איך בוחרים מחשב נייד?

שוק המחשבים הניידים גדל מיום ליום והמבחר הוא עצום. אז מה בעצם הפרמטרים והשיקולים ברכישת מחשב נייד?

13:00
  /  
07.08.2012
  
מאת: דוד קודיש

עבר הרבה זמן מאז הייתי צריך לקנות מחשב נייד. הפעם הקודמת שהייתה לפני שנתיים הסתיימה באכזבה כללית. המחשב הנייד היה גדול מידי וכבד מידי. גודל המקלדת היה מוזר, ומיקום המקשים בו היה שונה מהותית מזה של המקלדות שהייתי רגיל אליהן מה שהעלה את אחוז שגיאות הכתיב שלי ואת כמות הזמן שנדרש לי כדי להגיע לתוצאה שרציתי. לאחר שנה של שימוש במחשב, הרמקולים התקלקלו, הסוללות דרשו החלפה, ובכל פעם שהמחשב היה בשימוש תוך כדי טעינה, הוא הוציא קול צפצוף דק וצורם. לאחר כשנה, המחשב הפך להיות מוצר לחירום בלבד ולמרות שהוצע לי להשקיע בו עוד מאות שקלים כדי לתקן אותו, החלטתי לוותר.

אז הפעם, החלטתי לעשות סקר שוק כמו שצריך. לאחר כמה ימים של סקירה של כמעט כל דגמי המחשבים הניידים של כל החברות הגדולות, הבנתי ששוק הניידים של היום נמצא באותה נקודה ששוק המחשבים האישיים היה בה כאשר המחשבים הניידים התחילו להופיע. חיפוש באמזון העלה שיש שם למעלה מ- 8000 סוגי מחשבים ניידים, בעוד שהיו 'רק' כ- 500 טאבלטים (מחשבים נייחים היו מעל ל- 100,000). כאשר צריך לבחור מחשב נייד טוב מתוך 8000 אפשרויות, מה באמת הסיכוי שיש את האחד האולטימטיבי שמחכה לי?

בנסיון להגדיר את הדרישות למחשב נייד, הגעתי לרשימה הבאה בלי להכנס לניואנסים הקיימים (חשובים ככל שיהיו) בכל פרמטר.

מעבד

אולי החלק הכי חשוב בכל מחשב, אם כי מיד יתברר שזה לא לגמרי מדוייק במחשב נייד. ראשית, הפיקציה של i3/5/7. זה נכון אולי קטגורית ש- i7 הוא יותר טוב מ- i3, אבל יש המון פרמטרים שיש לשים לב אליהם ואפשר לראות די מהר כיצד מעבד i3 יכול להיות יותר טוב מ- i5. השאלה העיקרית היא מטרת המחשב. עבור שימושים בסיסיים i3 בהחלט מספיק. עבור רוב הצרכים המעט מתקדמים יותר כגון אקסלים גדולים או גרפיקה ממוצעת גם i5 יספיק. עבור יותר מזה יש את i7 אבל בדר"כ i5 יספיק. כאשר קונים מחשב, חשוב מאוד לדעת מה דגם המעבד שיש בו ולא רק את הסוג שלו. לכל דגם של מעבד, יש את מספר הליבות, מספר התהליכים שכל ליבה יכולה להריץ במקביל (threads), מהירות המעבדים, זכרון מטמון ועוד. אלו נתונים חשובים מאוד ולכן לא דומה i5 אחד למשנהו. באתר הבא ישנו בסיס נתונים מפורט של רוב המעבדים הקיימים (כבר מצאתי כמה שחסרים שם) עם ציון מחושב לכל אחד. ניתן לראות שם שגם מעבדים מדור שני, מסוגלים לקבל ציון גבוה יותר ממעבדים דור שלישי.

מעבד גרפי – למרות שגרפיקה פחות מעניינת אותי, במעבדים של היום ישנו מעבד גרפי כחלק מהמעבד הראשי שנותן מענה לכל השימושים הסטנדרטיים. במפרט של כל דגם ניתן לראות איזה מעבד גרפי קיים, את מהירותו ואת מספר יחידות ההרצה שיש עליו. במעבדי הדור השלישי (IvyBridge) ישנה קפיצת מדרגה ביכולות המעבד הגרפי, כך שזה יכול להיות שיקול. אם רוצים יותר יכולות, כדאי לוודא שיהיה כרטיס כרפי ייעודי כחלק מהמחשב הנייד.

