סטרימר Xroid B1 Mini – בלי חוכמות

בן חדש לסדרת ה- TViX רואה אור, זהו ה- TViX Xroid B1 Mini. סטרימר בגודל קטן, מבוסס מערכת הפעלה של ...

21:00
  /  
23.05.2012
  
מאת: זיו רוזנפלד
הקדמה

הקדמה

את סטרימר ה- TViX Xroid A1 כולנו הכרנו מהביקורת אשר פורסמה כבר באוגוסט 2011. היה זה הסטרימר הראשון של TViX אשר התבסס על מערכת הפעלה של אנדרואיד. אם נדלג לשורה התחתונה, ביצועיו של ה- TViX Xroid A1 לא היו טובים כמו בדורות הקודמים של החברה. הוא לא הצטיין ביכולות סטרימינג, היה חסר תמיכת תלת מימד, אך הגיע עם תג איכות של TViX – כלומר מארז טוב ושמירה על פונקציונאליות למי שמשדרג מדורות קודמים של TViX, אך בעלות יקרה יחסית לתוספת הפונקציונלית של אנדרויד. יכולות האנדרואיד במכשיר לא מוצו וההבטחה הגלומה באנדרויד כמערכת ההפעלה העתידית של סטרימרים, עדיין היתה רחוקה מלספק את הסחורה.


TViX Xroid A1 – סטרימר האנרואיד הראשון שהחברה הציגה בשנת 2011 ושעליו מבוסס ה- TViX Xroid B1 Mini

מאז עברה כמעט שנה ובמהלך פרק זמן זה בעלי מותג TViX צמצמו את פעילות החברה מבחינת פיתוח. לאחרונה חזרה החברה לפעילות מסויימת והיא מציגה את ה- TViX Xroid B1 Mini. סטרימר זה בעצם מבוסס על ה- TViX Xroid A1 שכבר הכרנו, אך מגיע במארז קטן יותר ומוריד את תג המחיר. מעבר לזה, מדובר בסטרימר כמעט זהה ל- TViX Xroid A1, הם אפילו מריצים גרסה דומה של קושחה.


TViX Xroid B1 Mini – בלי חוכמות

מכיוון שערכנו ביקורת מלאה ל TViX Xroid A1, אין ממש טעם לחזור עליו שוב, לכן נתמקד כאן רק בשונה ב- Xroid B1 Mini לעומת ה- TViX Xroid A1 עליו הוא מבוסס. בנוסף, גם נריץ השוואה מהירה בין כל המיני-סטרימריםי בשוק – PopBox V8, Dune TV-101 לבין ה- TViX Xroid B1 Mini.

מבנה חיצוני והשוואה למתחרים

ה- TViX Xroid B1 Mini מריץ מעבד של Sigma Designs מדגם SMP8670, מעבד זהה לזה הקיים ב- Dune TV-101 ודומה לזה ב- PopBox V8 אשר מריץ גרסה SMP8671 (גרסה ללא Macrovision). אחרי שראינו שלכל החבורה מעבד דומה, מה שבכל זאת מבדיל אותם אחד מהשני מבחינה זאת הינו הזכרון, כאשר ה- TViX Xroid B1 Mini מכיל גודל כפול משני מתחריו – ומוביל עם 512MB, כאשר את המקום השני חולקים יחדיו ה- PopBox V8 וה- Dune TV-101 עם חצי מכמות הזכרון – רק 256MB.

אז מבחינת הקרביים, כפי שכבר הבנתם, ה- TViX Xroid B1 Mini מוביל וזאת רק בשל כמות הזכרון הכפולה שהוא טומן בתוכו. כדאי לשים לב שהוא גם ממוצב ומתומחר גבוה יותר מה שמאפשר ליצרן להטמין בו כמות כזאת של RAM.

בשונה מסטרימרים כמו ה- PopBox V8 או ה- Dune TV-101 אשר מגיעים ללא מקום לכונן קשיח פנימי ונשענים על הרשת או על התקן זכרון מקומי עבור ניגון התכנים, ה- TViX Xroid B1 Mini מכיל גם אפשרות של ניגון תכנים מ- HDD מקומי בגודל 2.5" אשר יותקן בקרבו.  זוהי גמישות שימושית עבור משתמשים שמעוניינים פחות בהזרמה ויותר בנגן נייד – שכן הדבר דורש לטלטל את הסטרימר עימנו בכל פעם שנרצה להטעין אותו בתכנים חדשים. מצד שני, הרבה יותר קל לנייד כונן קשיח חיצוני או לנגן את התכנים דרך הרשת. הגמישות הזאת באה גם עם נקודת חסרון קלה, ה- TViX Xroid B1 Mini הוא בעל גודל פיזי גדול יותר מכל סטרימר מיני אחר. הכי קטן הינו ה- Dune TV-101, אחריו ה- PopBox V8 וה- TViX Xroid B1 Mini הינו הגדול ביותר. אם כי, כדאי לציין שמדובר בשלושת סטרימרים קטנים משמעותית מהדורות הישנים של סטרימרים שהכרנו בעבר…


