סמסונג 55ES8000 – המסך החכם שהפיל אותנו

מסך ה-LED 55ES8000 הוא ספינת הדגל של סמסונג בתחום המסכים החכמים.אז לקחנו את הספינה לשיט.

12:00
  /  
18.09.2012
  
מאת: עפר לאור
הקדמה

הקדמה

סמסונג היתה החברה הראשונה שנכנסה לתחום המסכים החכמים בגדול. מה זה בעצם מסך חכם? לפי ההגדרות של סמסונג יש מספר תנאים למסך בשביל שיהיה מסך חכם:

 • הוא חייב להיות מחובר לאינטרנט
 • הוא צריך חנות אפליקציות. כלומר, לא רק סט של אפליקציות מהיצרן אלא מגופים צד שלישי וכאלה שיתעדכנו עם הזמן
 • הוא צריך אמצעי שליטה טובים 
 • הוא צריך לוקליזציה. לא רק תמיכה בשפה המקומית אלא גם בתכנים המקומיים.

סמסונג השקיעה משאבים ניכרים מאוד בכדי שזה יקרה גם בישראל. במובנים רבים, באופן לא פרופורציונלי לשווי השוק הישראלי, אך זה השתלם להם בדמות חדירה גבוהה במיוחד בישראל של מסכי סמסונג בכלל ומסכים חכמים של החברה בפרט.

הדגש הגדול בדמות אמצעי שליטה והמסך החכם יתבטא גם בביקורת זו שתתמקד בנושאים שעליה מסך טלויזיית ה-LED הזו מתמחה.

עיצוב וחיבורים

עיצוב ה-ES8000 מזכיר כמעט אחד לאחד את העיצוב של הדור הקודם (D8000) עם מסגרת מתכתית שכאילו נסגרת סביב הפאנל ומגנה עליו. המסך עצמו דקיק במיוחד, אך כבר יותר מעוגל בפינות, כך שכאשר סוחבים אותו לא מרגישים את המסך חותך לתוך הידיים…

בחלקו העליון בולטת לה המצלמה.

המצלמה בדורות הקודמים של המסך שימשה בעיקר ל-Skype. כמובן שגם כיום זה אחת הסיבות הטובות לעשות בה שימוש, אך סמסונג הרחיבו את הפונקציונליות שלה. כיום היא גם מזהה פנים (לצורך זיהוי מי נמצא מול המסך וכך ניתן להציג לו את חשבון הסקייפ המתאים למשל). לאחר תהליך זיהוי פשוט המסך מאפשר להכנס לחשבון ללא צורך בהקלדת הסיסמה הארוכה שלכם.

בחלקה האחורי של המצלמה נמצא מתג סיבובי שמאפשר לנו להסתיר את המצלמה כאשר אין בה צורך. למי שחושש שמצלמים אותו או שדואג לפרטיותו במידה ותוכנת המסך תפרץ בדרך כלשהי, ניתן לסובב את המתג ובמקום המצלמה ניתן יהיה לראות ריבוע ירקרק שמסמן שפרטיותכם כבר אינה בסכנה יותר.

הלוגו של סמסונג מואר (ניתן להחליט באיזה סיטואציות הוא יהיה כבוי ומתי מואר) בעיצוב סימטרי למצלמה בחלק העליון של המסך. הבסיס של המסך החדש אלגנטי בהרבה מזה של הדור הקודם, אך לטעמי היה צריך לשאוף ולהעלים את המעמדים הללו לחלוטין ולא לתת להם דגש עיצובי חזק כל כך.

מבחינת חיבורים, המסך כולל 3 חיבורי HDMI, שלושה חיבורי USB, חיבור אזניות, רשת, יציאת אודיו, קומפוננט מלא, וחיבור קומפוזיט (דרך מתאם) וכמובן כניסת אנטנת DTT.

מאחורי המדבקה נמצא ההכנה ל-Evolution kit. מדובר בכרטיס מעבד חלופי שבעצם לוקח שליטה על המסך במידה והוא מותקן. המטרה היא לאפשר למסך לקבל את יחידת המעבד של הדור הבא של המסכים שסמסונג עדיין בשלבי תכנון שלו ויושק בשנים הקרובות. כך, במידה ויש לכם מסך ES8000, ואתם מעוניינים שהמסך ימשיך להתקדם מבלי לרכוש סטרימר או לאלץ לשדרג את המסך בכל שנה – ניתן לרכוש evolution kit כזה ולשדרג לדור הבא של המסך. כמובן שכל זה בתאוריה, אבל הרעיון יפה.

עיצוב המסך כבר מספר שנים מדבר על צמצום מסגרת המסך והעלמת המרחק בין קצה המסך לתחילת התמונה. מעבר למסגרת הדקיקה יש עדיין פס קטן שחור שבו לא מוצגים פיקסלים אך זה באמת מסגרת דקיקה. אחריה נמצא לוח זכוכית ענק שמהווה את המסך עצמו. הדגש כאן הוא כמובן על צמצום הרפלקציות.

כאן סמסונג הצליחה פחות מכפי שהייתי מצפה. החזרי האור היו עדיין משמעותיים מדי (במקרה הזה ניתן לראות החזר אור מחלון בפינה שהתריס שלו סגור).

