iPhone 5 -רגע לפני ההכרזה. מה יהיה לנו שם?

השבוע ביום רביעי יושק האייפון 5. אנחנו נהיה כאן איתכם בשעה 20:00 לדווח מהאירוע. אבל עד אז, הנה סיכום של ...

8:00
  /  
09.09.2012
  
מאת: עפר לאור

אפשר להגיד כבר מה לא יהיה שם – הפתעות. בשנים האחרונות אפל הפסיקה להפתיע והדלפות מכל עבר (חלקן מכוונות בכדי להטעות את הקהל) גרמו לחברה הרבה נזק בדמות אכזבה. אבל קשה להפתיע בשוק הזה ומדי פעם אפל דווקא כן מצליחה להפתיע (למשל מסך ה-Retina הוא הפתעה מבורכת).

האם באייפון 5 נראה הפתעה חדשה כזו?

מסך

השמועות מדברות על מסך 16:9, ארוך יותר. הסיכוי שאפל תחליף יחס מסך היא קלושה עד בלתי אפשרית. למי שמכיר את סביבת הפיתוח של אפל יודע שיש מעט יחסית גמישות שם. מה שיותר סביר הוא שהמסך בפועל יהיה בעל רזולוציה זהה, אך גודלו הפיזי יגדל, והמרחק בינו לבין המסגרת יקטן – מה שיקנה לחלק החיצוני של המכשיר תחושה רחבה יותר. הרזולוציה של המסך של האייפון 4+4S היא הרבה מעבר למה שנחוץ למסך בגודל שכזה, החברה יכולה די בקלות לגדיל את המסך מבלי לאבד רזולוציה, ומבלי לפגום במותג "retina".

אלטרנטיבה פחות סבירה  היא שחלק מהמסך יוקדש לפונקציה חדשה (SIRI?) שתהיה סוג של תחליף לפס העליון של האייקונים – פס תחתון שיראה אפליקציות, פונקציות חדשות, או שאפליקציות חדשות יוכלו לנצל לצורך תפריטים מסוג חדש.

המסגרת

הקונצנזוס הוא שחלקו האחורי של האייפון 5 יהיה עשוי מתכת חדשה או חומר קרמי כלשהו (liquid metal היא אופציה אחת למשל). מתכת צריכה להיות כזו שלא תגרום לבעיות קליטה, אולם המעבר של אפל לאנטנה חיצונית פוטרת אותה מבעיות כאלה – ככל הנראה המסגרת של האייפון 4 ו-4S תשאר איתנו לעוד שנתיים (עבור האייפון 5 והאייפון 5S כמובן).

מעבר של המסך לטכנולוגיה דקה יותר (שילוב הדוק יותר של מנגנון הטאץ' ביחד עם הזכוכית) והמסגרת הצדדית והאחורית באופן משולב, יאפשר לחברה לצמצם עוד יותר את עובי המכשיר, אם כי לא בהרבה (עוד על כך בהמשך).

הקרביים

נתחיל מרדיו חדש. המכשירים החדשים ישתמשו בדור 4 (LTE), מה שאומר שצריכת הבטריה תאלץ להשתפר דרמטית. עוד משמעות לכך היא שהמעבד של האייפון 5 (לא יקראו לו האייפון החדש) – כנראה ה-A6, ישתפר בעיקר בביצועי האנרגיה שלו ופחות במהירות או במספר הליבות שלו. זמן הבטריה צפוי להיות בערך דומה לאייפון 4+4S (טוב יותר משמעותית למי שלא מנצל את הדור הרביעי), הודות לצמצום השטח במסגרת והגדלת רוחב ואורך המכשיר.

סביר להניח, עם זאת, ששיפור בזיכרון הפנימי של המכשיר וב-GPU שלו יביא בכ"ז לשיפור ביצועים החל מדפדפן פשוט וכלה במשחקים תלת מימדיים חדשים שיוצגו.

