תחנת עגינה לאנדרואיד Philips Fidelio AS851

יש לכם סמארטפון מבוסס אנדרואיד ותהיתם למה אין עבורכם תחנת עגינה כמו שלל המוצרים שיש עבור מוצרי אפל? לא עוד. פיליפס מציגה - תחנת ...

7:00
  /  
04.06.2012
  
מאת: דוד קודיש

הקדמה

חברת פיליפס ההולנדית מוכרת בארץ כבר הרבה שנים מתחומי האלקטרוניקה השונים. החברה הוקמה ב-1891 ע"י ג'רלד פיליפס ואביו. למרות שלאביו היה מפעל לתאורת רחוב בגז, ג'רלד דווקא התעניין בנורה החשמלית שאדיסון המציא 20 שנה קודם, וכך נוסדה חברה שדגלה בחדשנות מתמדת וזניחת כל מה שישן. החברה שהתפתחה משנה לשנה, מכרה מעל ל-3 מיליון נורות ב-1900 בהולנד, וכמה שנים מאוחר יותר הפכה להיות המעסיק #1 בהולנד. בעלי החברה דגלו בדאגה לעובדיהם וסיפקו לימודים לילדי העובדים, תוכניות פנסיה ועוד (דבר שלא היה מקובל כלל באותה תקופה). בתקופה שלפני מלחמת העולם השניה פיליפס הספיקו להמציא את מכונת הגילוח החשמלית וכן לייצר מספר מכשירי רדיו עם מגברי קול ושפופרות ואקום. במהלך מלחמת העולם השניה נשאר פריץ פיליפס לנהל את החברה בזמן ששאר המשפחה ברחה לארה"ב ועל פועלו במהלך המלחמה למען יהודים קיבל פריץ את תואר חסיד אומות העולם מיד ושם. לאחר המלחמה, פיליפס הסתערה במלוא עוזה על שוק האלקטרוניקה כשהיא מייצרת כמעט כל מכשיר אלקטרוני קיים (בעיקר טלוויזיות ומכשירי רדיו בשנות ה- 60-80), ובמקביל המציאה שוב ושוב את תחום האחסון הנייד בדמות קלטות האודיו, ה-CD, ה-DVD. תחום אחר שבו פיליפס עושה חלק גדול מהכסף שלה – ההדמיה הרפואית, שם היא מחזיקה כ-40% מנתח השוק. הפיתוח של התחום הזה נעשה במרכז הפיתוח של פיליפס בישראל. החברה פועלת היום בשלוש יחידות עסקיות: מוצרי צריכה אלקטרוניים, בריאות, ותאורה.

תחנת עגינה לאנדרואיד?

שוק תחנות העגינה של אייפון רווי לחלוטין והמבחר הקיים נע בין מערכות קטנטנות וניידות כדוגמת Philips DS1200, לרמקולים גדולים ומקצועיים כדוגמת ה-Clarity HD Model One. בעוד שאפל חשבו מראש על שוק המוצרים הנלווים ותכננו את שקע ה-30 פינים כך שיהיה סטנדרטי בכל המוצרים, ליצרני אנדרואיד אין שקע סטנדרטי וגם לא מיקום סטנדרטי, ולמרות שרוב המוצרים שיוצאים לאחרונה משתמשים בשקע מיקרו USB הממוקם בתחתית המכשיר, עדיין לא כולם עושים זאת. המגבלה הזו גרמה ליצרני תחנות עגינה להמנע מהשוק הזה, כיוון שמגוון המכשירים שיוכלו להתאים לתחנות שלהם יהיה מאוד מצומצם. מגבלה נוספת שקיימת באנדרואיד היא ששקע המיקרו USB לא מסוגל להעביר אודיו ווידאו ומיועד אך ורק לטעינה, בניגוד לשקע של אפל שמעביר אודיו ווידאו פנימה והחוצה.
ובכל זאת, פיליפס החליטה שאפשר לעשות את זה ויצאה עם תחנות עגינה למערכות אנדרואיד המהוות פלח שוק גדול משוק הסמארטפונים והטאבלטים.

