סרט לסוף השבוע-'הנוקמים"

אחרי ששבר שיאי קופה כמעט בכל העולם, מגיע סרט גיבורי העל התלת-מימדי "הנוקמים" גם למסכים בישראל. אז האם כדאי לשים ...

6:00
  /  
11.05.2012
  
מאת: איתמר נימרוד

הקדמה קטנה

בעולם הקולנוע הסרטים יוצאים לפי עונות השנה, בעונת החורף יוצאים הסרטים הרציניים, הכבדים והאיכותיים עם הפוטנציאל לזכייה באוסקר ואילו בקיץ יוצאים סרטי הפעולה, הקומדיות הדביליות, הסרטים המצוירים וסרטי האפקטים הגדולים שהושקעו בהם סכומים אדירים של כסף כדי למשוך אותנו לאולמות הקולנוע. הסרט שנבחר לפתוח בצורה רשמית את עונת הקיץ בכל העולם הוא סרט הקומיקס/גיבורי העל התלת-מימדי "הנוקמים" ואחרי שהרוויח סכומים נאים ושבר שיאי קופה בכל מקום שבו הוקרן הוא מגיע גם למסכים בישראל ומוכיח שהציפייה השתלמה ובגדול.

בואו נעשה קצת סדר בבלגן

"הנוקמים" מבוסס על סדרה של חוברות קומיקס של חברת "מארוול" משנת 1963 והוא בעצם סוג של ועידת פסגה של כל גיבורי הקומיקס של החברה חוץ מחבורת "אקס-מן" וספיידרמן. בחבורה נמצאים איירון מן (שאותו מגלם רוברט דאוני ג'וניור), הענק הירוק (שבסרט הזה מגלם אותו מארק רופאלו שמחליף את אדוארד נורטון ואת אריק באנה מהעיבודים הקודמים), ת'ור (שאותו מגלם כריס המסוורת'), האלמנה השחורה (שאותה מגלמת סקארלט ג'והנסון) ,קפטן אמריקה (שאותו מגלם כריס אוונס) והוק-איי (שאותו מגלם ג'רמי רנר ) שמגויסים ע"י ארגון שנקרא "מ.ג.ן" שבראשו עומד ניק פיורי (שמגלם אותו סמיואל אל ג'קסון) למשימות שונות כדי להציל את העולם. ההפקה של "הנוקמים" לקחה לחטיבה הקולנועית של אולפני "מארוול קומיקס" 4 שנים כשבמהלך אותה תקופה עשו לכל גיבור שעתיד להיות חלק מחבורת הנוקמים סרט משלו ורק אחרי שהסתיימה ההפקה של הסרטים הללו שכרו האולפנים את ג'וס ווידון, היוצר של "באפי ציידת הערפדים" כדי שיביים את "הנוקמים". העלילה של הסרט החדש מעמתת את החבורה עם גורמים עוינים מכוכב אחר שבראשם עומד לוקי האל מאסגארד (שאותו מגלם טום הידלסטון בעל המבט המקפיא והחייזרי) שזוממים לגנוב מקור אנרגיה חשוב, להשתלט עליו ולהשתמש בו כרצונם, האם הם יצליחו או לא?, בשביל זה תצטרכו לראות את הסרט.

ועכשיו – לביקורת

הסרט אורך כשעתיים ורבע, אורך קצת מפתיע כשמדובר בסרטי קומיקס אבל הוא שורד אותו בכבוד רב משום שאין בסרט הזה אף רגע מת. ג'וס ווידון שכבר הראה מה שהוא מסוגל לעשות בגזרת המדע הבדיוני כשייצר את "באפי" ואת "פיירפליי" ובגזרת האימה כשכתב את "בקתת הפחד" עושה כאן את המעבר לאקשן ולקולנוע הגדול והגרנדיוזי בצורה מושלמת עם שורה של סצינות אקשן שעושות נעים לעיניים ולאוזניים, מבוימות עם המון דמיון ויצירתיות ומקבלות השראה ממגוון סרטים, מ"מלחמת הכוכבים", דרך "משימה בלתי אפשרית" ו"ג'יימס בונד" ועד "שר הטבעות" מבלי להעתיק חלקים מהם בצורה בוטה. גולת הכותרת כאן היא התיאום המטורף בין האקשן החי והסצינות של השחקנים לבין האפקטים הממוחשבים כשהתלת מימד משדרג את האפקטים, מעניק להם יותר נפח ונותן לך תחושה שאתה נמצא בתוך הסרט ושאתה חלק ממה שמתרחש בתוך הסצינה, מי שלא קורא תרגום ומבין אנגלית גם יאהב את הדיאלוגים השנונים, את משחקי המילים, את המחוות  התרבותיות ואת הפאנצ'ים המצחיקים שבאים כל כמה דק' ונותנים קצת מנוחה בין סצינת אקשן אחת לשנייה. מבחינת משחק- השחקנים כאן לא בשיאם וחלקם משחקים ממש מוגזם אבל אנחנו סולחים להם כי זה סרט אקשן ולא שייקספיר, יוצאים כאן מהכלל רוברט דאוני ג'וניור שכמו תמיד מרים את הסרט על הכתפיים שלו וגונב את ההצגה בתפקיד איירון מן, סמיואל אל ג'קסון שנותן את ההופעה הקשוחה הרגילה שלו בתפקיד ניק פיורי וסקארלט ג'והנסון שמפגינה כאן גם שליטה ברוסית בתפקיד האלמנה השחורה.

 

בקיצור: שווה מאוד ללכת ולראות למרות משקפי התלת-מימד המעיקים.

"הנוקמים" ארה"ב 2012 135 דק', בימוי: ג'וס ווידון, תסריט: ג'וס ווידון וזאק פן, שחקנים: רוברט דאוני ג'וניור, מארק רופאלו, כריס אוונס, כריס המסוורת', סמיואל אל. ג'קסון, טום הידלסטון, סטלן סקארסגארד, סקארלט ג'והנסון, גווינת' פאלטרו, ג'רמי רנר.

 

 

לדיון בנושא: סרט לסוף השבוע-'הנוקמים"


6:00
  /  
11.5.2012
  
מאת: איתמר נימרוד

1