Logitech S715i – מוזיקה בכל מקום

סיקור נוסף של רמקול נייד מבית Logitech, הכולל תחנת עגינה למוצרי אפל.האם במקרה זה, הגודל כן קובע?

22:00
  /  
17.07.2012
  
מאת: אורי לרנר
הקדמה 

הקדמה

לפני כחצי שנה, סקרנו את הרמקולים הניידים מבית חברת Logitech מדגם z515, אשר הוגדרו ע"י החברה כמערכת שכל מטרתה היא הגמישות, הקלות והניידות.
בביקורת הסתבר שעל מנת למזער את הגודל ואת המשקל (ועדיין לאפשר זמן עבודה סביר), נעשו פשרות רבות באיכות הצליל.
בביקורת זו, בחנתי דגם גדול (וכבד) יותר של אותה החברה, אשר אמור להיות בעל יתרון בתפקיד עבורו הרמקולים נועדו – להשמיע תוכן, באיכות גבוהה, ועדיין להיות נייד יחסית. 
הדגם נקרא S715i, והוא ממותג ע"י לוג'יטק כ"רמקול נטען" (ללא דגש על ניידות), אולם הם מתארים אותו כ"רמקול נייד המאפשר להנות מ- Bold Sound (יהיה הביטוי מה שיהיה) שקל לשאת איתך". נצא ונראה…

רקע

לוג'יטק (Logitech) הוקמה בשנת 1981 בשוויץ (פרט טריוויה משעשע- החברה נרשמה בעיר בשם Apples…).

בתחילה היא התמחתה בשיווק ומכירת עכברי מחשב, שהיו חדשים באותה תקופה. לאחר מכן היא התרחבה למקלדות. בשנים האחרונות החברה הגדילה את מגוון המוצרים שלה והוא כולל מגוון ציוד היקפי למחשב – רמקולים, מיקרופונים, בקרי משחק וכמובן שלטים (השלטים מסדרת Harmony עזרו למאות אלפי צופים להפטר מרוב השלטים שלהם).

באתר נסקרו מספר רב של מוצרי החברה, בין היתר אפשר למצוא סקירת אוזניות משולבות מיקרופון,מקלדותעכבריםשלטים אוניברסליים, וכמובן ה-Revue, מזרימדיה מבוסס GOOGLE TV.
גם תחום האודיו האלחוטי לא נפקד ממוצרי החברה – לפני יותר מארבע שנים סקרנו את ה wireless DJ music system, מערכת ייחודית (דאז) שאפשרה העברה אלחוטית של קבצי מדיה מהמחשב למערכת הסאונד הביתית, תוך שליטה מרחוק על המקור המנגן. עברו רק ארבע שנים – והיום תכונה זו היא חלק כמעט בסיסי בכל טלויזיה, רסיבר וכמובן מזרימדיה היוצא לשוק.

סקירה חיצונית

אריזת המוצר איכותית למדי. הקרטון החיצוני דק אולם בפנים קיימת אריזת קרטון עבה וקשיח, המפרידה בין הרכיבים השונים.

בפתיחת הקרטון הפנימי מתגלה נרתיק גדול, עשוי בד קורדורה דק מאוד. הנרתיק נסגר ע"י שני סקוצ'ים קטנים בצידיו. בתוך הנרתיק נמצאת המערכת עצמה בתא העיקרי, ובתא צדדי קטן נמצאים שלט קטן וחביב ושנאי אוניברסלי (ניתן להחליף את התקע עצמו ואף מצורף תקע המתאים לחלק ממדינות אירופה, בנוסף לתקע הישראלי) . 
נרתיק הבד אינו מרשים, הוא אומנם שומר על חלקי המערכת ביחד אבל אינו מיועד להגנה על הרכיבים. במבט ראשון, גם הסוגרים אינם עושים רושם עמיד, אולם בהמשך תקופת הסקירה חשש זה התבדה. 