שליטה וחיבוריות

בדרך כלל, סקירות שלנו לא דורשות יותר מדי התעסקות עם נושא השליטה. במרבית המסכים כיום יש שני שלטים (אחד גדול והשני בסיסי יותר או עם ממשק שונה). 

גם כאן סמסונג כללה שני שלטים:

 • שלט קונוונציונלי מפלסטיק. אין ממש צורך להתעכב עליו, הוא שלט פשוט למדי, קל ללמידה ולאחיזה. הוא לא ארוך מדי או מעוצב מדי. מצד שני, הוא אינו זורח בחושך וכפתור ה-HUB (אחד הכפתורים החשובים) קרוב מדי לכפתורי החיצים, כך שהוא נלחץ לי לא פעם בטעות.

 • שלט טאץ'. מדובר בשלט עם מספר לחצנים פיזיים לא גדול, כאשר רוב השטח מיועד למגע. מדובר במגע של אצבע אחת (האגודל) כאשר התנועות שצריך לבצע הן gestures. כלומר מעבר מלמעלה למטה יפעיל חץ כלפי מטה וכו'. השלט הזה הוא גם שלט חכם שיכול לקבל תכנות חכם ולהפוך לשלט על הממיר שלכם.

כאמור, התלונה המרכזית שלי על השלט הרגיל היא שהוא אינו מואר ושכפתור ה-HUB קרוב מדי לחיצים. 

התלונות שלי על שלט הטאץ' כבר מורכבות יותר. בשביל להגיע ממקום למקום דרך שלט זה נחוצות יותר מדי ליטופים של השלט. גם אחרי כיול שלו, הוא פשוט מתיש. היה הרבה יותר נוח אם היה אפשר להפוך אותו לפד עכבר בדרך כלשהי ולא רק בשיטת הטאץ'.

כמובן שהשליטה לא מסתיימת רק בזה. הורידו אליכם אפליקציה לאייפון או לאנדרויד שלכם וגם הם ישמשו כשלט לכל דבר. האמת שלאורך זמן גיליתי שהשליטה בדרך זו היא האהובה והמהירה עלי. במיוחד כשצריך להקליד משהו, השלט באייפון זיהה זאת ואפשר לי להקליד בעזרת מקלדת נורמלית, מה שקיצר הליכים באופן דרמטי. לא נתעמק ביכולות של התוכנת השליטה של סמסונג לאייפון שבעצם לא ממש השתנתה מאז הדור הקודם של מסכי סמסונג.

עוד אמצעי ממשק נוספים כוללים מקלדת ועכבר אלחוטיים (בלוטוט')! כל מה שעושים זה לעשות pairing וכאשר משתמשים בהם, החץ של העכבר מופיע במקום הנכון וניתן גם להקליד. אין נוח מזה.

בשלט הטאץ' יש גם כפתור מיקרופון. כאשר לוחצים עליו, ניתן להגיד מספר פקודות קוליות. ניתן להעביר ערוץ, להריץ אפליקציה, לשנות ווליום ועוד ועוד. 

אופציה חלופית לכך נמצאת במסך עצמו אשר כולל שני מיקרופונים בשתי צידי המצלמה שלו. כאשר אומרים בקול "Hi TV" הוא מתעורר לחיים ומציג את האופציות. כאשר מדובר בפקודות פשוטות או בכאלה שמוכנות מראש, הפונקציה עבדה ללא בעיות.

הבעיה התעוררה כאשר ביקשתי פקודות מתוחכמות מדי. למשל מתוך נסיונות להעביר לכניסת HDMI2, מירב נסיונותי כשלו. המכשיר חשב שיש רעש או ביקש שאגיד את המשפט שוב. HDMI2 פשוט סרב לעבור (פרט למקרים מיוחדים).

למערכת לא מעט פקודות, והיא יודעת שכאשר אנחנו במקום מסויים או באפליקציה מסויימת לשנות את הפקודות האפשריות. בכל אופן, כדאי לכבות את האופציה ולהדליק אותה, מה שגורם למסך למדוד את עוצמת רעש הרקע ולהתאים אותה לחדר שלכם.

סה"כ מדובר בתכונה מוצלחת מאוד, וכזו שעשיתי בה שימוש נרחב כאשר המסך היה ברשותי. בפרט ההדלקה והכיבוי, וכן היכולת להעביר ערוצים ולהשתיק את המסך היו מוצלחים מאוד. לא היה צריך לאתר שלט ורק צריך היה להגיד את הפקודה כפי שכתובה על המסך עצמו.

בתחום החיפוש, סמסונג כיום בבעיה מול פטנט של אפל "universal search". נראה שגם כאן מדובר בחיפוש דומה ל spotlight שכן החיפוש מתבצע על כל התכנים: וידאו מקומי, וידאו מהרשת, יוטיוב, ואפילו תכנים בפייסבוק… מה שכן, נסיון לעשות חיפוש קולי ל-BOSS (הסדרה) גרם לי להתייאש שכן הוא התעקש לחפש Bass או Base או Bose. בכל המבטאים שניסיתי, הוא פשוט סירב לחפש את המילה Boss…

בדומה לשיטה של אפל עם SIRI, גם כאן הפיענוח של הקול נעשה לאחר כיווצו ושליחתו ברשת (לפחות במקרים מסויימים). ככל הנראה מדובר בחברה צד שלישי שמיישמת את הפונקציה הזו עבור סמסונג.