Dune TV-101, TViX Xroid B1 Mini, PopBox V8

אם נסתכל על המבנה החיצוני, תצוגת ה- VFD אשר קיימת בדרך כלל בסדרת ה- TViX הוחסרה ויש לפנינו משטח חלק רק עם נורית חיווי קטנה לגבי מצב הפעולה של הסטרימר.


מצד שמאל של הסטרימר נמצא חיבור לכרטיס זכרון SD, חיבור USB Mini, עוד חיבור USB 2.0 וכפתור הפעלה.


המחברים

בשל גודלו היחסית גדול של ה- TViX Xroid B1 Mini, אין צורך בשימוש במתאמים עבור חיבורים אנלוגים כפי שראינו אצל ה- PopBox V8 או ה- Dune TV-101. שימו לב כי אין אפשרות לחיבור קומפוננט.


Dune TV-101, TViX Xroid B1 Mini, PopBox V8

אם נבצע השוואה מהירה למתחרים, ניתן לראות כי ה- TViX Xroid B1 Mini מוביל מבחינת מחברי USB 2.0. גם היכולת של שימוש במחברי אודיו ווידאו אנלוגים ללא צורך במתאמים כמו במתחרים רצוי להזכירה לטובה. כמובן שהמתחרים מכילים מארז הרבה יותר קטן וזה מגיע כאמור על חשבון המחברים האנלוגים.

אם נתייחס לאיכות הבנייה, ה- TViX Xroid B1 Mini מנצח מבין כל קבוצת המיני סטרימרים מבחינת איכות בנייה, אך אליה וקוץ בה, המכשיר מתומחר עם מחיר מומלץ לצרכן של $300, כאשר ה- PopBox מתומחר ב- $130 וה- Dune TV-101 רק ב- $99

מבחינה אישית, הייתי אומר כי המארז של ה- PopBox V8 נראה הכי פשוט, הוא אומנם ממתכת, אבל לא נראה טוב כלל. לעומת זאת, העדפתי את מארז ה- Dune TV-101, אשר מהווה את הפשרה המתקבלת ביותר מבין כל הקבוצה של איכות מארז למחיר.

לסיכום, המארז של ה- TViX Xroid B1 Mini אמנם הכי גדול, אך הוא גמיש בשל אפשרות התקנת כונן קשיח 2.5" פנימי ובעל איכות הבנייה הטובה ביותר מבין כל המתחרים בקטגוריה שלו.


Dune TV-101, PopBox V8, TViX Xroid B1

לסטרימר הגדול ביותר בקטגורית מיני סטרימר מגיע גם את השלט הגדול ביותר. השלט של מכשירי ה- TViX לא ממש השתנה עם הדורות, הוא בעל סידור כפתורים נוח והגיוני, אך חבל שהחברה לא שיפרה אותו ובמקום לחצנים זרחניים לא הכניסה גם תאורה אחורית למקשים, משהו שכן קיים ב- PopBox V8, ומאוד נוח בתנאי צפיה חשוכים.

במבחן

במבחן

הקושחה עימה נבדק ה- TViX Xroid B1 Mini הינה האחרונה כפי שמופיעה באתר היצרן נכון לתאריך כתיבת הביקורת: 1.2.0.1

מאז ביצוע הביקורת ל- TViX Xroid A1 לא הרבה השתנה מבחינת הקושחה לגבי יכולות הסטרימר, לפיכך ה- TViX Xroid B1 Mini קיבל יכולות דומות עד מאוד לקודמו, ה- TViX Xroid A1.

על יכולות ה- MovieJukeBox, קבצי אודיו ותמונות ויכולות הסטרימר לתפקד בתור נגן Blu-ray כבר הרחבתי בפרק המתאים בביקורת שפורסמה על ה- TViX Xroid A1 אז מומלץ לקרוא שם. על מנת למלא קצת תוכן כאן, נזכיר יתרונות וחסרונות חשובים שיש כאן וראויות לקריאה ומכיוון שכותרת המאמר מדברת על "בלי חוכמות", נעשה זאת בנקודות, עם הרבה תמונות ולעניין.