המוצר – תכונות ועיצוב

המוצר בסקירה זו הוא ה-Philips Fidelio for Android AS851, שהוא הדגם הגדול מבין 3 דגמים שחברת פיליפס הוציאה עבור אנדרואיד. הסדרה לאנדרואיד מתבססת על קו מוצרי ה-Fidelio שכבר היה קיים לפני כן למוצרי אפל. המכשיר עצמו נראה בדיוק כמו תחנת עגינה לאייפון ועד שלא מתקרבים אליו, אי אפשר להבחין שהחיבור שלו שונה.
כיוון שבכל זאת מדובר על תחנת עגינה לאנדרואיד, אי אפשר פשוט לעגון את המכשיר ולשמוע מיידית מוזיקה אלא יש צורך לחבר קודם את המכשיר דרך Bluetooth. כדי להפוך את התהליך הזה לפשוט, פיתחה פיליפס תוכנות מיוחדות שיש להוריד מהחנות של גוגל – הראשונה בשם  Fidelio שכל תפקידה הוא לדאוג לסינכרון BT מהיר של הטלפון/טאבלט עם תחנת העגינה והשניה – תוכנת Songbird כנגן מוזיקה המשתלבים ביחד. התחנה עצמה מעוצבת בצורה אליפטית כדי לתת תחושה של מוזיקה היקפית כאשר מאזינים מקרוב. שני פתחים עגולים מאחורי המכשיר מהווים יציאות בס ומשלימים את איכות המוזיקה. כדי להתגבר על המיקום השונה של שקע המיקרו USB בין המכשירים השונים, מחבר המכשיר מתכוונן ימינה ושמאלה כדי שכל מכשיר שמתחבר יהיה ממוקם במרכז התחנה. תקע המיקרו USB עצמו יכול להסתובב 180 מעלות כדי לתמוך במכשירים השונים בהם השקע מסובב. כפי שאפרט בהמשך, זה לא עובד טוב עם כל טלפון.
מבחינת ניידות, המכשיר שוקל 2.1 ק"ג כך שאפשר בקלות לקחת אותו לכל מקום – שתי מגבלות: הוא לא עובד עם סוללות, ואין לו ידית נשיאה.
המוצר עצמו מגיע עם מטען (קצר מידי), כבל אודיו 3.5, ושלט. לפני התחלת השימוש, מומלץ להוריד את התוכנות אבל לא חייבים. אפשר לעבוד עם תחנת העגינה גם ללא התוכנות – אבל אז צריך להתאים את הטלפון והתחנה כל פעם מחדש.

חיבורים

בגב המכשיר ישנה כניסת אודיו 3.5 מ"מ המיועדת לחיבור של נגני מוזיקה שאין להם Bluetooth, ויציאת מתח USB עם הזנת מתח בזרם מקסימלי של 2A המיועדת לטעינה של מכשירים ללא מיקרו USB, ומסוגלת להטעין גם iPad.
בחזית המכשיר, מתגי הדלקה/כיבוי, סינכרון Bluetooth, ובקרת ווליום.

מפרט טכני

 • מימדים: גובה: 157מ"מ, רוחב: 421מ"מ, עומק: 140מ"מ
 • משקל: 2.1 ק"ג
 • 2 וופרים של 3" בטווח תדרים מלא
 • יחס אות לרעש: 80dBA
 • עוצמה  RMS: 2X15W
 • קישוריות Bluetooth 2.1
 • יציאת 3.5 מ"מ (AUX)
 • שלט רחוק בטכנולוגית RF
 • טכנולוגית DSP
 • יציאת USB לטעינת מכשירים
 • אפליקציית Fidelio המכילה שעון רגיל ומעורר, רדיו אינטרנט, אקולייזר, ונגן מדיה Songbird.

תאימות

 • מכשירי אנדרואיד 2.1 ומעלה בעלי שקע מיקרו USB
 • כל מכשיר תומך Bluetooth 2.1 – ללא יכולת עגינה

הסקירה

כיוון שהמכשיר מיועד למכשירי אנדרואיד בעיקר אבל לא רק, ביצעתי את הסקירה עם מגוון מכשירי אנדרואיד Galaxy S2, HTC Sensation, Google Nexus אבל לא רק, ולכן בדקתי גם התאמה ל-iPhone 4S ולמחשב Windows 7.

התקנה

ההתקנה של המכשיר די תלויה בסוג המכשיר אותו נרצה לסנכרן עם תחנת העגינה.

