Yamaha TSX-112 – הרבה מעבר לתחנת עגינה

Yamaha חוזרת למקורות ומציגה מערכת אודיו לחדר בעיצוב רטרו הכולל תחנת עגינה לאייפון, CD, רדיו, ועוד.

7:00
  /  
12.08.2012
  
מאת: דוד קודיש

אודות החברה

חברת Yamaha היפנית קיימת מעל ל- 120 שנה תחת השם Nippon Gakki. היא הוקמה ע"י Torakusu Yamaha כשזה הבין שלשוק האורגנים והפסנתרים ביפן ספציפית, ושוק כלי הנגינה המערביים באופן כללי, יש ביקוש גדול מאוד. בשנת 1899 ממשלת יפן שלחה את ימאהה לארה"ב כדי ללמוד את תעשיית הפסנתרים וכדי לייצר קשרי מסחר עם חברות מערביות. בתוך כמה שנים, החברה כבר הובילה את שוק כלי הנגינה. בתקופת מלחמת העולם הראשונה, החברה נכנסה לשוק מפוחיות הפה (שהיו הדבר החם של התקופה) כשהגרמנים שהובילו את התחום לא סיפקו את הסחורה. עד מחמת העולם השניה, החברה המשיכה לגדול והובילה גם את תחום האקורדיונים והגיטרות. במחלמת העולם השניה, החברה הפנתה את כל משאביה ונכסיה לטובת המאמץ המחלחמתי. היא ייצרה פרופלורים וכנפיים למטוסים, ומיכלי דלק לטנקים. הידע שנרכש במהלך המלחמה שימש את החברה כדי לייצר את גופי הפסנתרים לאחריה. בשנות ה- 50 החברה שוב הייתה לחברה הגדולה בעולם לפסנתרים ונכנסה לשני תחומים שמלווים אותה עד היום: מערכות מוסיקה דיגיטליות, ושוק הרכב. החברה המשיכה לגדול ובשנת 1987, 100 שנה לאחר הקמתה, שינתה את שמה באופן רשמי ל- Yamaha Corp.. החברה מציגה מזה מספר שנים הכנסות של כ- $4.5B בשנה אך סיימה בהפסדים של 200 מיליון דולר.

המוצר – תכונות ועיצוב

המוצר בסקירה זו הוא ה- Yamaha TSX-112. בסדרת ה- TSX, ימאהה חוזרת למקורות ומציגה מערכות קול לחדר בעיצוב רטרו. השימוש במונח מערכת קול לחדר בניגוד לתחנת עגינה, הוא כי בשונה מהרבה תחנות עגינה, בימאהה מתייחסים לכניסה של אייפון כאל עוד מקור, ולא כמקור היחיד.
הדבר הראשון ששמים אליו לב במוצר, הוא העיצוב הייחודי שלו. להבדיל מהקווים העגולים שמאוד פופולריים בתחנות עגינה, ה- TSX-112 נראה כמו לבנה גדולה. הדגם בתמונות כאן הוא שחור, אבל המוצר מגיע בצבעים אדום, כתום, צהוב, לבן ושחור. העיצוב המלבני בשילוב עם הצבעים, אולי נראים מוזר בהתחלה, אבל במיקום נכון של המערכת בחדר, מתקבלת מערכת בעיצוב מיוחד ויפה.
המערכת מגיעה עם מגוון מכובד ומרשים של אפשרויות ויכולות. מעבר לשימוש כתחנת עגינה לאייפון, אייפוד, ואייפוד ננו, המערכת גם מסוגלת לנגן קבצים דרך חיבור USB וע"י חיבור AUX – מה שמאפשר לה לעבוד עם טלפונים מבוססי אנדרואיד ונגני מדיה אחרים. בנוסף המערכת מנגנת דיסקים ומכילה רדיו. מבחינה טכנולוגית, המערכת תומכת בשידורי רדיו דיגיטליים בפורמט DAB ו- DAB+, יכולת שלא ממש מעניינת אותנו בישראל – לפחות עד שיהיו פה שידורים דיגיטליים. ה- CD תומך בפורמט של CD Audio Digital Text מה שמאפשר למערכת להציג את שם האמן, שם האלבום ושם השיר. היכולת הזו מצריכה שהמידע יהיה זמין ע"ג הדיסק עצמו מה שאומר שהדיסקים הישנים ככל הנראה לא מכילים אותו, ואפילו החדשים יותר לא תמיד יכילו אותו. תחנת העגינה תומכת ב- Digital Docking מה שמאפשר למערכת לקרוא את השיר מהאייפון באופן דיגיטלי ולהשתמש ב- DAC של המערכת ולא בזה של האייפון. מה שמשפיע על איכות הצליל כיוון שהוא לא מאבד שום דבר בדרך.

