סרט לסופשבוע – 'אמיצה'

אחרי הכישלון המסחרי והאמנותי של "מכוניות 2" דיסני ופיקסאר חוזרים לכבוש את ההורים והילדים עם "אמיצה" סרט חדש שמבוסס על ...

14:00
  /  
13.07.2012
  
מאת: איתמר נימרוד

הקדמה 

בתחילת שנות ה-2000 נדמה שאף אולפן אנימציה בהוליווד לא היה יכול להתחרות ב"פיקסאר". אולפן האנימציה הקטן של סטיב ג'ובס שהתמזג לתוך חברת דיסני הענקית הנפיק בזה אחר זה שורה של סרטים מצוינים. "מפלצות בע"מ", "מוצאים את נמו", "משפחת סופר על" ועוד שברו שיאי קופה, קיבלו ביקורות מפנקות ,זכו בפרסים חשובים והוכיחו שהם מספר 1. גם כשהיו אולפנים כמו דרימוורקס ופוקס שניסו לשבור את ההגמוניה או חידושים טכנולוגיים כמו התלת-מימד שניסה לקבור את תחום האנימציה, "פיקסאר" מיד הגיבו והחזירו לעצמם ביצירתיות את אהבת הקהל והביקורת. בשנה שעברה היה נדמה שזה הולך להשתנות. "מכוניות 2", סרט ההמשך ללהיט הענק מ-2006 נכשל בקופות ונשחט בביקורות ובטוקבקים באינטרנט. מה לא כתבו שם, שמגע הקסם נאבד, של"פיקסאר" כבר אין את זה ושכדאי להם לתלות את הנעליים, אז ראשי האולפן לקחו את הכישלון הזה טוב טוב וניסו ללמוד איך לסחוט מהלימון הזה לימונדה ולהפוך אותו למשהו טוב. התוצאה היא "אמיצה", סרט חדש והראשון של "פיקסאר" אי פעם עם דמות נשית בתפקיד הראשי. לא מעט לובשי חליפות בכירים בדיסני ובפיקסאר שמו את משרותיהם בסיכון כשהימרו על הסרט הזה ואחרי שראיתי אותו אני יכול להגיד לכם שההימור הזה השתלם ובגדול.

 

קצת על העלילה 

"אמיצה" מבוסס על אגדת עם סקוטית עתיקה ומספר על מרידה, נסיכה חובבת חץ וקשת שמעדיפה להתרוצץ בחוץ, לרכב על סוסים, להתאמן ולהילחם מאשר להיות בארמון עם הוריה, ללמוד על מנהגי המלוכה, להתחתן ולהקים משפחה. כשהגיע זמנה של מרידה להתארס לאחד מהנבחרים שהוריה שידכו לה היא מחליטה לעשות מעשה, למרוד בהם ולשנות את המסורת בדרך שתתאים לה. שורה של החלטות שגויות שהיא עושה גורמות לתפנית מעניינת שמצד אחד משנה את עתידה ומצד שני מכניסה את הממלכה ותושביה לכאוס מוחלט ומרידה מחליטה לקחת אחריות ולנסות להחזיר את הכל לקדמותו. האם היא תצליח?, בשביל זה תצטרכו לראות את הסרט.

ועכשיו – לביקורת 

דבר ראשון אני רוצה לומר לכל הטוקבקיסטים שכתבו בעבר שמגע הקסם של "פיקסאר" נאבד לקחת את הכובע הראשון שהם רואים, לשים עליו מלח ופלפל ולאכול אותו בתיאבון רב כי "אמיצה" לא רק מוכיח שמגע הקסם  עדיין קיים אלא שהוא רק משתבח עם השנים. "דיסני" הביאו להם לא רק את הניסיון והידע הרב שלהם בכל תחומי האנימציה מציור ביד ועד מחשב אלא גם את היכולת לספר סיפור ולהעביר מסר מבלי שהצופה ימצמץ, יפהק או ירצה לקום מהכיסא וללכת לשירותים או למזנון. יש אקשן, יש הומור, יש אקטואליה (הדרת נשים מסתבר, קיימת כבר מימי הביניים), יש את השילוב בין מסורת עתיקה לקדמה וטכנולוגיה וכמו כל סרט של דיסני יש גם את הנושא של המשפחתיות, יחסי הורים ילדים, סובלנות וקבלת האחר. האנימציה צבעונית, מרהיבה ומלאה בפרטים, התנועה חלקה וזורמת, הדמויות מלאות הבעה והתלת מימד משרת את הסיפור הכי טוב שאפשר ועוזר לבמאים להעמיד שורה של סצינות צבעוניות, מצחיקות, מפחידות והכי חשוב-חיות. המוזיקה מלאה בכלי נגינה סקוטיים כמו חמת חלילים מצד אחד וגיטרה בס תופים מצד שני עוזר לך להיכנס מהר מאוד לאווירה וצוות המדבבים מאצולת הקולנוע הבריטי שהתחמש לצורך הסרט במבטא סקוטי מתנגן עושה עבודה מצוינת ומעניק לדמויות ולסיפור חיים . כל מה שציינתי כאן מתנקז לשעה וחצי מזוקקת ומדויקת שתסב הנאה לילדים מגיל 6 ומעלה, להורים וגם לסבא וסבתא (וכל מי שמבטא סקוטי גורם לו לפריחה, יש גם הקרנות בדיבוב לעברית).

בקיצור-  לרוץ מהר ולראות.

 

"אמיצה"- ארה"ב 2012 93 דק'. בימוי: מארק אנדרוז, ברנדה צ'פמן וסטיב קופל. תסריט: ברנדה צ'פמן ואיירין מצ'י. קולות: קלי מקדונלד, בילי קונלי, אמה תומפסון, ג'ולי וולטרס, רובי קולטריין, קרייג פרגוסון. קולות דיבוב עברי: אילנית גרשון, יורם יוספסברג, לימור שפירא, יעל עמית, אמנון וולף, רובי מוסקוביץ'. בימוי דיבוב עברי: שרון כהן, אוהד שחר ואורנה כץ. הפקת דיבוב עברי: אולפני אלרום.

 

לדיון בנושא: סרט לסופשבוע – 'אמיצה'


14:00
  /  
13.7.2012
  
מאת: איתמר נימרוד

1