תחנת עגינה לאייפון: Monster Clarity HD Model One

חברת Monster, הידועה בכבלים (ולאחרונה גם באוזניות), נכנסת בסערה לעולם הרמקולים הביתיים. בבחינה ראשונה, הרושם שהם יוצרים עז לא פחות ...

20:00
  /  
19.05.2012
  
מאת:  דוד קודיש
הקדמה

אודות החברה

חברת Monster Cable הוקמה בשנת 1979 ע"י Noel Lee, מהנדס צעיר שגילה ששימוש בכבלי אודיו בהרכבים שונים משפיעים על איכות הצליל. הוא ביצע ניסויים שונים עד שמצא את ההרכב המדוייק ביותר עבור כבל אודיו. עם  לא יותר מארגז קרטון ובו מספר כבלים להם נתן את השם Monster Cables, הוא נסע לתערוכת האלקטרוניקה CES בשיקגו, וביקש מבעלי דוכנים לתת לו להציג את הכבלים שלו בחלק מהדוכן שלהם. משם העניינים התגלגלו במהירות ונואל והחברה שלו יצרו שוק שלא היה קיים עד אותו רגע – כבלי אודיו. לאורך השנים החברה התמקדה בכבלים, אבל בשנים האחרונות היא עושה את דרכה לשוק הרמקולים והאוזניות והרבה בזכות חברה שלא רבים יודעים שנמצאת בחוזה בלעדי עם מונסטר – Beats. כל מוצרי Beats מיוצרים ע"י חברת Monster, ומגוון מוצרי החברה, מושפע משת"פ זה. עד היום החברה נמצאת בבעלות פרטית, והיקף המסחר השנתי שלה מוערך ב- $500M.

המוצר – תכונות ועיצוב

  

המוצר בסקירה זו הוא ה- Monster Clarity HD Model One שהם הניסיון הראשון של Monster לייצר רמקולים גדולים (יחסית) מתוצרתה, זאת לאחר שהשיקה דגמים רבים של אוזניות ומעט דגמי רמקולים קטנים יותר. זוג הרמקולים עשוי מחומרים איכותיים המקנים תחושה מאוד יציבה, בעלי צבעים עזים ובולטים, ועיצוב טרפזי יפיפה. הרמקולים מתוכננים ונמכרים בראש ובראשונה כתחנת עגינה לאייפון/אייפד, אבל ניתן כמובן לחבר כל מכשיר אחר בעזרת הכניסות השונות הקיימות, וכפי שיפורט בהמשך, הרבה יותר מזה.

הרמקולים מגיעים עם כבל חשמל (קצר מידי), כבל Monster ארוך לחיבור בין הרמקולים המאפשר מרחק גדול בינהם, מספר מתאמים למכשירי אפל השונים ולכיסויים שלהם, ושלט אלחוטי. כבלים לחיבור טלפונים או מכשירים אחרים לא מצורפים. חברת Monster יצרה פה תחנת עגינה שנמצאת בתפר שבין רמקולים נייחים לניידים. מצד אחד, הרמקולים משווקים כתחנת עגינה והרמקול הימני מכיל עמדת עגינה מובנית שלא משאירה מקום לשאלות, ומצד שני הרמקולים גדולים ושוקלים בסביבות 4 ק"ג כל אחד כך שהניידות שלהם לא תמיד נוחה.

מבחינת פונקציונליות, החברה התמקדה בצורה מאוד ברורה בדבר שלשמו הרמקולים נועדו – מוזיקה. בשימוש סטנדרטי בייתי, אין הרבה כפתורים ושימושים שונים, וכיוון שאלה רמקולים גדולים, לאחר בחירת המיקום שלהם בחדר, הם גם לא יזוזו הרבה. למי שמעוניין לעשות מיקסים שונים, למכשיר מגבר ומיקסר פנימיים המסוגלים להתמודד עם מספר כניסות במקביל ולהשמיע את כולם, או כמובן להתחבר למיקסר חיצוני.

