סרט לסופשבוע – 'פרומתיאוס'

בשנת 1979 רידלי סקוט שינה את הקולנוע ואת המדע הבדיוני כשביים את "הנוסע השמיני". השנה, אחרי 33 שנות קריירה והמתנה ...

7:00
  /  
14.06.2012
  
מאת: איתמר נימרוד

הקדמה ושיעור קטן בהיסטוריה

בשנת 1979 ביים במאי בן 42 מאנגליה בשם רידלי סקוט סרט מדע בדיוני קטן בשם "הנוסע השמיני" שמספר על ספינת חלל שנוחתת בטעות על כוכב מרוחק ושם "מצטרף" אליהם חייזר שמתגלה כמפלצת שמנסה לחסל בזה אחר זה את צוות הספינה. הסרט עלה 11.000.000 דולר אבל בעזרת מסע שיווק חכם ואפקטיבי כשבמרכזו הכותרת "בחלל אף אחד לא יכול לשמוע אותך צועק" הוא הפך לאחד משוברי הקופות המפתיעים של אותה שנה עם הכנסות של 104.000.000 דולר והשיק את הקריירות של סקוט וגם של סיגורני ויבר ששיחקה בו בתפקיד הראשי. בשנת 1982 כשהוא 3 שנים אחרי תהילת "הנוסע השמיני" ביים סקוט סרט מדע בדיוני נוסף בשם "בלייד ראנר" שמבוסס על ספר של פיליפ ק. דיק שבניגוד לסרטו הקודם לא הצליח בזמן אמת בקופות (הוא הפך לסרט פולחן קרוב ל-10 שנים אחרי צאתו) וקיבל ביקורות צוננות, מה שגרם לאולפני "פוקס" לפטר את סקוט מבימוי סרט ההמשך של "הנוסע השמיני ולתת את המושכות לג'יימס קמרון הצעיר. מאז ביים סקוט סרטים בכל ז'אנר אפשרי מדרמה ועד קומדיה רומנטית, הוציא תחת ידיו  גם סרטים שהפכו לקלאסיקות כמו "אגדה", "תלמה ולואיז", "בלאק הוק דאון" ו"רובין הוד" וגם סרטים גרועים כמו "חניבעל" , "ממלכת גן-עדן" ו"שנה מופלאה" ואפילו זכה באוסקר, בגלובוס הזהב ובאוסקר הבריטי על "גלדיאטור" אבל לא נגע במדע בדיוני גם בגלל אותה טראומה וגם בגלל שלטענתו לא מצא תסריט שיעניין אותו מספיק עד שלפני שנתיים הציעו לו מאולפני פוקס הצעה שקשה מאוד לסרב לה לחזור לרגע לפעם הראשונה שלו בתור במאי, הוא הסכים והתוצאה היא "פרומתיאוס" שיצא השבוע לבתי הקולנוע.

העלילה בקצרה

ולפני שנגיע לעלילה אני רוצה לעשות סדר בבלגן, "פרומתיאוס" (שע"פ המיתולוגיה היוונית הוא האל שגילה לבני האדם את האש) הוא לא סרט חדש בסדרת הנוסע השמיני אלא סרט מקדים (או בלועזית "פריקוול") שמספר את האירועים שהתרחשו לפני הסרט הראשון. הסרט מספר על ספינת מחקר בשם פרומתיאוס שאנשי צוותה יוצאים במימון של תאגיד גדול למסע ארוך כדי לחפש תשובות ורמזים למוצא של המין האנושי דרך מסרים שמצאו בכדור הארץ, במהלך המסע הם מגיעים לכוכב מרוחק ושם הם מגלים משהו שלא רק מדהים אותם אלא גם מערער ומשנה אותם.

ועכשיו – לביקורת

הסרט נמשך כ-126 דק' וכמעט בכל סרט מדע-בדיוני שראיתי בתקופה האחרונה האירועים מתפתחים לאט לאט והקצב והמתח עולים הילוך מתי שהאקשן מתחיל, אבל בסרט הזה ממש לא מרגישים את זה. רידלי סקוט גורם לסיפור להתפתח בדיוק כמו שהוא רוצה, מכניס את הצופים לאווירה שבה הסיפור מתרחש, מאכיל אותם במידע כל פעם קצת ומרתק אותם לכסא כדי להכין אותם לשיא הגדול שבו הם כבר ממש יהיו במתח והוא מצליח לעשות את זה בעזרת הצילום המיוחד שצובע את המסך ואת הפריים הרחב בגוונים של כחול, שחור ואפור , בעריכה שמסדרת את כל הפרטים יפה יפה אחד אחרי השני בפסקול התזמורתי שתורם למתח ולאווירה הדחוסה, בתיאום מושלם של מחלקות האפקטים, העיצוב האמנותי והאיפור שהגיעו ביחד לתוצאות מרשימות ובעיקר בגלל השימוש המושכל והנכון בטכנולוגיית התלת-מימד . בניגוד לסרטים אחרים שהומרו לתלת בעיקר בשביל האפקטים "פרומתיאוס" צולם כולו בתלת-מימד החל מסצינת כותרות הפתיחה המרשימה ועד לתמונה האחרונה, מה שגורם לנו כצופים להישאב לתוך הסרט ולא להפסיק להידהם ולהשמיע קריאות התפעלות ואכן ב"פרומתיאוס" יש שורה של סצינות מרשימות וסוחפות שלא יצא לי לראות הרבה זמן על המסך, מה שהופך אותו לחוויה שרצוי וראוי לראות  בקולנוע, על מסך כמה שיותר גדול ובתלת למרות המשקפיים המעיקות (ואם אתם בחו"ל בזמן הקרוב לכו לראות את גרסת האיימקס, אתם לא תצטערו). אבל רידלי סקוט ידע שכל זה לא מספיק וכדי שהכל יעבוד כמו שצריך הוא ליהק לסרט צוות שחקנים מעולה שעושים עבודה מצוינת, בולטים לטובה נומי ראפאס הכריזמטית  שמחזיקה את רוב הסרט על כתפיה בתפקיד הראשי של מדענית חוקרת, לוגן מרשל גרין כעוזר שלה, שרליז ת'רון כמפקדת הספינה הכוחנית וגיא פירס שמופיע בתפקיד קטן ותחת המון איפור אבל מי שגונב מכולם את ההצגה הוא מייקל פסבנדר שנותן כאן הופעה מרשימה בתפקיד אנדרואיד שהוא חלק מצוות הספינה.

בקיצור- כדאי מאוד לראות.

 

"פרומתיאוס", ארה"ב/בריטניה 2012 126 דק', בימוי: רידלי סקוט, תסריט: דיימון לינדלוף, שחקנים: נומי ראפאס, שרליז ת'רון, מייקל פסבנדר, לוגן מרשל גרין,  גאי פירס, אידריס אלבה.

 

 

 

 

 

 

 

 

לדיון בנושא: סרט לסופשבוע – 'פרומתיאוס'


7:00
  /  
14.6.2012
  
מאת: איתמר נימרוד

1