כנס הצילום הישראלי 2012- ראיונות וסיכום

ביום חמישי, ה12.09.2012, בהיכל נוקיה, תל אביב, התקיים כנס הצילום הישראלי לשנת 2012. כנס הצילום הישראלי התקיים עד לפני כשנה ...

23:10
  /  
22.09.2012
  
מאת, צור טריגר.

ביום חמישי, ה12.09.2012, בהיכל נוקיה, תל אביב, התקיים כנס הצילום הישראלי לשנת 2012. כנס הצילום הישראלי התקיים עד לפני כשנה בהרכב מצומצם. ובשנת 2011, בית הספר לצילום גליץ, בהנהלתו של רועי גליץ, פתח דלתות לקהל הנרחב.


צילום באדיבות רועי גליץ, צילום מהכנס.
צלם: מקסים גולבנוב

כנס הצילום הישראלי הוא למעשה כנס חד-יומי המתחיל בבוקר ומסתיים לקראת שעות הערב המוקדמות. הכנס כולל הרצאות של דמויות מעולם הצילום הישראלי אשר חולשות על מגוון רחב של נושאים, מצילום אורבני ועד צילומי מאקרו, אופנה וביוטי. בזכות המגוון ואופי ההרצאות, הכנס פונה למגוון רחב של אנשים, מחובבי צילום מתחילים ועד לאנשי מקצוע ותיקים. כמו כן, בכנס ניתן למצוא מרחב גילאים עשיר גם כן, מבני נוער ועד בני 60+.

לטובת הצופים, קיימנו שני ראיונות. האחד, עם רועי גליץ- מארגן הכנס ומנהל בית הספר לצילום גליץ. והשני, עם נדב בגים- מרצה מהכנס, צלם צעיר וכשרוני.

שלום רועי,
במה עוסק הכנס:
"הכנס הינו כנס הצילום של ישראל וככזה נועד להקיף את התחומים העיקריים של עולם הצילום, לשמש מקור השראה עבור צלמים מקצועיים וחובבים כאחד ולהעניק חוויה חגיגת שכולה צילום לכלל המשתתפים בכנס."

מי הרצה בכנס?
(הפירוט לקוח מתוך אתר הכנס)
תומר יעקבסון– צלם ישראלי והמומחה המוביל בישראל לתחום התאורה המעשית. משמש כיועץ בכיר ומאפיין מוצרים לחברות בינלאומיות כגון ווסקוט, לומיקווסט ואחרות. מומחה לצילומי תדמית של ספורט ולהקות מוזיקה בישראל. תומר כותב את בלוג הצילום הנקרא ביותר בישראל. תומר נחשב למרצה מעורר השראה ומדריך מתקדם בגליץ ביה"ס לצילום.

משה שי– צלם ישראלי המומחה בצילום עיתונות, צילום גיאוגרפי ותרבויות עם 30 שנות קריירה מוצלחת בצילום. משה צילם לסוכנות גטי, קורביס ואחרות וצילומיו פורסמו במגזינים בכל העולם. משה הוא מרצה מרתק ומוכשר המצליח להעביר את הידע העצום שלו בהנאה והתרגשות, כיום משה הוא מדריך מתקדם בגליץ ביה"ס לצילום.

ספנסר טוניק– אמן וצלם אמריקאי המפורסם בעיקר בזכות היצירות הכוללות עירום המוני ככלי אומנותי. לאחר התחלה קשה ואף מאבקים עם אנשי החוק בניו יורק, קיבל הכרה עולמית כאמן יצירתי ומאז עשרות אלפי אנשים התפשטו למען האומנות והמיצגים אותם יצר ברחבי העולם. ספנסר פועל רבות לקידום אינטרסים סביבתיים ובעיקר זכורה לטובה ההתגייסות שלו למען הצלת ים-המלח שלנו בדיוק לפני שנה, ומאותה הסיבה חזר ספנסר לישראל כעת – להזכיר לכולנו שים המלח עדיין בסכנה קיומית ועלינו לפעול להצלתו.


צילום באדיבות רועי גליץ. רועי מראיין את ספנסר טוניק בכנס
צלם: קונסטנטין ויינברג

נדב בגים– צלם ישראלי מומחה לצילומי מאקרו אשר פיתח מספר קונספטים מאוד ייחודיים. הפרוייקט המוביל של נדב מציג יצירתיות יוצאת דופן תוך שימוש בציוד מאקרו ותאורה ליצירת עולמות חדשים ומיוחדים. פרוייקט זה נקרא Wonderland והוא זכה לפרסום רב במגזינים ואתרים מובילים בחו"ל.