לרמקולים ישנה אפשרות לחיבור Bluetooth בעזרת מתאם מיוחד שנרכש בנפרד ולא היה ברמקולים שנבדקו.  חיבוריות AirPlay לא קיימת כלל באופן מפתיע וקצת מפתיע ומאכזב עבור רמקולים בטווח מחירים שכזה. חיבור ה- BT כמובן יאפשר חיבור של מכשירי מדיה נוספים טלפונים חכמים מבוססי מערכות הפעלה שאינן iOS (אנדרואיד, מיקרוסופט), מחשבים ועוד.

 

חיבורים:

רשימת החיבורים מלמעלה למטה:

 • בקרת טוויטרים – כשהכפתור מונח על -2dB, נקבל הנמכה של הצלילים הגבוהים אבל לא באופן משמעותי מזה שנקבל במצב של +2dB.
 • שקע לחיבור אלחוטי עתידי
 • חיבור 8 פינים המתאים לכבל המצורף. הכבל מחבר בין הרמקול הכולל את המגבר המובנה (התמונה המצורפת) לרמקול השני.
 • כניסת 3.5 מ"מ לחיבור מקורות בעלי יציאה כזו (בעיקר התקנים ניידים).
 • שני חיבורי RCA (ימין ושמאל) המשמשים לחיבור מקורות בעלי חיבורי RCA (טלויזיה, DVD, ממירים וכו')
 • חיבור למיקסר (סטריאו)
 • חיבור לחשמל

מפרט טכני:

באופן מוזר, החברה לא מפרסמת את המפרט המלא של המכשיר. כמה נתונים שכן קיימים:

 • טווח תדרים:20Hz – 20KHz
 • מימדים:227 X 203 X 405 מ"מ (כל רמקול)
 • משקל:9 ק"ג (שני הרמקולים)
 • קישוריותBluetooth ו- WiFi בעזרת מתאמים נפרדים
 • שלט רחוק בטכנולוגיית RF

תאימות:

 • מכשירי אייפון ואייפוד לדורותיהם (באמצעות נקודת עגינה ומחבר 30-pin, Dock Connector)
 • כל מכשיר אחר בעזרת חיבור עם כבל מתאים

 

המבחן

  

תיאור כללי

את הסקירה ביצעתי עם מגוון מכשירים ניידים שונים בהם אייפון, אייפוד ננו וכן חיבור לטלפון של סמסונג בעזרת כבל. כמו כן בחנתי חיבור לטלוויזיה הביתית. את קטעי המוזיקה ששמעתי, השוותי לתחנת העגינה On Beat Extreme של JBL – השוואה לא לגמרי הוגנת, אבל קרובה מספיק.

השלב הראשון

התקנה ראשונית: ההתקנה של הרמקולים עבור ניגון במכשיר אייפון פשוטה ביותר ואי אפשר להסתבך איתה. כדי להתחיל להשתמש ברמקולים, לא נדרש יותר מחיבור של שני כבלים: חשמל, והחיבור בין שני הרמקולים. ברגע שמכשיר נמצא בתחנת העגינה, מדליקים את הרמקולים בעזרת כפתור הנמצא על הרמקול הימני וניתן להתחיל לשמוע מוזיקה – בקרת הווליום נמצאת על הרמקול הימני, או דרך האייפון, או דרך השלט.

חיבור מכשיר: חיבור מכשיר אפל (אייפון ואייפוד) הינו מיידי. ניתן לחבר את המכשיר ישירות לעמדת העגינה על הרמקול, וניתן גם להשתמש במתאמים שונים המגיעים כחלק מהערכה ומתאימים לדגמי המכשירים השונים. חיבור המכשיר לטלויזיה, מערכת או טלפון אנדרואיד דורש כבלים מתאימים שלא מגיעים עם המכשיר אך ברגע שהכבלים ישנם, החיבור פשוט.

 

האזנה 

הדבר הראשון ששמתי לב אליו ב- 10 הדקות הראשונות שלי עם המכשיר היה החיוך שלי. הרמקולים בולטים ביופיים, אבל כששומעים את איכות ועוצמת הצליל, לא נותר אלא להתיישב, להגביר את הווליום, ולהתענג. החוויה חזרה על עצמה כשחיברתי את הרמקולים לטלויזיה, שם הם גם נשארו בסופו של דבר.

