סרט לסופשבוע – 'שלגיה והצייד'

שנת שלגיה בקולנוע מגיעה לסיומה. אחרי "מראה מראה" שהתאים לכל המשפחה מגיעה השבוע לבתי הקולנוע "שלגיה והצייד" שהיא הגרסא האפלה, ...

20:00
  /  
21.07.2012
  
מאת: איתמר נימרוד

הקדמה

לפני 3 חודשים כתבתי כאן ש-2012 היא השנה של שלגיה בקולנוע ושבמהלכה ייצאו 2 סרטים שונים שהדבר המשותף לשניהם הוא שהם עוסקים בסיפור הקלאסי אבל מנקודות מבט שונות. אז אחרי שיצא "מראה מראה" עם ג'וליה רוברטס שנשא גוון יותר קומי וצבעוני והתאים לכל המשפחה יוצא השבוע לבית הקולנוע הסרט "שלגיה והצייד", גרסא אפלה יותר, קודרת יותר ומלאה יותר באקשן שמתאימה לבני הנוער ולמבוגרים והיא בעיני, הגרסא הטובה יותר.

העלילה בקצרה

"שלגיה והצייד" אמנם נאמן לקווי העלילה המקוריים של האחים גרים אבל מכניס כאן לא מעט טוויסטים שמקפיצים אותו כמה דרגות למעלה. מבלי להרוס לכם יותר מדי את חווית הצפייה רק נספר לכם ששלגיה של קיץ 2012 (שאותה מגלמת קירסטן סטיוארט מ"דמדומים") היא לא רק נערה יפה והיורשת החוקית של כתר המלוכה אלא גם אחת עם כישורי הישרדות, שמצליחה לברוח מציפורניה של המלכה הרעה (שרליז ת'רון) וזוממת לחזור לארמון, להתעמת איתה  ולדרוש את הכתר לעצמה.  היא בורחת ליער האפל ומתחברת שם עם צייד שיכור ובעל חוכמת חיים (כריס המסוורת', שזה הסרט השני שלו שיוצא השנה לקולנוע אחרי "הנוקמים"), שהופך אותה ללוחמת מיומנת. האם היא באמת תצליח להחזיר לעצמה את הכתר?, בשביל זה תצטרכו לראות את הסרט.

ועכשיו – לביקורת

נתחיל ברע ומשם נעבור לטוב. "שלגיה והצייד" הוא סרט של 118 דק'. כמעט שעתיים שמתחילות בצורה קצת איטית ושיש בהן גם רגעים מתים. אבל הסרט מפצה על כך בלא מעט יתרונות. קודם כל, הוא מצולם נפלא. הסרט צולם בחורף 2011 באנגליה בטירות עתיקות עם נופים מדהימים והפריים הרחב ביחד עם העדשה הגדולה והתאורה הרכה נותנים לנו תחושה שאנחנו נמצאים באותה ממלכה עתיקה שהאחים גרים כתבו באגדה המקורית. העיצוב האמנותי מקפיד על הפרטים הקטנים ביותר ומשלב בין לבן לשחור, בין טהור לטמא ובין עתיק לחדש ונותן קרקע יציבה לאפקטים המיוחדים מרהיבי העין. הבימוי עתיר המצאה ורעיונות ומאזן בין סצינות דרמה איטיות מלאות פאתוס ומשחק מוגזם וקצת פאתטי מצד אחד ובין סצינות מתח מלחיצות ומקפיאות דם וסצינות אקשן מלאות חיים ששומרות על קצב מצד שני. צוות השחקנים נותן הופעות משכנעות וחוץ מקירסטן סטיוארט שכובשת את המסך כשלגיה, שרליז ת'רון העוצמתית כמלכה הרעה וכריס המסוורת' כצייד יש כאן גם שחקני משנה טובים כמו ריי ווינסטון, בוב הוסקינס ואיאן מקשיין. אבל מה שהכי ראוי כאן לציון לשבח הוא הסאונד. עורך הסאונד עושה כאן עבודה מדהימה בלהכניס אותנו לאווירה הנכונה באמצעות מוזיקה דרמטית ומותחת שמורכבת מכלי נגינה מסורתיים ועדכניים, מעברים חדים ומשחקים של אפקטים קוליים שיכולים גם למתוח וגם להקפיץ ומיקס רגיש ומדויק של ערוצי הסאונד שנותן לכל הרמקולים באולם או במערכת הביתית שלכם ביטוי כדי שאף רמקול לא ירגיש מקופח וזה מה שעושה את הסרט הזה לא רק לסרט שראוי לראות אלא יותר מזה, ראוי לשמוע.

בקיצור – כדאי לראות לא משנה אם בקולנוע או בבית. 

"שלגיה והצייד"- ארה"ב/אנגליה 2012 118 דק'. בימוי: רופרט סאנדס. תסריט: אוון דוהרטי, ג'ון לי הנקוק וחוסיין אמיני. שחקנים: קירסטן סטיוארט, שרליז ת'רון, כריס המסוורת', איאן מקשיין, ריי ווינסטון, בוב הוסקינס, לילי קול. 

 

לדיון בנושא: סרט לסופשבוע – 'שלגיה והצייד'


20:00
  /  
21.7.2012
  
מאת: איתמר נימרוד

1