אייפון 5 – ריכוז שמועות

באייפון 5 מתקרב והולך. ריכוז השמועות נכון להיום...

20:00
  /  
16.05.2012
  
מאת: עפר לאור

כמו כל שנה, חרושת השמועות על אפל והאייפון מתחילים בערך באפריל להוציא ידיעות. מרבית הסיכויים שמחזור העבודה באפל ימשך, מה שאומר שאנו לא צפויים לראות הצצה ראשונה של האייפון ביוני (כנס wwdc שבעבר שימש להכרזות כאלה). במקום זה, אפל צפויים להכריז על iOS 6 בכנס ועל האייפון 5 הם יעשו כנס נפרד ויכריזו עליו לקראת ספטמבר, כאשר בארה״ב הוא יהיה זמין כבר באוקטובר-נובמבר (עונת החגים). 

אפל מודעת לעניין הרב ולכן משתדלת להפיץ שמועות ולפרוח בלוני ניסוי. כנראה שגם היא מחזיקה מספר מכשירי iphone 5 שונים במעבדות כאשר איזה מהם בפועל יהיה המכשיר הסופי עדיין לא ברור גם להם. 

לדוגמא, כולם יודעים שאייפד מיני קיים במעבדות אפל מזה יותר משנה. מדובר באייפד עם רזולוציה זהה לאייפד 2, אך בגודל מסך של כ7״ אשר צפוי להתחרות עם הקינדל בתחום קוראי הספרים. עד כה עדיין לא ברור גם בתוך אפל אם המוצר מוכן או יושק ביוני. באירוע wwdc השנה יש גם צפי לאייפוד נאנו עם wifi לצרכי סינכרון ולמקבוק אייר חדשים מבוססי ivy bridge. 

ביוני אנחנו כבר יודעים ש iCloud יורחב ויקבל שירותי חדשים, כגון ניהול משימות ועוד- ניתן להציץ ב beta.icloud.com אם הוא עדיין פתוח ולראות טיפה יותר. שמועה נוספת מדברת על מתחרה ישיר ב Dropbox ו google drive שישולב ב iCloud ויאפשר העברה חלקה יותר של קבצים מהאייפון/אייפד, לא רק של תמונות אלא גם בין אפליקציות. 

עוד שיפורים ב iOS 6 מדברים על פתיחת API ליכולות כגון תצוגה על גבי מסך הנעילה, פאנל ההודעות (notifications) מה שיאפשר לאפליקציות ליצור סוג של ווידג׳טים (כמו במקרה של מניות ומזג האוויר) שניתן בזריזות לקבל חיווי ואף להפעיל יכולות שונות בטלפון כגון לשלוח ציוץ או עדכון פייסבוק זריז. גם ממשק תכנות ל-SIRI צפוי להפתח, מה שאומר שאפשר יהיה לתת הוראות הרבה יותר מתוחכמות מבעבר, כגון שליחת דואל, קבלת דואל, שליחת הודעות facebook ומי יודע – אולי הפעלת אפליקציות והוראות ספציפיות לאפליקציות שונות. SIRI גם צפויה סוף סוף להגיע לאייפד החדש, אשר לפי מספר גורמים, היא לא הספיקה לעשות בעיקר בגלל שממשק המשתמש על גבי האייפד לא הושלם עדיין.

 

 

רכישתן של שלוש חברות מיפוי תלת מימדי על ידי אפל בשלוש השנים האחרונות מחזקות את ההשערה שב iOS 6 הנתק בין אפל לגוגל יתחזק ותוכנת המפות תעבור לשירות המפות החדש שאפל מקימה. גוגל עצמה מודה שהרווח שלה מהמפות באייפון מניב פי 3 יותר כסף מאשר אותן מפות על גבי אנדרויד… לא ברור כיצד הדבר ישפיע עלינו בישראל והאם יש אפשרות מפות ישראל (שלקח המון זמן עד שקיבלנו אותן) עלולות להעלם… גם העובדה שגוגל מוסיפה בהדרגה צילומי רחוב ממקומות שונים בארץ מעלה חשש שהתוכנה החדשה לא תתפקד טוב כמו זו של גוגל. לבסוף, לא ברור איך זה ישפיע, אם בכלל,על תוכנות ניווט השונות, פחות בארץ אם כי בחו״ל. 

