אזניות in ear עם התאמה אישית – עכשיו גם בארץ!

אם אתם כמוני, הרעיון של התאמה אישית לאזניות in-ear בוודאי מרגש אתכם ביותר.מכון קול-רם ברמת גן התחיל להציע שירות זה.

7:00
  /  
10.07.2012
  
מאת: עפר לאור

וידאו – כיצד מכינים custom fit

הקדמה


אזניות מותאמות אישית


מכשירי שמיעה מותאמים אישית

מי שחובב אוזניות כמוני, בוודאי מזיל ריר על הרעיון של התאמה אישית של אזניות. לא מדובר רק במשהו אסטתי או תמריץ לאגו, אלא פונקציה חשובה שגם משפרת את האקוסטיקה של אזניות in-ear וגם הופכות האזנה ממושכת לתהליך שבמקום להציק ולהפריע – הופך מהנה או לכל הפחות לא מורגש.

התאמות כאלה עד כה דרשו נסיעה לחו"ל או פרוצדורות מסובכות. כיום, סוף סוף, מכון קול-רם מרמת גן מציע שירות זה לכל עם ישראל ואף פתחו לטובת הנושא אתר ייעודי – Kolram-Music

אז הלכנו לבדוק.

מדוע עושים זאת?

נתחיל מהסיבות מדוע כדאי לעשות התאמה אישית. מן הסתם זה לא מתאים לכל אחד – גם בגלל המחיר וגם מכיון שלא שווה לעשות זאת על אזניות שאינן ברמה הגבוהה ביותר. לשם כך עשינו את ההתאמה למספר אזניות.

לאזניות In-Ear בכלל ואוזניות מותאמות אישית (Custom Fit) מספר ייתרונות, כפי שאני תופס אותם מניסיון אישי:

ישנה אימרה שאומרת ש"אלוהים נמצא בפרטים הקטנים" ובמקרה של מוזיקה, אפשר להבין את זה. אחד הדברים שהרבה מאוד אודיופילים מתרפקים עליו הוא ה"פירוט" וה"מיקרו-דינמיקה". אולם, תחשבו על זה רגע בצורה הזו: האם ברור לכם כי כל צליל או פרט במוסיקה אשר עוצמתו קטנה מהעוצמה של רעש הסביבה, פשוט לא שמיע? אתם בטח מכירים את זה היטב שברגע שיש הרבה מאוד רעש רקע ואתם מנסים להבין משהו שאומרים בקטע של שיר, אתם פשוט מגבירים מאוד וזאת ע"מ שכמה שיותר פרטים יהיו מעל לרעש הרקע. ובכן, במקרה של אוזניות עם התאמה אישית, האטימה היא אולטימאטיבית. הבידוד מהסביבה הוא כמעט מושלם (וזה גם אולי חיסרון מסויים למי שלא יכול/רוצה את ההתנתקות הזו מהסביבה).

אני מניח כי לרבים מכם יש אוזניות עם "ביטול רעשים אקטיבי" או לפחות ראו אנשים במטוס עם אוזניות, דוגמת ה-QuietComfort של Bose. עקרון הפעולה של אוזניות אלו הוא שבעזרת מיקרופון הנמצא על האוזניות עצמן, דוגמים את רעש הרקע ובצורה אקטיבית מייצרים גל בהיפוך פאזה בתוך האוזניות המתרכב יחד עם אות האודיו ובכך אמור לבטל, או לכל הפחות להחליש משמעותית, את רעש הרקע.
אין ספק, הדבר הזה עושה את העבודה, אפילו לא רע (אם נמדוד את הפופולאריות של האוזניות הללו במטוסים), אולם זה לא בא בחינם:

  • מכיון שזה אקטיבי, זה אומר שצריך סוללות.
  • גודל ונפח.
  • הדבר אולי הכי קירטי – פגיעה בסאונד.

 

אוזניות עם התאמה אישית עושות את הבידוד פשוט ע"י אטימה של האוזן לאותם רעשי רקע. בנסיעה ברכבת למשל, שכחתי לגמרי איפה הייתי ולא שמעתי מאומה מרעשי הרקע, אפילו לא את הכרוז המעצבן…. גודלן הקטן מאפשר להכניס אותן לפאוץ' קטן או לכיס החולצה ללא שום בעיה, לא צריך לזכור לקחת סוללות ומאפשר לי להירדם על הכתף של הנוסעת שלידי מבלי שזה יציק לי או לה….כן, בטח…


אזניות In ear מוניטוריות


מכשיר מדידה לתיקון אקוסטי בכדי לוודא שהסאונד מושלם.

