סמארטפון LifeWatch V – מאבחן רפואי נייד

בשנים האחרונות, מבצעים המכשירים הסלולאריים החכמים פונקציות מחשוביות רבות, שעד לא מזמן היו שמורות למחשבים בלבד. כמו אצל רובנו, הטלפון ...

22:05
  /  
03.07.2012
  
מאת: צבי וורובל

חברת LifeWatch Technologies, המתמחה בפיתוח מוצרים ושירותים בתחום אבחון וניטור מרחוק, חשפה היום  (3/7/2012) בתל-אביב את ה- LifeWatch V- הסמארטפון הרפואי הראשון מסוגו בעולם שהינו פיתוח ישראלי, המשמש "רופא אישי" ומאפשר מדידה, מעקב ושיתוף מידע בנתונים הרפואיים של המשתמש.

ד"ר יעקב גבע, מנכ"ל חברת LifeWatch Technologies, חשף את המכשיר לראשונה בישראל בפני קבוצת כתבים טכנולוגיים ואמר: "ה- LifeWatch V הינו פיתוח ישראלי אותו אנו צפויים לשווק בארץ ובעולם לקראת סוף השנה. המכשיר מתאים לקבוצות מגוונות של משתמשים, בהם בעלי מודעות בריאותית, רופאים ואנשים הנדרשים לפיקוח צמוד (כמו חולי סכרת וחולי לב). למכשיר פוטנציאל עצום לחיסכון בזמן, בכל הקשור לביקורים אצל הרופא ובכך מקל על חיי המשתמשים, משפר את איכות חייהם, מקנה להם עצמאות ותורם, בד בבד, להתייעלות בעבודת מערכת הבריאות. קלות השימוש, הנדסת האנוש, אינטראקציות השימוש בין המשתמש למכשיר והתשובות המיידיות הניתנות לבדיקות שנעשות, מהווה קפיצת מדרגה בשליטה ובמודעות של הצרכן למצבו הבריאותי ולשקט הנפשי שלו".

על המכשיר
פיתוח החומרה והתוכנה של המכשיר נעשתה בישראל. המכשיר מיוצר ע"י חברה סינית, הנסחרת בבורסה האמריקאית.
ה-LifeWatch V מבוסס על מערכת הפעלה אנדרואיד גרסת 2.3 (גינג'רברד). ניתן להתחבר לחנות פליי ולהוריד אפליקציות נוספות.
בשבועות הקרובים יושלם הגיור המכשיר לשפה העברית.

לא נמסרו פרטים רבים על חומרת המכשיר עצמו, אך הוצג בפנינו הדגם הסופי שלו. המכשיר הינו בעל מסך מגע בגודל 4.3 אינץ' ברזולוציה WVGA, בתחתיתו שלושה מקשי הפעלה וסביב גופו משובצים שלושה חיישנים זעירים, אשר באמצעותם ניתן לנטר, לאסוף ולנתח את הממצאים הרפואיים.
למכשיר מחבר microUSB לסינכרון וטעינה, מחבר אודיו 3.5 מ"מ, ובחלק האחורי רמקול  ומצלמה קדמית וגם אחורית.
תומך ב- Blutooth שיאפשר חיבור אביזר נוספים בעתיד, רשת אלחוטית ו- GPS.
המכשיר מותאם לכל תחום התדרים הסלולאריים.
מבנה המכשיר ניראה אלגנטי ונוח לאחיזה במידות  אורך 132.3 מ"מ, רוחב 70.8 מ"מ, עובי 13.2 מ"מ ובמשקל 162 גרם

הבדיקות שניתן לבצע עם המכשיר
ה- LifeWatch V מאפשר בדיקה ומדידה עצמית של אק"ג, קצב לב, טמפרטורת גוף, רמת סוכר בדם, אחוזי שומן בגוף וריווי חמצן בדם.
הנתונים שנאספו נשמרים בענן באופן מאובטח עבור המעקב ובאמצעות הרשאה עם סיסמה, ניתן לאפשר עיון במידע גם לבני משפחה, רופא או כל גוף רפואי מוסמך אחר, המורשה על ידי הנבדק, בעל הסמארטפון.

 
הנבדקים יכולים גם לתכנת את הסמארטפון על מנת שיזכיר להם לקחת תרופה בזמן, לקבוע את הסוג והמינון וכו'.