האופציה האחרונה לשליטה היא היד שלכם. המצלמה פעילה כידוע כל הזמן. נפנוף לשלום למסך אמור להעיר את הפונקציה ולאפשר לכם, תוך שימוש בחץ להפעיל פעולות שונות ללא שלט כלשהו.

גם כאן, היו מספר בעיות ובסופו של דבר (למרות דבר הפרסומת) זו השיטה הכי מאכזבת לשליטה במסך. בכל אופן, אני ממליץ לכבות ולהדליק אופציה זו, מה שגורם למסך לבדוק מחדש את תנאי השטח, תנאי התאורה ואף את הדברים הקבועים שלכם בבית ולהגדיר טוב יותר את השטח שבו המסך יחפש את היד המנפנפת. לאחר כיול המצב השתפר, אך עדיין מעייף להשתמש ביד כעכבר…

לעיתים המסך פשוט לא ראה אותי. נפנפנתי ונפנפתי הוא לא שם… הצורך להרים את היד כסוג של הצדעה למסך עייפה את הזרוע ולאחר כמה דקות זה היה מביך כמה שאני לא בכושר… השליטה מזכירה מאוד את החץ של ה-Wii אשר בערך מגיב למיקום השלט, אבל לא בדיוק… בסופו של דבר ניתן לבצע את הפעולות, אך חלק מהתנועות הנדרשות (תנועת סיבוב ל-"back", נפנוף היד לצורך גלילה, וקימוץ לאגרוף לצורך הפעלה) לא היו נוחים במיוחד.

בסופו של דבר, שתי השיטות שמצאתי כנוחות ביותר היו השליטה דרך השלט הרגיל ודרך הסלולר. השיטה הקולית היתה שימושית מאוד במקרים מסויימים ולדעתי היא הכיוון המוצלח ביותר, אם כי נושא הבנת הדובר דורשת שיפור.

עוד חיבורים

למסך יש כמובן חיבורי BT ו-WIFI (שלא לדבר על חיבור רשת רגיל). החיבור לרשת הביתית ב-WIFI היתה פשוט ונוחה. בחיבורים של BT ניתן להאזין למוזיקה ולשדרה למסך. למסך אפשרות להתחבר לקטגוריה שלמה של מוצרי אודיו כגון רמקולי BT, כתחליף בעצם לרסיבר. המסך הופך לרסיבר והסאונד שלכם מגיע ממנה בשילוב עם הרמקולים החיצוניים.

חיבור נוסף הוא IR BLASTER מבוסס BT. מדובר בקונוס מעוצב שניתן להציב לפני הממיר ואשר מאפשר לשלט החכם של סמסונג לשלוט במכשיר.

תהליך הלמידה מעט מתיש ולרוע המזל דורש שהקודים ימצאו במאגר של סמסונג שברשת. המכשיר שנבדק התקשה לזהות את מרבית המכשירים שניסיתי איתו. לפי מה שקראתי ברשת (לא ניתן היה לבדוק זאת) מדובר על כחודש עבודה לפני שתצטרכו להחליף למכשיר סוללות. מה שהיה מאוד עוזר כאן היה האפשרות למכשיר ללמוד את השלט. 

בכל אופן, תהליך הזיהוי היה נחמד, אך תלוי יתר על המידה בשם המוצר שמנסים ללמוד. להערכתי לקוחות של יס והוט יתקשו מאוד לגרום למסך לזהות את הממיר וכדאי שסמסונג ישראל או חברת סמליין יוסיפו הוראות ספציפיות עבור הממירים של החברות הללו.

שתי אפשרויות חיבור נוספות הן direct wifi שמאפשרת חיבור WIFI ישירות למכשיר כלשהו (peer to peer) ו-Direct AP. האופציה השניה נוחה מאוד במקרים שבהם המסך מחובר בחוט פיזי. במקרה כזה אפשר לגרום למסך עצמו להפוך לראוטר אלחוטי. ניתן להגדיר סיסמא ואז מופיע לכם בבית נקודת גישה אלחוטית חדשה בשם DIRECT-fi[TV]UA55ES8000 (באייפון רואים רק את ההתחלה של השם).

חיבור לנקודת הגישה אינו מהיר במיוחד, אבל בהחלט מספיק בשביל גלישה בסלון. כמובן שכאשר מחוברים בדרך זו ניתן גם להמשיך ולשלוט במסך דרך התוכנות שלו באייפון. 

ממשק משתמש

כאמור, נשתדל לצמצם את המלל על ידי פסיחה על דברים שטופלו בדורות קודמים של המסך.  הממשק של סמסונג נוצץ ומבריק ומעוצב להפליא.

הוא פשוט מספיק בשביל שלא להסיח את הדעת ויש כאן מספר הברקות שפועלות לטובת הצרכן שמסתבך יתר על המידה. דוגמא אחת היא שבצד שמאל כאשר מדפדפים בין תפריטים שיש להם תתי תפריטים, עזרת online מפרטת את תוכן התפריט ומאפשרת מהר הרבה יותר להגיע ליעד מבלי לעצור בתפריטים לא נכונים.

כאן כדאי שוב לציין לשבח את העברית של המסך. פרט למספר שגיאות פה ושם (professional patterns למשל תורגם בטעות כ "סגנון מקצועי" במקום תבניות מקצועיות), מרבית התפריטים של הטלויזיה מתורגמים מצויין. לא רק זה, אלא שחלק גדול מהאפליקציות של סמסונג מגיעות מתורגמות בעברית. כל זאת בגופנים נעימים לעין ובעיצוב מרהיב.