חיבורים

בגב המכשיר ישנה כניסת אודיו 3.5 מ"מ שמיועדת לחיבור של נגני מוזיקה וטלפונים שאינם של אפל, וחיבור קואקס לאנטנת FM. בנוסף ישנו מתג לבחירה של מצב כיוונון השעון (שעה ומעורר). חיבור החשמל הינו קבוע ולא מתפרק.

 

 

 

חזית המכשיר מכילה מגוון גדול של כפתורים המאפשרים את השליטה במגוון היכולות. ישנה יציאה לאוזניות, כניסת USB המשמשת גם לטעינה וכפתורי ההפעלה של המכשיר הכוללים כפתור הפעלה, העברה בין מצבי השמעה, ועוד. בחלקו העליון של המכשיר ישנו פתח מוסתר לכניסת דיסקים, ואת תחנת העגינה למכשירי אפל.

מפרט טכני

  • מימדים: גובה: 181 מ"מ, רוחב: 457 מ"מ, עומק: 174 מ"מ
  • משקל: 5.1 ק"ג
  • 2 רמקולים בגודל 11 ס"מ, 15W כ"א (6 ohms , 1kHz 10% THD), באס רפלקס
  • קישוריות – אין BT
  • יציאת 3.5 מ"מ (AUX)
  • שלט רחוק בטכנולוגיתRF
  • כניסת USB – תמיכה בפורמטים MP3, WMA
  • נגן CD – תומך בדיסקים רגילים וכן בצרובים (פורמט של WMA ו- MP3)
  • רדיו FM ודיגיטלי
  • שעון, שעון מעורר עם snooze

תאימות

  • כל מכשירי האייפון
  • מכשירי אייפוד (דור 5), כל מכשירי אייפון ננו, אייפוד קלאסי, אייפוד טאצ'
  • כל נגן מדיה או סמארטפון דרך חיבור AUX

הסקירה

למערכת בסקירה Yamaha TSX-112 יש מגוון רחב של שימושים ויכולות. הסקירה כללה חיבוריות למכשיר אייפון 4S ואייפוד ננו. החיבוריות למכשירי אנדרואיד (Samsung Galaxy S2) נעשתה הן ע"י השימוש בחיבור ה- USB, והן ע"י חיבור ה- AUX. כמו כן נבדק הרדיו וה- CD.

התקנה ושימוש

התקנת המכשיר עברה ללא שום בעיות. כל שנדרש הוא למעשה לחבר את המכשיר לחשמל. לא נדרשת שום התקנת תוכנה ואין שום תוכנה ייעודית של Yamaha שתומכת במכשיר.

 

  • חיבור אייפון/אייפוד – החיבור לתחנת העגינה פשוט ומיידי. ברגע שהמכשיר נמצא בעגינה, הוא התחיל לנגן מיידית. שקע העגינה עצמו יציב וגם מכשיר האייפון עגן בצורה יציבה. בזכות יכולת ה- Digital Docking, המערכת קוראת קובץ המוזיקה ישירות מהמכשיר ומנגנת אותו, להבדיל מזה שהמכשיר מנגן אותו והצליל עובר דרך המעברים הדיגיטליים והאנלוגיים עד לרמקולים של המערכת.
  • חיבור AUX – חיבור ה- AUX נמצא מאחורי המכשיר מה שקצת מבלבל ומעיק עבור תחנה בגודל ובמשקל שכזה. לאחר זמן מה פשוט השארתי את כבל ה- 3.5 מ"מ מחובר לשקע מאחורי המכשיר ואת הצד השני שלו העברתי לחזית המכשיר. כמו כל שקע AUX, השליטה על ההשמעה נמצאת במכשיר המחובר ואיכות הצליל נפגעת קלות במעבר, אם כי לא ברמה שבאמת אפשר לשמוע.

