Runtastic – עושה את הספורט לפנטסטי

המכוער והחנון - לא תלכו איתו לעבודה אבל לא תהיו בלעדיו בריצה. Runtastic - מעל 20 פרמטרים בזמן האימון, אפשרויות ניווט והצפנה ...

7:00
  /  
14.06.2012
  
מאת: נעם רוזנפלד

הקדמה

"6:54, 6:54. רק לא לעלות ל-07:00" חזרתי בראשי, רואה את היעד – סוכת המציל קרובה-רחוקה. הים לשמאלי היה בגוונים האינסופיים שבין אפור לתכלת ושטוח לגמרי. אדוות ליטפו בערגה עדינה את שפת החוף השקט של 7 בבוקר. הריצה הזו הייתה לי למטרה: לרדת מ-7 דק' לקילומטר למשך 11 קילומטר. אוויר קריר של בוקר נשב בעוד מחיתי אגלי זיעה המתגלגלים על המצח והעפתי מבט בשעון ה-Runtastic. ספרותיו הגדולות השחורות לא משאירות מקום לטעות: 6:54. הפלטפוס בכף רגל ימין צרח, הצד הימני של הריאות כאב, הנשימה כבדה אבל הנה, סוכת המציל כבר פה. Stop בשעון, ומבט אחרון לוידוא: אחד עשר קילומטרים בקצב של 8.5 קמ"ש. הרעתי לעצמי, והעליתי חיוך גדול על פניי וסיפוק גדול בליבי.

ישנן כמה חברות המייצרות שעוני GPS, והמובילות מתוכן הן גארמין, שהתחילה כחברת מידע ניווט, ונכנסה גם לשוק השעוני כושר, ו-Polar, שהחלה דווקא מתחום שעוני הכושר עם דגש גדול למדידת קצב לב ולאחר מכן נכנסה גם לרכיב ה-GPS. חברות אחרות שאולי אתם מכירים הן Suunto ו-Nike. בחו"ל, אגב, המגוון יותר גדול ויש מיני חברות המציעות שעון GPS במחירים שווי נפש.

חברת Runtastic, בשיתוף פעולה עם חברה אוסטרית Krippl watches המתמחה בייצור שעונים, יצרה דגם שעון לא רע בכלל. אם שם החברה מוכר אגב, זה בגלל שקיימת כזו אפליקציה ב-Google Play וב-App store. החברה מציעה דגם אחד של שעון שהמשפט "אל תסתכל בקנקן אלא על מה שבתוכו" מדבר עליו. באופן כללי, שעוני דופק \ GPS נוטים להיראות רע בעיניי, ונדמה שהעיצוב שלהם שונה באופן מוצהר על מנת להבדיל אותם משעונים רגילים. שעון ה-Runtastic נראה כמו לקוח מהמתקן ההוא ממשחקי הוידאו עם הזרוע המכנית ששולפת הפתעה מתחתית עמוסה בובות וצעצועים. שילוב נוראי של פלסטיק כחול ומסגרת מתכתית, שלובים בחיבוק אכזר וחסר גינונים סביב ספרות שחורות גדולות שגם בעלי מספר דו ספרתי במשקפי הראייה יוכלו לזהות ממרחק. הלחצנים השחורים מרשימים בריקנותם העיצובית ולקינוח כפתור בצבע טורקיז, רחמנא ליצלן, כדי שאם במקרה עוד יכולת לחשוב שהשעון נראה בסדר, אז לא. אגב, אחרי כל המילים הקשות שנרשמו עת קבלת השעון, אני חייב להגיד שאחרי כמה ימים מתרגלים, ואפילו הוא לא נראה כזה נורא. אבל יכול להיות שזה בגלל שקצת התאהבתי ביכולות שלו.

בהיפוך מוחלט למה שרואים בחוץ, השעון הזה הוא גאדג'ט טכנולוגי קטן וחכם. אין מידע שתוכלו לחשוב עליו שלא ניתן להציג. הכל שם, מוכן, זמין לשליפה בין אם בזמן הריצה, אח"כ במחשב הנייד בניתוח תוצאות או שיתוף-שוויץ בפייסבוק.

Unboxing

השעון מגיע באריזה בגודל של נעלי ילדים בערך. בפנים ניתן למצוא את השעון (כמה מפתיע), רצועת דופק לחזה, חוברת הוראות מלאה, חוברת הוראות מקוצרת, דיסק עם תוכנה ייעודית וחוברת הוראות מודפסת שלו, כבל ה-USB למחשב וסטנד לאופניים, כדי שתוכלו גם לרכב איתו. השעון מגיע עם סוללה מוטענת לשעתיים של Stand by (ללא שימוש GPS או HRM). וניתן להטעין אותו עד ל-14 שעות Stand by או 8.5 שעות של GPS.