כמות זכרון

הכלל הפשוט, יותר = יותר טוב כשהמינימום הוא 4GB. שימו לב גם למהירות הזכרון כשמהירות של 1066MHz היא מינימלית.

אחסון

חלק מהמחשבים מגיע עם HD וחלק קטן יותר מגיע כבר עם SSD. כעיקרון, מחשב עם SSD יהיה קל יותר, יקר יותר ועם נפח אחסון קטן משמעותית מאלו שניתן למצוא על HD. זה לא בהכרח דבר רע אלא אם הכוונה היא לשמור הרבה מידע על גבי המחשב. באולטראבוקים SSD הוא חובה. אם הולכים על HD לא הייתי מתפשר על HD במהירות נמוכה של 5400RPM. זה נתון חשוב כי לא כולם מפרסמים אותו. המהירות הדרושה היא 7200RPM. דבר נוסף שחשוב לבדוק הוא האפשרות לשדרג את ה- HD בעתיד לא HD גדול או מהיר יותר, או לחילופין ל- SSD.

מסך

אולי הפרט הכי משמעותי מכל המאפיינים כיוון שזהו הדבר שבו העיניים שלכם יהיו ממוקדים רוב הזמן. אם השימוש במחשב ייעשה בתנאי תאורה פחות טובים כמו באור שמש, יש לשים לב לבהירות של המסך. גודל המסך הרצוי תלוי בראש ובראשונה במשתמש. רוב המחשבים מציעים כיום מסך של "13.3 אבל יש פחות עד "11 ויש אפילו נייד עם מסך "17. איכות המסך משתנה בדיוק כמו כל מסך (ממסכי הרטינה ועד מסכי VGA פשוטים) והמחירים בהתאם. כמה שווה להשקיע במסך טוב זו פונקציה של כמות הגרפיקה והשימוש בתנאי תאורה פחות טובים. רוב המסכים כיום מבוססי LED, חלקם מט וחלקם מבריק. זה די עניין של העדפה. ישנם הרבה פרמטרים נוספים שמודדים את עוצמת הבהירות אבל רוב יצרני המחשבים לא מפרסמים אותם. בכל מקרה, אפשר לשקול תמיד חיבור של המחשב למסך חיצוני גדול ואיכותי יותר בשימוש ממושך. 

רמקולים

למרות הבטחות של יצרנים שונים שמחברים מותגי אודיו אל תוך המחשבים שלהם (כמו רמקולים של Beats), אני לא מאמין גדול בשמיעה איכותית של מוזיקה מתוך רמקולים של מחשב נייד. אם אודיו חשוב, שימו לב שיש כרטיס קול טוב במחשב והשתמשו באוזניות או רמקולים חיצוניים.

 

מקלדת ועכבר

פרט שולי אבל חשוב מאוד למי שהולך לכתוב הרבה עם המחשב. מקלדת עם מספרים בצד או בלי, מיקום של כפתורים ביחס למקלדות מוכרות – וקיום של כפתורי End, Home, PgUp, PgDn. במקלדת של DELL לדוגמה, ההגעה לכפתורי הפונקציה F1-F10 היא דרך לחיצה על כפתור Fn דבר מסורבל להפליא כשרגילים לעבוד רק עם המקלדת. גודל המקלדת מאוד שונה בין מחשבים ובחלקם מאוד קטן. משטח העכבר שונה בין הדגמים ויש לשים לב שהוא נוח. חלק ממשטחי העכבר מכילים יכולת של מולטי-טאץ' שכמובן מוסיף לחוויה ואולי אפילו יהיה משמעותי יותר עם חלונות 8.

עיצוב

כמובן שעל טעם וריח אין מה להתווכח. מחשב מעוצב בצבעים הוא אולי יפה יותר, אבל גם מגביל את האפשרויות. עניין של העדפה.