מכון קול רם מייצג כיום את חברת ACS אשר ההתמחות שלה היא התאמה של אזניות מהסוג הזה למוזיקאים ולאודיופילים, כמו גם למי שזקוק לתגבור בסאונד. מרבית העבודה של קול רם ו-ACS, מן הסתם, היא יצירת אטמים לילדים עם כפתורים, וכן התאמה אישית, בלתי נראית ככל הניתן למאותגרי שמיעה. למי שזקוק לאמצעי כזה, המכשיר ישב בתוך האוזן למשך לא מעט שעות ולכן רצוי שיהיה נוח, אבל לא פחות חשוב – שיהיה מותאם אקוסטית כמו שצריך, וכאן נכנסת המומחיות והציוד הנלווה של קול רם.

קהל היעד של השירות הזה הוא אודיופילים ומוזיקאים. מוזיקאים כיום משתמשים באזניות מוניטור מותאמות אישית  בכדי להמנע גם מצפצופי פידבק מרגיזים, וגם מעוצמות מוניטור לא אחידות שיכולות לגרום למוזיקאי לזייף.

בתחום הזה ניתן פשוט להרכיב אזניות מוניטוריות בתוך התאמה אישית כך שבעצם יש לנו את האלמנטים מרחפים בתוך הסליקון המותאם אישית. אזניות מוניטוריות כאלה יכולות להגיע עם דרייבר אחד ועד 5-6 דרייברים, בהתאם לתקציב ולרצונות של הלקוח. החומר עצמו לרוב מגיע בשתי גרסאות – שקופה ורכה יותר, או קשה ואטומה יותר. הגמישה יותר נוחה יותר לאורך זמן, אך עבור מוזיקאים לרוב הגרסא הקשיחה יותר מתאימה מכיוון שהיא מונעת טוב יותר מזיעה לחדור לתוך האזניה.

התאמה

כמובן שהרעיון מאחורי התאמה אישית זה שלכל אדם יש תעלות שמיעה שונות בצורתן ובנפח שלהן. גם עבור אותו אדם, צד ימין אינו סימטרי לצד שמאל (אם כי זה די קרוב אחד לשני).

הטכניקה עצמה כוללת תחילה החדרה של ספוגית עם חוט עמוק לתוך האוזן, ערבוב של שני חומרים והזרקה שלהם לתוך האוזן. התחושה משונה מאוד, אך לא כואבת. יש להמתין כחמש דקות עד אשר כל החומר מתקשה דיו ואז שולפים את ההטבעה החוצה. 

בשלב זה, קול רם ממתינים כיממה עד שההטבעה תהיה יציבה לחלוטין ומכינים מודל מלא של תעלת האוזן. במקביל יש להם גם מודל של האזניה עצמה. במקרים שבהם הם מייצרים מוניטור מאפס, הם פשוט יכניסו את שילוב הדרייברים שנבחרו. לאחר מכן משתמשים באמצעי מדידה שונים בכדי להגיע לתוצאות אופטימליות וזהו – מוניטורים חדשים, או אזניות IN-ear מותאמות אישית מוכנות.

זו אינה פרוצדורה זולה, אך למאזינים הפרפקציוניסטים וכאלה שיש להם כבר הכל, אבל לא אזניות מותאמות אישית, אני יכול להמליץ בחום על החוויה. התוצאות היו טובות משמעותית מאלה שעשיתי עם התאמה אישית בגרמניה לפני כשנה וחצי. חלק מזה הוא המקצועיות של קול רם, אבל גם הדיוק, הזמן שהם לוקחים לעשות את העבודה כראוי מרשימים בכל קנה מידה.

איך זה נעשה?

תחילה בוחנים את התעלה בכדי לוודא שאין חסימות או "פקקי שעווה". מכניסים ספוג עם חוטים בקרבה לעור התוף.

מערבבים את החומרים לפי יחס קבוע, ומחדירים לאוזן עם מזרק מיוחד:

לאחר כחמש דקות מוציאים את המבנה לאט לאט ובזהירות ומוודאים שאין בועות אוויר:

השליפה…

הצהוב בקצה זה הספוגית…

זהו, עכשיו תורי:

 

תודה מיוחדת לחברת קול רם על הבדיקות וההתאמות

לדיון בנושא: אזניות in ear עם התאמה אישית – עכשיו גם בארץ!


7:00
  /  
10.7.2012
  
מאת: עפר לאור

1