 

  • חיבור USB – החיבור הזה די ייחודי לתחנות עגינה בסדר גודל שכזה ומיועד למי שרוצה לחבר דיסק און קי עם קבצי אודיו. כשמכניסים דיסק USB לשקע, המערכת סורקת את הדיסק ונותנת אפשרות לנגן שירים מספריות שונות שנמצאות על הדיסק. לאחר סימני השאלה שהיו לי לגבי השקע הזה, הגעתי למסקנה שזו אחת היכולות שטוב שיהיו בעוד תחנות עגינה. באופן כזה, אפשר לחבר שרת בייתי עם כל ספריית המוזיקה שלנו ולשלוט בה ישירות מתחנת העגינה. איכות ההשמעה במקרה כזה לא נפגעת כיוון שהמערכת לוקחת את הקובץ הפיזי עצמו ואחראית על הניגון שלו. אפשרות נוספת לשימוש בשקע הוא חיבור של נגן מוזיקה או סמארטפון של אנדרואיד לשקע ה- USB. המערכת תזהה את כל השירים מהסמארטפון ותוכל לנגן אותם, אבל השליטה במקרה הזה נמצאת במערכת ואי אפשר להעביר שירים או לבחור שירים בטלפון. חיסרון נוסף הוא ששם השיר לא מוצג על צג המערכת כך שמעבר למספר השיר שלא אומר כלום, אי אפשר לדעת מה מתנגן.
  • ניגון CD התבצע ללא בעיות. לא הצלחתי למצוא שום דיסק שמכיל מידע בתוכו כך שלא יכולתי לבדוק את יכולת ה- Digital Audio Text.

 

  • הרדיו במערכת דורש התקנה וכיוונון של האנטנה כך שהקליטה תהיה טובה. שום דבר שונה מכל רדיו אחר.
  • תצוגת השעון והשעון המעורר הם בסך הכל בונוס במערכת, שהרי אף אחד לא קונה את המערכת בשביל השעון, ובכל זאת – זה משהו שלא קיים בכל מערכת. כיוונון השעון והמעורר לא נוחים ודורשים לחיצות על כפתורים שונים במערכת או בשלט, וכן שימוש במתג הנמצא בגב המכשיר. ניתן לבחור את מקור המוזיקה שתושמע בשעת ההתעוררות. ישנה גם אופציה לכוון את משך ההשמעה לזמן קצוב (sleep).

האזנה

העוצמה של שני הרמקולים של המערכת נמצאת בטווח הרמקולים הביתיים הבינוני אבל מה שתופס מייד את האוזן אלה הבאסים שהמערכת מוציאה. הרמקולים מכילים Bass-reflex מה שאומר שהצלילים הנמוכים במערכת הזו יישמעו הרבה יותר טוב וחד. זה כמובן משפיע על חוויית ההאזנה וגורם לה להשמע הרבה יותר מדוייק מבעבר, וככל שבמוזיקה יש יותר באסים, כך הייתרון במערכת הזו גדל. בכל מקרה, את ה- Bass וה- Treble אפשר לכוון בעזרת השלט או הפנל הקדמי. בחדר סגור, בווליום כמעט מקסימלי הרמקולים תפקדו בצורה טובה ואחרי הנמכה של הבאסים ניתן היה להגיע לווליום גבוה אפילו יותר. בחלל פתוח ההשפעה של הבאסים מתפזרת וממרחק של 4-5 מטרים הצליל היה עמוק ונעים. בשל התכונה של ה- bass-reflex, היה צריך למקם את הרמקול במקום שאין מאחוריו קיר אחרת הצליל היה מעוות.

