HDbaseT – איך מעבירים HDMI,חשמל,רשת,ושליטה על כבל CAT5 בודד

חברה ישראלית בשם VALENS מהוד השרון מתכוונת לשנות את השיטה שבה מקרנים ומסכים יחוברו אצלנו בבית.קוראים לזה HDbaseT.

23:00
  /  
21.05.2012
  
מאת: עפר לאור

וידאו

HD base T

חברת Valens הוקמה ב-2006 במטרה לשנות את הדרך שבה אנחנו נחבר את המוצרים שלנו.

כידוע, החיבור הפופולרי כיום בעולם הוא חיבור HDMI, אבל ל-HDMI יש בעיות רבות. HDMI תוכנן במקור בשביל מרחקים קצרים ועל בסיס טכנולוגיה אחרת בשם DVI. ל-HDMI יש מחלות רבות, כפי שכל מתקין מתחיל יוכל לספר לכם – מדובר בכבל עבה, שלא אוהב לעבור בתעלות, עם ראש שבקלות יכול להתקפל ולהשבר, וגרוע מזה – החל ממרחק של 8-10 מ' יש קושי אמיתי להעביר אותו כמו שצריך. 

לעומת זאת, קיימות טכנולוגיות רבות שעוברות בקלות רבה יותר, והדוגמא הטובה ביותר היא כבל רשת CAT5E. זה כבל שכיום יחסית קל למצוא, זול להשחיל בתעלות ומתברר שהוא יכול לעשות הרבה יותר מאשר "סתם" להעביר רשת.

תקן HD base T מיועד להיות תחילה במוצרים של CI (מתקינים מקצועיים) אך בסופו של תהליך אין שום סיבה שהוא לא יגיע לכל רסיבר, מקרן ומסך בסביבה, ויש סיבות טובות לרצות שזה באמת יקרה. VALENS, שמייצרת את הצ'יפים לטכנולוגיה, איגדו סביבם כ-30 חברות שהבולטות ב-ALLIANCE הזה הן חברות כגון Gefen, LG, סמסונג, ואפילו הוליווד (sony pictures). כל זה מבטיח שלתקן יש התחלה חזקה ואמיתית ושנראה אותו נפוץ מאוד. 

התקן עובד על כבל CAT5 רגיל. זה אומר שהכבל יכול לעבור כל תווך, ולהיות מושחל בקלות רבה יותר מאשר כבלי HDMI אופטיים או רגילים. כמה רחוק הוא יכול להגיע? הבדיקות מדברות על 100מ', אבל יש גם חברות שהצליחו להעביר את זה ליותר מרחק, אם כי כדאי לשים לב שכבל CAT5 מגולגל זה לא אותו דבר כמו כבל פרוס!

והכי חשוב? HD base T הוא LOSSLESS, כלומר אינו נוגע בתוכן שעובר על הכבל. אין איבוד נתונים, כיווץ או אופטימיזציה. מה שנכנס, זה מה שיוצא!

 

מה כולל HD baseT?

החברה קוראת לזה 5play כי זה כולל 5 אלמנטים חשובים:

  • HD VIDEO – מדובר על מימוש מלא של HDMI, כך שיש לנו תמיכה בכל מה ש-HDMI1.4 תומך, כולל תמיכה בתלת מימד, ואפילו ב-4K !
  • HD AUDIO – תמיכה מלאה באודיו HD
  • חשמל – ניתן להעביר עד 100W חשמל דרך הכבל בתקן האחרון.
  • רשת – 100Mbps רשת ניתנת להעברה דרך החיבור
  • שליטה – ניתן להעביר פקודות או ב-RS232 או אפילו IR…

כדאי לשים לב שלא בכל ההתקנים בשלב הראשון מימשו את הכל, למשל חשמל זה משהו שדורש התאמה משני הצדדים. היתרון כאן הוא ברור – דמיינו מסך שכל מה שהוא מקבל זה כבל אחד וחיבור אחד שמעביר למסך את החשמל שלו, את הרשת שהוא זקוק לה, את הוידאו ואפילו את השליטה מרחוק… מה צריך יותר מזה?

מה השלבים הבאים של הטכנולוגיה?

 

השלב הבא הוא להעביר רשת מלאה (גיגה), ואפילו  USB מלא. הצ'יפ כרגע יכול להחליף צ'יפ של רשת, כך שמסך חכם או רסיבר יכולים לכלול את החיבור ואם הוא מקבל רשת, המערכת תעבוד כרגיל, אבל אם הוא מקבל מקור של HD base T, הוא יוכל להשתמש בזה כמקור אודיו,וידאו,רשת וכו'.

החיבור כרגע לא תומך ב-SWITCH רשת רגיל ולכן החברה עובדת קשה על אינטגרציה לתוך SWITCH, כך שנוכל לרכוש סוויץ' חדש ובעצם הוא יעשה לנו את כל העבודה הקשה.