מרכיבי הקופסא

קצת נתונים טכניים של השעון, מתוך נתוני יצרן: עמידות למים עד 30 מ', 55 גרם, מידות: 46X71X16 מ"מ, זמן סוללה (בטעינה מלאה) שנה, או 8.5 שעות בשימוש אינטנסיבי של ה-GPS, חמישה פרופילים מוגדרים מראש (ריצה, אופניים, הליכה, שייט, ומשתמש),זיכרון של עד 120 פעילויות או 48,170 נקודות ציון (תלוי בפעילות המוגדרת מראש – עבור ריצה קצב הדגימה של ה-GPS יהיה שונה מרכיבה על אופניים בה המהירות הממוצעת גדולה יותר).

מסך הבית של השעון מינימליסטי: יום, שעה ותאריך. קצר וקולע. בלי אנימציות הריבועים המתמלאים כמו בשעוני G-Shock. השעון קליל למדי, ולא מעיק על היד. רצועת הדופק היא משהו שלוקח איזה אימון שניים להתרגל אליו. צריך גם קצת להדק מדי פעם, הזיעה הניגרת עושה את שלה. כשרוצים להתחיל אימון מפעילים את ה-GPS וה-HRM ידנית. את ה-GPS ניתן להפעיל בקלות ע"י לחיצה רצופה על View בחלון האימון. בשביל מד הדופק צריך ממש להיכנס לסוג של תת תפריט בתוך תת תפריט. קצת מעיק, אבל מתרגלים מהר. זהו, מוכנים לריצה?

על מנת לנווט באפשרויות השעון ניתן לעשות שלוש פעולות שונות, שכל אחת מהן תוביל אותנו לסט חלונות אחר. זה אולי נראה מסורבל, אבל זה לא, כי משתמשים בעיקר ב 2-3 אפשרויות והשאר פעם בתקופה ארוכה אם בכלל.

התפריטים

1. כפתור MODE. הכפתור האינטואיטיבי לכולנו, ובאמת מעביר בין הפעולות היותר נפוצות:

 • מסך האימון: המסך המרכזי לשמו התכנסנו. ניתן להתאמה: אפשר להגדיר עד שלושה מסכים שונים שבכל אחד מהם שלושה פרטים נפרדים, כלומר עד תשעה פרמטרים שונים המתעדכנים LIVE בזמן הפעילות(!).

המעבר בין המסכים נעשה באמצעות תזמון אוטומטי שניתן להתאים.
יש מידע שניתן ליישם רק בשורה העליונה או התחתונה של המסך, ויש מידע שמתאים רק למרכז המסך, באותיות קידוש לבנה. אז איזה מידע בעצם ניתן לשאוב, בהנחה שאתם עם רצועת החזה וה-GPS עובד? בשורות 1 ו-3 (עליונה ותחתונה): גובה, קלוריות, מרחק, אזימוט, קצב לב ממוצע, מקסימלי, מינימלי ונוכחי. זמן קצב לב מעל איזור האימון, מתחת לו ובו. מרחק סיבוב, מספר סיבובים, זמן סיבובים, קצב ממוצע (כמה זמן לקילומטר), קצב מקסימלי ונוכחי, מהירות ממוצעת, מקסימלית ונוכחית, שעה ביום וזמן אימון. הרבה אה?
בשורה המרכזית ניתן להציב: מרחק, קצב לב נוכחי, מרחק סיבוב, קואורדינאטות, קצב ממוצע, מהירות נוכחית, שעה ביום וזמן אימון. 

זהו צילום מסך של תוכנה נלווית שאפרט עליה בהמשך, אבל שימו לב לנוחות בבחירת הנתונים המתאימים לכם ספציפית, ואילו אפשרויות קיימות:

אגב, ברירת המחדל הנוחה כפי שהשעון מגיע איתה היא: למעלה, המרחק שנצבר, במרכז, בגדול, קצב ריצה ממוצע (כמה זמן לקילומטר), ולמטה זמן הריצה הטוטאלי, עבור המסך הראשון.

