אפל נגד סמסונג: אפל ניצחה. מכה לסמסונג – תשלם כמיליארד דולר

המשפט של העשור בעולם הטכנולוגיה הסתיים ואפל המנצחת הגדולה. ומי המפסידים?

3:00
  /  
25.08.2012
  
מאת: עפר לאור

במה שניתן רק לתאר כניצחון לאפל, המשפט של העשור בעולם הטכנולוגיה הסתיים ממש לפני זמן קצר.

למרות ההשערות שהחברות יגיעו להסדר לפני שהמושבעים יצאו מהדיונים, הדבר לא קרה והמשובעים פסקו לטובת אפל קנס של מעט יותר ממיליארד וחמישים מיליון דולר. למרות הפיצול שסמסונג הציגה (כשלושה חברות בקשרים מסחריים במקום חברה אחת גדולה), המושבעים נכסו לכל שלושת החברות (חברת המטריה) בעצם את הפרת הזכויות כנגד אפל. 

למרות שאפל ביקשה סכום (לא הגיוני) של 2.5 מיליארד דולר, אי אפשר שלא לראות בפסיקה כנצחון חד משמעי של אפל והדבר מחזק את החברה מאוד במאבקה במה שהיא מכנה העתקות של הטכנולוגיה, העיצוב והפטנטים שלה.

בנוסף, למרות שלסמסונג היו לא מעט טענות משלה כנגד אפל בנוגע להפרות פטנטים – המושבעים לא מצאו בהם ממש ולא פסקו לטובת סמסונג אפילו במקרה אחד.

גרוע מזה, עושה רושם שפסק הדין גורס שההפרות מצד סמסונג התבצעו על מכשירים רבים מאוד (מדובר על כמות גדולה מאוד של מכשירים שכולנו מכירים וכן גירסאות ספציפיות של אותם מכשירים שיועדו לספקיות סלולר ספציפיות). סה"כ מדובר על מספר די מדהים של 700 פסיקות שונות שהמושבעים היו צריכים להחליט עליהם!

בפסק הדין נמצאו אי תאימויות שכרגע מטופלות. מתברר שנמצאו שני מקרים שבהם לא היתה הפרה, אך המושבעים בכל זאת קנסו את סמסונג עליהם (מדובר בגלקסי TAB 10.1 4G, וב-interscept). השופטת ביקשה מהמושבעים לעבור שוב על החומר ולבדוק אם הטעות היא בכך שהם מצאו שגם מכשירים אלה כוללים את הפטנטים, או שהמושבעים יסירו את הסכומים (מדובר בכ-2.2 מיליון דולר). בעיות נוספות נמצאו בפסיקות של המושבעים בנוגע לתקפות פטנט של אפל בתוקף של הסכם מול אינטל (שמצדה העבירה לסמסונג). 

מה המשמעות של הפסיקה?

הפסיקה היא מכה קשה לסמסונג שכן היא מאלצת את החברה להגיע להסדר עם אפל במידה והיא רוצה להמשיך ולכלול יכולות רבות ופופולריות במכשירים שלה. מדובר גם ברוח גבית לאפל שבוודאי תמשיך בגל של תביעות כנגד יצרניות אנדרויד רבות אחרות (HTC, LG, מוטורולה מוביליטי ועוד). 

רכישת חטיבת הסלולר של מוטורולה על ידי גוגל נועדה, בין היתר, לאפשר לחברה חופש פעולה גדול יותר בהתנהלות כנגד תביעות IP (זכויות יוצרים ופטנטים). 

כך שהנפגעת הגדולה ביותר כרגע היא חברת גוגל עם אנדרויד שתאלץ ככל הנראה להתרחק ממטפורות וגישות ממשק שכולנו התרגלנו אליהם. בנוסף, יש סבירות גבוהה שהחברות המדוברות יאלצו להגיע להסדר מול אפל ולשלם לה על כל מכשיר שימכר. מחירי המכשירים יעלו ואפל תרוויח ללא קשר ממי רכשתם את המכשירים.

נפגעות נוספות הן כמובן מתחרות נוספות בתחום, גדולות כקטנות שכרגע יש להן הרבה פחות מרווח לפעולה. מן הסתם, המשמעויות האמיתיות של המשפט יתגלו רק בשנים הקרובות, אבל יש להניח שעיצובי המכשירים של מרבית היצרניות (ובמיוחד של סמסונג) כולל בתחום הסלולר והטאבלטים ישתנו משמעותית. 

רק לפני מספר ימים התגלה שסמסונג פותחת חנויות ממותגות שהעיצוב שלהן כמעט זהה לאלה של חנויות אפל. חברת סמסונג ככל הנראה תאלץ להמציא את עצמה מחדש גם בתחום העיצובי.

למי שער בשעות הקטנות של הלילה, ומעוניין לקבל מידע חי על הפסיקות, טענות עורכי הדין וכו' ניתן למצוא את הפרטים המלאים כאן.

תגובות

התגובה הרשמית של סמסונג מבהירה שההפסד הוא לא שלה אלא של קהל הצרכנים (האמריקאי) שיצטרך לשלם על מוצרים יותר כסף, ואשר יקבל הרבה פחות טכנולוגיה ויהיה עם אפשרויות מוגבלות יותר של מוצרים. החברה אומרת שזה לא הגיוני שלחברה אחת יהיה מונופול על דברים כמו ריבועים עם פינות עגולות (squarcle) או טכנולוגיה שסמסונג עובדת ומשפרת בכל יום. 

מן הסתם זו לא המילה האחרונה וסמסונג תמשיך להלחם בנושא הזה בבתי משפט בכל העולם. החברה תמשיך לפתח מוצרים ולשפרם לטובת יותר אפשרויות לקהל הצרכנים.

תגובת מנהל בכיר במיקרוסופט (ביל קוקס): טלפון Windows נראה טוווווב עכשיו…

הכוונה היא שללא ספק זה יגרום לצרכנים וגם ליצרנים לפזול לעבר Windows Phone שכן למיקרוסופט יש הסכם פטנטים מלא והיא לא צפויה להיות חלק מסבב התביעות ההדדי…

תגובת השוק: עליה נוספת במחיר המניות של אפל…

לדיון בנושא: אפל נגד סמסונג: המשפט הסתיים


3:00
  /  
25.8.2012
  
מאת: עפר לאור

1