגנון אחד, תירשם המילה MIXED, כאשר נבצע תרגול ירשם DRILL. 

חשוב לציין שכאשר נעלה את המידע לאתר, כל המידע שנשמר על השעון יהיה זמין לנו מרמת הבריכה הבודדת כולל מספר תנועות לבריכה, קצב שחייה ועוד.

שחייה עם השעון

אז כמו שכבר נכתב, על מנת להתחיל למדוד את אימוני השחייה שלנו, רק צריך להגדיר את אורך הבריכה (באופן חד פעמי) ולאחר מכן לחיצה על כפתור Swim (כפתור אמצע שמאל) והתחלת הקלטה (כפתור אמצע ימין).

תוך אימון אחד או שניים, כבר עברתי לסמוך בעיניים עצומות על השעון, בבדיקות שעשיתי עם ספירות של בריכות, לא ניתקלתי בפיספוסים של השעון (או ששנינו התבלבלנו בדיוק אותו הדבר…).

המסך של השעון גדול למדי וניתן בקלות לקרוא את הספרות, אפשר אפילו בזמן השחייה, אבל לטעמי זה סתם מפריע ואין בזה צורך ממשי, אפשר לתת הצצה כשמגיעים לקיר וזהו.

אין חובה לחלק את האימון לאינטרוולים, אפשר ללחוץ Start בתחילת השחייה ו-Stop בסיום ולשמור את המידע וזהו, אבל לצורך ניטור השחייה שלנו לאורך כל האימון כדאי כן לשמור אינטרוולים. כל לחיצה על Pause (כפתור ימני תחתון) סוגרת אינטרוול. גם אם אתם לא עושים הפסקות בזמן השחייה, אפשר פשוט ללחוץ פעמיים ולהמשיך לשחות (היצרן ממליץ לא לחוץ על כתורי השעון מתחת למים), בעיקר אם אתם מחליפים סגנון שחייה, זה יאפשר לכם לדעת מה יעילות השחייה שלכם בסיגנונות שונים. מי שעושה הפסקות וגם מודד את זמני ההפסקות בוודאי ירצה לייצר אינטרוולים.

כאשר לוחצים על Pause או Stop אפשר ללחוץ על כפתור ה-Swim על מנת לקבל אחד משני הפעולות הבאות:

  • העלאת הטיימר לתחילת ביצוע תרגול (Drill), כאשר עם סיום התרגול יש להכניס באופן ידני את המרחק ששחינו על ידי המקשים למעלה למטה, והמרחק ישתנה בהתאם לאורך המריכה המוגדר לנו.

           

  • צפייה במדדי שחייה נוספים שהגדרנו ב-Custom Pages, אפשר להגדיר רק שלושה כאלה (ורצוי כאלה שלא מוצגים כבר בנתוני האינטרוול…) וקצת חבל שהגבילו, אם חסר מקום תצוגה, אפשר היה להוסיף עמודים נוספים. כמו שניתן לראות אני הגדרתי שאני רוצה לראות את קצב השחייה, מספר תנועות ממוצע לבריכה באינטרוול, ו-SWOLF (הסבר בהמשך) לאינטרוול.

 

עם סיום האימון יש ללחוץ על ה-Stop ומשם לבחור ב-Save על מנת לשמור את נתוני האימון, השמירה לוקחת מספר קטן של שניות, ולאחר מכן ניתן לראות את נתוני האימון (כמו שכבר הוסבר קודם, ללא נתוני ה-Custom Page שבהם ניתן לצפות רק באתר).

 

אז אם לסכם, למיטב הבחנתי, השעון עובד בצורה מדוייקת, מהר מאוד מתרגלים לשחייה איתו וללחיצה על הכפתורים, למשל כאשר מחליפים סגנונן שחייה ופשוט שוכחים לחלוטין מעניין ספירת הבריכות. 

העלאת המידע ל-GarminConnect

אחת הסיבות לרכישת עזר אימונים כזה, היא האפשרות לנתח את האימון ולצפות באופן נוח בכל נתוני האימון, זה יאפשר לנו לזהות נקודות חולשה אמיתיות (כאלה שחשבנו שאנחנו בסדר והם וכאלה שידענו שלא, אבל לא ידענו עד כמה לא…) ולשפר אותן, על בסיס תוצאות אמת של האימון.