 • מסך ניווט:

אופציה לחובבי ה-Geocaching ולמבצעים טיולים ופעילויות לטווח ארוך. בעזרת ממשק Google Maps פשוט המגיע עם התוכנה המצורפת, ניתן להכניס לשעון רצף נקודות מפנה (vertices) ליצירת מסלול ארוך. כמה ארוך? כמה שתרצו. רק צריך לזכור שזה לא שהולכים דוך מנקודה לנקודה, ויש פתלתלות שצריך להתחשב בה, מה שמוביל לכמות הנקודות שתייצרו שצריכה להיות מאוזנת בין לא יותר מדי כדי להסתכל גם איפה הולכים, ולא מעט מדי שיגרום לסיכוי בבחירת דרך לא נכונה. בסופו של דבר, ממשק הניווט מאד מינימליסטי ורוב הסיכויים שתעדיפו להשתמש בסמארטפון עם מפה יותר גדולה, או שימו לב – במפת נייר! זוכרים דבר כזה? אבל אם אתם קומפקטיים ומדובר על ספורט מהיר – טיול אופניים לדוגמא – השעון מציע פתרון מעולה. מסך הניווט מכיל בעיקר חץ גדול המראה את כיוון הנקודה הבאה בצורה גרפית, קמ"ש, ק"מ לנקודה, ונתון מתחלף בין: שעה ביום, זמן מצטבר וזמן משוער להגעה.

 • מסך המצפן:
  מכיל את חץ כיוון הצפון, אותיות קיצור להיכן אתה פונה, אזימוט וכדי לא נתבלבל עם מסך הניווט- המילה Compass. זה המסך האחרון בסדרת הלחיצות.

2. בשימוש כפתור VIEW:

 • בר סוללה: מילולית כמה שעות נותרו לשימוש, ובר גרפי רפרזנטטיבי.

 • טיימר, עם השעה הנוכחית למטה.
 • התראה: מתי, איזו התראה (ניתן לקנפג עד 5 שונות), ON\OFF ובאיזו תדירות (יומי, יום מסויים בשבוע, שני עד שישי)
 • זמן כפול – שני שעונים במקביל.

3. לחיצה רצופה על MODE, לא משנה באיזה מסך, לוקחת אותנו לתפריט ההגדרות של השעון. כל סעיף פה הוא בעצם תת תפריט:

    1. אימון 

 • פרופילים – דהיינו ריצה, אופניים, הליכה, שייט, או משתמש וקסטומיזציה של המסכים.

 • הסטוריה של האימונים – מראה אימונים קודמים. השקיעו מחשבה בחלק הזה, וניתן גם לדלג בין מסכים שונים ובין סיבובים שהוגדרו. המסכים מדלגים אוטומטית אם משתהים באימון מסויים וכך ניתן לראות גם פרמטרים שאולי לא חשבתם לבדוק באותו רגע באימון. חבר יכול לשאול אתכם: "תגיד, כמה זמן היית מחוץ לטווח קצב הלב הרצוי שלך?" שזה נתון אולי קצת פחות שמיש, אבל בהתאמה של נתוני המסכים, גם אותו ניתן לשלוף דרך היסטוריית האימונים.

לדוגמא, הנה בעבור אימון מספר 4, סיבוב מספר 7 (הקצבתי שכל קילומטר הוא סיבוב, ולכן הקילומטר השביעי), הזמן המצטבר (מתחילת הריצה) שבו סיימתי את הקילומטר היה 47 דק, 12 שניות ו-17 עשיריות השנייה, חסר הנתון של קצב לב, והמהירות הממוצעת הייתה 9.1 קמ"ש.

 • סיבוב חכם מזהה מהו סיבוב על מנת שנוכל לבצע השוואות בין הסיבובים. ניתן לקבוע סיבוב על פי מרחק או על פי נקודת ציון, ולקבוע שיישמע צליל בעת הסיבוב.

 • סריקת מסכים – האם לדלג בין שלושה מסכים בזמן האימון- כן או לא. אני מצאתי שעבורי מאד לא נוח לרוץ ולהסתכל על השעון יותר מדי רצוף. לכן צמצמתי את צורכיי למסך אחד קבוע (3 פרמטרים עבור כל מסך), ולעתים בסוף הריצה הייתי מפעיל את האפשרות הזו על מנת לבחון פרמטרים נוספים שעניינו אותי.
 • זמן שהייה בין מסכים – כמה זמן לחכות בין הדילוג למסך הבא במצב אימון (בין שנייה ל-10 דקות)
 • מחיקה של כל המידע. 

    2. ניווט

 • בחירת מסלול – מתוך מסלולים שהוגדרו מראש.