איך זה עובד?

על פניו יש כאן מעשה קסם – יש מאין. עד כה חשבנו שכבל CAT5E מוגבל בכ-1Gbps. בפועל, 10BaseT מעבירים בו כ-8Gbps של מידע. אבל עדיין חסר לא מעט – הרי התקן של HDMI 1.4 יכול להגיע ל-10.2Gbps. מתברר שחלק גדול מזה הוא תיקון שגיאות, ליתר דיוק 3Gbps מרוחב הפס של HDMI מוקדש לתיקון שגיאות, כאשר היעד שלו הוא 10e-9 שגיאות.

על ידי הוספת מנגנון תיקון שגיאות חכם ויעיל בהרבה, הצליחו ב-VALENS לצמצם את רוחב הפס הנדרש לתיקון שגיאות ובכך הצליחו לדחוס את מלוא התקן של HDMI 1.4 ולהעבירו דרך כבל CAT5E.

איך זה פועל בשטח?


חלק מציוד הבדיקה…

לצורך הבדיקה קיבלנו שתי קופסאות לניסוי – משדר ומקלט. לשתיהן כניסות רשת, לאחת כניסת HDMI ולשניה יציאת HDMI, כך שבעצם זה שקוף למשתמש. בגרסא שקיבלנו לשני הצדדים יש צורך בחשמל, אם כי בסופו של תהליך לא בטוח שזה נחוץ (יש גם מקור חשמל ל-HDMI, אבל מה שיותר מעניין הוא שהכבל עצמו יכול להעביר את החשמל הנחוץ בשביל שהמקלט לא יזדקק לחשמל).

 

לצורך הניסוי, נעזרתי בגלגל עם כבל, קרימפר, ציוד לבדיקה של כבלי CAT5 ואוסף כבלים שהתגלגלו בבית. התחלתי עם כבלי CAT5 רגילים – שם המכשיר כשל לחלוטין, ולמרות שמכשיר הבדיקה שלי הראה שהכבל תקין לחלוטין, המחשב (SERIES 9 של סמסונג) לא זיהה שמחובר לו מסך בחיבור ה-HDMI. 

עברתי לכבל CAT5E רגיל. כאן זוהה המסך, אך נאלצתי לנתק את הכבל HDMI מיחידת השידור פעם אחת ואז הכל הסתנכרן כראוי. 

כבל CAT5E (גלגל של כ-60 מ') גם הוא עשה לי בעיות, אך כאשר פרסתי אותו הכל הסתדר. גם כאן היה צורך לנתק ולחבר פעם אחת את חיבור ה-HDMI בכדי שזה יעבוד.

 

סיכום

 

ברור לחלוטין שאיכות הכבל היא קריטית לטכנולוגיה הזו. רצוי מאוד להשחיל כבלי CAT6 במידה ויש לכם תוכניות לעשות דברים כאלה בעתיד. CAT5E פעל לי, אם כי במגבלות מסויימות של גלגול ואיכות הכבל. כבלי CAT5 ישנים כבר לא יעשו את העבודה כאן.

הרעיון מאחורי הטכנולוגיה הוא גאוני. VALENS אינם רוצים להחליף את מחבר ה-HDMI אלא לשבת על מחבר האתרנט שיהיו לכם במכשירים, ולהוסיף להם את היכולת להתממשק ל-HDMI מבלי להסתבך בחיבור המקולל ההוא. כל מי שיש מקרן ואי פעם היה צריך להתעסק עם השחלת כבלים, מבין בדיוק על מה אני מדבר.

אני בטוח שבשלב הזה אתם שואלים "איך אני יכול להשיג את זה?". ובכן, VALENS אינם מוכרים קיטים כאלה, אלא היא יצרנית צ'יפים ולכן בסופו של דבר חברות כמו גפן, קרמר, קי דיגיטל, אטלונה ודומיהם ימכרו את המוצרים (גם בארץ). אני מעריך שבשנה-שנתיים הקרובות נראה גם מסכים ומקרנים רבים, שלא לדבר על סוויצ'ים ורסיברים, שיכללו כבר את החיבור כחלק בלתי נפרד מהפאנל האחורי שלהם. המעבדה של VALENS בהוד השרון תאשר שכל המכשירים הללו יעבדו זה עם זה ללא הפרעות, מה שאומר שבסופו של תהליך נשחיל כבל CAT6, נחבר לו את הראש עם קרימפר ובזה סיימנו את עבודתנו.

תודה לחברת VALENS על השאלת היחידות לבדיקה.

 

לדיון בנושא: HDbaseT – איך מעבירים HDMI,חשמל,רשת,ושליטה על כבל CAT5 בודד


23:00
  /  
21.05.2012
  
מאת: עפר לאור

1