בהאזנה למגוון שירים באיכויות הקלטה שונות, ניתן לומר שללא יוצא מהכלל, איכות הצליל שהרמקולים משמיעים מצויינת. אם ישנה הערה אחת, היא שבצלילים הגבוהים, הרמקולים נשמעים פחות טוב, ולכן השתמשתי בכל המבחנים בקונפיגורציה היחידה שניתן לבצע ברמקולים: שינוי של -2dB. הטוויטרים עשו עבודה מצויינת ברוב השירים ובחללים שונים בבית.

התפקוד המקסימלי של הרמקולים היה בחדרים סגורים, שם הוא הפך ללהיט בקרב בני הנוער שהתחילו לפקוד את ביתנו יותר מבעבר והסתגרו איתם בחדר בווליום חזק. בסלון בייתי רחב, הרמקולים נתנו רמת ביצועים טובה ביותר והאפילו בקלות על מערכת הקלנוע הבייתית שלי בתכני סטריאו. הרמקולים גם השתתפו במספר מסיבות גינה שם הם הצטיינו בעיקר בעוצמה שלהם וביכולת להתמודד עם כל שיר במקסימום ווליום ללא עיוותים. בשטח פתוח הבאסים היו הרבה פחות נקיים ולעיתים נדמה היה שהם אינם בכלל. יחד עם זאת, היכולת להפיק עוצמה שכזו ללא עיוות של הקול, היא נדירה.

בחיבור לשידור HD בטלויזיה בעזרת כבלי RCA, איכות הקול מעל ווליום מסויים גרמה לעיוות הקול לרמה שאי אפשר היה להמשיך. פה בא לידי ביטוי אחד החסרונות של הרמקולים – היעדר כניסת אודיו איכותית כגון HDMI או כניסה אופטית. בהשוואה למערכת הבייתית (Yamaha RX-V559) שמחוברת עם סיב אופטי לממיר, למערכת הבייתית לא הייתה שום בעיה לעלות לעוצמות גבוהות בסדרי גודל מזה של הרמקולים של Monster. לעומת זאת, כאשר הרמקולים היו מחוברים ישירות למערכת הבייתית, התמונה השתנתה לחלוטין והרמקולים של Monster נתנו תפוקה מרשימה מאוד.

 

בהשוואה לתחנת עגינה אחרת ה- On Beat Extreme של JBL, המערכת הזו מאוד שונה. שתי המערכות מוגדרות כתחנות עגינה, אבל הרמקולים של Monster מיועדים לשוק האודיופילים הגבוה יותר, בעוד ש- On Beat Extreme הוא מכשיר בסיסי יותר, עם עוצמה הרבה פחות גדולה ומיועד למשתמש הבסיסי. בהשוואות השונות, כל השירים נשמעו מהותית טוב יותר עם המערכת של Monster כך שההשוואה מבחינת הצליל, האיכות, הנקיון, והעוצמה של Monster היא לא הוגנת. יחד עם זאת, יש ייתרונות ברורים למדי למערכת של JBL בכל מה שקשור לניידות, ובעיקר ביכולות האלחוטיות שחסרות מאוד ב- Clarity HD.

קישוריות

חברת Monster היא בראש ובראשונה חברת כבלים ונדמה שברמקול הראשון שלהם עדיין קשה להם להפטר מכבלים, אחרת קשה להסביר מדוע אין קישוריות אלחוטית מובנית ברמקולים. בגב המכשיר ישנו מקום המיועד לחיבור צ'יפ אלחוטי, אבל זהו צ'יפ שצריך לקנות בנפרד. בהיעדר יכולות אלחוטיות, הרמקולים נגררים עם כבלים ממקום למקום וכל ניתוק וחיבור למכשיר אחר, מצריך התעסקות מיותרת. זה גם מקשה על המיקום של הרמקולים כאשר כל הזמן צריך להגיע לגב המכשיר כדי לחבר ולנתק.