 • מחיקת אחד המסלולים.
 • מצב ניווט – מכוון לנקודה בודדת, בסדר עולה של הנקודות או סדר יורד (מתהליך הקליטה שלהן).

 • רדיוס קליטה של הנקודה כגמורה, כלומר שהגעת אליה (בין 10 מ' ל 200 מ').

    3. GPS – הפעלה וכיבוי, כיבוי אוטומטי אחרי 5\30 דקות, AGPS – עדכון דרך המחשב על מציאת לווינים מהר יותר. מבוצע תקופתית.

    4. HRM – הפעלה וכיבוי, בחירה בין בריאות (50-65 אחוז מדופק מקסימלי), שריפת שומנים (55-75 אחוז),
        אירובי (65-80) ומשתמש (מה שאתה בוחר), אפשרות להתרעה על חריגה במצב הדופק שאתה בוחר.
        בחירת דופק מקסימלי, וזיווג עם השעון של רצועת הדופק.

    5. הגדרות – טיימר, התרעה, זמן ותאריך, פרטי משתמש (גיל, משקל, מין), ומערכת – הגברת הקונטרסטיות,
        יחידות מדידה, כוונון המצפן, שפה וריסוט המערכת.

    6. זיכרון – אחוז השימוש מהזיכרון.

איזה עושר של אפשרויות! איזה יופי של משחק וגיוון, עם כל מה שתצטרכו במרחק 3-6 לחיצות בלבד. יש כאן איזון בין כמות ההגדרות ללא עומס ניכר על המשתמש מחד, אבל לא דלות ופאסיביות מאידך, כך שכל מתאמן קרקעי בין אם הוא חובבן או מקצוען יקבל את התשובות שהוא מחפש. איזון מעולה. 

תוכנות תומכות

אפשר, גם אם לא נוח במיוחד, לראות אימונים קודמים ולבצע השוואת ביניהם דרך השעון. על מנת לנתח ולצפות בצורה דסקטופית באימונים יש בעצם שתי אפשרויות: האחת, היא דרך Connect Runtastic, תת גרסא ייעודית של אתר ה-Runtastic לטובת סינכרון השעון.  מדובר על אפליקציה שרצה ברקע במחשב, מזהה חיבור של השעון ומקפיצה אפשרויות סינכרון. לאחר מכן, דרך אתר האינטרנט אפשר לבצע, לעיין ולנתח תוצאות. ניתן לשתף אותן מכיוון שמדובר גם על סוג של חלון ראווה אם רוצים לשתף ולדבר עם אחרים באיזורכם המשתמשים גם בתוכנה. אפשר לסנכרן עם האפליקציה הסלולרית, אם כבר התאמנתם קודם לכן עימה, או אם בא לכם לחלום בהקיץ על האימון האחרון למול מסך הסמארטפון.
ואפשר כמובן לשתף ברשתות חברתיות. מה שתרצו. לדוגמא, תמונת מסך, שבה ניתן לראות שאם מרחפים על חלק מסויים בגרף, ישנה נקודה כחולה במפה המראה את המיקום הספציפי עבור אותם נתונים. מצד ימין ניתן לראות סיכום של האימון כולו.

הדרך השנייה היא עם תוכנה הנקראת GPS Master. התוכנה מגיעה על דיסק ומשמשת לצפייה נוחה בנתונים ובעלת יכולות ייצוא וייבוא מהשעון. הדיסק מכיל גם את הדרייברים ההכרחיים לקריאת השעון מיציאת ה-USB, ונראה כאילו דחפו אותו לקופסא בשנייה האחרונה כי הבוס פתאום החליט שצריך. פני הדיסק ריקות, ללא שם חברה, לוגו, כלום. ממש כמו השעון. אך חזות העין מטעה, והתוכנה עצמה היא סופר-פרקטית ובעלת מגוון אפשרויות: ניתן להוסיף ולהוריד מגרף הביצועים, לראות על פני לוח שנה את האימונים, היכן הם היו דרך ממשק Google Maps, להגדיל איזורים בגרף הביצועים, להשוות על פי שבוע בין אימונים, לייצא הגדרות מסכים לשעון ולהיפך, לייצא ל-KML (פורמט Google Earth) או GPX, לערוך מסלולי ניווט, לעדכן את ה-AGPS ועוד.