זו הפעם הראשונה שהשארתי את המסך בתפריטים עבריים לאורך כל הבדיקה ללא צורך בסמי הרגעה קשים…

מדיה ואפליקציות

מסך חכם

כמו בכל דבר בצבא, גם מסך חכם מתחלק לשלושה חלקים:

 • אפליקציות ותוכן
 • דפדפן
 • תוכן מקומי

נתחיל לפי הסדר. חנות האפליקציות של סמסונג התפתחה לא מעט בשנה האחרונה, מאז שבחנו את הדור הקודם של טלויזיית הדגל של סמסונג 55D8000. גם מספר האפליקציות הישראליות בחנות גדלה מאוד, הודות לפעילותו הענפה של אביב הוד (האחראי מסמסונג ישראל על פיתוח אפליקציות). לאפליקציית HT Israel התווספו אפליקציות של Walla, מאקו, ישראל היום, אורלדו VOD, חדשות ערוץ 2 ועוד.

בנוסף יש אפליקציות לא מעטות מחו"ל ששווה להתעכב עליהן. פייסבוק וטוויטר אינן כאלה – מקומן לטעמי אינו במסך גדול והן בעיקר מציקות (למרות שאפשר לדחוק אותן לצד המסך). 

סקייפ עברה שדרוג וכעת יודעת לזהות פנים, כך שניתן בקלות רבה לעשות login מבלי להקליד ססמאות מסובכות. יש לציין שה-use case של סקייפ בסלון גם הוא מפוקפק מעט, אם כי יש לא מעט אנשים שיכולים להרוויח מוידאו צ'ט פשוט בסלון. למי שיש קרובים בחו"ל ומדי פעם נהנה לשוחח איתם יהנה שבעתיים לעשות זאת בפשטות רבה כל כך. 

במקרה שלי, ערכתי שיחת סקייפ וידאו חשובה בין החדרים וזה היווה פיתרון אפקטיבי ביותר כאינטרקום וידאו לעצלנים שלא יכולים להטריח את עצמם לקום (או שיש להם בית מספיק גדול שזה כבר מעיק).

כמובן שיש גם משחקים, ובשילוב עם יכולות המסך השונות (למשל נפנוף ידיים) אפשר להפוך את הפעילות למשעשעת למדי.

עם זאת, אותי אישית עניין היצע התוכן בחנות, ובפרט תוכן שמיועד לישראלים (בעברית, בתרגום ורצוי ללא עלות נוספת).

תחילה בחנתי את האפליקציה של מאקו. אתר מאקו של זכיינית ערוץ 2 קשת, הוא אתר רב פועלים פופולרי ושייך לגוף הטלויזיוני היחיד כיום שהוא רווחי בישראל… האפליקציה עולה עלתה על רקע של וידאו חי מערוץ 2 (כנראה שזה היה יום הזכיינית קשת, אבל אין לי שמץ של מושג כי אני אישית לא ממש מצליח לזהות בין שתי הזכייניות פרט לתוכנית הבוקר שלהן).

השידור נעשה באיכות תמונה די מזעזע. על רקע זה ניתן היה לנווט (זה דרש משחק בחיצים כי לא ברור מה בדיוק אמורים לעשות כאן), מה שפתאום גרם לרשימת כתבות להופיע על רקע הוידאו.

הבעיה כאן היתה בעיקר של ממשק משתמש מאוד לא אינטואטיבי ואיכות תמונה בינונית מינוס.

האפליקציה הבאה היתה של WALLA. כאן כבר התלהבתי יותר שכן האפליקציה שלמה יותר. היא מתחילה מממשק שלא הכי מזכיר את הממשק של אתר וואלה ורובו טקסטואלי. בכדי להגיע לתוכן המעניין, תוכן הוידאו של וואלה, יש לנווט בהתאם. 

היצע התכנים סביר ויש שם לא מעט סדרות מהעבר, סרטים לא מאוד ישנים (בשם המלך למשל) וכן לא מעט סרטים ישראלים. איכות התמונה סבירה, אם כי לא יוצאת מהכלל. ניכר שתחום הוידאו מעניין את וואלה, אך לא נראה שהתכנים מעודכנים באופן שיכול להוות אלטרנטיבה למישהו.

במקרה של orlando VOD, חלק מהתכנים היו יקרים להחריד (המחירים נעים בין 9.90 ל-18 ש"ח) ורובם סרטי איכות בספרדית, איטלקית וכו'. יש גם תכנים באנגלית וניתן לראות את איכות התמונה דרך מנגנון הטריילרים של האפליקציה (האיכות מפתיעה לטובה). בסופו של דבר, צריך להרשם ולשלם על המנוי דרך המחשב האישי ואז לחזור ולהשתמש באפליקציה. החוסר של היצע סרטים חינמיים (אותם סרטים שכן זמינים בחינם באתר אורלנדו VOD ו-YNET MOVIES שמופעלים גם הם על ידי אורלנדו) הוא טעות בעיני. 

