מסך LED LT27A550 של סמסונג – מסך מחשב, טלוויזיה או אולי מחשביזיה?

מסך ה-LED של סמסונג יכול לשמש גם כמסך מחשב וגם כטלוויזיה ומרכז מדיה, ללא הצורך להדליק את המחשב. היבואן בכלל ...

10:00
  /  
15.05.2012
  
מאת: נעם רוזנפלד

הקדמה 

היה זה ערב סגרירי בפברואר, החורף השנה נמשך יותר מהרגיל והיה גשום במיוחד. השלט ללא הגינונים המיוחדים היה המפתח לערב שקט משותף עבורי ועבור אשתי. בעוד בתי מתנמנמת בחדר הסמוך, התחלנו לראות סרט שהכנתי מבעוד מועד. כבר כשההר של Paramount עלה, מצאנו את עצמנו משתוקקים להמשך. הרזולוציה הגבוהה של המסך הפכה את הכל לחד, כה חד. השחור העמוק ריצד בין צל חיוור לאפלה מוחלטת. הצבעים החיים דאבו בעינינו מחיוניותם המרקדת. הבעות פניהם של הגיבורים שאבו אותנו בטווח רגשות אמפתי לחלוטין. התרגשנו, התעצב ליבנו, נהנינו, והבנו בסוף שזה לא מהסרט – זה מאיך שהוא נראה במסך.

המסך החדש של סמסונג, ה-LT27A550, הוא יציר כלאיים הנועד להיות מסך מחשב – מדיה אולטימטיבי. עושר ומגוון החיבוריות של המסךנועד לענות על כל צורכי המדיה: טלוויזיה, מסך מחשב, סרטים דרך כונן קשיח חיצוני, מסך לקונסולת משחקים, חיבוריות לאנדרואיד, והכל במסך אחד.

 

קודם כל, טכנית, על פי נתוני יצרן. המסך הינו בגודל 27 אינץ' ובעל רזולוציית Full HD  של 1920X1080 פיקסל. הבהירות המקסימאלית שלו היא 300 cd/㎡ . היחס קונטרסט דינמי (Mega-DCR) מגיע ל 1:5,000,000 (!) (בדיקת לומנס ממסך כהה לחלוטין לבהיר לחלוטין), ויחס הקונטרסט הסטטי מגיע ל 1:3000 (מסך משבצות לבן שחור כמו דמקה מתחלף ובחינת הלומנס במשבצת שחורה שהפכה ללבנה ולהיפך) . זמן תגובה 5ms GTG, עם טווח ראייה פנומנלי של 170 מעלות בציר האופקי ו-160 מעלות בציר האנכי. תמיכה ב-16.7 מיליון צבעים, נתמך ב-2 רמקולים אחוריים מובנים של 5W, משקלו 5.6 ק"ג ובעל ניצולת חשמל של 65W במצב פעיל ו-0.3W במצב המתנה. מי ששרד את כל המספרים מבין שמדובר כאן על מסך לא פראייר בכלל.
המסך מגיע בצבע "ורד-שחור", מעין אדום בורגונדי בשוליים החצי שקופים. המסך, כשהוא כבוי, הוא מט לחלוטין וכל הפאר וההדר יושבים על תושבת עגולה ושקופה במרכזה. אין מה להגיד – נראה טוב.

היבואן, קבוצת חיון, מכנה את הסדרה "מחשביזיה", שזה שם מטעה מכיון שלא מדובר במחשב כמו ה-iMac לדוגמא, שהמסך מכיל את יחידת המחשב במסך. מדובר כאן על מסך לכל דבר שהייעוד שלו הוא גם כמרקע צפייה וגם כמסך מחשב. ב-27" זו באמת סוגייה מעניינת ועקרונית – מהו קהל היעד? מרחק צפייה נוח מהמסך הוא לפחות מטר ולא יותר משלושה. מי יושב במרחק מטר וחצי ממסך המחשב\טלויזיה שלו? קופץ לי לראש חדרי ישיבות קטנים, תיכוניסטים או סטודנטים הספונים בחדרם, גרפיקאים הרוצים לראות תוצאות עבודתם במסך איכותי שיראה כל פגם, אנשים בעלי חדר עבודה המשמש אותם גם כחדר התבודדות ורוצים ליהנות בשלווה מסרט טוב, מנהלים בעלי שולחן עבודה גדול ומסך מעט מרוחק, או בעצם סתם אנשים שכמותי, בעלי סלון קטן ומחשב נייד קרוב.