כך זה נראה:

משמאל למעלה ניתן לראות את לוח השנה ובכתב מודגש תאריכים שהייתה בהם פעילות. למטה יש חלוקה של האימונים על פי חודשים. למטה עוד יותר, סיכום נתונים של האימון שנבחר, ומצד ימין למטה גרף הביצועים. שכשמרחפים מעל נקודה מסויימת בגרף יש pop up של נתוני הגרף בנקודה זו. ניתן לראות אייקון של איש רץ כדי לזהות בדיוק את הנקודה.

רגישות השעון מספיק גבוהה על מנת לזהות עצירה או האטה, גם קצרות למדי. ככה זה נראה כששתיתי יותר מדי לפני הריצה:

ישנה אפשרות לבצע דיווח טבלאי המבצע סיכום לפי תקופה (בחלק התחתון) וסיכום שבועי (בחלק העליון). ניתן לנווט בחודשים ובשבועות בצורה חופשית וקלילה.

הדבר שבשבילו חייבים את התוכנה, הוא תכנון הניווט. מדובר על חלון נפרד שאיתו יוצרים את מסלול הניווט (עד 10 מסלולים שונים) על ידי דגימה של נקודות על המפה. צורת העבודה פשוטה, וההתרשמות חיובית. עשיתי מסלול לפירצת פולג בעקבות טיול משפחתי. לא הייתי ממש צריך את ההכוונות, אבל גיליתי שנחמד לדעת מהו בדיוק המרחק לנקודה הבאה ומה זמן ההגעה המשוער אליה. בעבודה זריזה יש מעין אמצעי אימות בשטח. החיסרון הוא שאין skip. כלומר, אם שכחתם להתחיל את ה-GPS בנקודה הראשונה ונזכרתם אחרי מספר נקודות, בעיה. השעון יכוון בעקשנות לנקודה הראשונה, ואין דרך לשנות את דעתו.

קצת לשלילה

אמנם השעון נותן אפשרויות רבות, אבל ישנם כמה חסרונות שלא ניתן להתעלם מהם:

 • טעינה רק דרך מחשב נייד. כלומר אם עושים פעילות כלשהי הדורשת GPS מעל 8 שעות, צריך מחשב עם דרייברים מותקנים צמוד. זה לא קורה הרבה לרובנו, אבל בכל זאת זה קצת מעצבן שאי אפשר לטעון עם חיבור USB כמו שהוא.
 • חיבור הטעינה דורש קצת עקשנות ומשחק. יש פינים שלא תמיד מסתדרים בקלות ומראים קריאה של השעון.

 • עמידות במים – השעון עמיד עד 3 בר, כלומר לחץ אטמוספירי שווה ערך לעומק של 30 מ' מתחת למים. יחד עם זאת, בהמשך המדריך מופיעה טבלה מוזרה המעלה שאלה מעניינת: מי מתקלח בשטיפת רכב? אבל חוץ מזה, איך יכול להיות ששעון כזה הוא לא עמיד מים לחלוטין? לא ברור.

העמידות למים של שעון ה- Runtastic
 • הפעלת מד הדופק נעשית בצורה מסורבלת. תת תפריט בתוך תפריט.
 • עדינות הלחצנים – הכפתורים נלחצים בטעות, יותר מדי בקלות. הייתי עם השעון במילואים ולא הייתה פעם אחת כמעט שלא מצאתי את עצמי לוחץ כדי לחזור למצב שעה רגיל.

 • אם רוצים לשנות את אחד מהנתונים המופיעים בשעון בזמן הריצה עצמה, זה לא נוח.
 • חבל שאי אפשר לעבור ידנית בין מצבים בזמן אימון, ולא רק דרך התזמון האוטומטי.
 • אין אפשרות לביטול הנקודה הבאה במצב ניווט. 

סיכום

השעון נותן לטעמי מענה רחב מאד לצרכי החובבן והמקצוען. הדאטה זורם בזמן האימון ומאפשר מעקב מדוייק, אפשרויות הקינפוג מגוונות ומכילות עד 21 פרמטרים שונים, וחומרת השעון מספיק רגישה כדי לזהות שינויים עדינים ברצף האימון. זה שעון חכם, שגם אם הוא לא מושך את העין, הוא בהחלט מושך אותך לצאת לאימון הבא.

מחיר: €149.99

חברת Runtastic חסרה יבואן כיום בארץ ומוצריה ניתנים לרכישה מהחנות המקוונת שמפעיל היצרן.

תודה ל- Runtastic על השאלת המוצר לטובת הכתבה

לדיון בנושא: Runtastic – עושה את הספורט לפנטסטי


7:00
  /  
14.6.2012
  
מאת: נעם רוזנפלד

1