Griffin beacon – שיטה חדשה לשלוט בקולנוע הביתי שלכם דרך האייפון/אייפד

בשנים האחרונות האפשרויות לשליטה חכמה במערכת הקולנוע הביתית צומצמו דרמטית.Griffin מציעה דרך מעניינת לשלוט במערכת.

7:00
  /  
29.04.2012
  
מאת: עפר לאור

הקדמה


באור חזק האבן בעלת גוון אדום, אך בפועל זה נראה שחור

אם לפני מספר שנים היו לנו אפשרויות רבות לשלוט במערכת דרך מערכות שליטה אוניבסליות חכמות, כיום מספרן צומצם מאוד. למי שתקציבו נמוך, שלטי Harmony הם פחות או יותר המשחק היחיד בעיר, בעוד שלמי שיש תקציבים גבוהים הרבה יותר יש פתרונות חכמים בהרבה כגון Control 4, AMX, Crestron ואפילו SAVANT.

הפופולריות של האייפון הביאה מספר חברות לנסות פתרונות שונים על בסיס הרעיון של האייפון או האייפד כבסיס השליטה הביתי.

במרבית המקרים מדובר בפתרונות שמשתמשים בחיבור האייפון למקור IR כלשהו. הבעיה בגישה הזו היא שלשם כך צריך מתאם מיוחד שצריך לחבר אותו. במקרים מסויימים מדובר בכיסוי מיוחד לאייפון, במקרים אחרים זה מתחבר למחבר המיקרופון של האייפון או האייפד.

אבל כפי שאנחנו יודעים, אלה פתרונות לא יעילים – צריך בעצם או להחזיק אותן בכיס לרגע שבו נחליט שאנחנו רוצים לשלוט במערכת, או להשתמש בהן כל הזמן, מה שאומר שאנחנו מסתובבים עם משהו שלא צריכים במהלך מרבית היום. מה שצריך הוא פיתרון קבוע שיעבוד מהרגע הראשון בלי כיסוי, חיבור או כל תוספת אחרת לאייפון או לאייפד.

האם בכלל האייפון או האייפד מתאימים כשלט?

אולי השאלה הראשונה שצריך לשאול הוא האם האייפון או האייפד (או האייפוד טאץ') בכלל מתאימים כשלט אוניברסלי. התשובה היא כן, בערבון מוגבל… האייפון נגיש מאוד ולרוב נמצא עלינו בכל הזדמנות, אבל הילדים למשל לא יקבלו אותו בכל הזדמנות שצריך לשנות את הווליום של הטלויזיה… 

לכן, אם מדובר בדירת רווקים או מקום שבו יש מספר מועט של משתמשים, זה יעבוד מצויין, אם כי מעט מרגיז שצריך למצוא את האפליקציה בכדי לתפעל את המערכת…

במצב שבו יש מספר משתמשים רב יותר, כגון משפחות, מה שיכול להתאים יותר הוא אייפד. אייפד זו חיה משונה שיכולה די בקלות לחיות בסלון ולכן יכולה לעבוד כשלט חכם. גם כאן, הקושי הוא כאשר מישהו גולש או משתמש באייפד כשצריך לזפזפ בין הערוצים. חבל שלא ניתן להגדיר אייפד עם אפליקציה בודדת ייעודית…

ה-Beacon


בצילום עם פלאש ניתן לראות את חלקיו הפנימיים של ה-Beacon

ה-Beacon של חברת Beacon זו חיה מוזרה לא פחות מהאייפון. יש שני גרסאות של ה-Beacon, גרסא למוצרי אפל (אייפון/אייפד/אייפוד טאץ') וגרסא למוצרי Android. לא מאוד ברור ההבדל בין המוצרים, ככל הנראה ההפרדה בוצעה בכדי להמנע מתשלומי תמלוגים לאפל על גרסאות אנדרויד. 