 

לעומת הנרתיק, איכות הבנייה של הרמקול עצמו מרשימה. הוא יחסית כבד ועושה רושם ראשוני מוצלח. הגריל הקדמי מתכתי וקשיח (עמיד למדי גם לדקירות חטטניות מצד ילדים שהתעקשו לנסות) אך מאפשר לראות את האלמנטים (והפורטים) המסתתרים מאחוריו.
במרכז ניתן לראות את כפתורי השליטה המאפשרים הדלקה וכיבוי + שליטה בווליום, ואת עינית הקליטה של השלט (מבוסס IR).
בנוסף,  קיימת נורית לד קטנה המציגה את מצב הסוללה (ירוק / כתום / אדום), מצב טעינה (הבהוב לעומת נורית דולקת) וכמובן – מכשיר עובד או כבוי.

בין הכפתורים נראה כיסוי פלסטי קשיח, אשר בפתיחתו חשף מחבר 30-pin (או Dock Connector), המאפשר חיבור איכותי של מכשירים מבוססי iOS (החל מאייפוד דור רביעי). כשהמערכת מחוברת לחשמל, היא מאפשרת גם טעינה של ההתקן המחובר.

הכיסוי נעול במקומו ויש ללחוץ על כפתור המשחרר את הנעילה לצורך פתיחתו. המכסה מתקפל על ציר לכיוון גב המכשיר, ובמיקומו הסופי הוא מהווה רגלית, המייצבת את הרמקול במצב עמידה לכיוון המאזין. בפעם הראשונה שניסיתי לייצב את הרגל, הרמקול החליק ונסגר. לאחר בדיקה יסודית יותר, מסתבר שבחלק האחורי של הכיסוי יש בורג מתכת בולט, הנתפס לתוך מעין "שקע" מגומי בחלקו האחורי התחתון של המכשיר. יש צורך להפעיל מעט כוח לשם נעילה, אולם ברגע שהבורג תפוס – הרמקול יציב מאוד.

השלט 

 

השלט המסופק עם המכשיר קטן אך נוח ביד. הוא כולל את הפונקציות הבסיסיות לשליטה על המקור המנגן, במידה והוא מחובר דרך מחבר העריסה –

  • הדלקה וכיבוי (של מערכת הרמקולים).
  • שליטה על הווליום.
  • התחלת ניגון / עצירה.
  • העברת שירים (קדימה ואחורה).
בנוסף, קיימים כפתורים יעודיים לשליטה על מצב רשימת ההשמעה – ניגון אקראי (Shuffle) וניגון חוזר (Repeat).
לא ניתן באמצעות השלט לבחור רשימת השמעה במכשיר, אולם ברגע שכבר נמצאים בתוך רשימה – השליטה קלה ונוחה. 

חיבור מקור אודיו

בנוגע לחיבור התקנים מבוסס iOS (אייפוד / אייפון), בשונה מעריסות רבות שבחנו, Logitech לא נוקטים בגישה המקורית של חברת אפל בכל הנוגע להתאמה אוניברסלית למכשירים. ב Apple Universal Dock ודומותיה, אזור חיבור האייפוד / אייפון רחב יחסית, ומסופק סט מתאמי פלסטיק להתאמה לדגמים השונים. כפי שציינו בביקורות עבר, אם רוצים לחבר אייפון במארז כלשהו (סיליקון, פלסטיק וכו'), יש צורך לוותר על מתאם או לחפש מתאם גדול יותר.
logitech בחרו בגישה שונה – אזור העיגון עצמו גדול יחסית ומאפשר חיבור אייפון בתוך נרתיק (אני משתמש ב Colors של Switch Easy עבור ה iPhone 3Gs שלי), כאשר ישנה תמיכה גבוהה יחסית בגב המכשיר ובצידיו המונעת תזוזה בעת העיגון.

