הכרזה: מבחן הרמקולים המדפיים הגדול של HT לשנת 2012

אנחנו גאים להציג בפניכם את מבחן הרמקולים המדפיים הגדול ביותר שנערך בישראל.אלו דגמים נבחנו? כיצד הם נבחנו? לאיזה הגברה הם שודכו ...

7:00
  /  
26.06.2012
  

מבחן הרמקולים המדפיים הגדול של HT לשנת 2012

אני מאמין שתסכימו כי אין כמו מבחן השוואתי על מנת לעמוד בצורה מהימנה על ההבדלים בין רמקול אחד למשנהו. זה גם מה שאנחנו חשבנו כאשר החלטנו להריץ את מבחן הרמקולים המדפיים הגדול של HT לשנת 2012. ובכן, קדימה ונענה על השאלות הבוערות.

מטרת המבחן הינה להציג בצורה השוואתית לפי האוזנים המיומנות והעינים הבוחנות של כתב האודיו שלנו, איתי חזום, את ההבדלים בין זוגות הרמקולים אשר הוגשו למבחן. בצורה השוואתית כזו, באותו סביבה עם אותו ציוד היקפי, קל יהיה לעמוד על ההבדלים בין זוג אחד למשנהו וכיצד הם משתקפים ומגיעים לידי ביטוי ברמה סונית. התוצאות של מבחן כזה, יהיו לכלי עזר בכיוון הקוראים אשר תרים אחר רמקולים, ברמה של לאיזה זוגות רמקולים כיום כדאי לתת תשומת לב, אלו כדאי לבחון בצורה אישית יותר ואלו רמקולים יכולים להיות הרמקולים הבאים שלכם.

כמובן שהרבה מהנושא תלוי טעם אישי ולכן אין ממטרת מבחן זה להחליף את ההאזנה האישית שכדאי לכם לבצע לפני שאתם רוכשים את הרמקולים הבאים שלכם.

מכיוון שהאזנה הינה חוויה סובייקטיבית, ותלויה רבות בטעם האישי, סביבת ההאזנה, הציוד ואף העדפותיו הפרטיות של המאזין, הכללנו מספר מדידות בבחינה. מדידות אובייקטיביות מראות לנו בצורה אמינה וללא משוא פנים, אספקטים שונים בסאונד של הרמקול ולפעמים עוזרות להמחיש ויזואלית חלק ממה שהכתב שמע. המדידות יכללו דברים כגון: עקומת ההיענות של הדרייברים/פורט ברמקולים, השפעת הגריל על הסאונד המתקבל (שמשפיע יותר ממה שנהוג לחשוב), השפעת פלאג ספוג לפורט (במידה וכלול עם הרמקול), עקומת היענות בנקודת הישיבה או "חלון האזנה" ולראשונה אצלנו – מדידת העכבה (Impedance) של הרמקולים וזאת בעזרת ציוד שנרכש במיוחד למטרה. הרבה דובר בפורום על כמה רמקול "קשה להנעה?", או "כמה נמוך העכבה באמת יורדת?", רק שהפעם תוכלו לראות זאת בעיניים, זאת בנוסף לדברים מעניינים נוספים כמו תדר הכיוון של הפורט ברמקול, או השפעות לא רצויות שעלולות לנבוע מרזוננסים בתיבה.

רוב האודיופילים, גם אלו אשר יכחישו במצב נחושה, אוהבים לשמוע על הברזלים אשר היו בשימוש. ובכן, הציוד ההיקפי אשר שימש לבחינת כל הרמקולים היה זהה והורכב מהרשימה הבאה:

 • ממיר DAC / קדם מגבר: Burson Audio HA-160D
  חברת Burson Audio האוסטרלית הינה שם דבר בתחום שיפורים ו- DIY לאודיו היי-אנד. מרכולתה כוללת רכיבי מודינג כמו שעונים בעלי ג'יטר נמוך במיוחד לתחום האודיו, Voltage regulators אשר יורידו רצפת רעש של כל רכיב אשר יעשה בהם שימוש ורכיבי Operational Amplifier מהדרגה הראשונה. אם תצליחו לשים ידיים על מוצרי החברה המשובחת הזאת, גם תבינו למה החברה מכנה אותן כ- "יצירות" ולא מוצרים.
  הממיר / קדם מגבר באדיבות Burson Audio.
 • מגבר הספק: Sanders Sound Systems –  Magtech
  מגבר סטריאו זה בעל הספק של 500W לערוץ ב- 8Ohms, זוהי  עוצמה מספקת על מנת להניע כל רמקול אשר יעמוד בדרכו.  היצרן האמריקאי, רוג'ר סנדרס, נחשב לאגדה בתחום האודיו והחברה שלו אשר נושאת את שמו, מתמחה ברמקולים אלקטרוסטטים ומגברים בשרנים וכוחניים במיוחד.
  המגבר באדיבות חברת Sanders Sound Systems.
 • אינטרקונקט: HiDiamond – D4.
 • כבל רמקול: HiDiamond – D4
  חברת הכבלים HiDiamind הוקמה בשלהי שנת 2000 באיטליה. כל הכבלים מורכבים ביד ועובדים מבחני מדידות במעבדה ייעודית ולא יוצאים החוצה לפני שעברו מבחני האזנה מדוקדקים.
  הכבלים באדיבות BG Sound.
 • כבלי חשמל: Audience – Power Chord e
  חברת כבלים אשר נוסדה בשנת 1997, ממוקמת בקליפורניה ומכינה את הכבלים שלה בעבודת יד מוקפדת ובצורה שתגרום לכל אודיופיל להנהן ברצינות ולעצום עיניים.
  הכבלים באדיבות Audience AV.

המבחן שיתפרסם הולך להיות מורכב ממספר רב של כתבות. תפורסם ביקורת נפרדת על כל זוג רמקולים ותתכוננו לעשרים כתבות כאלו. בסופו של דבר, אנחנו נפרסם עוד זוג כתבות סיכום, האחת אשר תסכם את ביצועי הרמקולים בעלות של עד ל- 10,000 ש"ח ותבחר מתוכם את המנצחים וכתבת סיכום נוספת ושנייה, בה אנחנו נשווה בין רמקולים בעלות של 10,000 ש"ח ומעלה. כל המחירים הינם מחירים מומלצים לצרכן כפי שנמסרו על ידי היבואנים השונים.

בנוגע לאיזה רמקולים נגשו למבחן, יש לציין כי פנייה בכתב או טלפונית נעשתה כמעט לכל היבואנים הבולטים בארץ וגם לאלו שלא כל כך בולטים. לכל יבואן הזדמן להגיש לטובת המבחן דגם אחד מכל יצרן לכל קטגורית מחיר.

מספר יבואנים מועט החליטו לבטל את השתתפותם בכתבה כאשר הבינו שהיא הולכת להיות השוואתית וצר לנו על כך, אך מספרם מועט ורוב היבואנים אליהם פנינו, שמחו לשתף פעולה בצורה מלאה ועל כך הערכתנו אליהם.

חלק ממכם זוכרים לטובה את מבחן הרמקולים הגדול אשר נערך לפני חמש שנים, אשר היווה את אחד המבחנים ההשוואתים הגדול ביותר מסוגו שנערך בארץ. הפעם כאמור, אנחנו הרמנו את הרף גבוה הרבה יותר מבחינה מקצועית על ידי ביצוע המדידות השונות אשר פורטו וגם מבחינה היקפית על ידי הכללת מספר גבוה יותר של זוגות רמקולים.

הייתי רוצה להודות כאן שוב לכל היבואנים אשר נטלו חלק וסייעו בהשאלת הציוד לטובת הכתבה. אנחנו לא נזכיר כרגע את היבואנים או את דגמי הרמקולים וזאת על מנת להשאיר קצת מתח לקראת פרסום כל הכתבות.

 

אתם בטח כבר סקרנים לדעת מי המתמודדים לא? קבלו בתמונה למעלה טעימה קטנה שתפתח לכם את התיאבון – ושלא יהיה לכם ספק, אנחנו צילמנו את כל התמונות בעצמנו ולא השאלנו אותן מאתרי היצרנים השונים.

לאחר שקראתי את המבחנים השונים על הרמקולים, זאת הולכת להיות אחת מהכתבות ההשוואתיות המעניינות והמקיפות ביותר שנערכו בארץ.

 

לדיון בנושא: הכרזה: מבחן הרמקולים המדפיים הגדול של HT לשנת 2012

 


7:00
  /  
26.6.2012
  

1