HiMedia HD900B – אלטרנטיבת ה-3D מסין

 בנוסף למוצרי האקסטרימר שמספקים כבר היום תמיכה מלאה ב-3D, גם חברת HiMedia הסינית מספקת מזרימדיה המתהדר באותה תמיכה. בדקנו האם ...

7:00
  /  
26.08.2012
  
מאת: גיא עזרא

 

בנוסף למוצרי האקסטרימר שמספקים כבר היום תמיכה מלאה ב-3D, גם חברת HiMedia הסינית מספקת מזרימדיה המתהדר באותה תמיכה. לחברה מספר מכשירים כאשר הבכיר שבהם ה-900B כולל את המעבד של חברת רילטק 1186 ומאפשר ניגון בלוריי ISO בתלת מימד מלא.

ה-900B חולק את אותה החומרה כמו הפרודיג'י וגם באותה מערכת הפעלה מסוג אנדרואיד, ולכן הביקורת תעסוק ביכולות הניגון והתמיכה שהוא מספק, וביקורת נרחבת על ביצועי הרשת וכד' ניתן למצוא בבקורת על הפרודיג'י.

מה באריזה

 •  נגן HiMedia 900B
 • כבל חשמל – דורש מתאם
 • כבל A/V
 • שלט
 • מתאם SATA
 • כבל HDMI
 • מדריך למשתמש
 • אנטנת WiFi

כמו שניתן לראות בתמונה המדריך למשתמש בסינית, אם כי מצאתי ברשת גם מדריך באנגלית. בסה"כ האריזה מכילה את כל מה שצריך כדי להפעיל את המכשיר

 הנגן וחיבוריו

הנגן עצמו בנוי מאריזת מתכת עם חיבורים צדדיים וכולל מסך VFD שלצער כולנו כבר הרגילו אותנו לחיות בלעדיו… זהו בהחלט סוג של שידרוג ומי שהאור מפריע לו יכול לכבות את המסך דרך השלט.

 

 •  חיבור חשמל
 • יציאת A/V
 • יציאת קומפוננט
 • יציאת HDMI 1.4
 • כניסת רשת 1GB
 • חיבור אודיו קואקסיאלי
 • חיבור אודיו אופטי
 • USB 3.0
 • חיבור לאנטנת WiFi
 • שני חיבורי USB 2.0 בצד המכשיר
 • כניסה לכרטיס  SD בצד המכשיר

כמו שניתן לראות יש כניסות/יציאות רבות למכשיר שזה בהחלט יתרון.

השלט

השלט באורך של כ-20 מ"מ ועשוי פלסטיק קשה, וכרגיל, צריך להתרגל לסדר המקשים שלו. כפתור מעניין בשלט הינו כפתור כיבוי והדלקה של תאורת ה-VFD, מועיל מאוד לוידאופילים שבינינו. 

חדי העין יבחינו בכיתוב בסינית על המקשים, אני מניח שזה עוזר לדוברי הסינית, לי זה קצת פחות עזר בנסיונות לפענח את פעולות המקשים השונים.

ניגון מהרשת

המכשיר הוצב כלאחר כבוד ליד ה-A-210, ולאחר משחקים עם הרשת האלחוטית (802.11n) שלא הראו ביצועים חיוביים (הרחבה בהמשך), זכה לכבל רשת משלו באורך 10 מטר לנתב שאליו מחובר המחשב.

ניתן לחבר את הנגן למחשב באמצעות חיבור חוטי או חיבור אלחוטי עם האנטנה המצורפת, מכניסים את כתובת ה-IP של הנגן באופן ידני או אוטומטי והנגן יתחבר, אם משנים את סוכג החיבור (לא משהו שעושים כאשר יש צורת עבודה קבועה) לעיתים נדרש ביצוע ריסטרט לנגן על מנת שהשינויים יתפסו.

כרגיל בעת הפעלת מכשיר יש לקנפג את הרשת החוטית או האלחוטית, עושים זאת באמצעות המקלדת הוירטואלית של הנגן, שיש לציין שהיא זוכרת את ההקלדות הקודמות שלנו – פיצ'ר נחמד שיכול לחסוך לנו הקלדות חוזרות מעיקות למדי.

לצערי הרבה, ביצועי הרשת האלחוטית ירודים במיוחד, לא הצלחתי לנגן ולו קובץ 720P אחד באופן תקין וללא תקיעות, מבחינתי הרשת האלחוטית פשוט בלתי שמישה, לא היו הבדלים בביצועי הרשת בין שיטות ההזרמה השונות SMB או NFS.

הרשת החוטית של 1Gb עובדת באופן יציב למדי, אם כי גם כאן, לעיתים רחוקות קרה שנתקלתי בג'יעג'וע. בעת ניגון תכני 1080P (לא בלוריי).