המחבר

רבות דובר על מחבר ה-30 פין ועל כך שאפל תזנח אותו. אין ספק שהמעבר מהמחבר הזה תהיה מכה קשה לאפל במובן של הצורך של כולם למתאמים, אך מכיוון שמתאמים כאלה יהיו זמינים במקביל למכשיר, המכה לא תהיה מאוד בעייתית… ובכל אופן, ליצרניות רבות יהיה עכשיו תירוץ מעולה לקראת CES 2013 להשקת docks, כבלים ומתאמים שונים ומשונים.

המחבר החדש מאפשר לאפל להוציא iPod nano חדש, אך גם מעלה אפשרות מעניינת נוספת – שהאייפון החדש לא יהיה שטוח כמו האייפון הנוכחי, אלא בעל זוית קלה (צורה של טיפת מים אסימטרית). אם זה יבוצע כהלכה, זה יכול להראות מדהים למדי. במצב כזה, פשוט אין מקום למחבר הנוכחי (באייפד 2 ו-3 יש לא מעט קושי להשתמש במחבר הקיים).

המחבר החדש ככל הנראה יכלול גם אלמנט מגנטי כלשהו שבדומה למחברי החשמל של macbook יאפשרו למכשיר להתנתק במידה ומישהו מושך באגרסיביות בכבל – מה שימנע מהמכשיר נפילות מיותרות.

מה עוד?

עוד שינוי הוא המעבר של מחבר האזניות לחלק התחתון של המכשיר, מה שיאפשר ל-docking stations פתרון פשוט יותר להתחבר למכשיר, ומה שיהפוך אותו לאלגנטי יותר במקרים של כבל ברכב. שמועה על אזניות מעוצבות אחרת עוררה סערה בכוס האינטרנט, בעיקר משום שרבים (מסיבה מאוד לא ברורה) ממשיכים להשתמש באזניות המקוריות של המכשיר למרות היצע מדהים של אזניות ופריחה מטורפת של השוק הזה.

כנראה שיהיו הפתעות נוספות. אני מעריך שלאייפון 5 יהיה מנגנון NFC ושאפל תגיע להסדר עם בנק גדול כזה או אחר שהאייפון ישמש ככרטיס אשראי לכל דבר. נפנוף קל מול הקופאית, וקשקוש על האייפון שלכם, והתשלום בוצע. יש גם תאוריה שבשילוב עם חנויות פופולריות (walmart) אפשר יהיה אפילו לסרוק את הקודים בשלב הרכישה ורק לבצע את התשלום בפועל מול הקופאית.

כיסוי מגנטי בסגנון smart cover של האייפד בהחלט יתכן.

גם הגנה נגד רטיבות ומים, יכולה להיות תוספת מצויינת. להערכתי יוצגו בפירוש היתרונות של כיסוי מתכתי חכם יותר על פני זה של האייפון 4 וה-4S. בכירי אפל יגיעו לבמה ויסבירו שהיופי של ה-4 הוא מדהים, אך הם גילו (פתאום) שהוא עדין מדי ונוטה להשבר יתר על המידה ולכן סוף סוף מצאו פיתרון לבעיה… הרגישות של האייפון 4S ללכלוך, לנוזלים ולשבר היא אחת מחסרונותיו כיום.

מה שכחנו?

נתחיל מזה שאחוז ניכר ממה שכתבנו יכלל באייפון 5, אך לא הכל. סביר להניח שגם תהיה הפתעה אחת או יותר שלא רשומה כאן.

מה דעתכם? אפל תפתיע? האם הפעם מניית החברה יעלה בעקבות ההכרזה או שההצגה של שנה שעברה (ירידה של 5%) תחזור על עצמה?

בכל מקרה, כמו תמיד, אנחנו נהיה כאן בדיווח חי מהאירוע, נשוחח, נבקר ואולי גם נופתע. היו איתנו ביום רביעי, 12.9.2012 

לדיון בנושא: iPhone 5 -רגע לפני ההכרזה. מה יהיה לנו שם?


8:00
  /  
9.9.2012
  
מאת: עפר לאור

1