Unboxing

כשמוציאים את המסך מהאריזה, יש להרכיב את התושבת. ההוראות לא נוחות במיוחד, אבל אין פה מדע טילים. משחילים את התושבת, שני ברגים וזהו. ניתן לכוון את זווית התושבת מעט. באריזה מקבלים גם (משמאל לימין): כבל AV/Component, כבל סטריאו, כבל חשמל (אירופאי), מתאם כרטיס CI, מחזיק כבלים, שלט, כבל D-Sub, כבל scart וחוברת הוראות.

בהדלקה ראשונה של המסך יש אשף הגדרות עם כמה מסכים שנועד לקבוע איזור GMT, מצב חנות\בית, וסריקת תחנות טלויזיה. האשף זריז ובתוך דקה (אם לא סורקים אחרי תחנות) המסך כבר מוכן לשימוש. בסיום האשף, הודעה חביבה:

חוברת ההוראות המודפסת עוזרת כמורה נבוכים במידה ורוצים לחבר DVD, ממיר או כל דבר חיצוני. חוץ מהטלוויזיה, שצריך לסרוק עבורה ערוצים, כל דבר שמחברים למסך עובד במהירות – האנדרואיד, הכונן הקשיח והמחשב הנייד. ממש Plug and Play פר אקסלנס. בלי אשפי התקנה, הוראות, התקנת דרייברים. תענוג. הדיסק המצורף מכיל PDF מפורט עם מגוון האפשרויות הרחב ביותר ומלווה בהסברים תמציתיים. אחרי שההתלהבות הראשונית תשכך, רצוי לעבור עליו ובאמת לגלות את יכולות המסך. חוץ מזה, כפתורים מהירים מצויים על המסך עצמו כמו ווליום וערוץ למעלה \ למטה, מקור צפייה, וכוח (power). אבל, נוח יותר לעבוד עם השלט.

המסך מכיל כמה פיצ'רים מעניינים של סמסונג שקיימים גם במסכים אחרים:

  • ConnectShare – חיבוריות קלה: קח את המצלמה, סלולארי על בסיס אנדרואיד, כונן קשיח – חבר וצפה. אפשר לראות סרטים בכל הפורמטים הסטנדרטיים (יורחב בהמשך), החל בסרט החדש ברזולוציית 1080P ועד לסרטון של התינוקת אוכלת תות ב-what's up. אפשר לשמוע מוזיקה ולראות תמונות. הכל מבלי בכלל להדליק את המחשב מתנומתו שומרת החשמל, אלא ישירות בין המכשיר למסך.

  • חיבוריות – מרכז מדיה כבר אמרנו? 2 כניסות HDMI וכניסות Composite, Component ו-USB. כניסת אנטנה לקליטת שידורי טלוויזיה דרך ממיר תומך שידורי עידן+ ואפילו כניסה לוידאו הישן. כל החיבורים מופנים כלפי מטה או הצידה. כך נחסך חלל בהצמדת הטלויזיה לקיר. היציאות היותר גמישות מבחינת שימושיות, HDMI ו-USB נמצאות בצד המסך, וקלות לחיבור וניתוק מהירים. כך זה נראה:

  • מולטיטאסקינג באמצעות PIP) Picture in picture)- אפשרות לראות בקטן מדיה אחת ולראות אחרת על שאר המסך. כך אפשר לעבוד על קובץ וורד ולעקוב כללית אחרי הטלוויזיה.
  • Magic Angle – אתם מארחים בבית וכולם ישובים ומדברים על הא ודא. בסוף הערב, עת כולם נטשו, אזלו כוחותיכם ואתם שוכבים בחיק הספה הנעימה לצפות בסרט. אבל עכשיו, זווית הצפייה שלכם נמוכה מגובה המסך. מה עושים? סמסונג מאפשרים התחשבות במצבכם. לחיצה על MENU, ואפשרות ה-Samsung MagicAngle תאפשר לכם לקבוע בדיוק את מיקומכם ביחס למסך (אפשר גם כיוונון הפוך, כשהמסך נמוך יותר. לדוגמא, אם עומדים בעת פרזנטציה בעבודה). ההתאמה למגוון זוויות צפייה נעשית על ידי התאמות הבהירות והקונטרסטיות.

  • גם בתוך ברירת המחדל ניתן לשחק בטווח של 1-10 כדי למצוא בדיוק את הזוית הנוחה לכם:

  • רעיון נחמד – אבל למה להחביא אותו בתת תפריט? למה לא להוציא אותו ככפתור מהיר בשלט? הנה צילומים בשלוש זוויות כשהמצב הנבחר הוא מיקומי מתחת למסך:

דילוג בין מצבים ואפשרויות

הג'אגלינג בין כל מגוון החיבורים של המסך והאפשרויות בכל מקור צפייה, יכול להיעשות בשלושה אופנים בשלט הרחוק:

  • 1. כפתור ה-SOURCE – כפתור קל למציאה גם בחושך, משום מיקומו הקיצוני. פשוט משתהים על הבחירה הרצויה, והמסך עובר אליה. התפריט מינימליסטי וחצי שקוף ומאפשר לדלג כשעדיין רואים ברקע את מה שצפינו בו באותה שעה.

  • 2. כפתור ה-CONTENT – אחת מהאפשרויות בתוך תפריט ה-content היא ה-source. בעצם השינוי העיקרי הוא שניתן לקבל יותר תוכן, לדוגמא, עבור הטלוויזיה – לוח שידורים. תפריט ה-CONTENT מנותק ממה שראינו באותה שעה, ומפעיל מסך כחול, מנותק סאונד ווידאו. כך זה נראה עבור שלושת האפשרויות הקיימות ב-CONTENT:

  • 3. TOOLS – כפתור זה הוא מעין קיצור לשימושים נפוצים עבור כל חיבור למסך. כלומר, האפשרויות שנראה בלחיצה במצב טלוויזיה תהיינה שונות מאשר שנהיה במצב חיבור לכונן קשיח חיצוני או למחשב.

המסך כמסך מחשב

חיברתי את המסך למחשב הנייד עם כבל ה-D-Sub (נקרא גם VGA) והסטריאו. חיש קל המסך השתכפל ויכולתי לעבוד ישירות מול מסך הסמסונג.

נוח לעבוד מול המסך הגדול. מעניין שזה גם גורם בהתחלה לכל פעולה שעושים להיראות הרבה יותר משמעותית. כאילו יש סימן קריאה על כל פעולה. הצבעים מרצדים בחיות, וגם דף אינטרנט בנאלי הופך לחוויה נעימה לעין. ברירת המחדל של כיבוי המסך של המחשב משתכפלת למסך המחובר כך שאם יצאתם ממצב תנומה של המחשב, המסך גם יידלק. זה מאד נוח אם המסך הוא הבלעדי בשימוש במחשב, כמו אם המסך מחובר למחשב ההורדות שלנו. לא נוח אם המסך מחובר למחשב הנייד.

כשהמסך מחובר למחשב, לחיצה על TOOLS תוביל לתפריט הנ"ל:

אפשרות ה-sound mode נותנת כמה אפשרויות מובנות מראש להתאמת הקול: קול צלול (ברירת מחדל), סטנדרטי, מוזיקה, סרט ומגבר. איכות הרמקולים המגיעים עם המסך בסיסית ביותר, ודורשת הצמדה לקיר על מנת לקבל החזר גדול יותר של הצליל.
Sleep timer הוא אפשרות כיבוי המסך האוטומטי אחרי זמן קצוב מראש, מעולה בגלל האפשרות להירדם מול הסרט, או להגביל את זמן הצפייה של הילד. ניתן לבחור זמן בקפיצות של 30 דק' עד 3 שעות.
אפשרות ה-Energy Saving מאפשרת לעמעם את המסך במספר רמות, כולל כיבוי הלדים לחלוטין, ובכך לחסוך באנרגיה.
Auto Adjustment מתאים עצמאית את השוליים כך שיתאימו למסך. נראה שהדבר מתבצע על פי הקונטרסטיות החיצונית של התמונה. כך שינוי גדול מאד באזור המיועד במסגרת מהווה התשתית לפיה המסך מיישר את כל שולי התמונה לשולי המסך.
PIP) Picture in picture) מדליק מסך קטן. מכיוון שחיברתי את הממיר לקליטת עידן+ היה ניתן לראות ערוץ 2, ובמקביל להמשיך לעבוד על הכתבה. נחמד. אני אקפוץ רגע קדימה, ואזכיר כאן שלדוגמא, את הפונקציות של ה-PIP ניתן לשנות דרך כפתור ה-MENU בשלט. רפרוף באפשרויות יוביל אותנו לתפריט הבא:

כאן ניתן לבחור את גודל ה-PIP (בכל מקרה הוא קטן מאד), מיקומו באיזו פינת מסך ומה שומעים כשבוחרים באפשרות (את ה-PIP  או את המסך הראשי) – אם אתם רוצים לעבור לדף אינטרנט בזמן הפרסומות בחדשות, ולא לפספס כשהן חוזרות, זו אפשרות מעולה.

המסך כטלויזיה

יש עושר אפשרויות עבור האספקט הטלוויזיוני (דרך תפריט ה-CONTENT): ראיית התוכניות הצפויות בעוד 24 שעות, שמירה של תזכורת עבור תוכנית קבועה\ חד פעמית, נעילת ערוץ (דורש מספר קוד על מנת לצפות בו), שינוי מספר ערוץ, יצירת ערוצים מועדפים וכדו'. מגוון המיישר קו ונותן משנה תוקף למשמעות המסך כטלוויזיה לכל דבר. לדוגמא, מסך התזכורת עבור תוכנית קבועה:

אפילו השקיעו מחשבה על כך ב-Samsung, ויצרו כפתור ייעודי בשלט, כפתור ה-GUIDE שיקפיץ אותנו ישירות ללוח השידורים, כך שאין צורך לדלג בין תפריטים.

החיסרון הגדול הוא שהמסך לא תומך כמו שצריך בעברית. תרגומים נפרדים אפשר להפוך, אבל מה עושים עם לוח השידורים? כך זה נראה בערוצי עידן+ בשישי בערב:

המסך כנגן מדיה

תוכן המדיה, לא משנה מה מקורה, נחלק לשלוש קטגוריות: וידאו, תמונות ומוזיקה. הבה נצלול לאפשרויות של כל קטגוריה כזו.

וידאו

סרט מכונן קשיח חיצוני ב-1080P בפורמט MKV לוקח קצת פחות מ-10 שניות עד שעולה. מסך ראשון של אינפורמציה כללית של הסרט עולה:

ולאחר מכן – הפתעה לא נעימה ללא מוכנים מראש: כתוביות הפוכות.

חיפוש קצר בגוגל יביא אתכם למגוון תוכנות היודעות להפוך כתוביות הקיימות כקובץ נפרד (SRT לדוגמא). אני השתמשתי בתוכנה קטנה שנקראת subabi. מצאתי אותה קלה, נוחה ומהירה לשימוש. בכל מקרה, אפשר לשנות את תזמון הכתוביות, גודלן והקידוד שלהן.