בקופסה של המכשיר אנו מקבלים דונגל USB שמאפשר התקשרות בין המחשב לשעון, והמידע מועלה באופן אוטומטי עם החיבור לחשבון שלך באתר Garmin.

 

חשוב לציין שאם ברשותכם יותר ממוצר אחד של Garmin שמתחבר באמצעות בדונגל, יש צורך לבצע Pair לכל מכשיר בנפרד (בדומה לדיבורית בלוטוס ברכב). בברירת המחדל, האופציה הזו כבוייה ולכן יהיה צורך להפעיל אותה.

ראשית נכנסים לאתר garminconnect.com ושם לוחצים על Getting Started ופועלים על פי ההוראות על המסך, העסק פשוט מאוד, פותחים חשבון ומתקינים את התוכנה של Garmin שתפקידה להעביר את הנתונים.

בחיבור הראשוני תתבקשו להכניס את שם השתמש והסיסמא

 

מיד אח"כ  המידע מהשעון יועלה לאתר, תחת החשבון שלכם

 

בהגדרות התוכנה תוכלו להגדיר האם המידע יוכלה באופן אוטומטי והאם למחוק את המידע מהשעון לאחר ההעלאה 

 

הצגת המידע באתר Garmin

מיד עם תום ההעלאה, המידע יהיה זמן תחת החשבון שפתחתם באתר.

אתר Garmin מאפשר לנו לקבל סט רחב מאוד של נתונים לגבי האימונים שלנו וכמו כן מאפשר להגדיר יעדים, מעקב בריאותי ועוד, את כל הנתונים הללנו ניתן גם להוריד למחשב בצורת קובץ CSV ולעבוד על זה באקסל אם חסרה לנו פונצקציוניות כלשהי שרצינו ולא קיימת באתר.

בכניסה לאתר יעלה לכם ה-Dashboard ויציג את האימונים האחרונים וגם יעדים והסטטוס שלהם (אם הגדרתם כאלה).

 

ניווט דרך התפריט, על ידיבחירה ב-Analize ו-Activities, יציג את כל רשימת האימונים שלנו ונתוני הסה"כ שלהם

בחלק זה נוכל לראות למעשה את כל האימון שביצענו כולל חלוקה לאינטרוולים.

בהגדלת התמונה יש את רשימת הפילטרים

בטבלה הזו נוכל להגדיר רשימה ארוכה של עמודות להצגת מידע על כל מיני סוגים של ספורט, אני בחרתי בעמודות המציגות רק מידע רלוונטי לשחייה אבל מי שמבצע גם (או רק) סוגי ספורט אחרים יוכל להציג לעצמו את המידע שנדרש לו.

לחיצה על אחד האימונים מהרשימה או לחיצה על View Details בעמוד הראשי (Dashboard) תעביר אותנו לנתוני האימון הספציפי, העמוד מחולק לשני חלקים, צד אחד נתונים מספריים וצד שני גרפים.

בחלק השמאלי נוכל לראות למעשה את כל האימון שביצענו כולל חלוקה לאינטרוולים.

 

אחד הנתונים שיותר יעניינו אותנו הוא מדד ה-SWOLF.

SWOLF (קיצור של Swinning and Golf) זהו מדד לדעת כמה השחייה שלנו יעילה, המספר הזה הוא פשוט זמן השחייה  + מספר תנועות, זאת אומרת שאם שחינו בריכה אחת ב-30 שניות ועשינו 10 תנועות, ה-SWOLF יהיה 40. השאיפה היא למדד נמוך ככל האפשר, אם על ידי הקטנת מספר התנועות לבריכה ו/או הקטנת זמן השחייה לבריכה. כל שחיין צריך למצוא את "שביל הזהב" שלו עם קצב השחייה ומספר התנועות. חשוב לציין שזהו מדד אישי בלבד ולא מיועד להשוואה עם שחיינים אחרים, בוודאי אם אורך הבריכות לא זהה. במקרה של Garmin, השעון סופר למעשה רק את תנועות היד שעליה הוא נמצא ולכן מספר התנועות (Strokes) הוא למעשה כחצי ממה שאני עושים בפועל, נראה לי שהוא גם סופר את הקיפר (גילגול בקיר) כתנועה, ככה או ככה, כל עוד חישוב המדד נעשה באופן אחיד זה לא משנה.