המכשיר תומך בפרוטוקולים הסטנדרטיים של ההזרמה, כלומר SMB, NFS, UP&P

ניגון 3D ובלוריי

3D זהו למעשה הייעוד העיקרי של המכשיר והיתרון שלו לעומת שאר הנגנים הותיקים.

תכני 3D מגיעים בקובץ בודד בפורמט ISO בגודל של כ-40GB ומכילים את כל המידע על התלת מימד, כמו כן ניתן לנגן גם תיקיות רגילות של סרטי בלוריי.

לא ניתן כלל לנגן בלוריי מהרשת, הסרט נתקע ומגמגם החל מהשנייה הראשונה, ולכן יש להשתמש בכונן פנימי או בחיבור USB 2.0, בשימוש ב-USB לא נתקלתי כלל בבעיות ניגון משום סוג שהוא וגם לא בעת שימוש מאסיבי בכפתורים כמו FF.

עם הפעלת הסרט יופיע לנו תפריט בחירת אופן הניגון:

מומלץ לבחור ב-BD 1.0 אשר תומך גם בדיסקים הכוללים BD-J.

חשוב לציין, כאשר הנגן מחובר ישירות לאמצעי התצוגה ב-HDMI 1.4, התצוגה תעבור באופן אוטומטי לתלת מימד, אם חיברתם דרך את הוידאו דרך רסיבר שאינו תומך HDMI 1.4 או שאין לו 3D Passthrough לא תוכלו לראות תלת מימד.

בעת ניגון תלת מימד בלוריי ISO חיברתי את הנגן באמצעות כבל אופטי, יש לציין שראשית, מטעמי נוחיות, ניסיתי לחבר עם כבל קואקס אבל פשוט לא הצלחתי לקבל קול בחיבור הזה, ככה או ככה, לא ניתן לקבל HD Audio אלא 5.1 בלבד.

משחקי Trick Play עובדים היטב ואינם תוקעים את הנגון בכל פורמטי התכנים כולל בלוריי תלת מימד ובלוריי מתקייה.

תכני SBS ו-TAB

תכני SBS ו-TAB נפוצים מאוד היום ואינם דורשים שימוש בנגן או חיבור HDMI 1.4, במידה ויש לנו נגן שאינו תומך, נעביר את אמצעי התצוגה ל-SBS או TAB (או סימולציית 3D) ואמצעי התצוגה יעשה את עבודת ההמרה. החיסרון בשיטה זו הוא תצוגת כיתוביות שבחלק מהמקרים (או ברוב המקרים אם לא בכל המקרים…) תהיה לא תקינה וניאלץ לבצע מספר פעולות הכנה על מנת לאפשר תצוגה תקינה לפי המדריך הזה.

לעומת זאת כאשר מנסים לנגן תכני SBS או TAB ואנו מחוברים ב-HDMI 1.4, כל מה שעלינו לעשות זה ללחוץ על כפתור התפריט ונקבל את התפריט הבא:

בתפריט זה נוכל לבחור את סוג התוכן שלנו והנגן כבר יעשה עבורינו את העבודה ויעביר את התמונה המשולבת לאמצעי התצוגה ללא צורך בנגיעה בהגדרות כלשהן.

חשוב לציין שבמצב זה אין בעייה של תצוגת הכיתוביות.

איכות תלת מימד בבלוריי ISO לעומת SBS

אחת הבדיקות המסקרנות היה ביצוע השוואה של איכות התמונה בין בלוריי מלא לבין תכני ה-Half SBS הפופולריים.

ביצעתי השוואה בין שני סוגי התלת מימד בסרט Underworld: Awakening.

ההבדלים ממש תהומיים, תמונה פאנצ'ית הרבה יותר, עומק התלת מימד בולט הרבה יותר שלא להזכיר את עניין ה-1080P לכל עין לעומת 720P לכל עין.

כבר נכתב כאן בעבר על ידי אחד הסוקרים ש-SBS זה גימיק בלבד, אז אני אומר ש-SBS זוהי התפשרות, אבל התפשרות עצומה. ניתן לחיות איתה, אבל למה? יש לכם אמצעי תצוגה? תקנו נגן מתאים ותהנו עד הסוף.

תמיכה בעברית

 ניתן ב-Setup של המכשיר להגדיר את שפת ברירת המחדל של הנגן כעברית.

תצוגת העברית בשמות קבצים תקינה

לצערי ההגדרה הזו אינה משפיעה על הכיתוביות והנגן תמיד יעלה עם Charset סיני, כאשר באנגלית אין את הבעיה הזו. למעשה בכל תחילת ניגון כלשהו וגם עם עשינו Stop ו-Resume Playback וגם אם משחקים בתפריטי המכשיר (למשל שינוי פס קול) יהיה צורך לחזור ולהכנס לתפריט ההגדרות שעולה ומכסה חצי מסך ולשנות שם את השפה מסינית (GBK) לעברית.