נתן דביר-צלם ישראלי המתגורר בניו יורק ומתמחה בעיקר בצילום דוקומנטרי עיתונאי. נתן מצלם לסוכנות פולאריס ופרסם צילומים במגזין הנחשבים ביותר בעולם (ניו יורק טיימס, גלאמור, שטרן ואחרים), הציג בתערוכות במוזיאונים הנחשבים בעולם וקטף את פרסי הצילום הנחשבים ביותר בעולם כולל הפרוייקט המוצלח ביותר של PDN. נתן מרצה מאוד מבוקש מסביב לעולם ואנחנו גאים להביא אותו במיוחד לכנס הצילום של ישראל.

רונן אקרמן– צלם ישראלי ומוכר מאוד, בעל למעלה מ20 שנות ניסיון בתחום הפרסום והתדמית המסחרית. רונן יגיע לכנס הצילום לחשוף בפנינו את סודותיו בכל הקשור למיתוג ובניית תדמית מסחרית לסלבריטאים. רונן ידוע ביכולות התקשורתיות הגורמות למצולמים לחשוף את הצדדים הנסתרים המשלימים את התמונה הקונספטואלית אליה הוא מכוון.

מיהו קהל היעד של כנס הצילום הישראלי?
"כל מי שאוהב צילום, עוסק בצילום, אוהב אומנות ונהנה מהחוויה של הצילום. אנשים מרמת מתחילים ביותר שרק עכשיו קנו מצלמה ראשונה ועד לצלמים מקצועיים שמתפרנסים מכך בחיי היום-יום. מרמת האינסטגרם ועד רמת התערוכות במוזיאון ישראל."

למיטב ידיעתך, מהו סדר גודל הכנס שהתרחש השנה ביחס לכנסי צילום אחרים בעולם?
"מבדיקות שערכנו, כנס הצילום של ישראל הינו הגדול בעולם אי-פעם בתחומו. ישנן תערוכות גדולות וירידי מציגים ענקיים, אך מעולם לא התכנסו כל כך הרבה צלמים תחת קורת גג אחת בכנס שכזה. כמו כן, הוגשה בקשה להכרה על ידי ספר השיאים של גינס עם אישור חתום שקיבלנו על מספר המשתתפים בכנס."

מתי התרחש כנס הצילום הישראלי הראשון?
"אנחנו, בגליץ בית הספר לצילום, ערכנו כבר 7 כנסים גדולים ומרשימים בהשתתפות מאות אנשים. אך הכנס הראשון שבו הבנו שזה הרבה יותר גדול מ"גליץ", ובעצם חובק בחובו את כלל עולם הצילום הישראלי, היה בכנס של 2011 אשר נערך באולם סמולרש בתל אביב בהשתתפות למעלה מ-1,500 איש. אנו גאים להיות הגוף אשר עומד מאחורי המיזם ומפתח אותו למען קהילת הצילום המדהימה שחיה בארץ."

האם לדעתך, לפי ההיענות לאורך השנים לכנסים מסוג זה, קהילת הצילום בישראל גדלה ומתפתחת במרוצת השנים?
"חד משמעית כן. מהנתונים שיש בידינו, קהילת הצילום צמחה מגודל של פחות מ-8,000 איש לפני עשור להיקף של למעלה מ-40,000 איש כיום. הצלמים שחברים בקהילת הצילום לא רק הרבה יותר פעילים משנים קודמות, אלא גם משקיעים הרבה יותר בתחביב ומגיעים לרמות מרשימות ביותר."

איזו נישה שכיחה ביותר לדעתך בקהילת הצילום הישראלית?
"צילום חתולים! סתם… הרושם הכללי הוא שהרבה מאוד מהחברים בקהילה לא הגדירו את עצמם לתחום אחד צר, אלא עדיין חולשים על מגוון רחב מאוד של נושאים. אבל אם הייתי צריך להגדיר מה התחום הבולט ביותר, אזי התשובה תהיה צילום אנשים."