יש עוד אפליקציות רבות מספור, אבל עוד אפליקציה שווה איזכור היא Your video שמאפשרת חיפוש וניתוח של קטלוג הסרטים. בעצם המטרה כאן היא לזהות סרטים מעניינים, לראות מה קיים כיום, מה אנשים רואים וכו'. ניתן לחשוב על זה כאל קטלוג IMDB על המסך. ניתן לראות תקציר של הסרט, תמונות, ממנו, לראות מי השחקנים ומי הבמאי. כניסה לתוך שחקן מסויים מאפשר צפיה בכל הסרטים שהוא השתתף בהם ואפשר להכנס גם אליהם.

זה נוח, שימושי והתלונה העיקרית שלי היא שזה איטי מדי וחבל שזה לא נעשה בחלון קטן על המסך תוך כדי צפיה בסרט במקום על כל פני המסך.

האפליקציה האחרונה שאכנס אליה היא Explore3D. אפליקציה זו שהושקה בארץ כמעט סימולטנית עם כל שאר העולם מאפשרת צפיה במספר רב של תכני תלת מימד ללא תשלום כלשהו. מדובר בתכנים לא ארוכים שנעים בין הדגמות יכולת, סרטים דוקומנטרים קצרצרים ותכנים לילדים

התקווה שלי שסמסונג יתגברו את תכני התלת מימד לא התממשה ומאז שבחנתי את ה-55D8000 כמעט ולא התווספו תכנים לקטלוג. חבל, מדובר במערכת הפצה מיוחדת ויעילה וחבל שסמסונג לא מתגברת אותה בתכנים מעניינים ורלוונטים יותר.

הדפדפן

הדפדפן שודרג פנימית לאפליקציות (מה שדרש טיפול שונה מצידנו בתכני וידאו באפליקציה למשל) אך מבחינה חיצונית מדובר בדפדפן די דומה למה שהיה בדור הקודם. הממשק מסורבל מדי למסך טלויזיה, שיטת ההקלדה של האתרים קשה למדי (ללא מקלדת או אפליקציה סלולרי, זה מייאש למדי). גם הגלילה והבחירה של תכנים מעט מסורבלת, אם כי דווקא כאן השימושיות של זיהוי היד כחץ הופכת ליתרון.

השליטה בחץ הסמן דרך השלטים היתה איטית למדי (אם כי ניתן להאיץ אותה)  ובמיוחד היה מתסכל להשתמש בשלט הטאץ' שבמקום לאפשר לי לגלול כמו pad עכבר נאלצתי ללטף שוב ושוב את השלט בכדי להגיע למקום כלשהו. כאמור, שימוש ביד כחץ עבדה כאן הכי יעיל.

הדפדפן כולל flash מלא והאתר עלה באופן מושלם (זוהה כדפדפן AppleWebKit שאפקטיבית זהה לכרום ולספארי ביכולות שלו).

עוד דבר יפה הוא שניתן לשלוט בדפדפן דרך קול, להוסיף ל-bookmarks, לעצור את הטעינה וללכת קדימה או אחורה. זה יפה, בעיקר כשרוצים לעצור את הדפדפן ולעבור בחזרה לטלויזיה.

מדיה

ממשק ה-AllShare (לא יודע למה זה מזכיר לי את ה-allspark מהרובוטריקים) פשוט למדי ומרכז באופן יעיל את התכנים שלכם ברשת או על disk on key. ניתן לשתף תוכן או דרך DLNA או דרך אפליקציית ה-All Share (עוד פרטים על כך במאמר על ה-55D8000). 

עוד חידוש מעניין הוא היכולת לנגן תכנים שנמצאים באינטרנט בחיבור מסוג sugar sync (דומה ל-dropbox). אני מקווה שגם Dropbox עצמם יתווספו לרשימה בשלב כלשהו. זה באמת דרך יעילה לראות תכנים במקרים מסויימים.

עוד חידוש הוא שמספר התכנים האחרונים שצפיתם בהם מופיעים להם בראש הרשימה כך שניתן להמשיך ולצפות בתוכן לאחר שהפסקתם באמצע. ההפרדה ברשימה היא כך שבצד ימין יש תכנים שלכם (וידאו לתכני וידאו, תמונות, מוזיקה וטלויזיה מוקלטת).

וידאו מכסה את כל תכני הוידאו, בין אם הם מחוברים פיזית (USB) למסך או נמצאים ברשת. נגן התוכן הוא מהטובים בשוק – תומך ביחסי מסך, תלת מימד, עברית בתרגום (כולל גדלים שונים של פונטים, שינוי הסינכרון בין הטקסט לוידאו ושיטות קידוד שונות) ואפילו מעבר בין ערוצי סאונד שונים.

גופן התרגום מעולה, ובסופו של דבר מדובר כאן בעצם על מסך חכם שהוא אחד היחידים שיכול להתחרות בכבוד עם מזרימדיות ממוצעות. לא מצאתי תקלות מיוחדות, כולל הזרמת תכנים תובעניים מהרשת (עד כ-30Mbps) כולל פורמטי MKV,WMV,MOV,AVI ואפילו M2TS של בלוריי (גמגם מהרשת).

 

אותן יכולות ממש מיושמות גם ב-USB. 

מוזיקה ותמונות לא ממש השתנו מהגרסאות הקודמות של האפליקציה. התפריט האחרות הוא של תוכניות מוקלטות והוא מאפשר צפיה באותם תכנים שהקלטתם על המסך עצמו בעזרת דיסק USB. לאחר פרמוט קל ניתן להשתמש בלוח השידורים להקליט תכנים ממש כמו ב-YES MAX, ותכנים אלה מופיעים כאן.