 

לטעמי, זה פתרון מוצלח (החוסך גם את הבעיה של איבוד המתאמים בהם לא נעשה שימוש), אם כי הוא לא מתאים לכל כיסוי (למשל, ה Otterbox Defender שלי לא מתקרב ללהיכנס למגרעת הקיימת בגוף הרמקול).

בצידו האחורי של המכשיר, קיים חיבור AUX, בגודל 3.5 מ"מ, המאפשר חיבור כל התקן בעל יציאה מתאימה. בשימוש בחיבור זה כמובן לא ניתן לשלוט על המקור המנגן, אלא רק בעוצמת הווליום הכללית. 
החיבור עצמו צמוד לכניסת המתח מהשנאי, והם מכוסים בכיסוי גומי עבה נשלף, אשר מונח חדירת לכלוך או רטיבות כאשר החיבור אינו בשימוש.

 
חיבור המתח והאודיו (3.5 מ"מ) בצד ימין בתמונה. במרכז – הבורג וטבעת הגומי המשמשים לנעילת "הרגל"

 המבחן

הערת פתיחה

בביקורת זו נבחנים רמקולים קטנים יחסית וניידים, בעלות בינונית. על כן, איני מצפה מהם לתפקד כמו רמקולים של מערכת ביתית או מערכות בעלויות גבוהות מאוד.
על כן, את ההשוואה מבחינת איכות הצליל ביצעתי למערכות אשר אני מכיר היטב, ועונות לטעמי על צרכים דומים. 
המערכות כללו שתי קטגוריות: 

  1. רמקולים למחשב – Creative SBS 250.
  2. רמקולים ניידים – Logitech z515.

מבחינת תוכן המבחן, בחנתי מגוון רב של תכנים שאני מכיר היטב. כפי שאתאר בהמשך, המגמה הייתה ברורה מההתחלה ועל כן לא אפרט ברמת השיר הבודד, אבל בין התכנים ניתן למצוא מוזיקה שחורה, רוק, פופ מתקופות שונות (70' ועד היום) וכמה אוספים מסרטים מוזיקליים (Rent, Hair, Rocky Horror Picture Show וכו'). 

רמקולים ניידים

השימוש הראשוני וההגיוני ל S715i הוא שימוש בהם במהלך טיולים (מבוססי רכב). הרמקולים אינם קלים ועל כן לסחוב אותם על הגב זו בקשה לא הגיונית, אולם כשנוסעים לפיקניק / חופשה / חוף הים או סתם עושים על האש בחצר, הם נראים כפיתרון אידיאלי.

זמן הסוללה המוצהר של הרמקולים הוא 8 שעות. לאחר טעינה מלאה הופעתי לגלות כי זו הערכה פסימית מאוד. ניגנתי בעוצמה הגיונית גם למשך 14 שעות ויותר (עם הפסקות). נורית הסימון אומנם הראתה סוללה נמוכה, אולם המכשיר ניגן וניגן. לעומת מערכות דומות אך מבוססות הזרמה אלחוטית של תכנים, זה זמן עבודה מצוין. 

מבנה הרמקול יציב יחסית ועל כן הוא מאוד מתאים למטרה. הגריל הקדמי קשיח, המיגון למחבר אליו מתחבר האייפון ננעל למקומו ועבה, כך שאין מה לחשוש מנזק לרמקולים בעת ניודם. חשוב לציין כי המבנה אומנם קשיח, אולם אופן החיבור ב S715i מכתיב כי האייפון יחובר ישירות לרמקולים ולא באופן אלחוטי, דרך עיגון שאינו חזק מאוד. זה אומנם יתרון מבחינת סוללה, אולם בעייתי יותר מבחינת ניידות, מכיוון שלא ניתן למקם את האייפון בצורה מוגנת (בכיס, על השולחן וכו'), ונגיעות מקריות ברמקול עלולות לפגוע בנגן. 
במהלך ההאזנה שלי בכמה הזדמנויות (פיקניק, חופשה בצימר, פויקה בחוף הים) הרמקולים נפלו והאייפון פשוט התנתק ועף הצידה. במזל – לא נגרם לו נזק. זו נקודה שחשוב לשים אליה לב.