יחד עם זאת, היכולות האלחוטיות של המכשיר כאשר מוסיפים את הצ'יפ, די מדהימות. החברה עומדת לצאת עם שני סוגים של מתאמים. מתאם Bluetooth שיאפשר יכולות התממשקות עם מכשירים נוספים, אבל גולת הכותרת תהיה מערכת בשם Streamcast HD שתכיל מקלט המתחבר לרמקולים ומשדר המתחבר למחשב. השילוב של מקלט-משדר שעובדים ישירות בינהם בטכנולוגיה הנקראת KleerNet, תאפשר לכל רמקול לקבל אודיו לא מכווץ מ- 4 מקורות שונים, ולכל מקור לשדר אודיו ל- 12 רמקולים שונים. המקורות יכולים להיות מחשב או מכשיר אפל אחר עם תוכנה מתאימה. עבור אנשי אולפנים או מסיבות זו יכולת חשובה מאוד. המחיר של ערכת תקשורת שכזו צפוי להיות כ- $200. את היכולות האלחוטיות ראיתי בתערוכת CES לפני מספר חודשים אבל נכון לכתיבת שורות אלה, המערכת עצמה עדיין לא יצאה לשוק.

שלט

הרמקולים מגיעים עם שלט אלחוטי קטן מיימדים ומאוד בסיסי, השולט על המכשיר שנמצא בתחנת העגינה (התקני iOS בלבד). צירוף של שלט לתחנת עגינה הוא כבר די סטנדרטי ונראה ש- Monster  לא השקיעו יותר מהמינימום הנדרש במקרה הזה. הייתרון היחיד בשלט הקטן הוא שהוא יכול להתמקם בתוך ידית הנשיאה של הרמקול וכך לא הולך לאיבוד.

 

סיכום

 

לסיכום

אין ספק ש- Monster עושה עם הרמקולים האלה צעד גדול שמכניס אותם לשוק רמקולי המדף וממצב אותם עם השורה הראשונה של המתחרים מבחינת איכות הצליל. הגימור והעיצוב של הרמקולים הופך אותם לפריט ריהוט שלא יבייש אף אחד, אם כי כבר שמעתי אנשים שפחות התלהבו מהצבעים העזים בהם הרמקול מגיע. למשתמש הבייתי הממוצע, הרמקולים האלה הם שידרוג אמיתי ויכולים לשמש במגוון שימושים החל מתחליף מערכת בייתית לחדר נוער, ועד רמקולי חוץ חזקים. איכות הצליל ברוב השימושים תהיה לא פחות ממדהימה. הרמקולים לא מיועדים לשמש כרמקולים קדמיים בקולנוע בייתי אבל מעבר לזה, שאר השימושים בבית מתאימים. למשתמשים מתקדמים – היכולת להכיל מספר גדול של מקורות אודיו הוא חשוב, והיכולת האלחוטית הנוספת, למרות התשלום הנוסף, נותנת לרמקולים האלה את הייתרון היחסי שחסר לה כרגע אל מול המתחרות שלה.

 

יתרונות

 • עוצמת הצליל שהרמקולים מפיקים מרשימה ביותר, והצלילים נקיים וברורים מאוד במגוון רחב מאוד של חללים
 • עיצוב המכשיר יפיפה וידיות האחיזה מאוד נוחות
 • יכולת להתמודד עם מקורות אודיו רבים
 • מערכת ה- Streamcast HD תאפשר יכולות אלחוטיות מרשימות

חסרונות

ל- Monster Clarity HD Model One יש מספר חסרונות (חוץ מהשם הארוך):

 • בצלילים מאוד גבוהים, הצליל נהיה מתכתי ולא נעים. כיוונון של -2dB בצלילים הגבוהים עוזר לטפל חלקית בבעיה
 • בשטחים פתוחים, הבסים לעיתים נחלשים עד כדי היעלמות. במקרה הזה, כיוונון של +2dB בצלילים הגבוהים עזר במידה מעטה בלבד
 • היעדר יכולת אלחוטית מובנית והיעדר AirPlay
 • מחיר גבוה

מחיר מומלץ לצרכן: 3,990 ש"ח

תודה לבאג על השאלת המוצר לביקורת 

לדיון בנושא: תחנת עגינה לאייפון: Monster Clarity HD Model One


20:00
  /  
19.5.2012
  
מאת:  דוד קודיש

1