בקצרה, זהו נגן בסיסי לקבצי mkv, עם יכולת חדשה של ניגון כותרי Blu-ray, כאשר החוזק היחסי של המכשיר מגיע בדמות האפשרות להתקין אפליקציות אנדרואיד. יכולות התקנת האפליקציות נסקרו בביקורת ל- TViX Xroid A1 בפרק המתאים. מומלץ לעיין על מנת לדעת את היכולות.

אם תשאלו אותי, מבחינה אישית אני מתקשה למצוא את עצמי בודק אימיילים דרך הסטרימר, גולש להנאתי או משחק במשחקים פשוטים מעל המסך בסלון. אך בין היתר, זה ההבטחה הגלומה באנדרויד – ויש להניח שהדבר ימצא שימוש לפחות אצל חלק מהרוכשים. מצד שני, הממשק לא נוח והסטרימר פשוט לא באמת מותאם לאפליקציות כאלה. בנוסף, בעוד שבמזרימדיות כמו BOXEE BOX יש אפליקציות עשירות בתוכן (כולל תוכן ישראלי כגון מאקו, וואלה, הוט ויס), כאן קיבלנו בעיקר אפליקציות משחקים וקטעי וידאו מ- YouTube, שימושי אולי לחלק מכם, אך לא משהו שהצליח להחזיק אותי מעוניין לאורך זמן.

אם ברשותכם טלפון מבוסס אנדרואיד, תוכלו גם להוריד אפליקציה מתאימה ולשלוט בסטרימר דרך הסלולרי או הטאבלט מבוסס אנדרואיד שלכם. אם ברשותכם מכשיר מבוסס iOS, עדיין אין אפליקצית שליטה מתאימה עבור מכשירי אייפון/אייפד.


אפליקצית שליטה רק עבור מכשירי אנדרואיד

למי שכן ימצא ביכולת הזאת שימוש, רצוי לומר כי ניתן לחבר אמצעי שליטה מרחוק כמו מקלדת ושלט אלחוטי וכך לקבל אפשרויות גלישה נוחות יותר.


ה- TViX Xroid B1 Mini יכול לקבל יכולות שליטה מתקדמות באמצעות מקלדת ועכבר אלחוטי
בתמונה למעלה נעשה שימוש במקלדת האלחוטית משולבת העכבר של חברת Xtreamer

קיימת תמיכה ב- index.srt, כלומר אם יש לכם ריפ Blu-ray ותרצו להצמיד לו כתוביות SRT בעברית, יש צורך למקם את קובץ הכתוביות עם השם index.srt תחת תיקיית BDMV והכתוביות יהיו זמינות במהלך הצפייה.

דפדפן כתוביות קיים כאן וזה טוב, אך הוא לא זמין עבור ריפים פרושים של Blu-ray.


האפשרות להטענת כתוביות חיצוניות עבור Blu-ray פרוש מבוטלת, אך אפשר להתגבר על כך אם מכינים קובץ כתוביות בשם index.srt

אם מנסים לנגן קובץ Blu-ray ISO וימוקם קובץ כתוביות באותו שם, הוא יזוהה והסטרימר יצמיד אותו לוידאו.


תמיכת כתוביות מובנות בקובץ MKV לא קיימת והכתוביות יראו בצורה משובשת.


קיימת אפשרות של שמירת מספר נקודות Bookmarks לאורך קובץ הוידאו ואז חזרה אליהם במהירות.
גם זכרון של נקודת צפייה אחרונה קיים כאן.

אחד היתרונות של פתרון ה- MovieJukeBox של TViX הינו שהוא מבוסס קבצי תמונה ולא תלוי בנתיב מדוייק וקבצי HTML כפי שקיים בסטרימרים מבוססי Popcorn Hour. אחת הבעיות הכי נפוצות במימוש MovieJukeBox מבוסס נתיב זה מתן נתיב לא נכון, בו נדמה שהכל בסדר, אך אחרי שלוחצים על הסרט להפעילו, מקבלים מסך שחור וחזרה לתצוגה הראשית.ב- TViX Xroid B1 mini לא תתקיים בעיה כזו, אולם תצוגת התמונות פשוטה למדי, חסרים אפקטים מרהיבים במעבר בין הסרטים ב- MovieJukeBox והתצוגה חוזרת על עצמה ומעט משעממת.כלומר, ממשק פשוט יותר לטובת אמינות ההפעלה.