מה לדעתך חשיבות כנס זה לקהילת הצילום בישראל?
"חשיבות הכנס היא עצומה לקהילת הצילום. זהו המבחן הראשון המשמעותי לקהילת הצילום בו היא עמדה בהצלחה אדירה. ההוכחה הניצחת היא שקהילת הצילום דורשת אירועים בקנה מידה שכזה ומוכנה אף לשלם על כך (סכום סמלי של 25 ש"ח). ישנו אירוע מרכזי בשנה אשר מרכז את הצלמים במקום אחד ומאפשר להם להקשיב למובילים בתחום מהארץ ואף צלמים שהטסנו במיוחד מחו"ל, לשאוב השראה ולהרחיב אופקים. עצם העובדה שגופי הצילום הגדולים והמשמעותיים בישראל התייצבו, תמכו וקידמו את הכנס מעיד על עוצמתו ואפשר למשתתפים להיכנס במחיר סמלי בלבד לאירוע שעלותו האמתית היא כמעט פי עשרה מעלות הכרטיס."

איך היית ממליץ לקוראים שלנו שמעוניינים בשנה הבאה להגיע לכנס להתכונן או\ו להביא איתם לכנס?
"לכנס של שנה הבאה אנחנו כמובן נפיק לקחים ונשתדל להרים משהו אפילו יותר משמעותי. אני אגלה לכם בסוד שאנחנו כבר התחלנו לעבוד על הכנס וכבר יש לנו את השמות של חלק מהמרצים. זה הולך להיות קונספט שונה ומאוד מיוחד."

לסיכום, איך היית מסכם בפסקה אחת את הכנס כמארגן ודמות מרכזית בקהילת הצילום הישראלית?
"הכנס הינו חוויה מדהימה, אני חושב שכל מי שהיה נוכח באירוע הרגיש חלק ממשהו עצום, הרגיש חלק מקהילה חיה ונושמת. אנחנו פועלים רבות לקידום הקהילה ותחביב הצילום בארץ כמו גם מעמד הצלם בישראל ואמצעות התמיכה של כל הגופים העוסקים ועיריית תל אביב אנחנו השגנו תקדימים עצומים לכך."

תודה לרועי גליץ על הראיון.

כדי לתת לקוראנו טעימה על הכנס מהצד השני, של מרצה מהכנס, קיימנו ראיון גם עם נדב בגים. נדב בגים, AKA Aimishboy, הוא בחור צעיר וכשרוני אשר התפרסם בזכות פרויקט ייחודי, מעניין ומטריף, הנקרא WonderLand. פרויקט זה משלב יצירתיות, כישרון, מאקרו ואהבה לחרקים. למעשה, הפרויקט הוא פנטזיה פרי יצירת מוחו של נדב, מחלזונות רומנטיים המתנשקים לאור הירח ועד ביקור בחלל.

איזו נישה בצילום אתה בעיקר מצלם?
"אני מתמקד בעיקר בצילומי מאקרו, תקריב (Close-up) וכל מה שקשור לעולם הקטן הזה."

האם אתה זוכר מה משך אותך לצלם בנישה זו?
"אני חושב שמעבר לכך שאני חובב טבע ובעלי חיים, וחרקים נמצאים בכל מקום סביבנו, ברגע שאתה מצלם מאקרו אתה לא מוגבל ויכול לצלם כמעט בכל מקום. אתה לא צריך לצאת מהבית לחפש נופים אקזוטיים או שקיעות, להתחבא במסתור ולהמתין שיגיע בעל חיים או להקים סטודיו גדול ולהביא אנשים. לא שיש משהו רע בכל הדברים האלו, אבל במאקרו אתה יכול להרים (או להוריד) את העדשה ופשוט לצלם.. כל דבר סביבנו יכול להיות אובייקט לצילום מאקרו. עד כמה התמונה שתצא לנו תהיה מעניינת, זה כבר תלוי בבחירות שלנו."

על מה הרצאת בכנס הצילום?
"בכנס הצילום התמקדתי בפרויקט האחרון שלי שנקרא WonderLand, פרויקט שמציג חרקים ויצורים קטנים אחרים בעולם קסום של פנטזיה ומאפשר לראות אותם בדרך קצת שונה מהדרך שבה אנו נתקלים בהם או מצלמים אותם."