המכשיר מעוצב כסוג של אבן מבריקה היושבת על בסיס. זה עיצוב מיוחד ומשונה, אשר מיועד לשבת על שולחן הסלון, מול המערכת שלכם, מבלי לעורר חשד שמדובר בשלט… הבסיס משתמש ב-4 בטריות AA, ונטול כפתור ON-OFF, הוא מיועד לעבוד כל הזמן. מכיוון שמדובר ב-Bluetooth, החיבור לאייפון נעשה בעזרת תפריט ה-BT. ניתן לחבר מספר אייפונים או אייפדים למכשיר (משהו כמו 4 מכשירים שונים) ובניסוי שערכתי עם אייפד ואייפון באמת לא היתה בעיה להתחבר ל-Beacon משניהם.

חיסרון אחד הוא שכאשר אתם בסביבות המכשיר, האייפון אוטומטית יתחבר ל-Beacon ויבזבז לכם אנרגיה על חיבור זה. הסיבה שמשתמשים כאן ב-Bluetooth ולא ב-WIFI, אגב, הוא חיסכון באנרגיה לשני הצדדים. הבטריות אמורות להחזיק המון המון זמן (לא היתה לי הזדמנות לבחון זאת עדיין).


נורת הקישוריות דולקת, כך זה גם נראה כשהמכשיר לומד פקודות.

הסינכרון מבוצע על ידי לחיצה אל ה "אבן" המבריקה שמתברר שהיא משמשת ככפתור (במידה והמכשיר "נרדם" אפשר להעיר אותו כך), לחיצה ארוכה מפעילה את מנגנון ה-pairing ואפשר לחבר את האייפון אליו.

לגבי איכות הקליטה, ה-Beacon עבד לא רע, אלא שאצלי יש מערכת הפצת IR, מה שאומר שיש נקודה אחת שצריך לכוון אליה. קשה לי להגיד עד כמה טוב זה יעבוד בסביבה יותר פשוטה של קולנוע ביתי. להערכתי זה יעבוד טוב, אולי פרט למצב שבו אתם צופים בתלת מימד והחדר מוצף באור IR.

לאחר מכן אפשר להריץ את תוכנת DIJIT, שהיא בעצם זו שמשמשת כשלט. התוכנה מיוצרת על ידי חברה נפרדת שככל הנראה מכרה את הרעיון ל-GRIFFIN שמייצרת את החומרה.

בשלב הראשון צריך לחבר את השירות ל-FACEBOOK. אם יש לכם אפליקציית פייסבוק, היא תקפוץ ותאפשר לכם להדליק את האפליקציה הידנית. אם לא, זה מאוד מומלץ – מיד תבינו מדוע.

לאחר מכן שואלת התוכנה לגבי איזור החיוג שלכם בכדי לברר אם יש תמיכה בלוח שידורים. החיבור עם לוח שידורים מאוד נחמד – אלא שבישראל אין תמיכה בכך כמובן. לאחר שמבהירים זאת לתוכנה היא מבררת אם יש לנו חשבון Netflix, בשביל להציג את מגוון התכנים שלהם, אלא שגם במקרה הזה אין לי חשבון netflix ולכן אני מוגבל רק לשימוש בתוכנה כשלט בלבד.

בשלב הראשון יש לנו Activity בודד (למשל צפייה בטלויזיה) וחדר בודד (סלון) וצריך להוסיף את המכשירים שיש לנו בסלון. התחלתי עם רסיבר. תחילה בוחרים בשם החברה, ולאחר מכן סוג המכשיר.

במיודה ויש מכשיר אחד שמתאים, הוא יופיע כאן. אם יש יותר ממכשיר אחד אפשרי (זה מה שקורה לרוב), צריך לזהות במי מדובר. הזיהוי מבוצע על ידי מספר בדיקות.

תחילה הוא מנסה לברר לגבי כפתור אחד (לרוב, הדלקה וכיבוי), ואם יש ספקות נוספים, הוא יברר לגבי פעילות כפתורים נוספים (למשל השתקה)

במידה ומדובר במכשיר שלא קיים בקטלוג (למשל ממיר יס), צריך יהיה ללמוד את הכפתורים. התהליך של המדידה קל ופשוט במיוחד!