 

בהשוואה לתחנות עגינה אחרות, ה- TSX-112 משתווה בעוצמתו לתחנת העגינה לאנדרואיד Philips AS851 אבל עם הבדל גדול בבאסים. חלק מהאנשים שהאזינו אהבו את זה מאוד, וחלק לא. ההבדל הגדול הנוסף, הוא שב- TSX-112 ישנן יכולות שלא קיימות בתחנות אחרות כגון CD, ויכולת לנגן מדיסק או קי. ככלל ניתן לומר שכמערכת שכוללת גם תחנת עגינה, ה- Yamaha TSX-112 עולה על תחנות דומות כגון ה- JBL On Beat Extreme, אבל מי שמחפש אך ורק את יכולת העגינה והניגון, מוטב שישקיע בתחנה ייעודית לדבר כגון ה- JBL או אפילו תחנת יקרה וגדולה יותר כגון ה- Monster Clarity HD.

שלט

השלט המגיע עם המערכת מכיל את כל הכפתורים הנדרשים לתפעול כל היכולות במכשיר והוא הרבה יותר נח מהשימוש בכפתורים שנמצאים על המערכת. השלט עובד בטכנולוגיית IR ומסוגל לשלוט במערכת בתנאי שיש לו קו ראיה ישיר ומרחק של עד כ- 5 מטר. השלט גדול יותר מזה של תחנות עגינה אחרות, בעיקר בשל הצורך לתמוך במספר רק יותר של אפשרויות. יחד עם זאת, הוא דק מאוד וקל, והשימוש בו נוח.

 

איכות

משקל המכשיר כבר מרמז על איכות החומרים מהם הוא עשוי. גוף המערכת עשוי מעץ מסיבי והפנל הקדמי ממתכת. שקע העגינה תפוס היטב במקומו והמכשירים שעגנו בו היו יציבים. ניתן להרגיש שכפתורי המערכת יושבים טוב במקומם ללא שום רעידות ומגיבים מיידית לכל לחיצה.

 

ייתרונות בולטים

  • מראה רטרו ייחודי עם מבחר צבעים
  • באסים חזקים ומרשימים
  • מערכת כוללת למגוון רחב של מקורות אודיו
  • תומך בהשמעת שירים ישירות מדיסק און קי

חסרונות

  • מערכת כבדה שרצוי לא להצמיד לקיר.
  • אין ידית נשיאה.
  • אין סוללת גיבוי – כל פעם שהמערכת יוצאת מהחשמל מעבר לדקה צריך לכוון שעה ותחנות רדיו מחדש.
  • אין תמיכת DAB בארץ.
  • חיבור AUX נמצא בגב המכשיר.

 

לסיכום

שוק תחנות העגינה הוא שוק יוקרתי. המחיר של תחנת עגינה מינימלית ובסיסית מתקרב ל- 1000 שקלים ותחנות טובות יותר מגיעות לאלפי שקלים נוספים. כאשר לא היו תחנות עגינה רבות, המחיר היה אולי מובן, אבל כאשר מגוון תחנות העגינה כל כך רחב, חברות חייבות לבדל את התחנות שלהן. זה בדיוק מה ש- Yamaha עשו עם ה- TSX-112. זוהי לא עוד תחנת עגינה כי אם מערכת בייתית שולחנית התומכת במגוון אפשרויות ניגון. העיצוב של המכשיר אף הוא שונה מכל תחנת עגינה ומזכיר יותר את ה- Boom Box של פעם, פשוט עם הרבה יותר אלקטרוניקה פנימית. עושה רושם ש- Yamaha לקחו את הידע והנסיון שלהם בתחום המערכות הבייתיות ויישמו אותם אל תוך מערכת שולחנית שלא ברור אם היא תחנת עגינה, או מערכת בייתית עם חיבור לאייפון.

מחיר: 2150 ש"ח

תודה ליבואן S.G.E על אספקת המוצר לטובת הכתבה

לדיון בנושא: Yamaha TSX-112 – הרבה מעבר לתחנת עגינה


7:00
  /  
12.8.2012
  
מאת: דוד קודיש

1