בגירסת הקושחה האחרונה נוספה התמיכה בהוספת כיתוביות חיצוניות לתיקיות בלוריי פרוסות, יש צורך לתת לקובץ ה-SRT את אותו שם של התיקייה שבה נמצא הסרט המנוגן (וזה בשונה מהשיטה שבה משתמשים במזרימדיות  של פופקורן או TVIX שם מכניסים קובץ בשם index.srt לתוך תיקיית BDMV), כאשר מנגנים קובץ בלוריי ISO, אז כמו כל סרט רגיל שם ה-SRT צריך להיות זהה לשם הסרט.

ישנם עדיין באגונים קטנים בעת הצגת עברית, כאשר תווים כגון – ו-" אשר פותחים שורה, יופיעו בסופה.

 

MovieJukeBox

אין. לפחות לא בתמיכה רשמית. קיימות גירסאות קושחה Custom שבהן נוספה תמיכה כזו.

בהחלט סוג של חיסרון לחובבי הפיצ'ר הזה או לבעלי ילדים קטנים יחסית שזה עוזר להם לתפעל לבד את המכשיר.

תכני Online

באופן אישי אני לא משתמש בפיצ'רים האלה ולדעתי הם די מיותרים, מצד שני אם הם קיימים, כנראה שיש כאלה שכן משתמשים…

התפריט הראשי מאפשר גישה לכל התכנים שלנו.

 קיימת גישה לתכני Online באמצעות דפדפן, אפליקציות מובנות ואף ערוץ טלויזיה HiTV (בסינית, אז לא להתלהב יותר מדי…).

מה שמכונה בנגן Premium Apps

תפריט ערוצי טלויזיה  

אפילו יש תרגום אנגלית!

סיכומים ומסקנות

מבחינת יכולות הניגון, הנגן תומך היטב בפורמטי הסרטים הנפוצים ביותר, ומספק את כל הסחורה הנדרשת, כולל הצמדת כיתוביות חיצוניות לבלוריי מלאים משני הסוגים (ISO ותיקייה), אבל מבחינת שאר היכולות הנדרשות והמקובלות אצל רבים מהמשתמשים, הנגן במצבו הנוכחי, סובל מלא מעט בעיות, שעיקרם בביצועי הרשת הירודים שלו וטיפול בכיתוביות עברית.

מספיקה תקיעה אחת ברשת האלחוטית או הצורך של לחזור ולהיכנס שוב ושוב לתפריט הכיתוביות ושינוי השפה לעברית. הסבלנות שלנו כצרכנים ותיקים של מזרימדיות לבעיות מסוג זה קטנה ביותר.

כמו כן מחסור בפיצ'ר הפופולרי למדי של MovieJukeBox גם יהווה מכשול לצרכן ישראלי שלא תמיד קל לו לזהות את הסרט לפי השם באנגלית.

במצבו היום נראה שהמכשיר אינו בשל מספיק. בהנחה שבעיית שפת התרגום תתוקן בגירסת קושחה קרובה כלשהי וגם יתווסף הפיצ'ר של MovieJukeBox (זה אפשר לפתור כבר היום עם התקנת קושחת Custom) אז ניתן יהיה להינות מביצועי הניגון של המכשיר.

לטעמי המכשיר הזה מסוגל להוות אלטרנטיבה ראוייה לניגון 3D, בסה"כ אין הרבה אופציות אחרות היום, ועלול לקחת עוד זמן עד שיהיה נגן  יציב מחברות כמו Dune ופופקורן, אם כי לפני שרצים לקנות רצוי לדעת אם אתם מסוג האנשים שמסוגלים לחיות עם הבאגים הקיימים, הם אינם נוראים לאדם המנוסה, אך לא הייתי ממליץ למתחילים או לבעלי פתיל קצר להתעסק עם זה.

בסופו של יום, זהו מוצר מבוסס Realtek, לכן הביצועים שלו זהים לכל סטרימר אחר מבוסס מעבד דומה של Realtek. החברה עצמה לא מחזיקה מחלקת פיתוח רצינית וכאשר מחלקת המעבדים עבור סטרימרים בחברת Realtek התפרקה, קשה להאמין שיהיה פיתוח משמעותי לסטרימר הזה בעתיד הקרוב.

המכשיר עולה כ-$200 וניתן לרכישה באחת מהחנויות המורשות של חברת HiMedia

תודה לחברת HiMedia על השאלת המוצר לטובת הכתבה

לדיון בנושא: HiMedia HD900B – אלטרנטיבת ה-3D מסין


7:00
  /  
26.8.2012
  
מאת: גיא עזרא

1