האייפון החדש כאמור נמצא בגרסאות שונות במעבדות אפל. השמועות מדברות על יחס מסך חדש אשר לראשונה ישבור את יחס המסך שאפל קבעה עם האייפון המקורי. במקרה כזה, האייפון יהיה מוארך יותר (יחס ״קולנועי״). התזה הזו ככל הנראה תופרך, אלא אם הדבר ישולב באיזור קבוע חדש (קרי: איזור notifications או איזור ווידג׳טים) חדש. כלומר, מרבית האפליקציות צפויות בכל מקרה לא להרגיש הבדל כלשהו. שיטת הפיתוח של אפל החל מ iOS 5 מאפשרת לאפליקציות להתמודד ברמה כלשהי עם שינויי רזולוציה וגדלים אך עדיין הסברה הזו תשבור יותר מדי אפליקציות בכדי להחשב כאמינה. מצד שני, אין שום סיבה שהמסך לא יגדל מעט באופן פרופורציונלי וללא איבוד רזולוציה. ההיפך – הרזולוציה של האייפון 4/4s מוגזמת ואין שום סיבה שלא להגדיל אותה מעט. צמצום רווחים מסביב למסגרת תאפשר הגדלת מסך ללא גידול דרמטי במסגרת האייפון… גידול ביחס המסך יאפשר (אם כי זה קשה להאמין)  שכפתור ה- home יוחלף במקש וירטואלי או קבוע קבלי. יש סבירות להוספת רמקול נוסף שיהפוך את המכשיר לסטריאופוני. 

מבחינה עיצובים, הדפוס שאפל נכנסה אליו מצביע על שינוי עיצובי בכל שנתיים, ועם שדרוג רגוע יותר בין לבין. האייפון 4s היה השדרוג המינורי וכעת הגיע הזמן לשדרוג עיצובי. אתרים שונים הכינו לאחרונה דימויים שונים עם אייפון דקיק יותר, עם מסך גדול מעט יותר (ורחב יותר) והרבה פחות שטח שמבוזבז סביב המסך. חלקו האחורי מעט עבה יותר, מה שנותן תחושה למי שאוחז בו שמדובר במכשיר דקיק במיוחד.

 

די ברור שהאייפון החדש יכלול רדיו LTE דור רביעי (שדרוג לא ממש רלוונטי לאלה מאיתנו שגרים בישראל) ולשם כך דרושה בטריה גדולה יותר.  דחיסת הבטריה החדשה באייפד דור שלישי מרשימה אך כמוה, סביר להניח שהיא תזדקק להגדלת שטח הטלפון. כלומר, אם המכשיר יתארך העובי ישאר זהה או יקטן מעט, אם אורכו ישאר זהה, הוא עלול להתעבות. 

מספר טכנולוגיות חדשות יאפשרו לאפל להכניס יותר לנפח המכשיר. שימוש בעובי זכוכית דק יותר (גורילה דור שני) בנוסף לשיטה חדשה שמשלבת גם את מסך ה LCD, התאורה האחורית/צידית ביחד עם טכנולוגיית המגע יכולה להרוויח מספר מילימטר (כנראה 2 מ״מ) בעובי המכשיר. לפני יותר משנה, רכשה אפל אקסקלוסיביות לטכנולוגית liquid metal אך לדברי בכיר בחברה לא בטוח שטכנולוגיה זו בשלה עדיין להיות מיוצרת בייצור סדרתי בכמויות שאפל זקוקה להן. טכנולוגיה זו מאפשרת ייצור מתכת חדשה, שהמגע בה חלק כמו זכוכית ונעים כמו משי. המתכת חסינה מאוד לשריטות (פחות עמידה למכות, אך גמישות זו תאפשר דווקא לטלפון לשרוד נפילות חזקות יותר). שימוש בפס חיצוני זהה לאייפון 4s יאפשר לכסות את כל הגב של המכשיר. במידה ולא ישתמשו בפס החיצוני, יהיה צורך במכסה פלסטיק דומה למה שיש באייפד הסלולרי או באייפון המקורי. 

אז מה אתם הייתם רוצים לראות ב ״אייפון החדש״?

לדיון בנושא: אייפון 5 – ריכוז שמועות


20:00
  /  
16.5.2012
  
מאת: עפר לאור

1