חוק זכויות היוצרים בישראל – מחמיר ומעודכן למאה ה-21

תזכיר חוק חדש שמופץ בימים אלה מיועד לשדרג את חוק זכויות היוצרים בישראל, למאה ה-21.האם זה צריך להדאיג אתכם?

7:00
  /  
11.09.2012
  
מאת: עפר לאור

חוק זכויות היוצרים הקיים עודכן רק לאחרונה (ב-2007) אך עדיין מדינת ישראל נמצאת מאחור מבחינת חוקי זכויות היוצרים שלה. הבעיה העיקרית היא שמדינות שאינן חתומות על האמנות בתחום, עלולות לקבל סנקציות לאורך זמן.

בעולם כיום יש שלוש אמנות שונות, שתיים מהן מארגון זכויות היוצרים העולמי (אמנת WCT ואמנת WPPT) ובנוסף יש את אמנת בייג'ין שרק לאחרונה אושררה ונחתמה על ידי מדינות רבות.

הבעיה היא שללא תשתית חוקתית, מדינת ישראל לא יכולה לחתום על האמנות הללו. חוק זכויות היוצרים הישראלי כאמור תוקן ב-2007, אבל עדיין יש בו חורים שנדרשים לתיקון מהיר לפני שהמדינה יכולה להצטרף לשאר מדינות העולם ולחתום.

תיקון חוק זכויות היוצרים שמתקרב אלינו במהירה צפוי לעדכן את החוק הקיים ולהביא אותו למצב של יישור קו מול חוקים מקבילים של מדינות מערביות רבות.

כאמור, אם החוק לא יעבור, יש סיכוי לא רע שהדבר ייקר לנו את התוכן. זה יכול לכלול אי קבלת תכנים חדשים (סדרות וסרטים ליס, הוט או בדיסקים), מניעת כניסת שירותי VOD ו-OTT חדשים, עיכוב בקבלת מוזיקה או אפילו שירותי online בסגנון הזרמת מוזיקה, תכנים או אפילו משחקים חדשים.

בקיצור, באינטרסט של כולם שהחוק יועבר במהירות ושהמדינה תחתום כבר על האמנות הבינלאומיות.

השאלה היא איך החוק המתוקן ישפיע עלינו, אם בכלל.

אי עקיפת מנגנוני הגנה

החלק הראשון בחוק דומה ל-DMCA האמריקאי (ה-Millenium act שהעביר ג'ורג' וו בוש) ומונע מאיתנו לעקוף מנגנוני תוכנה וחומרה להגנה על תוכן. מנגנונים כאלה כוללים למשל: מערכות הצפנה, הגנת DRM, הגנת HDCP על תוכן בכבלי HDMI, כרטיסים חכמים לצורך פתיחת תכנים בממירי יס והוט וכיוצ"ב.

מה אסור לעשות? אם יש לכם HTPC ואתם משתמשים בו לצפיה ביס או בהוט, ככל הנראה אתם תעברו על החוק החדש. אם אתם משתפים כרטיס חכם, או מנסים להקליט מתוך ממיר, תוך הורדת סיגנל ה-HDCP המוצפן, אתם עוברים על החוק. אם אתם עושים ריפ ל-DVD או בלוריי (CD דווקא מותר כי שם אין רשמית שום הגנה…), אתם עוברים על החוק.

מה מותר לעשות? מותר לעקוף את המנגנונים לצורכי מחקר, או לצורך גיבוי fair use (למשל במקרה של תקלה בדיסק).

איסור שינוי META DATA של DRM

אם רכישת תוכן מוגבלת זמן למשל (מגבלות יכולות להיות מ-24 שעות, עד ל-X צפיות או צפיות במספר מכשירים שונים) – אין לשנות מידע זה.

מה אסור לעשות: לא חוקי לצפות בתוכן שבמקור אופשר לכם ל-24 שעות, לאחר הזמן שנקבע.

מה מותר לעשות: אם בעל זכויות היוצרים מאפשר זאת, או שהעברה בוצעה ללא ידיעתו של זה שמבצע אותה (הוא בטעות עקף את המנגנון) זה בסדר.

משמעויות

השינוי בחוק אינו משפיע על הסנקציות ואינו מחמיר את הענישה או את אמצעי הזיהוי של הבעיות. הוא בעיקר מתמקד בנושאים שעד כה לא טופלו בחוק הקיים: הגנה על DRM ומניעת עקיפה של מנגנוני הגנה.

אם בעבר לא ניתן היה למנוע מכירה בישראל של מוצרים שתפקידם היה לעקוף מנגנוני הגנה כאלה, לאחר אשרור החוק, הדבר כבר לא יהיה ניתן יותר.

לדיון בנושא: חוק זכויות היוצרים בישראל – מחמיר ומעודכן למאה ה-21


7:00
  /  
11.9.2012
  
מאת: עפר לאור

1