צילום של נדב בגים מפרויקט WonderlLand

איך התחיל פרויקט wonderland?
"הפרויקט התחיל קצת במקרה וקצת במכוון. ניסיתי להמשיך משהו שנגעתי בו בפרויקט הקודם שלי SuperMacro , ליצור נופים מינייטורים בעזרת עדשת המאקרו שלי. תוך כדי ניסיונות לדמות תאורה טבעית באמצעות תאורה מלאכותית נתקלתי באפקט מאד מעניין. החלטתי להתמקד בו וברגע שהגעתי לשליטה יותר טובה בתוצאות קיבלתי את התמונה שרציתי והחלטתי שיש כאן משהו ששווה להמשיך אותו."

כמה זמן אתה מצלם את wonderland?
"התמונה הראשונה נולדה לפני קצת יותר משנה ולמרות שחשבתי שהסדרה תסתיים כבר מזמן, לשמחתי היא עדיין בתהליכי פיתוח ותמונות חדשות ממשיכות להגיע."

האם האמצעים שאתה משתמש בהם בצילומי Wonderland הם אמצעים שזמינים בבית?
"בהחלט, מעבר למצלמת רפלקס עם יכולות מאקרו, האמצעים שאני משתמש בהם זמינים ופשוטים יחסית, מהתאורה שהיא ציוד סיני זול מאיביי, פלאשים ומטריות, ועד לתפאורה שמורכבת משקיות ניילון, ירקות ודברים נוספים שיש בכל בית."

האם פרויקט wonderland גרם לך לשינוי תפיסתי בקשר לחרקים?
"בוודאי, והוא אף היה אחד מהגורמים שגרם לי להפוך לטבעוני. אבל אני חושב שהשינוי התפיסתי הגדול ביותר קרה אצל זוגתי. מהימים הרחוקים שבהם היא הייתה ממתינה בסבלנות מחוץ לבית בזמן שאני מצלם חרק, עד למצב שבו אין לה בעיה לשהות איתם באותו חלל ואפילו להגיע למצב שבו היא נתקלת בגמל שלמה פצוע על המדרכה ומנסה למצוא דרכים להזיז אותו הצידה כדי שלא ידרכו עליו.."

האם לקחת אתך את החרקים לכנס? הרי אתה חב להם לפחות חצי תהילה.
"אני חייב להם יותר מזה ואני משלם להם בעיקר בסוכר…
במהלך תכנון ההרצאה, אחד הרעיונות היה להקים סט לדוגמא, אז הרעיון להביא חרק חלף בראשי אבל נפל משיקולים אתיים. מה שכן, הייתה לי חיפושית מודל מפלסטיק שהזמנתי מאיביי והיא הייתה אמורה למלא את החלל."

איך אתה מסכם את כנס הצילום בפסקה אחת?
"מאד מפתיע. הייתי קצת סקפטי לגבי כמות האנשים שתגיע אבל התבדיתי, היה כיף לראות כמות כזו גדולה של אוהבי צילום שבאה, נפגשת ונהנית מההרצאות וכל מה שהיה מסביב. ואני מקווה שגם בכנסים הבאים תהיה כזו היענות נהדרת. היה כיף לראות הרצאות של צלמים שלא הכרתי מתחומים שונים, לראות את נקודת המבט שלהם ולהבין שלמרות שתחומי הצילום אינם חופפים, הבסיס בכל זאת זהה."

לסיכום, מספר צילומים מהפרויקט WonderLand של נדב, קישור לפרויקט עצמו וההרצאה המלאה של נדב מהכנס.

קישור לפרויקט WonderLand באתר של נדב.

ההרצאה של נדב בכנס:

 

תודה לנדב בגים על הראיון.

בתחומים רבים כנסים שנתיים הם חלק אינטגרלי ומהווים אבן שואבת לדמויות מפתח, דמויות משפיעות בתחום ולדמויות חדשות כאחד. כנס הצילום, כמו כן, הוא כנס בעל חשיבות גדולה וניתן לראות את השפעותיו דרך הראיונות שערכנו עם רועי גליץ ונדב בגים.

ועד לכנס הבא, צלמו הרבה ושתפו ברעיונות את החברים ואת הידע. בסופו של דבר, העזרה ההדדית, שיתוף הידע ושיתוף הרעיונות מניבים קהילה בריאה, גדולה, איתנה ומהנה יותר.

 

לדיון בנושא: כנס הצילום הישראלי 2012- ראיונות וסיכום


23:10
  /  
22.9.2012
  
מאת, צור טריגר.

1