 

 

חיבורים וקישוריות

מחשב נייד הוא לא טאבלט ואנחנו רוצים לחבר אותו למגוון מכשירים. יציאות USB הן חובה ועדיף מספר יציאות. חלק מהמחשבים עדיין מגיע ללא יציאת USB3.0 שהיא מהירה יותר מיציאת USB רגילה וחשוב שתהיה קיימת. יציאת HDMI חובה. יציאת Ethernet חובה. כל המחשבים יגיעו עם חיבוריות אלחוטית ורובם יגיעו עם בלוטות' 3 או 4. יציאת VGA לא ממש חובה כי יש מתאמי HDMI-VGA. יציאות נוספות שכדאי – Firewire, קורא כרטיסים, WiDi, לחובבי השירותים מבוססי מקום – GPS, חיבור למודם סלולרי. הרבה מחשבים כבר לא מגיעים עם כונני CD ומצד שני חלק מגיעים עם כוני Blu-Ray כך שזה עניין של העדפה. מעבר לזה יש כל מיני יכולות שמוספות למחשבים כדי לבדל אותם כמו קורא טביעות אצבע, אבל זה בטח לא סיבה לקנות מחשב.

מצלמה

מפתיע, אבל לא כל המחשבים מגיעים עם מצלמה קדמית. בעיני זה חובה למרות שכמות הפעמים שהשתמשתי במצלמה הזו קרוב לאפס (אני עדיין בטוח שיש לזה שימוש). יש לשים לב שבחלק מהמחשבים המצלמה הקדמית היא זבל (0.3 מגה פיקסל) וצריך לפחות 1.3.

סוללה

מחשב נייד, כשמו כן הוא. אמור ללוות אותנו למשך יום העבודה ללא צורך בטעינה. מחשבי האולטראבוק אמורים על-פי דרישות אינטל לעבוד לפחות 5 שעות אבל זה לא אומר שלא תמצאו מחשבים ניידים שיחזיקו זמן כזה ואולי יותר. בכל מקרה, יש לזכור שסוללה גדולה יותר = משך עבודה רב יותר = משקל גדול יותר. חשוב לזכור שמפרט היצרן הוא לא המקום לבדוק את משך חיי הסוללה (המחשב הנוכחי שלי Lenovo T420 מחזיק אולי 4 שעות בעוד שהמפרט מדבר על 9). אפשר לראות טבלה עם חיי הסוללה למחשבים שונים. פרמטר נוסף מבלבל שמפורסם עם מחשבים הוא כמות התאים (cells) שיש בסוללה. הכמות הזו חסרת משמעות ללא נתון של Amp-Hour שאומר מה נצילות הסוללה. בכל מקרה, נכון יהיה לומר שיותר תאים, יותר טוב.

 

 חום 

rnrn

מחשבים מייצרים חום שבסופו של דבר חייב לצאת החוצה. מעבדי הדור החדש יותר אמורים לצרוך פחות אנרגיה ולייצר פחות חום אבל החום הוא

לא רק פונקציה של דור המעבד אלא גם המהירות שלו. ככלל, ככל שמהירות המעבד גבוהה יותר, הוא מייצר יותר חום. יצרנים שונים משתמשים בטכניקות שונות כדי להוציא את החום הזה החוצה בצורה פחות מורגשת, בין אם זה ע"י פתחי אוורור במקומות שונים או החומר מנו עשוי המחשב.
תוכנות נלוות – אני לא מתרגש מתוכנות כיוון שזה דבר שלא ממש שייך למחשב אלא לעסקה הכללית. כל המחשבים הניידים מגיעים עם מערכת הפעלה (ואם לא… אל תקנו). גרסאות חינמיות או ניסיון לא מרשימות אותי אז אני לא מתייחס לזה כאן.

 

 

ניידות (משקל מחשב + משקל מטען)

משקל המחשב משפיע ככל שאתם אמורים להסתובב עם המחשב שלכם. האתר למטה ייתן לכן פרטים נוספים על משקל המחשב הנייד. חשוב לזכור שאם אתם צריכים לסחוב איתכם מטען נייד, הדבר יוסיף לסרבול ולמשקל ולכן ממליץ לבדוק את המטען לפני הקניה. חלק מהמטענים גדולים מאוד (ככל שלסוללה יותר תאים כך המטען צפוי להיות גדול יותר).

 

סיכום

 

 אם בעבר יכולת לבנות מחשב בדיוק לפי הצרכים שלך, עם מחשבים ניידים זה יותר קשה ואם אתה ממש יודע מה אתה רוצה, אולי יש לך מזך ויש מחשב אחד או שניים מתוך המאות שייתן לך את זה.

לדיון בנושא: איך בוחרים מחשב נייד?


13:00
  /  
7.8.2012
  
מאת: דוד קודיש

1