 

אני, הקינדל והמערכת (בפוזה קצת מסוכנת, אבל ככה היה הכי נוח…)

 

מבחינת איכות ההאזנה, גודלו של הרמקול מהווה יתרון על גבי רמקולים קטנים וניידים, בפרט בתחום הנמוך. אין מה להשוותו לרמקולים ביתיים או לתחנות עגינה ביתיות, אולם הוא בהחלט מתעלה מעל מערכות דומות דוגמת ה Logitech 515, אשר כנראה מוגבלות בגלל גודל האלמנטים.  
קטעים ווקאליים נשמעים ברורים, גם בעוצמה גבוהה יחסית. אפילו קטעי שירה אופראיים נשמעו טוב למדי (שוב, תחת ההנחה המוקדמת שלא לצפות ליותר מדי). קטעים עתירי צלילים נמוכים (דוגמת מוזיקה שחורה) נשמעים חנוקים מעט, תופעה צפויה אך עדיין מאכזבת. 
בקטעים מאוד מהירים (למשל קטעי הכינורות בThe Devil Went down to Georgia בביצוע The Charlie Daniels Band) הרמקולים מתגלים כחלשים במיוחד. הצלילים מרוחים ולא ניתן להבחין בפריטות השונות. זה מאכזב במיוחד מכיוון שנתקלתי ברמקולים ניידים בעלות דומה אשר מציגים תוצאה טובה בהרבה (דוגמת ה Jawbone Jambox).

בשימוש בסביבה סואנת, עוצמת הרמקול מספיקה בהחלט וניתן להנות מצליל ברור (אם כי ככל שמגבירים, ניתן לחוש במעט עיוות בצליל). בהשוואה שעשינו באחד האירועים בין ה S715i לבין רמקולים ניידים של JBL (מדגם On stage, לא ברור איזה דור), המערכת של לוג'יטק נתנה עוצמה גבוהה יותר ולאורך יותר זמן, אם כי האיכות עצמה הייתה פחותה (לא באופן משמעותי, בערך כמו להשוות MP3 בקידוד של 192 ל 128. יש שיבחינו, אבל הרוב לא ממש שמים לב…).

רמקול שולחני / עמדת עבודה

 

 גודלו של הרמקול ומבנהו מצאו חן בעיניי עבור שולחן העבודה שלי. הוא נמוך מספיק כדי לא להסתיר את המסך (ללא אייפון בתחנת העגינה כמובן), רחב מספיק כדי ליצור תחושת סטריאו סבירה עבור צפייה בתכני וידאו, והעיצוב שלו השתלב לטעמי יפה.
יתרון נוסף הוא שכך הוא היה זמין לצורך שמיעת מוזיקה בחדר דרך האייפון, בלי שהוא יתפוס מדף / שולחן נוסף.

המערכת בה אני משתמש לרוב (אם אני משתמש ברמקולים, עניין נדיר למדי) היא מערכת 2.1 בסיסית מבית Creative. היא החליפה מערכת JBL Creatures II שחזרה לבעליה (אחי הגדול), אבל לצורך צפייה בתכני וידאו בסיסיים היא עושה את העבודה.

גם במקרה זה, לא ציפיתי מ-S715i להחליף את המערכת הסלונית שלי, או להתמודד בתחום הצלילים הנמוכים עם מערכת כמו הקריאייטיב, לה יש סאבוופר ייעודי (קטן, אבל ייעודי).

