סרט לסופשבוע – 'גברים בשחור 3'

15 שנים אחרי שהסרט ה-1 בסדרה הפך ללהיט ענקי ו-10 שנים אחרי הסרט השני שגם עשה שמות בקופות, וויל סמית' ...

7:00
  /  
01.06.2012
  
מאת: איתמר נימרוד

קצת היסטוריה

כמו כל סרט שני שיצא ב-15 השנים האחרונות גם "גברים בשחור" מבוסס על חוברת קומיקס באותו שם שכתב לוול  קאנינגהם ושפורסמה במסגרת "מארוול  קומיקס" בשנת 1990. העלילה מספרת על ארגון סודי שפועל בארה"ב של אותם ימים ומנסה לאתר פעילות עוינת של חייזרים, שדים ורוחות שמתחזים לבני-אדם ומנהלים חיים רגילים כמו כולנו. המפיקים וולטר פארקס ומרי מקדונלד רצו להפוך את הקומיקס הזה לסרט עוד ב-1992 אבל הפרוייקט נתקע לכמה שנים בגלל שהאולפנים לא היו מעוניינים לממן אותו ובגלל תסריטים שלמים שלקחו את הסרט לכמה כיוונים ולא התאימו, אחרי כמה שנים התסריט הושלם וקיבל גוון קומי ואולפני "קולומביה" נתנו אור ירוק להפקת הסרט. לתפקיד הבמאי פארקס ומקדונלד לקחו את בארי זוננפלד שביים לפני כן את שני סרטי "משפחת אדאמס" ואת "תפוס את שורטי", שליהק לשני התפקידים הראשיים את וויל סמית' (ישר אחרי היסטריית "היום השלישי") וטומי לי ג'ונס כצמד הסוכנים ג'יי וקיי. הסרט יצא למסכים ביולי 1997 ולמרות שהרבה אנשים הימרו שהוא ייפול כבשו צמד הגברים בשחור את הקופות תוך כדי שהם גוברים על סרטים גדולים ומנופחים כמו "העולם האבוד" ו"ספיד 2", הסרט גרף בכל העולם 600.000 דולר והפך לסרט הקופתי ביותר של הקיץ ולסרט השני הקופתי ביותר של השנה (אחרי "טיטאניק"). ב-2002 יצא הסרט השני בסדרה, שלמרות שהרוויח קצת פחות מהסרט הקודם גם הוא הצליח בקופות, מאז לקחו 10 שנים עד שהצליחו להתחיל לעבוד על סרט שלישי שתעכב בגלל אילוצי לוחות זמנים של השחקנים והצוות וגם בגלל לא מעט תסריטים שנגנזו או שהושלכו לפח בגלל שלא היו טובים מספיק עד שניתן האות להפקת הסרט השלישי, שיוצא עכשיו אחרי תקופה מפרכת של כתיבה וצילומים ומוכיח שאמנם הייתה המתנה ארוכה, אבל היא הייתה שווה.

העלילה

העלילה של הסרט השלישי משלבת את העבר ואת העתיד בנשימה אחת. הסוכן ג'יי (וויל סמית') מתעורר יום אחד בבוקר ומגלה יום אחד שפושע מסוכן בשם "בוריס החיה" (ג'מיין קלמנט מ"טיסת הקונקורד") ברח מבית כלא שמור בחלל, שכדור הארץ עומד בפני פלישה של חייזרים  שרוצים להרוס את המין האנושי  ושהשותף המסור שלו קיי (טומי לי ג'ונס) נעלם ושיש שמועות שהוא מת. הוא יוצא למסע בזמן לשנת 1969 ופוגש שם את קיי הצעיר (ג'וש ברולין) כדי לדעת איך כל הדברים הללו מתחברים וגם לנסות לעצור אותם לפני שיהיה מאוחר מדי. האם הוא יצליח? בשביל זה תצטרכו לראות את הסרט.

ועכשיו לביקורת

הסרט עצמו לא ארוך מדי, בערך שעה וחצי וגם יש בו כמה בדיחות לא רעות בכלל אבל יש לו בעיה אחת עיקרית. הבעיה היא שבגלל שעברו 10 שנים מאז הסרט האחרון הצוות וגם השחקנים כנראה שכחו מה זה לעבוד ביחד ולכן יוצא שלסרט לוקח זמן להתניע ולהתחמם. 10 הדקות הראשונות שלו משעממות להחריד ואפילו מרדימות חוץ מסצינה אחת ששילבה אקשן והומור שהעירה את הסרט, מה שאי אפשר להגיד על הכימיה בין וויל סמית' לטומי לי ג'ונס שהייתה הדבק של שני הסרטים הקודמים ובסרט הזה אין אותה בכלל ולכן זה עושה רושם שהם נראים כמו זוג נשוי באמצע החיים שלו, יש אהבה, תשוקה וכבוד אבל הניצוצות הלכו לאיבוד. הסרט מתחיל לקבל תנופה  ולהמריא בחלק שמתרחש בשנות ה-60, בחלק הזה יש עיצוב אמנותי מדהים שמשחזר את התקופה אחד לאחד ונראה טוב מאוד על המסך הגדול, פסקול דינמי שמשתנה בין סצינה לסצינה ועושה נעים באזניים ולא מעט בדיחות קורעות מצחוק על ההבדלים בין העבר לעתיד בחברה האמריקאית.  מי שבולט כאן לטובה הוא ג'וש ברולין שנותן כאן חיקוי מדויק של טומי לי ג'ונס החל מהבעת הפנים, דרך הקול ועד לשיער וההליכה בתור קיי הצעיר וגונב את ההצגה מוויל סמית' שנראה שנהנה מכל רגע.  מבחינת האפקטים המיוחדים הסרט הוא עומד בסטנדרטים של הסרטים הקודמים ומציג חייזרים מכל הסוגים והמינים שהולכים, מדברים, עפים, מקללים וגם נלחמים.

גילוי נאות -אמנם רשום שהסרט מציג בתלת מימד אבל יש כמה בתי קולנוע שמקרינים אותו גם בגרסת הדו-מימד הרגילה, אני הלכתי לגרסת הדו-מימד ונהניתי נורא וביציאה מהאולם פגשתי אנשים שיצאו מההקרנה התלת-מימדת וסיפרו שלמרות שהמשקפיים העיקו נורא האפקטים נראו טוב והתלת-מימד שיפר את חווית הצפייה אז אתם מוזמנים להחליט בעצמכם לאיזו הקרנה ללכת.

 

בקיצור-  סרט נחמד ואופציה ראויה להצגה יומית, לא משנה לאיזו הקרנה תלכו.

"גברים בשחור 3"- ארה"ב 2012 103 דק'. בימוי: בארי זוננפלד, תסריט: אית'ן כהן, שחקנים: וויל סמית', טומי לי ג'ונס, ג'וש ברולין, אמה תומפסון, ג'מיין קלמנט, אליס איב.

 

לדיון בנושא: סרט לסופשבוע – 'גברים בשחור 3'


7:00
  /  
1.6.2012
  
מאת: איתמר נימרוד

1