אני ממליץ להשתמש בדיסק נייד אמיתי ולא בפורמט פלאש שעלולה לגרום לבעיות בהקלטות מסוג זה. יש כיום דיסקים זעירים (1.8" או 2.5") שאינם דורשים חשמל חיצוני על מנת לפעול.

איכות תמונה

עידן+ וטלויזיה SDTV

שידורי עידן+ נעשים באיכות לא רעה. הטיונר של טלוייזת ה-LED של סמסונג ה-55ES8000 דומה למדי לטיונר של הדור הקודם של המסכים. לא רק שניתן לקלוט לוח שידורים מלא, כולל תיאורי תוכניות מפורטים, ניהול הקלטות נוח ודפדפוף יעיל.

ערוצי הרדיו מעורבבים עם ערוצי הטלויזיה, מה שמקשה מעט על ניווט (יש כ-30 אפיקי רדיו בשידורי עידן+). איכות התמונה של המסך בקליטת עידן+ יוצאת מהכלל ולא היו לי בעיות מיוחדות לכוון את התחנות לאחר חיבור אנטנה מתאימה למסך.

שידורי SDTV דרך ממיר YES MAX HD היתה פחות איכותית. זה לא סוד שממירי יס מטפלים בתוכן SD בפחות איכות משידורי עידן+ או אפילו אחיהן הותיקים: הממירים האנלוגיים.

למרות זאת איכות התמונה היתה טובה וממרחק של כ-3מ' איכות התמונה הופכת לסבירה בהחלט.

HDTV

חשוב לציין שמסכי סמסונג מגיעים עם הגדרות שמיועדות יותר לחנות מאשר לבית פרטי. לכן, חשוב מאוד לעשות מספר הגדרות בסיסיות לפני שמתחילים לחשוב על השוואת איכות התמונה. תחילה חשוב להגדיר (בכל מצב ובכל כניסה) את המסך למצב cinema (למעט מקרים שבהם צריך להתגבר על עוצמות אור חיצוניות גבוהות). אפזר טיפים נוספים במהלך המאמר.

עם הגדרת התמונה כטמפ' צבע warm2 (חם2), גאמה 0, ו motion flow במצב user (עוד על כך בהמשך), התמונה הפכה ברורה יותר ונעימה לצפיה. 

בעת צפיה ביס HD – ממרחק סביר איכות התמונה מצויינת.

הורדת ה-Motion flow למינימום, שיפר את התמונה כך שארטיפקטים היו פחות קיצוניים.


בדיחה שהתרגום שלה שובש מעט.

בספורט התמונה היתה חדה, אך נדרש מספר התאמות של motion flow בכדי להמנע מגמגום שליווה חלק מהתנועות החדות של השחקנים. כמו כן, הורדת ה-sharpness ל-15 ומטה מעלים כמות נכבדת של ארטיפקטים שנוצרים בשל שילוב בין חידוד מוגזם לכיווץ מוגזם. את מנגנון החלקת MPEG Artifacts העברתי למצב נמוך.

בלוריי

במהלך הבדיקות ערכתי לא מעט ניסויים במספר כותרים. להלן הבולטים מבינהם.

ממזרים חסרי כבוד: התמונה היתה חדה ומפורטת. הבעיה היחיד שראיתי היתה מזויות קהות למסך, צפיה מזוית כזו גורמת לתמונה להיות חלבית ודו מימדית.

007 המודרני הוא מהיר יותר ועצבני יותר, המסך הצליח להתמודד יפה עם האקשן ללא גמגומים או judder.

עיר החטאים הוא סרט שדורש קונטרסט גבוה מהמסך. למסך יש אופציה לשפר קונטרסט על ידי החשכת אמצעי התאורה (LED) במסגרת שאינם בשימוש. מצד אחד הדבר שיפר את הקונטרסט בסרט, אך כאשר הודלק המצב על High, הורגשו פסים של אור על התמונה וזה הפריע.

לבדיקות החדות אפשר להשתמש ב-dark knight שבסצינת הפתיחה המעולה שלו שצולמה ב-IMAX. ה-55ES8000 נתן תמונה חדה ומלאת צבע – תענוג.

המרה לתלת מימד

ההמרה לתלת מימד היתה מצויינת, בעיני מהטובות במסכי התלת מימד העדכניים, למעט העובדה שתכנים של 50HZ הרגישו מהבהבים מעט. לאחר מספר דקות התופעה נרגעה והעיניים התרגלו. בתכני 60HZ הבעיה היתה הרבה פחות משמעותית.

תלת מימד

אם חשבנו שאי אפשר לשפר את המשקפיים התלת מימדיות, לאחר הקטנת המשקל שלהם בדור הקודם, התבדנו. סמסונג הורידה עוד משקל והפכה את המשקפיים לכמעט בלתי מורגשות על הראש. כדאי לציין שהמשקפיים שמגיעות עם המסך מותאמות בעיקר למבוגרים, הצעירים בחבורה התקשו מעט לשמור על המשקף על הראש מבלי שהוא יפול.

כהרגלי, פצחתי בצפיה בבלוריי 3D של AVATAR. התמונה היתה בהירה וחדה. העומק מעולה (התאמת התלת מימד היתה במצב אוטומטי). צפיה ממרחק של כ-2.5 מטר היתה יוצאת מהכלל ונתנה תחושה מעולה של אפקט החלון.

