סרט לחג – 'זהות גנובה'

אמנם בלי מאט דיימון, אבל עם ג'רמי רנר בתפקיד הראשי. "זהות גנובה", הסרט החדש בסדרת סרטי ג'ייסון בורן מספק לנו ...

22:00
  /  
15.09.2012
  
מאת: איתמר נימרוד

הקדמה 

בראשית היה רוברט לודלום. סופר בריטי שכתב בשנות ה-70 סדרת ספרי ריגול עם דמות של סוכן חשאי בשם ג'ייסון בורן. הספרים הללו לא קיבלו מעולם עיבוד קולנוע עד שבשנת 2000 אולפני יוניברסל קנו את הזכויות להפיק את סדרת הסרטים. הבמאי דאג לימן ביים את הסרט הראשון בסדרה "זהות כפולה" שבו נכנס מאט דיימון לנעליו של ג'ייסון בורן. שיצא בשנת 2002 הצליח מאוד בקופות ברחבי העולם והפך את דיימון משחקן איכותי לכוכב סרטי אקשן. מאז יצאו עוד 2 עיבודים לספרים נוספים בסדרה שביים פול גרינגראס. השני "זהות במלכודת" יצא ב-2004 והשלישי "זהות אבודה" יצא ב-2007. כשדיימון וגרינגראס החליטו לא לעשות סרט רביעי כדי להתפנות לפרויקטים אחרים החליטו ביוניברסל להסתדר בלעדיהם והתוצאה היא "זהות גנובה" שמשלב כמו בסרטים הקודמים אקשן אינטיליגנטי, היפראקטיבי ומהיר לעלילה מופרכת וחסרת כל הגיון.

העלילה.

גיבור הסרט הוא אהרון קרוס (ג'רמי רנר, שזה סרט האקשן הגדול השני שלו השנה אחרי "הנוקמים") סוכן חשאי שנמצא באימונים לאותו פרויקט סודי שבו השתתף גם ג'ייסון בורן. יום אחד מתרחשת במחנה האימונים שבוא הוא נמצא תאונה מסתורית שהורגת את השותף שלו. קרוס, שניצל מאותה תאונה וחושב שהיא הייתה מתוכננת מחליט לחקור מי אחראי עליה ומגלה שורה של גילויים מפתיעים וחושפניים. מה הוא מגלה בדיוק?. בשביל זה תצטרכו לראות את הסרט.

ועכשיו-לביקורת 

כל מי שחובב אקשן מאוד יאהב את הסרט. טוני גילרוי, שהיה התסריטאי של הסרטים הקודמים ביחד עם אחיו ואחרי שביים סרטים כמו "מייקל קלייטון" עם ליאם ניסן ו"משחק כפול" עם ג'וליה רוברטס התקדם לעמדת הבמאי מציב כאן רמה חדשה של אקשן שפשוט כיף לראות כל פעם מחדש. החל מהדקות הראשונות של הסרט ועד לסיום כולל סיקוונס אחד ארוך שמתרחש במנילה בירת הפיליפינים ואורכו הוא קרוב ל-20 דק'. הצילום התזזיתי שמשתמש במצלמות כתף, רחף וסטדי-קאם (מצלמת שמחוברת לגוף), העריכה הקליפית והמהירה והפסקול הרועם והקצבי משלימים את האווירה ומעשירים את חווית הצפייה. הבעיה הגדולה של הסרט הזה היא שהתסריט שלו כ"כ מבולגן ומלא בחורים ככה שאתה מנסה לחשוב מה קורה במשך חלק די גדול מהסרט והמשחק של חלק מהשחקנים כמו אדוארד נורטון ורייצ'ל ווייז דרמטי, מוגזם, מביך ונוטה לצעקנות יתר. נדמה לי שמי שהדריך אותם גרם להם לחשוב שהם בתיאטרון וזה הורס את הרושם הטוב שהאקשן השאיר לי .

בקיצור- אם כבר ללכת אז רק בגלל האקשן. את המוח והמודעות העצמית תשאירו בבית. 

 

"זהות גנובה"– ארה"ב 2012. בימוי: טוני גילרוי, תסריט: טוני ודן גילרוי. שחקנים: ג'רמי רנר, רייצ'ל וויז, אדוארד נורטון, סקוט גלן, סטייסי קיץ', דונה מרפי.

 

 

לדיון בנושא: סרט לחג – 'זהות גנובה'


22:00
  /  
15.9.2012
  
מאת: איתמר נימרוד

1