כאשר נחלק את האימון לאינטרוולים, נוכל לקבל מידע שלם ומפורט יותר על מהלך האימון, נוכל לבדוק את איכות שחיית הגב שלנו לעומת החתירה, לזהות ירידה בקצב לאורך האימון וכו'.

כאשר  מופיעה המילה MIX, ונרצה לדעת מה בדיוק עשינו שם, נוכל לראות את זה במסך האימון הראשי בגרף השחייה.

 

בחלקו הימני של העמוד נוכל לראות בצורה גרפית את שאר הנתונים של האימון, זמנים, מספר תנועות לבריכה ו-SWOLF.

 

דוחות סיכום

בטאב של ה-Analize נוכל גם לראות דוחות וסיכומים של האימונים שלנו, נוכל גם כאן לבחור איזה מידע אנו רוצים שיוצג לנו ובאיזה סדר, אני כמובן בוחר בנתוני שחייה.

ניתן לראות את מספר האימונים, זמן כולל, מרחק השחייה ומהירות ממצועת (למה לעזאזל במיילים?) וגם שריפת קלוריות. מי משתמש בשעון Garmin גם לריצה אופניים וכו' יוכל להוסיף נתונים נוספים שאינם רלוונטים לשחייה.

גם כאן ניתן לייצר קובץ CSV לאקסל ולהריץ עליו עיבודים נוספים .

לוח אימונים, הגדרת מטרות והשוואה לשחיינים אחרים

אחד היתרונות של העלאת נתוני האימון לאתר, היא הנוחיות בתיכנוני אימונים, באתר נוכל להגדיר לנו יעד כלשהו ולראות האם אנו עומדים בו.

על מנת לבצע תכנון בנוחות נוכל להיעזר בתצוגת לוח שנה ולראות את כל הפעילויות שלנו, וזה דרך התפריט בלחיצה על Plan, בלוח שנה יוצגו לנו האימונים, מטרות, אם אנחנו רוצים לעקוב, אז ניתן גם להזין משקל (למה רק בפאונדים…?), וסיכומים שבועיים.

זוהי תצוגה נוחה מאוד ומראה בצורה ברורה את ההתקדמות (או הרגרסיה…) שלנו לאורך זמן, למשל במטרה שהגדרתי לי, הגעתי ל-107%, כלומר עמדתי ביעד.

הגדרת היעדים (Goals, בחירה בתפריט Plan ו-Goals) – יאפשר לנו להגדיר מטרות אימון במסגרת זמן כלשהי, לדוגמא, מרחק שחייה שבועי, כאשר על ידי הגדרת תאריך ההתחלה נוכל גם להגדיר יעדים עתידיים, ולאחר מכן הם ישמרו לנו בהיסטוריה של היעדים כחלק מהמידע הכולל על האימון.

ניתן לבחור סוגים שונים של יעדים, לכל סוגי הספורט. 

 

קצת חבל שהם מציגים באתר מרחקים במיילים בלבד, היה צריך להכניס את יחידת המידה, כחלק מהגדרת המשתמש.  

המידע הזה יוצג לנו גם ב-Dashboard כשניכנס לחשבון שלנו

תחת תפריט Explore נוכל לבצע השוואות של האימונים שלנו אל מול משתמשים אחרים, שזה גימיק חביב, בברירת המחדל הוא יחפש לפי המיקום שלנו, אם כי אפשר גם לחפש באיזורים אחרים – למשל מדינה אחרת. על מנת שאחרים יוכלו לצפות באימונים שלנו, יש להגדיר אותם כ-Public בהגדרות שלנו.

 

אלטרנטיבות ורכישה

בסדר גודל המחיר של ה-Garmin Swim יש עוד שתי אלטרנטיבות:

  • Finis Swimsense – שזה יותר מחשב לשחייה, כלומר לא שעוןן ליום יום, בעל מסך LCD גדול יחסית שכמובן נוח נותר לצפייה, והבטריה מספיקה ל-8 שעות שימוש לפני טעינה.
  • Swimvote Poolmate Pro – בשעון זה תוכנת ניתוח האימון מותקנת על המחשב האישי ולא מסתנכרנת עם אתר החברה באינטרנט.