היתרון בשימוש בפתרון חדשני זה, הוא האפשרות של החולים לנהל את מצבם הרפואי מכל מקום ובכל זמן. זה יכול לסייע למוסדות הרפואיים במתן טיפול טוב יותר ובעלויות נמוכות יותר, ובכך לשפר את השימוש במשאבים המוקצים למערכת הבריאות.

מספר דוגמא לבדיקות :

מדידת גלוקוזה בדם
מכניסים את אביזר הבדיקה לחריץ ייעודי, דוקרים את האצבע, דוגמים טיפת דם ולאחר מספר שניות, בסיום ניתוח הממצאים, מוצגת תוצאת הבדיקה על צג הטלפון.

טווח מדידה: 10 – 650 mg/dl
זמן נדרש לניתוח הדגימה: 3-5 שניות

מדידת חום גוף
מקרבים את הגלאי הנמצא בחלק האחורי של המכשיר למצח הנבדק, ממתינים מספר שניות והתוצאה מוצגת על צג המכשיר.
פתרון יעיל ונוח לשימוש אצל ילדים שאינם מאפשרים לבצע מדידה עם מדחום פיזי.

טווח מדידה: 34-41 מעלות סלציוס. (דיוק +/- 0.2 מעלות)

בנוסף ניתן למצוא יישומים לסוגי דיאטה שונים, הבאים לסייע למשתמשים לתכנן את ארוחותיהם באמצעות ספירת קלוריות, לעקוב אחר משקלם, לעקוב אחר משטר הדיאטה, לקחת תרופות ועוד.

תפריט השירותים של LifeWatch V כולל שלוש רמות עיקריות:

  1. תוכנית בסיסית: חבילה הכוללת מדידות רפואיות אוטומטיות מקוונות, ניתוח סימנים והתוויות.
  2. תוכנית פרימיום: בנוסף לחבילה הבסיסית, מציעה תוכנית זו פרשנות אבחנתית של המדידות שביצעו המשתמשים על ידי אנשי מקצוע והתייעצות עימם, שתתבצע באמצעות מוקד שירות המאויש בהתאם.
  3. תוכנית דיאטה: תוכנית זו תכלול את התוכנית הבסיסית ובנוסף לה, חבילת ניהול תזונה מקצועית.

התוכניות האלה נתמכות על ידי ה- Ecosystem של  LifeWatch V,  המבוססת על ארבעה רכיבים: מכשיר טלפון LifeWatch V, פלטפורמת שרת/ענן, מוקד שירות ומומחים (צד שלישי), שעימם ניתן לשתף את המידע שנאסף.

מכשיר ה- LifeWatch V נמצא כעת בהליכי קבלת אישורי תקינה CE באיחוד האירופי, לצורך תחילת מכירות באירופה ובשווקים אסייתיים מסוימים.
צפי לאישור FDA כחבילת החומרה והתוכנה, בשנת 2013.


סרט תדמית

לסיכום
האם המכשיר יתאים לסבא וסבתא או לכל אדם אחר בגיל זקנה ? לא כל כך בטוח. הוא מיועד דווקא יותר לגיל הביניים (45-65) בו המשתמשים כבר הספיקו להתנסות בסמארטפון  מדגם כלשהו. מה שכן, על פי הנהלת החברה זהו מכשיר רפואי אמין ומדויק אך לא בא להחליף ביקור אצל הרופא.
תחילת השיווק בישראל צפוי לקראת הרבעון הרביעי של שנה זו באמצעות המפעילים הסלולאריים  וגם ע"י רשתות קמעונאיות מתמחות, אך עדיין לא נחתם הסכם עם אף אחת מהחברות.

המחיר הצפוי 500-700 דולר עבור המכשיר וכ- 10-30 דולר כדמי שימוש חודשי, בהתאם לאחד משלושת תפריטי השירותים.
את האביזרים המתכלים ניתן יהיה לרכוש בכל רשתות הפארם, בתי המרקחת וגם באתר החברה.


ערכת אביזרים

לדיון בנושא: סמארטפון LifeWatch V – מאבחן רפואי נייד


22:05
  /  
3.7.2012
  
מאת: צבי וורובל

1