 • מכשירי אנדרואיד: למרות שניתן להתייחס לתחנת העגינה כאל מכשיר Bluetooth רגיל, מומלץ להשקיע עוד כמה דקות ולהתקין את התוכנות. ניתן לחפש את תוכנת Fidelio בחנות האפליקציות, אבל תחנת העגינה מגיעה עם ברקוד לסריקה דרכו ניתן למצוא מהר יותר את התוכנה. לאחר התקנת התוכנה, מתקבלת המלצה להתקין את תוכנת ה-Songbird שהיא נגן המדיה המיועד לעבודה עם השלט. ללא התוכנה הזו, השלט לא יעבוד. מרגע שהתוכנה עובדת, היא מזהה את תחנת העגינה ומתחברת אליה אוטומטית.
 • מכשירי אפל: חיבור של מכשירי אפל נעשה באמצעות הגדרת המכשיר דרך ההגדרות של המכשיר ושימוש באופציית AirPlay בנגן המדיה. החיבור של המכשיר עבר ללא תקלות וכך גם הניגון.
 • מחשב Windows7: אין סיבה שאי אפשר יהיה לשדר לתחנת העגינה מכל מכשיר תומך BT, אבל דווקא עם מחשב ה-Windows נדרשתי לשדרג את הדרייברים של ה-BT ע"מ לזהות את תחנת העגינה. כנראה שנדרשים הדרייברים החדשים ביותר כדי שהחיבור יעבוד. מהרגע שהכל היה מחובר, ניתן היה לשדר את המוזיקה מהמחשב אל תחנת העגינה ע"י שינוי ה- Speaker output כך שיצביע על מכשיר ה-AS851.

עגינה של המכשיר

כדי לטעון את המכשיר תוך כדי הפעולה, יש למקם את הטלפון או הטאבלט בתחנת העגינה. עבור מכשירי גלקסי ונקסוס בהם שקע המיקרו USB נמצא באמצע המכשיר למטה או למעלה, ניתן פשוט להניח את הטלפון והוא ישאר במקומו. עבור טלפון כמו הדיזייר בו שקע המכשיר נמצא בצד המכשיר למטה, נדרש לשחק קצת עם הכיוונונים של עמדת העגינה. תקע המיקרו USB מסתובב על צירו כך שיתאים לכיוון השקע של הטלפון והתקע עצמו, נמצא על ציר שנע ימינה ושמאלה ע"מ שהטלפון יהיה ממורכז באמצע. הבעיה שנוצרה היא שמשקל הטלפון יחסית כבד וכולו מונח על שקע קטן בצד. פיליפס פתרו את העניין בעזרת בורגי כיוונון קטנים המאפשרים הגבהה והנמכה של שני מתפסים קטנים כך שיתנו תמיכה נוספת בטלפון. לאחר מספר נסיונות, הדיזייר ישב במקומו בצורה יציבה וטובה.
כמובן שעמדת העגינה מתאימה למכשירים עם מיקרו USB אבל גם עבור מכשירים האחרים, פיליפס הוסיפו שקע USB המאפשר הטענה בעזרת כבל USB נפרד, שלא מצורף עם המכשיר.

האזנה

הרמקולים במכשיר מספקים עוצמה של 30W, מה שממקם אותם בקטגוריה של רמקולים לחדר שינה, או רמקול לאיזור פתוח ושקט. בשמיעה בווליום רגיל, הרמקולים מספקים איכות סבירה ללא שום התערבות. בקטעי אודיו מורכבים יותר כגון קטעי היפ-הופ, טווח התדרים האמצעי נשמע פחות טוב ונדרשה התערבות בעזרת האקולייזר שמגיע עם תוכנת ה-Fidelio. לזכות האקולייזר ייאמר שברגע שהתיקון נעשה, איכות הצליל הייתה מדוייקת מאוד ומרשימה. כאשר מתקרבים לווליום המקסימלי, הרמקולים לא מצליחים לשמור על צליל נקי והצליל נהיה צווחני משהו. כיוון שמדובר בסה"כ ברמקולים חזקים, בשימוש רגיל אין שום צורך להגיע לווליום הגבוה כך שהנושא פחות הטריד אותי. הרמקולים תפקדו נהדר בחדר שינה בגודל 12 מ"ר, עם ירידה מסויימת בחלל פתוח וגדול.
בהשוואה לתחנות עגינה אחרות, ניתן למקם את ה-AS851 בין תחנות העגינה הגדולות והרציניות יותר כדוגמת ה-JBL OnBeat Extreme לבין תחנות העגינה הקטנות והקומפקטיות יותר כדוגמת הפיליפס AS351 או הפיליפס DS1200. המיקום מביא לידי ביטוי את איכות הצליל והבאסים, היכולת של הרמקול להתמודד עם חלל גדול, ועם ווליום גבוה. 