במבחן התוצאה, לא הופתעתי. איכות הצליל במוזיקה הייתה דומה למבחן הראשון, ובעת צפייה בסרטים המערכת בהחלט סיפקה את הסחורה – הדיאלוגים ברורים, ניתן להרגיש תחושת כיווניות (ימין שמאל) במידה מספיקה (בפרט בהשוואה לרמקולים השולחניים הנראים בתמונה משני צידי המסך) וגם בקטעים רועשים יותר (מבחינת עוצמה, ללא ירידה לתדרים נמוכים מאוד) – התחושה טובה מאוד ולמי שצופה בתכנים מהמחשב, בהחלט אפשר להנות מהאודיו. בקטעי אקשן רועמים (דוגמת קרבות יריות, פיצוצים וכדומה) שוב הרמקולים לא ממש עמדו באתגר, ואפשר לראות יתרון של מערכות 2.1 או מוניטורים מוגברים בעלי דרייבר משמעותי יותר. 

סיכום 

הערה – עמידות

במהלך בחינת המערכת, יצאתי לשירות מילואים בן כשלושה שבועות בדרום הארץ. מכיוון שהמערכת מתהדרת בניידותה, לקחתי אותה איתי (בקופסה קשיחה בגודל מתאים, בעיקר להגנה מאבק), יחד עם מתאם ל-220V לצורך טעינה.
המערכת שימשה אותי ואת החבר'ה בכל הזדמנות, כאשר בין פריסה לפריסה היא הטלטלה, נחבטה, קפצה ועברה התעללות די משמעותית.
הקופסה החיצונית שאלתרתי נשברה די מהר ולאחר מכן המערכת פשוט הייתה ברכב (ג'יפ), בנגמ"ש או בתיק גב (תיק Lowe), בנרתיק שארגנתי מאחד הפק"לים (נרתיק פלציב / ספוג). באופן מפתיע למדי – היא שרדה את זה בכבוד.
בבדיקה יסודית למדי לא הצלחתי למצוא עליה שום סימנים לשברים ו/או סדקים, כל הפונקציות עובדות ואיכות השמע נשארה כשהייתה. זו נקודת זכות על התכנון והייצור, מכיוון שזו בהחלט מערכת שיכולה לעמוד במטרה שלה – ניידות.

 
גם סוסים מאזינים למוזיקה

מסקנה 

המערכת הזו מציבה בפניי מעט דילמה, בשאלה האם להמליץ עליה או לא. מחד, היא מאוד עמידה, זמן הסוללה שלה מצוין, מציעה חיבור איכותי וממשק קל למכשירים מבית אפל (כולל שליטה משלט נוח למדי) וקלות חיבור למקורות אחרים באמצעות שקע 3.5 מ"מ, יתרונות ההופכים אותה לרמקול מצוין לטיולים ולחופשות.
מנגד, מבחינת איכות הצליל (דרישה ראשונית כאשר אנו בוחנים מערכת אודיו), בהחלט קיימים ליקויים שלי היה די קשה להתגבר עליהם, בתור חובב מוזיקה הכוללת מנעד רחב ולא מעט צלילים נמוכים מודגשים.

למי שמחפש פתרון נוח ונייד לשמיעת מוזיקה "לכל המשפחה", רמקול שיעמוד בקצת התעללות ועדיין יעבוד לאורך זמן, זה פתרון טוב מבית טוב. גם מישהו שמחפש לשדרג את ההאזנה במחשב השולחני, אין לו מקום למערכת 2.1 ורוצה להרויח רמקול נייד לעת הצורך, יכול לבחון את המערכת הזו כפתרון טוב למדי.

אולם, למי שמחפש איכות צליל פנומנלית On The Go, גם תוך פשרות (עמידות, זמן סוללה), כדאי להמשיך לחפש מכיוון שזו לא אופציה שתפנה אליו. 
כמו בהרבה מקרים אחרים, במערכת הזו התפשרו מעט על איכות הצליל לטובת קלות (יחסית), זמן סוללה ארוך ועמידות מרשימה.

rnמחיר מומלץ לצרכן: 900 ש"חrn

 תודה ללוג'יטק על השאלת המוצר לטובת הכתבה

לדיון בנושא: Logitech S715i – מוזיקה בכל מקום


22:00
  /  
17.7.2012
  
מאת: אורי לרנר

1