סרט לסוף שבוע – 'בלי חוקים'

אחרי סרט ההמשך הכושל לקלאסיקה שלו "וול סטריט", אוליבר סטון חוזר למסך הקולנוע עם "בלי חוקים". מותחן קצבי, מרתק, סקסי ...

6:00
  /  
27.09.2012
  
מאת: איתמר נימרוד

הקדמה

שנת 2012 תיזכר כאחת השנים הכי מעניינות בהוליווד. חוץ מבמאים שעבדו בעיקר במסך הקטן כמו סת' מקפרלן ("טד") וג'וס ווידון ("הנוקמים") שעשו מעבר חלק ומצליח מאוד אל המסך הגדול השנה הזאת תיזכר כשנה שבה כל במאי אפשרי הוציא סרט. במהלך השנה ראינו סרטים חדשים של מרטין סקורסזה ("הוגו"),  טים ברטון ("צללים אפלים" ו"פרנקנוויני") רידלי סקוט ("פרומתיאוס"), ווס אנדרסון ("ממלכת אור הירח") וודי אלן ("לרומא באהבה"), כשלקראת החורף אמורים לצאת גם סרטיהם החדשים והמצופים של סטיבן ספילברג ("לינקולן"), פיטר ג'קסון ("ההוביט") וקוונטין טרנטינו ("ג'נגו ללא מעצורים"). היום אנחנו כאן כדי לדבר על אוליבר סטון. הבמאי המיוחד ועטור הפרסים שעשה את "פלאטון", נולד ב-4 ביולי" ו"ג'יי אף.קיי" ושהתרסק לפני כשנתיים עם סרט ההמשך לקלאסיקה שלו "וול סטריט-הכסף מדבר", גם חזר השנה למסכים עם סרט חדש בשם "בלי חוקים" שהחזיר אותו למרכז העניינים והראה למבקרים ולקהל שלמרות שעברו השנים הוא עדיין יוצר שלא מוותר על האמת שלו, משלב סקס ואלימות בצורה ישירה כחלק מהעלילה ועדיין מצליח לבעוט ולזעזע.

העלילה

"בלי חוקים" מבוסס על ספר באותו השם מאת דון ווינסלו (שגם השתתף בכתיבת התסריט) ומספר על בן (ארון ג'ונסון) וצ'ון (טיילור קיטש, שזה הסרט הגדול השלישי שלו השנה אחרי "ג'ון קרטר" ו"באטלשיפ" שהתרסקו בקופות), שני חברים טובים שחולקים עסק מצליח לשיווק וגידול מריחואנה, בית יפה בוואלי של קליפורניה וגם חברה משותפת שעונה לשם או (בלייק לייבלי). הכל טוב, יפה ועובר בנעימים עד שהם מחליטים לדחות הצעה נדיבה של קרטל סמים מקסיקני שמעוניין להיכנס איתם לשותפות. ראשי הקרטל כועסים מאוד וכדי לשכנע אותם להסכים להצעה הם חוטפים את או. מכאן מתחילה שרשרת אירועים אלימה ומסוכנת שבה בן וצ'ון ישתנו ויבינו שכדי להציל את חברתם הם צריכים להשתנות לחלוטין, לקחת יוזמה ולזרוק לפח את כל מה שהם האמינו בו עד עכשיו. האם זה ישתלם להם?. בשביל זה תצטרכו לראות את הסרט.

לביקורת

הסרט אורך למעלה משעתיים. 10 הדק' הראשונות, שמכינות את הקהל ומספרות בעצם את ההתחלה של הסיפור עוברות לאט ובנעימים ואחרי שהאקשן מתחיל הסרט נכנס להילוך גבוה יותר. סצינות האקשן עשויות בצורה מדוייקת ואמינה וחלקן אלימות מאוד ולא מומלצות לאנשים בעלי קיבה רגישה אבל הן שוות צפייה למרות האלימות הקשה. לאווירה המסוכנת שבה הסרט מתרחש תורמים הצילומים היפים והצבעוניים של הנוף והים של איזור קליפורניה שממש עושים חשק לטוס לשם, העריכה הקליפית שלא נחה לרגע גם בדק' הראשונות של הסרט והפסקול המגוון שמשלב בין גרסאות כיסוי ללהיטים משנות ה-70 וה-80 ובין ראפ בספרדית. ארון ג'ונסון, טיילור קיטש ובלייק לייבלי שמגלמים את התפקידים הראשיים מאוד כריזמטיים אבל קצת מוגבלים במשחק שלהם ואת ההופעות הטובות והמעניינות עושים שחקנים המשנה המצוינים. סלמה הייק כאחת מראשי קרטל הסמים שהיא גם סוג של אמא פולניה, בניסיו דל-טורו כיד ימינה המשוגע וג'ון טרבולטה בתפקיד גונב הצגה של שוטר מושחת.

בקיצור-  כדאי לראות.

 

"בלי חוקים"-ארה"ב 2012 131 דק'. בימוי: אוליבר סטון. תסריט: שיין סלרנו , אוליבר סטון ודון ווינסלו (ע"פ ספר מאת דון ווינסלו). שחקנים: טיילור קיטש, ארון ג'ונסון, בלייק לייבלי, אמיל הירש, בניסיו דל-טורו, ג'ון טרבולטה, סלמה הייק.

 

 

לדיון בנושא: סרט לסוף שבוע – 'בלי חוקים'


6:00
  /  
27.9.2012
  
מאת: איתמר נימרוד

1