מיקרוסופט Surface – המתחרה של מיקרוסופט לאייפד בתחום הטאבלטים

באירוע סודי ב-LA, שאליו הוטסו עיתונאים ללא ידע מוקדם מה יוכרז, הכריזה מיקרוסופט על מוצר חומרה חדש מתוצרתה: טאבלט Windows ...

9:00
  /  
19.06.2012
  
מאת: עפר לאור

סטיב באלמר הראה אתמול שגם חברה כמו מיקרוסופט כבר אינה זקוקה ללוחות זמנים של תערוכות בכדי להכריז הכרזות משמעותיות. בדומה לאפל וסמסונג לפניה – מיקרוסופט מכריזה על מוצר חומרה חדש באירוע נפרד ויעודי משלה.

לאירוע הוטסו מאות עיתונאים אמריקאים ללא שקיבלו הודעה על מה הם בדיוק הולכים לראות ומה מיקרוסופט תציג.

באירוע הוצגו שני מוצרי חומרה חדשים מבית מיקרוסופט – כניסה חדשה לתחום החומרה באופן שמיקרוסופט מעולם לא פעלה בעבר (היא ייצרה עד כה בעיקר accessories והשאירה את החומרה לשותפותיה העסקיות). בכך מיקרוסופט בעצם מתחרה בשותפות שלה – באופן שמזכיר את מוצר ה-NEXUS של גוגל שהצית את מהפכת ה-Android בעולם.

הטאבלט עצמו מעניין למדי – מדובר על פלטפורמה חדשה בשם Surface (כמו השולחן ההוא שמיקרוסופט מדגימה לצרכים מיוחדים ושמזכיר באופן חשוד תוכניות מד"ב מפורסמות…) מבוססת Windows 8 RT, גרסאת ה-ARM החדשה של Windows 8 שהוכרזה ב-CES בשנה האחרונה. הטאבלט בגודל ובמשקל דומים מאוד לאייפד (הוא במ"מ אחד יותר דק מהאייפד החדש, אך שוקל 676 גרם לעומת ה-650 גרם של האייפד) אך המסך שלו גדול יותר מהאייפד – 10.6" לעומת 9.7" של האייפד. 

לא ידוע מה יהיה המחיר של המכשיר החדש, אך הוא כולל בנוסף לממשק ה-Metro גם את ממשק Windows 7 desktop ובגרסאת ה-RT הוא יכלול גם חבילת OFFICE מלאה. ה-Microsoft surface כולל מעמד שיאפשר לו לעמוד בעצמו וכן שתי אפשרויות למקלדות – אחת דקה יותר אשר גם משמשת כמגן מסך (בסגנון ה-smart cover של אפל, אך היא כוללת מקלדת מגע מלאה וכן פד מגע וירטואלי. 

השניה היא מקלדת דומה הרבה יותר למקלדת full size של לפטופ ואשר תהיה מעט יותר עבה. שתי המקלדות מתחברות ל-Surface בחיבור מגנטי בסגנון שמאפיין את החיבורים של אפל.

המחיר הצפוי יתחרה באייפד החדש, כך שלא צפוי שהמחירים יעלו משמעותית מעל 500 דולר למכשיר הבסיסי של החברה.

הרזולוציה של המסך אינה ידועה עדיין אך ידוע שהיא נמוכה מזו של האייפד החדש. מארז המכשיר עשוי מגנזיום וכולל יציאת display port (שאפשר יהיה להפוך אותה ל-HDMI או RGB עם כבל מתאים), ותכלול חיבור USB 2.0 בודד. המכשיר יבוסס על פלטפורמת TEGRA של חברת NVIDIA (ככל הנראה TEGRA 3).

במקביל לגרסא הזו תוציא מיקרוסופט מכשיר דומה מאוד, מבוסס על מעבד של אינטל מסדרת ivy Bridge אשר תכלול את Windows 8 pro. גרסא זו תהיה גרסאת Windows מלאה, ותהיה אבן דרך שכן זה יהיה ה-PC הראשון מתוצרת מיקרוסופט עצמם. ה-Surface בגרסאת Intel צפוי להתחרות בניידי ה-ultrabooks וצפוי להיות במשקל ובגודל דומים מאוד לגרסאת ה-ARM. גם מחיר ה-Intel surface עדיין לא הוכרז.

המכשירים צפויים להגיע בסביבות ספטמבר לחנויות בארה"ב, בדיוק בזמן לרכישות החג האמריקאיות.

בשנים האחרונות מיקרוסופט שיפרה מאוד את יכולותיה בתחום החומרה. אם בעבר היא ייצרה בעיקר עכברים, מקלדות, שלטים (כן כן…) ומצלמות WEB – בשנים האחרונות היא ייצרה נגנים ניידים (Zune ועד Zune HD), את ה-XBOX וממשיך דרכו ה-XBOX 360 וכידוע גם את ה-Kinect שהפך למוצר האלקטרוני הנמכר באופן המהיר ביותר בעולם לפי גינס…

לפי סטיב באלמר, מנכ"ל מיקרוסופט, ייצור החומרה מזכיר את הצורך של מיקרוסופט לייצר את העכברים בתחילת הדרך של Windows – אין פשוט פלטפורמה שמתאימה להריץ את מערכת ההפעלה שלנו עדיין.

מיקרוסופט מייצרת Tablet OS כבר שנים רבות (זה היה החזון של ביל גייטס) אך מערכת ההפעלה הראשונה שתפסה בתחום הזה היתה של אפל והדבר תפס את מיקרוסופט לא מוכנה. בתחום החומרה, מפתיע שמיקרוסופט עושה צעד כזה משמעותי אך לאור אי ההצלחה של שותפותיה להגיע לפלטפורמה מספיק טובה ובפגיעה שזה גרם לתדמית ולעתיד של מיקרוסופט – ככל הנראה אין מנוס מצעד רדיקלי שכזה. לדעתי מיקרוסופט מאמינה שמהר מאוד השותפות שלה ישפרו את התחרותיות שלהם בדיוק כפי שעשו במקרה של ה-macbook air וכל מהפכת ה-ultrabooks ששוטפת אותנו כעת.

לדיון בנושא: מיקרוסופט Surface – המתחרה של מיקרוסופט לאייפד בתחום הטאבלטים


9:00
  /  
19.6.2012
  
מאת: עפר לאור

1