מי שרוצה לחסוך, או שאינו מעוניין בניתוח מעמיק של נתוני האימון ומסתפק בתצוגת השעון של זמנים ומרחקים יכול להסתפק ב-Swimvote Poolmate (לא ה-Pro) ולחסוך כ-250 ש"ח. שימו לב, מי שמחליט לרכוש Poolmate, יש קופון פעיל שנותן משלוח חינם לישראל בעת הזמנה מאתר החברה באנגליה.

מי ששוחה גם (או רק) במים פתוחים צריך שעון הכולל GPS, הדגם החדש ביותר של חברת Garmin הוא ה-Forerunner 910XT, שהוא למעשה All-In-One ומתאים לכל סוגי הספורט, המחיר כמובן בהתאם.

את השעון רכשתי באתר wiggle. כשרוכשים משם יש לשים לב לשני דברים:

  • האתר יזהה שאתם מישראל וישנה את המטבע לדולר, בבדיקה קטנה שעשיתי כדאי להשאיר את המחיר בפאונדים, שער ההמרה שלהם מפאונדים לדולרים, ייקר את המחיר השיקלי בכ-40 ש"ח ($10).
  • תבדקו את שוברי ההנחה הפעילים באתר, תמיד יש כאלה, אם כי לא תמיד רלווטים, בזמן שרכשתי היה שובר של 20% שזו הנחה לא קטנה בכלל (זה למעשה היה הטריגר לרדת מהגדר).

סיכומים ומסקנות

אני אמנם לא שוחה עם השעון הרבה זמן, אבל כבר אפשר לומר שהוא שידרג לי באופן משמעותי את שיגרת אימוני השחייה.

פשוט נעלם לגמרי כל עניין ספירת הבריכות (וזה משהו שכל שחיין מתחיל מסוגל להעריך – להעריך מאוד), מתי לעבור לשחיית גב, לחזור חזרה לחתירה וכו' שלא להזכיר את עניין הסתמכות על שעון דקות (ללא שניות) שיש לנו בבריכה, כדי לחשב בערך כמה שחיתי במידה ואני מרגיש שהתבלבלתי בספירה, ניתן לעבור לספירת מרחק במטרים ולא לחשוב כל הזמן בכפולות של 25 ("רגע, כמה זה 16 בריכות…?") הראש נקי לשחייה נטו, וגם אם פיספסתי מעבר סיגנון בכמה בריכות זה לא נורא, אני יודע בדיוק כמה שחיתי.

העלאה וצפייה בנתוני השחייה פותחת עולם חדש, שלם שלא הייתי מודע לקיומו, כלומר הייתי מודע לחלקו לפחות, אבל לא היה פרקטי לעשות משהו בנידון, הרי לא אקח מאמן אישי שימדוד לי זמנים מעכשיו ועד עולם. יש מידע שלם על איכות השחייה, ניתן לפרק את האימונים לחלקים ולבדוק כל חלק בנפרד, לבדוק את איכות השחייה בסיגנונות שונים, להגדי לעצמי יעדי אימון וגם להשוות את עצמי לאחרים ששוחים פחות או יותר באותה רמה.

המגרעת היחידה שמצאתי באתר שהפריעה לי, זו התעקשות על פאונדים ומיילים, שזה עניין מוזר, הרי מרחקי השחייה הם במטרים (ניתן לבחור יארדים או מטרים), משקל ניתן להכניס בשעון בקילוגרם או פאונד, אז למה לאפשר במקום אחד ולהגביל בשני?

עכשיו, עם הנתונים מול העיניים, המוטיבציה לשחות יותר ולדחוף להשתפרות גודלת. השימוש באתר לצפייה בנתונים מכניסה אותך עמוק לנתוני שחייה, והגדרת מטרות יכולה בהחלט לאתגר ולשפור.

לסיכום אני יכול לומר שזוהי רכישה בהחלט מוצלחת ואני מאוד מרוצה. אפשר לעבור לשלב הבא בראש שקט: רכישת MP3 לשחייה (דבר שלא העלתי על דעתי קודם, ולו רק בגלל ספירת הבריכות…)

לדיון בנושא: Garmin Swim – עוזר המאמן שלך בבריכה


7:00
  /  
02.10.2012
  
מאת: גיא עזרא