המסך מהבהיר את עצמו ומשנה מעט את הגוון בשל המשקף (המשקף מעט ירקרק). יש מעט cross talk שבעיקר מורגש עם כתוביות או טקסט.

סצינת הפתיחה של Monsters vs. Aliens היתה מצויינת עם תחושה מעולה של מרווח ועומק.

גם הכדור קפץ לי ישר לתוך העיניים.

מדידות

מדידות והגדרות

כאמור, כל הבדיקות בוצעו במצב warm2 תחת Cinema. למסך יש test patterns (שתורגמו בטעות ל- סגנון מקצועי) שמאפשר כיול מוצלח של brightness, contrast ועוד מספר פרמטרים. חשוב לציין שבמצב חדות של פחות מ-15, התמונה השתפרה פלאים ואני נהנתי הרבה יותר.

חשוב גם לציין שהגדרות ה-motion flow (מנגנון ה-IFC של סמסונג) עלול לעיתים לגמגם או להפריע. כאן נכנס יתרון של שימוש במצב "user" שבו ניתן לשלוט בשני הפרמטרים הבולטים: הפחתת טשטוש והחלקת תנועה. הגברת חדות והפחתת החלקת התנועה גרם לתופעות לוואי שונות להעלם לחלוטין מבלי לאבד את היתרון של חדות משופרת בתמונה. מצב נמוך של 1-2 התנהג ממש כמו 4:4 Pulldown ונתן תחושה קולנועית לסרטים (על פני תחושה סופר-ראליסטית).


הפחתת טשטוש עובדת מצויין גם במצב קיצוני, בעוד שהחלקת תנועה גורמת לתופעות לוואי בתנועה.

מנגנון החלקת ה-stair case (או jaggies) עובד מצויין. כאן ניתן לראות זוית שקרובה מאוד ל-0 במדיד, ועדיין אין כמעט תופעות של שיניים.

 הדבר חוזר על עצמו גם עם תוכן אמיתי, אין כמעט תופעות של מדרגות Jaggies.

במדידות ה-GAMUT, התמונה היתה מדוייקת למדי, אך טמפרטורת הצבע הנמוכה ביותר שהגעתי אליה (ללא כיול 2 נקודות או 10 נקודות) היתה 7046 מעלות קלווין (היעד הוא 6500).

הגאמה (במצב 0 תחת cinema) היא 2.36, מעט גבוה ביחס לקונטרסט של המסך. המסך נותן במצב זה כ-300cd/m2 בעוד שהמסך מסוגל להעלות מספר זה למעל 500cd/m2 כאשר מורידים את אילוצי הכיול השונים. מדובר בעוצמת אור משמעותית שתעבוד בכל חדר, כולל בסלון מואר מאוד.

ניתן כעת לראות מדוע הכיול לוקה בחסר, הכחול במסך מוגבר יתר על המידה והדבר דורש תיקון (כמו גם האדומים שגם הם טיפה חזקים מדי).

הפאנל לא השתנה משמעותית מהדור הקודם של מסכי סמסונג. מדובר בקונטרסט של כ-2200:1, שזה כמעט זהה לדור הקודם של המסכים. ברוב המסך הגעתי ל-90% Uniformity למעט הפינה השמאלית התחתונה שהורידה את רמת האחידות הסופית של המסך ל-81%. לעומת הדור הקודם, נושא זליגת האור במסך הנוכחי כמעט ולא היה נוכח. יתכן שמדובר במכשיר הספציפי שבדקתי, אך המחלה הקבועה של מסכי LED בכלל (וכאלה עם מסגרת דקה בפרט) היא עננות וזליגות אור, וכאן הנושא שופר משמעותית – למעט שני כתמי אור קלים בצד השמאלי, התמונה היתה מושלמת. עם זאת, למסך שבדקתי היה תת פיקסל כבוי, מה שחשבנו שנעלם כבר מזמן מהעולם. חשוב בעת רכישה של מסכים בכלל (ומסכים יוקרתיים בפרט) לבדוק נושא זה עם קבלת המסך.

חתימת האור של המסך כמעט זהה לזו של ה-55D8000, דבר שמאושש את ההשארה שמעט שינויים בוצעו בצד של הפאנל והתאורה בדור האחרון של המסכים.

סיכום

ה-55ES8000 הוא מלאכת מחשבת של טכנולוגיה. השילוב של איכות תמונה מעולה, אפליקציות חכמות ללא תחרות ואמצעי שליטה מגוונים כל כך הופכים את המסך לאבן דרך בתחום המסכים החכמים.

ראוי מאוד לציון המאמץ המדהים של סמסונג בעברית ובאפליקציות מקומיות לישראל, שאינו עומד ביחס פרופורציונלי אמיתי לחשיבות ישראל עבור סמסונג. מספר האפליקציות, ההתאמה לעברית והתוכן השונה שזמין לנו כאן בישראל דרך המסך הופך אותו למוביל בתחום המסכים החכמים. כך גם בנושא הטיפול בהזרמת תוכן – המסך נותן ביצועים מצויינים, תמיכה בתרגום (עם שלושה גדלי פונטים בעברית) ואפשרויות לעבור בין ערוצי סאונד, ולשנות את תאום התרגום לסרט. אני מאמין שיכולת זו תספק את מרבית צרכני המדיה בישראל, למעט אלה שזקוקים לתוכן איכותי יותר של בלוריי וישתמשו בנגן ייעודי לשם כך.

