Focal Spirit One – הכניסה של פוקאל לתחום האוזניות

 חברת Focal, המוכרת מעולם הרמקולים, פורצת גם לתחום האודיו הנייד ומציגה את האוזניות הראשונות מתוצרתם.האם גם פה הם הרושם יישמר? 

20:00
  /  
18.08.2012
  
מאת: בן לרנר
הקדמה

הקדמה

חברת  Focal (או Focal-JMlab בשמה המלא) נוסדה בסוף שנות ה-70 בצרפת ומתמחה בייצור רמקולים (לשוק הביתי והמקצועני) – תחום בו היא אחת הגדולות באירופה. לאחרונה, החלה החברה להרחיב פעילותה גם לתחום ייצור האוזניות- המוצר הראשון שהם שחררו בקטגוריה הוא אוזניות מדגם Spirit One שנבדקו עבור מאמר זה.

האוזניות הנסקרות הינן במבנה Around-the-Ear Closed Back. אוזניות במבנה זה שמות את הדגש על אטימה מקסימאלית (שגם משפרת את רמת הבאסים) תוך הגדלת כריות האוזניות באופן שיכסו את האוזן מסביבה ולא ינוחו ישירות עליה. עבור מרבית המאזינים, אוזניות כאלה יהיו הנוחות ביותר בהאזנה ארוכה.

האוזניות מכוונות למשתמשי מכשירים ניידים, בעיקר מבית אפל (ניתן ללמוד על כך מפרסומי החברה, אבל גם מהכללת התוספות למוצר). האוזניות מגיעות עם כבל יחיד, באורך בינוני (1.2 מ') הכולל מיקרופון וכפתורי שליטה.

 

נתונים טכניים (מאתר היצרן)

 

מה באריזה

 • אוזניות
 • כבל (ניתן לניתוק) הכולל מיקרופון וכפתורי שליטה התואמים למכשירי iOS
 • נרתיק נשיאה קשיח (הנסגר באופן אטום יחסית עם רוכסן כפול)
 • שקית בד רכה
 • מתאם חיבור לשקע מטוסים
 • כבל זכר/נקבה לשקע אודיו  3.5 (נדרש לעיתים בחיבור לדגמי טלפונים מסוימים, בעלי שקע 3.5 "נסתר" אליו לא מתחבר הכבל המקורי של האוזניות מפאת גודלו. בנוסף, מסייע בחיבור לטלפונים ו/או נגנים העטופים בנרתיק או כיסוי להגנה)
 • מתאם לשקע אודיו 6.35 מ"מ (שהיה חסר באוזניות שנמסרו לביקורת)

 

 

איכות החומרים וההרכבה

האוזניות בנויות מחומרים באיכות גבוהה – פלסטיק איכותי ומתכת מוברשת. כריות האוזניים וחלק הקשת שמונח על הראש עשויים מפלסטיק דמוי עור נעים במגע.
כבל האוזניות (שניתן לניתוק והחלפה) עבה, עטוף בבד ויהיה קשה מאד ליצור בו קשרים וסיבוכים. הכבל מתחבר בתחתית האוזניה השמאלית. אין כמעט העברת רעש מכבל האוזניות פנימה בעת ההאזנה ("מיקרופוניות").
איכות ההרכבה גבוהה – קשה מאד לאתר ברגים (בחיפוש יסודי, מוצאים כמה באיזור חיבור הקשת לגוף האוזנייה) וכל הצירים מרגישים מוצקים – ללא חריקות וחיכוכים. נרתיק הנשיאה עשוי פלסטיק קשיח מבחוץ ומרופד בפנים.

ההערה היחידה שיש לי פה היא לאופן קיפול האוזניות לנרתיק: מסובבים את כריות האוזניים למישור הקשת, אך לא ניתן לקפלן "פנימה" (לתוך שטח הקשת). באם ניתן היה לאסוף את כריות האוזניים "פנימה" ניתן היה להקטין משמעותית את הנרתיק על מנת להקל על נשיאתו.

בשורה התחתונה: איכות החומרים וההרכבה גבוהה לאוזניות ברמת מחיר זו.

 המבחן

רשמים ראשונים

כאמור, האוזניות מיועדות בעיקר לשוק הנגנים הניידים. השלט המובנה על כבל האוזניות כולל מקרופון ושלושה כפתורים, שביחד מספקים שליטה מלאה על מכשירי iOS וניידים מבית Apple. ניתן כמובן להשתמש באוזניות בכל מכשיר אחר בעל חיבור 3.5 מ"מ, אך במקרה זה לא תהיה שליטה על יכולות המכשיר.

באופן מוזר, החברה בחרה לסמן את כפתור השליטה המרכזי (והמשמעותי ביותר) עם בליטה חדה, שבלחיצה חזקה גרמה לי לתחושת כאב. לא מובן לי לחלוטין העיצוב הזה (ואם האוזניות לא היו מושאלות, סביר להניח שהייתי מעביר שיוף על הכפתור הנ"ל, במטרה להקהות את חודו).
קל להבחין שהאוזניות מונחות על הראש באופן הדוק שתורם לאטימה מוצלחת. מעט מאד רעש חיצוני חודר פנימה ומפריע להאזנה.