כפתור ה-INFO ייתן מידע כללי על מצבנו בסרט (למשל, אם אנחנו רוצים לראות כמה עוד נשאר לסרט הרומנטי הנוראי שהסכמנו לראות…). אגב, כפתור ה-ENTER מעלה בדיוק את אותו מסך. בכל מקרה, אם החלטתם להפסיק את הסרט באמצע ולהמשיך מחר, אז תיאלצו לאתר בעצמכם את הנקודה בה הפסקתם כי המסך לא זוכר נקודת צפייה אחרונה.
כפתור ה-TOOLS הוא כצפוי הכפתור המעניין לפעולות נפוצות. התפריט הזה יופיע:

מה יש כאן? אפשר לדלג בין כותרי סרטים בזריזות, בהנחה שאתם יודעים את המספר הסידורי שלהם, אפשר לבחור את מצב הסאונד מתוך כמה ברירות מוגדרות מראש, תמונה או מצב סרט, דינמי או אחר, הפעלת וכיבוי התרגום, אפשר גם לסנכרן את התרגום בקפיצות של חצי שנייה, ולשנות את הקידוד והגודל שלו. בסה"כ, בדיוק מה שצריך.
שווה להתעכב רגע על נושא קפיצות זמן. דילוג הזמן הוא אחד הנושאים המשמעותיים לרועץ במסך. לפעמים רוצים רק לדלג בכמה נקודות בסרט – לראות אם הסרט בכלל נראה מעניין, או לאתר איזו סצינה מעניינת שרוצים להראות למישהו או לראות שוב. דרך תפריט ה-Tools זו הדרך היחידה לעשות את זה בדילוגי זמן משמעותיים. אפשר עקרונית גם להשתמש ב-FFWD בשלט, או בחץ הצידה, אבל זה מריץ ב-30 שניות את הסרט. לחיצה רצופה לא מאיצה את התהליך, וכל הסרט חולף על פנייך. ישנן שתי אפשרויות: או להכניס זמן ידנית אליו רוצים לדלג, או ללחוץ הצידה על בר הזמן מה שיעלה בדקה כל פעם את הדילוג. ENTER או השתהות ועברתם. כמה מסורבל! במקום שהמספרים בשלט יהוו איזשהו ייצוג אחוזי מהסרט לדוגמא, או איזושהי אפשרות משחק של בחירת דילוג הזמן בלחיצה הצידה, אנו נתקעים עם תהליך מסורבל זה.
המסך תומך בניגון כל הפורמטי וידאו הנפוצים (ואפילו הפחות): MKV, AVI, MP4, 3GPP ועוד. ניסיתי מגוון פורמטים, ולא נתקלתי בבעיות.

מוסיקה

יש לנווט לתיקייה המתאימה ואז המסך מסנן קבצי MP3. כפתור ה-Tools נותן כמה אפשרויות מאוד פשוטות, של ניגון נבחרים, ובחירה\ביטול של התכנים. המסך תומך בפורמטים MP3  ו-PCM, ומציג את כל המידע הקיים עבור קובץ המוזיקה (3 id tag).

תמונות

גם התמונות מזוהות אחרי ניווט קל לתיקייה הנכונה:

אפשר לראות את התמונות מהטיול של שבת מבלי להדליק את המחשב, ישר בחיבור למסך. אין, אגב, חיבור ייעודי לכרטיס SD.

תפריט ה-MENU

תפריט זה הוא בעצם המקום למשתמש המתקדם. כאן טמון מרחב האפשרויות המלא שהמסך מציע. הכפתור צבוע בירוק כדי להבדיל אותו ממקשים אחרים, כך שקל לזהות אותו במהירות באור.
מסך ה-MENU מאפשר משחקים בקונטרסט, בטינט (אדום\ירוק), בהירות, חדות וצבע. שורת הסבר בתחתית המסך מסבירה מה כל פונקציה עושה. זו התחשבות נחמדה בקהל המשתמשים, במקום לנחש לפעמים מה משהו עושה, פשוט להוסיף שורת עזרה כתובה ולמנוע המהומים עצמיים מיותרים.

באפשרויות המתקדמות ניתן לקבוע את עומק הגוון השחור, הפעלת ניגודיות דינמית ועד כמה, צלליות (בהירות במסך מעומעם), גמא (מהו ממוצע התאורה אליו מתייחס המסך), מרחב הצבע (האם לפי מקור הוידאו, או לפי טווח רחב יותר), איזון לבן, גוון עור (משחק עם רמת האדום כדי להדגיש צבעי עור), אפשרות להדגשת קצוות, ושוב, מאד אקולוגיים בסמסונג, אפשרות לחיסכון באנרגיה על פי כמות התנועה במסך.