 

על מנת להוריד עד כמה שניתן את אפקט ה- Judder ולייצר תמונה באיכות טובה, רצוי כי הסטרימר יזהה את ה-fps של התוכן ויוציא אותו למסך עם fps זהה (להזכירכם ש- TViX היו המכשירים הראשונים שכללו יכולות אלו). ניתן לראות בתמונה למעלה מצד ימין כי הסטרימר אומנם זיהה כי התוכן הינו ב- fps של 24, אך מהתבוננות בצד שמאל למעלה של המסך, נוכל לראות את חלונית המידע של המסך אשר מודיע כי המסך קיבל 60.
בעיה זאת התקיימה עם תכני Blu-ray וקבצי mkv. יש לציין כי סטרימרים אחרים כמו ה- PopBox V8 וה- Dune TV-101 חפים מבעיה זאת. חשוב לציין שיכולת זיהוי ה- fps נקראת Native Framerate והיא הייתה אמורה להגיע בצורה SDK מחברת Sigma Designs בשנה שעברה והדבר מתעכב מצד חברת Sigma Designs.


כהמשך לסעיף הקודם, אין כאן זיהוי Native Frame Rate או Native Resolution כפי שהיה בדורות קודמות של מכשירי TViX, אלא בחירה קבועה של רזולוציה ותדר יציאה.

ה- TViX Xroid B1 Mini חסר יכולות להצגת תלת מימד בצורה נאותה. כידוע, כל המכשירים יודעים לנגן קבצי SBS או TAB ללא טיפול בכתוביות. מי שנפשו חושקת בתלת מימד ירצה לכל הפחות טיפול בכתוביות. לגבי מתחריו, גם ה- Dune TV-101 אינו מכיל טיפול עבור תלת מימד ואילו ה- PopBox V8 יודע לטפל בתלת מימד, כולל תמיכה בכתוביות, אך התמיכה לוקה בחסר והכתוביות מוצגות בצורה קלוקלת. בקצרה, יש לכם מסך תלת מימד ואתם מחפשים סטרימר שידע לנגן את התכנים הללו? ה- TViX Xroid B1 Mini לא בשבילכם, אז אתם יכולים להוריד את המשקפים (ואז גם מובן הקשר לתמונה למעלה).


ניתן לשנות את התצוגה לבעלת תצוגה מקדימה בצד ימין אשר מופעלת על ידי לחיצה על הכפתור האדום.
אם תלחצו על הכפתור…


… תקבלו מסך שחור כאשר בצד ימין מנוגן הוידאו. מה שהיה צריך להתקיים זה שרשימת הקבצים הייתה צריכה להשאר זמינה בצד שמאל והקדימון לוידאו מנוגן באותו מסך. זוהי תקלה שיכולה להיות מתוקנת על ידי גרסת קושחה עתידית.


מסך הפתיחה מכיל אפשרות של הוספת אפליקציות למסך הראשי כפי שניתן לראות בתמונה הבאה


ניתן להוסיף קיצורי דרך או אפליקציות


שלל אפליקציות (שימושיות?) להוספה מעל המסך הראשי

בעיה חמורה שהתגלתה עם ה- TViX Xroid B1 Mini הייתה שכאשר הוא הוגדר להוציא Bitstream עבור פורמטי האודיו המתקדמים כגון Dolby TrueHD או DTS-HD Master Audio, הפסקול אינו תקין מול רסיברים של Yamaha, מה שהופך את הצפייה בכותר ה- Blu-ray במצב זה לבלתי מעשית. וידאו של התופעה ניתן לראות כאן:

 

 

יש לציין כי בעיה זאת הינה בעיה של Sigma Designs מול רסיברים של ימהה ובעיה זאת התגלתה לראשונה בביקורת שנערכה ל- PopBox V8 כבר באוקטובר 2011 וגם בביקורת שנערכה ל- Dune TV-101 הבעיה נצפתה. היצרנים השונים של הסטרימרים קיבלו את הדיווח ומסתבר כי הבעיה נובעת בשל השימוש במעבד החדש מדגם SMP8670 של Sigma Designs. חברת Sigma Designs לא ממש ממהרת להוציא תיקון לבעיה ואנחנו נשארים עם סטרימרים תקולים. הבעיה אפילו מחמירה כאשר מגלים כי מספר כותרים בעלי פסי קול מתקדמים לא זוהו ונוגן רק ה- Core שלהם. כותר כזה לדוגמה הינו The Legend Is Born: Ip Man, אשר מכיל כפסקול ראשון ערוץ מסוג DTS-HD Master Audio, אך הסטרימר זיהה רק DTS.