בהאזנה ראשונה, האוזניות לא נשמעו טוב – בעיקר הגבוהים היו עמומים מאד. למרות שאני לא מחסידי תהליך ה Burn-In החלטתי לנסות והשארתי את האוזניות לעבודה רציפה של מספר ימים (עם רדיו שמשדר רעש לבן ומקור מוזיקה איכותי לסירוגין). לאחר התהליך הזה, איכות הקול השתפרה וניתן היה להתחיל במבחן האזנה.

בהתאם לרוח המוצר, ביצעתי את הבחינה עם איפון (4) והשוויתי את האוזניות אוזניות נוספות שמיועדות לנגנים ניידים ושעלותן (בחו"ל) דומה – Bose Quiet Comfort  15 (דגם זה כולל גם מערכת השתקת רעשי סביבה אקטיבית שלא קיימת בדגם הנסקר).
השירים שבבדיקה נדגמו באיכות בינונית (192bps) וגבוהה (320bps).

מבחן האזנה

Garth Brooks-Unanswered Prayers

גארת' ברוקס הוא זמר הקאונטרי המצליח ביותר בארה"ב בעשרים ומשהו השנים האחרונות. הקטע שנבדק הוקלט בהופעה חיה בשנת 1998 ומתאפיין  בקטעים ארוכים בהם נשמעות שירת הקהל (הגדול) בלבד ובליווי של גיטרה יחידה.

האוזניות בהחלט מצליחות להעביר את תחושת החלל של האיצטדיון, קל להבחין בקולות מסויימים שמגיעים עם כיווניות מוגדרת.

ההפרדה בין שלושת סוגי הצלילים העיקריים (זמר, קהל, גיטרה) חדה וברורה.בהשוואה לאוזניות האחרות, בולטת נטיה של ה-Focal להדגיש את הבאסים והמיד על חשבון הגבוהים.

 

3-5-0-0 מתוך פסקול הסרט שיער

קטע רוק הכולל שירה בליווי גיטרה ואורגן. מתחיל כקטע שקט עם גיטרת בס בולטת וצלילים חדים (עד צורמים). ככל שהשיר נמשך האווירה הופכת למהירה ומלודית יותר. באמצע השיר יש קטע של לחישות בליווי גיטרה בלבד.

ריבוי הסגנונות בשיר מוכיח שהאוזניות מתמודדות יפה עם מגוון סגנונות. כל חלקי השיר נשמעו מצוין, בפרט כשהגיטרות  החשמליות מייללות ברמה קיצונית.

בקטע זה באופן מיוחד בולט מאד ההבדל באיכות הדחיסה – באיכות הגבוהה היה קל יותר להבחין בהפרדה בין הקולות השונים (בפרט בקטע הלחישות).

 

 

Aretha Franklin – Think (הגרסה מפסקול האחים בלוז)

השיר מהיר מאד ומתאפיין בשירה בליווי של תזמורת מרובת כלים שמשתלבים לסירוגין, ביחד ובנפרד אחד מהשני, לאורך כל השיר.

גם פה ניכרת יכולת האוזניות להתמודד בקלות עם שינויי הכלים המובילים התכופים ועם שירתה המהירה של הזמרת. שוב, ניתן להבחין בעדיפות (הקלה) שניתנת לבאס ולמיד על חשבון הגבוהים (יש שיקראו לזה "צליל חם").

 

 

 

בנוסף לקטעים המתוארים, ביצעתי האזנות לקטעים נוספים בסגנונות שונים, בהם אלקטרוני וקלאסי. הרושם הכללי נשאר זהה.

סיכום

כשאני מנסה לסכם את חווית ההאזנה, ניתן לומר שהאוזניות מספקות איכות קולית מצויינת ונאמנות למקור והן מתמודדות עם נסיונות שונים להשמיע להן קטעים מאתגרים. ההערה היחידה שיש לי לצליל המתקבל הוא שלעיתים חסר לי קצת בגבוהים, אבל ייתכן שהנושא ישתפר אחרי שימוש נוסף באוזניות (כפי שהוא השתפר לאחר ה- burn in הקצר).

נושא שעלה לאחר שימוש ארוך באוזניות – נוצר לחץ רב מידי על האוזניים, גם כשהקשת הורחבה. הבעיה רלוונטית במיוחד בהאזנה ארוכה וגם למרכיבי משקפיים (אצלם הלחץ שנוצר על ידית המשקפיים עשוי לגרור אי נוחות).

מדובר באוזניות טובות מאד למחירן. הן מספקות איכות צליל מצויינת בסוגים שונים של מוזיקה ואיכות החומרים וההרכבה מבטיחים שימוש ארוך ומהנה.

יתרונות

 • צליל איכותי בכל סוגי המוזיקה שנבדקו
 • ניצולת גבוהה (ווליום גבוה)

חסרונות

 • מעט חולשה בגבוהים (עשוי להסתדר בהמשך)
 • קיפול לא מיטבי
 • עודף לחץ על האוזניים
 • כפתור שליטה בעל עיצוב בעייתי

מותג אוזניות Focal מיובא לארץ על ידי חברת אלרון.

מחיר האוזניות כפי י שנמסר על ידי היבואן: 1390 ש"ח

תודה לחברת אלרון על השאלת האוזניות לטובת הכתבה

לדיון בנושא: Focal Spirit One – הכניסה של פוקאל לתחום האוזניות


20:00
  /  
18.8.2012
  
מאת: בן לרנר

1