אפשרויות הסאונד מאפשרות שימוש במקור חיצוני (כמובן), שימוש ב-DTS או PCM ב-SPDIF (פורמט אודיו חיצוני) עם delay ורסטילי. מיצוע סאונד כשמעבירים תחנות בטלויזיה למצב לילה, או יום (ניסיתי – לא שמתי לב למשהו מיוחד).
אפשרויות הערוצים נותנות חיפוש מחדש של ערוצים (אוטומטי וידני), הוצאה שלהם ל-USB, שינוי מדינה ועוד.
אפשרויות מערכת נותנות מענה לדברים כלליים כמו: שעה, שפה, תרגום, אבטחה, פתרונות אקולוגיים (כיבוי אוטומטי, חיסכון באנרגיה), הפעלת Anynet+ (שליטה באמצעות שלט הטלויזיה על מוצרי סמסונג אחרים בעלי פונקציה זו), פתרון בעיות נפוצות (בד"כ מפנה להתקשר לשירות לקוחות ונותן מספר דגם ותוכנה), עדכוני תוכנה, ופרטי יצירת קשר עם סמסונג.

השלט

השלט בסיסי ולא אינטואיטיבי למשתמש. המגע רך, הכפתורים במיקומים הגיוניים קצת פחות מיותר, והוא מכריח תאורה סבירה ומעלה כדי לעבוד איתו. גם אם אתם באמצע סרט ורוצים לעשות pause תיאלצו להגניב מבטים. אין טקסטורות בולטות במיוחד, כפתורים חשובים ורבי שימוש נמצאים סמוך ובחיצוניות זהה לכפתורים שאולי תשתמשו בהם פעם אחת כל חיי המסך. ולקינוח, אין אפילו ציפוי זרחני על הכפתורים. השלט עמוס יתר על המידה בכפתורים לפעולות שונות כולל שינוי גודל התצוגה (16:9, 3:4, רוחב אוטומטי, וזום ידני), מצב תמונה (סטנדרטי, דינמי, וסרט) ו-D\SUBT. – להוספת כתוביות לשידורי עידן+. לדידי, שלט צריך להיות פשוט, עם קישוריות מהירה לפעולות הנפוצות, ולא לכל זוטא אפשרית. 

סיכום

מסך ה-LT27A550 הינו מסך שכולנו היינו רוצים על שולחן עבודה גדול מעץ מהגוני בחדר העבודה שלנו בקומה ה-36 בעזריאלי, ממש סמוך לתושבת הסמסונג Note שלנו. ה-27", בגימור הורד-שחור, אסטתי ונעים לעין, יושבים על תושבת לכאורה מרחפת, ועם תאורת ה-LED שתגרום לכל מסמך אקסל משמים להיות צבעוני ועליז. המסך מעוצב, נוח לתפעול מהיר, עם מגוון כניסות וחיבורים שיאפשרו לכם לראות טלויזיה, לשחק בקונסולה, לעבוד על מסמך WORD ולראות סרט – במקביל. מאידך גיסא, המסך לוקה קשות בסימפול הזמן בסרטים, ממשק המשתמש בשלט, הכפתורים הקיימים במסך עצמו שלא נוחים לתפעול, ונושא העברית, שפשוט לא נתמך כשורה.

אז אם אתם רוצים את הרבגוניות של החיבורים המקבילים ומחפשים פתרון טלויזיויני \ מיחשובי \ בידורי – זה יכול להיות מסך מעולה בשבילכם.

מחיר: 2,199 ש"ח

תודה לקבוצת חיון על השאלת המסך לצורך הביקורת

להמשך דיון בנושא הכתבה: מסך LED LT27A550 של סמסונג – מסך מחשב, טלוויזיה או אולי מחשביזיה?


10:00
  /  
15.05.2012
  
מאת: נעם רוזנפלד

1