חשיבות התלת מימד ירדה משמעותית במסך, ורואים שסמסונג פחות התמקדה השנה באיכות התמונה אלא הרבה יותר באמצעי השליטה. בין אם הדבר נעשה כמכת מנע לאפל והשמועות שהיא מכניסה את SIRI לטלויזיה, ובין אם לא – ההשקעה הזו בהחלט משתלמת. לא כל אמצעי השליטה נוחים ביותר או מושלמים אבל המאמץ ניכר ולא בילתי נמנע שאחד או יותר מהפתרונות כאן ישופרו לכדי שלמות בהמשך.

לדוגמא, פונקצית השליטה בעזרת ניפוף לא הלהיבה אותי כלל, בעיקר בגלל אי דיוק והעובדה שלמרות הכיול המסך לא תמיד ראה אותי מפנפנף. מצד שני, נושא השליטה בקול היתה שוס לא קטן. הדבר שהדגמתי והדהים אנשים הוא כשהדלקתי בעזרת הקול את המסך (למרות שזה לא מתועד, הפקודה היא "Hi TV, TV power on"). מעבר בין כניסות היה קשה בהרבה, אבל בסופו של דבר אני חושב ששליטה קולית היא אחד הדברים הכי מגניבים שנכנסו לתחום של מסכים חכמים.

יתרונות של המסך:

 

 • אמצעי שליטה מגוונים, כולל דרך סלולרי/טאבלט, שליטה קולית, שליטה בניפוף, זיהוי פנים, שלט רגיל או שלט טאץ'
 • מספר רב של אפליקציות מקומיות, זה בהחלט המסך הכי חכם שבדקתי עד כה
 • עברית כמעט מושלמת
 • תמיכה חזקה מאוד בסטרימינג
 • מקלט DTT מובנה ואחד המוצלחים בשוק, בעל לוח שידורים מסודר ויכולות הקלטה.
 • התלת מימד מוצלח מאוד, הודות למשקפיים נוחים יותר, למרות שהיה מעט cross talk.
 • מבחינה
  עיצובית, המסך עוצר נשימה. הוא בהיר דיו בכדי להיות מוצב בכל סלון, בהיר
  ככל שיהיה, והוא עם פילטר קדמי מצויין להפחתת החזרי אור.
 • שיפור משמעותי בנושא העננות וזליגת האור.
 • איכות
  תמונה מצויינת, אם כי נדרש משחק בהגדרות בכדי להגיע לתמונה לא צעקנית.
 • עננות לא מבוטלת, כדאי לוודא עם החנות שבמידה וזה מוגזם אצלכם יהיה לכם פתרון.

ציונים

 • איכות בנייה: 9.5
 • עיצוב: 9.5
 • HDTV איכות תמונה: 9 (נטול עננות כמעט לחלוטין)
 • SDTV איכות תמונה: 8.5
 • תלת מימד: 8.5 (עדיין יש טיפה cross talk)
 • שלט רגיל: 8
 • שלט טאץ':7.5 (היה צריך להתנהג כמו פד עכבר במצבים מסויימים).
 • שליטה קולית: 8.5
 • שליטה בעזרת ניפוף: 7
 • יכולות כיול: 9
 • יחסי מסך: 9 (כולל יכולות מלאות לשליטה גם במצב 1080i)
 • חיבורים: 8 (מספר חיבורי ה-USB מעולה, חסר עוד חיבור HDMI נוסף לפחות).
 • ממשק: 9 (הממשק נעים לצפיה, איזור העזרה השמאלי נוח מאוד).
 • פונקציות נוספות: 9.5 (מדיה, חיבוריות USB, המרת תלת מימד של כל תוכן)
 • תאורה אחורית: 8 (נמדדה כתאורה אחידה, נטולת LOCAL DIMMING)
 • שירותי רשת: 9.5 (סקייפ מעולה! פייסבוק, טוויטר, יוטיוב, משחקים, DLNA)
 • שירותי תוכן: 9.5 (Explore3D, OrlandoVOD, WallaVOD).
 • עברית: 9 (יש פה ושם שגיאות, אבל סה"כ מצויין!)

תמיכה בפורמטים

 • חיבוריות HTPC: מצויין
 • תמיכה בהיי דפינישן של יס – yes HD: כן
 • תמיכה ב-HDMI 1.4: כן
 • תלת מימד 3D: כן
 • המרה אוטומטית 2D ל-3D: כן (מצויינת – BEST OF CLASS)
 • תמיכה ב-DTT: כן, כולל הקלטה ו-TIMESHIFT
 • תמיכה ביחסי מסך ב-1080i:כן
 •  תאורה אחורית : מסגרתית

מחיר מומלץ לצרכן

 • בגודל 55":  19,990 ש"ח, כולל 4 זוגות משקפי 3D
 • בגודל 46": 12,990 ש"ח, כולל 2 זוגות משקפי 3D

תודה לחברת סמליין, יבואנית SAMSUNG בישראל, על השאלת המסך ונגן הבלוריי לצורך הבדיקה

לדיון בנושא: סמסונג 55ES8000 – המסך החכם שהפיל אותנו


12:00
  /  
18.9.2012
  
מאת: עפר לאור

1