 

כנסיון לעקוף בעיה זאת, ניתן להפעיל פענוח לפסקול בצד של הסטרימר ואז הרסיבר יקבל PCM רב ערוצי, אך כאן תחשף בעיית ביצועים – ניגון תכנים מהרשת הקוית הניב גמגומים רבים אשר לא איפשרו לנגן תכני Blu-ray בצורה תקינה. קבצי mkv לעומת זאת, נוגנו ללא בעיה, אפילו כאלו עם פסקול DTS-HD Master Audio.
סיכום

סיכום

מי ששקד וקרא את הביקורת, כבר הבין היטב את היתרונות של ה- TViX Xroid B1 Mini: מארז משובח, פתרון MovieJukeBox נאה ואפליקצית שליטה לאנדרואיד, אך מספר חסרונות ב- TViX Xroid B1 Mini מעיבים על המכשיר. יכולות האנדרואיד יותר מדי גימיקיות ולא הוכחו כשימושיות עדיין – יותר מדי אפליקציות אשר מתרכזות במשחקים פשוטים וצפייה בקטעי YouTube, אך חסר לנו תוכן אמיתי מהסוג שראינו למשל במכשירי BOXEE BOX.

הממשק עדיין איננו יציב, חסר לנו תאימות בנוגע לפסי קול מתקדמים של בלוריי, וחסר לנו פתרון טוב לגבי תלת מימד.

שאר הסטרימרים בקטגורית המיני סטרימר כמו ה- Dune TV-101 או ה- PopBox V8 מכילים יותר. ב- PopBox V8 למשל, יש לנו מספר פתרונות MovieJukeBox, כולל 2 עצמאיות ללא צורך במחשב, קהילה משגשגת אשר מעניקה תמיכה ואפליקציות, ממשק משתמש יותר פשוט ואינטואיטיבי, יכולות עיבוד וידאו טובות יותר וכל זה בפחות מחצי מחיר.

אם נעבור ל- Dune TV-101, הוא מכיל יכולות דומות מאוד ל- TViX Xroid B1 Mini, אך עם מארז יותר קומפקטי (על חשבון חוסר יכולת הוספת דיסק פנימי), ממשק משתמש יותר פשוט לשימוש, יכולות מתקדמות יותר בעיבוד וידאו וכל זה בשליש מחיר.

עכשיו אל תבינו את דברי לא נכון, יש ל- TViX Xroid B1 Mini המון פוטנציאל, אם רק יסדרו מספר יכולות ותכונות חשובות שכבר הוכנסו בדורות קודמים של TViX, הוא יכול להיות סטרימר מצויין, אך אני מאמין שבניגוד לעבר, הקהל כיום דורש הרבה יותר מהמוצרים שהוא רוכש והוא גם הרבה פחות סלחני לגבי מוצרים בלתי בשלים אשר יוצאים לשוק ומגיעים לידיים שלו.

ניתן לצפות כי היצרן ישכיל ויתקן ליקויים אלו אשר הוא מודע אליהם בקרוב, אך דבר דומה נאמר גם בסיכום הביקורת ל- TViX Xroid A1 אשר התפרסמה באוגוסט 2011, לפני 9 חודשים. עד היום היצרן לא הציג תיקונים לדגם ה- TViX Xroid A1 עליו מבוסס הדגם הנוכחי, ה- TViX Xroid B1 Mini וככל שהזמן עובר, הסיכוי שהדברים יתוקנו יורד. אז נכון, החברה הייתה בצמצום פעילות וזה יכול להסביר את התגובה האיטית מצידו.

היבואן המקומי, ט.ר אלקטרו סטריאו, טוען שהם עוד יחזרו בגדול ואנחנו ממתינים ומקווים לטוב. החברה הציגה לשוק בשנתיים האחרונות זוג סטרימרים אשר יצאו כמעט בשנתיים של איחור, כאשר הסטרימרים מכילים יותר מידי בעיות אשר ראויות לתיקון זריז ומעבר לכך, העובדה שהם יצאו באיחור הופכת אותם למעט לא רלוונטים. בלי פתרון בשל של תלת מימד, קצת קשה להצדיק רכישה של סטרימר כזה ובטח שלא שדרוג לכזה, במיוחד כאשר יש פתרונות זולים יותר אשר עושים יותר.

מוצרי TViX מיוצגים בארץ על ידי חברת ט.ר אלקטרו סטריאו בע"מ.
מחיר מומלץ לצרכן: 1290 ש"ח.

 

לדיון בנושא: סטרימר Xroid B1 Mini – בלי חוכמות


21:00
  /  
23.5.2012
  
מאת: זיו רוזנפלד

1