שלט

הרמקולים מגיעים עם שלט אלחוטי קומפקטי המכיל הרבה מאוד אפשרויות החל משליטה בדברים בסיסיים כמו ווליום ורשימת ההשמעה, וכלה בתוכנת Songbird על שלל אפשרויותיה. כאשר ישנו נגן מדיה מחובר בעזרת כבל במקביל למכשיר המחובר עם BT, השלט מאפשר לבחור את מקור השמע. השלט עצמו עובד בטכנולוגית IR אל מול תחנת העגינה, ואילו תחנת העגינה עובדת ב-BT מול המכשיר המשדר. השילוב הזה מאפשר לשלט לעבוד גם כאשר מחשב או אייפון מחוברים לתחנת העגינה. מצד שני, זה אומר שלשלט עצמו טווח קצר יחסית של 3-4 מטרים ודורש קו ראיה.

איכות בנייה

תחנת העגינה עשויה מפלסטיק קשיח הנותן לתחנה תחושה של יציבות וגימור יוקרתיים. הגימור המעוגל משתלב בצורה יפה, וגב המכשיר לא פחות מושקע מהחזית שלו. החלק החלש יותר הוא תקע המיקרו USB עם כל אפשרויות הכיוונון שלו. הצורך לייצר מתקן המתאים למגוון כל כך רחב של מכשירים (ההערכות מדברות על כ-4000 מכשירי אנדרואיד שונים שקיימים בעולם) נותן את אותותיו במתקן רגיש ושביר שנראה כמו הדבר הראשון שלא יחזיק מעמד.

יתרונות וחסרונות

יתרונות

 • עיצוב מעוגל ויפה
 • אחת מתחנות העגינה היחידות שקיימות לאנדרואיד: סמארטפונים וטאבלטים
 • באסים מלאים ונקיים
 • השלט מאפשר שליטה במגוון רחב של יכולות ומכשירים
 • מצויין לחדרי שינה בינוניים

חסרונות

 • איכות צליל לוקה בטווחי האמצע הדורשים תיקון אקולייזר
 • עיוותים בצליל במקסימום ווליום
 • איכות ההרכבה של שקע הטעינה שעלול להיות שביר

סיכום

בשנים האחרונות, בעלי האנדרואיד נאלצו לצפות בעיניים כלות במגוון תחנות עגינה ומוצרים נלווים למכשירי אפל. האקסיומה הייתה שבשל העדיפות שיש לאפל והמערכת הסגורה אל מול המגוון האין סופי של מכשירי אנדרואיד, אנחנו צריכים פשוט להתרגל לזה. והנה פיליפס מגיעה ומציעה אלטרנטיבה לא רעה בכלל לבעלי אנדרואיד. תחנת העגינה עצמה מספקת בדיוק את מה שתחנות עגינה מקבילות בגודלן ומחירן של אפל מספקות. יש את היתרונות והחסרונות אבל מבחינת הצליל, התחנה הזו לא נופלת מתחנות אחרות מסוגה. התוכנה הנלוות והשלט מהווים יתרון של פיליפס ואותה תוכנה בדיוק קיימת גם עבור תחנות עגינה של אפל אחרות מתוצרת פיליפס. נקודה שחייבים להתייחס אליה היא שקע הטעינה – כל עוד למכשיר שלכם יש נקודת טעינה במרכז אחת הדפנות, לא צפויה לכם בעיה, אך כאשר השקע לא במרכז, התחושה היא שהעגינה עדינה מידי. בסופו של דבר, זוהי כנראה אחת מתחנות העגינה הבולטות בשוק לאנדרואידים שכמותנו.

מחיר: 1,590 ש"ח

תודה לחברת ביקונקט על השאלת המוצר לטובת הכתבה

לדיון בנושא: תחנת עגינה לאנדרואיד Philips Fidelio AS851


7:00
  /  
04.06.2012
  
מאת: דוד קודיש