התוכנה עוברת מכפתור לכפתור לפי הסדר ומבקשת ללחוץ על הכפתורים כאשר השלט צמוד לחלקו האחורי של המכשיר. מדובר באחת השיטות המהירות ללימוד שלט שנתקלתי בהן. החסרון בשיטה הזו היא שאם גיליתם טעות בלמידה, זה טיפה מסבך את העניינים – אלא שניתן לבחור בכפתור ספציפי וללמוד רק אותו. 

ניתן להזיז כפתורים לכל מקום, להוסיף עמודי ביניים או למחוק כפתורים שאינם בשימוש. הוספת כפתורים ולימוד שלהם לא מאוד נוח לשימוש, יש מקום רב לשיפור, אם כי זה לא משהו שאני מניח שצריך לעשות המון פעמים במהלך השימוש.

אפשר כמובן לקבוע את המיקום של הכפתורים, לשנות את המיקום שלהם ועוד רעיון יפה הוא כפתורי popup, כאלה שהם מקבץ של כפתורים שלא משתמשים בהם המון (למשל ספרות בשביל קפיצה לערוץ ספציפי, או חיצים – קדימה, אחורה, הקלטה, עצירה וכו'). לחיצה על כפתור מקפיץ את קבוצת הכפתורים הנסתרת וכך בקלות רבה נחסך מקום על השלט.

ניתן להוסיף כאמור מספר רב של כפתורים, אלא שלעיתים קרובות אין את כל היכולות שצריך. למשל ברסיבר היאמהה שלי, היו חסרים כפתורי ON ו-OFF יעודיים (היה רק כפתור אחד) וחלק מכפתורי הכניסות לא היו שמישים והיה צריך לתכנת אותם מחדש.

כאן גם ניתן לראות שאפשר לתכנת יותר מעמוד אחד. בעצם ניתן לגלול ימינה ושמאלה כי שטח השלט יכול לכלול מספר קונפיגורציות. אפשר גם להעתיק כפתורים ממקום למקום וכך בעצם להוסיף תצורות שונות.

יש אפשרות גם לשיטות שונות של כפתורים. למשל כפתור ווליום שמסובבים אותו, או כזה שיש לו חץ עליון ותחתון.

בשלב הבא אפשר לתכנת פעילויות (activities) כגון צפיה בטלויזיה בסלון. תחילה בוחרים באיזה מכשירים בחדר משתמשים לפעילות הזו, ואז התוכנה מתחילה לשאול שאלות כגון "מי אחראי על הווליום" (הרסיבר כמובן) או מי שולט על הערוצים (הממיר כמובן).

בשלב האחרון יש כמה הגדרות על פעילויות (Actions) שהם בעצם השם של Griffin למאקרו. בגרסאת התוכנה שבחנתי יש רק שלוש אפשרות לפעילויות – פעילות ON, פעילות OFF ופעילות כשיש שיחת טלפון נכנסת. מדובר במגבלה לא פשוטה מבחינתי, שכן יש לי לרוב יותר פעילויות וחסרה לי הגמישות הזו כאן. 

ניתן לקבוע מה קורה בפעילויות השונות ולהוסיף DELAY בדרך בכדי לוודא שהרסיבר דלוק, למשל, לפני שנותנים לו פקודה לעבור לכניסה כלשהי.

במקרה שלי, ההגדרות יחסית פשוטות לרוב, כי הרסיבר אחראי על מיתוג המכשירים ובעצם מרבית המכשירים לא מכובים לעולם. לכן צריך לוודא שהרסיבר נדלק ונכבה כראוי (בניגוד לשיטת ה-TOGGLE שהוא הכניס כברירת מחדל)

אז כאמור, יש לנו 3 סוגי פעילויות. מה עושים כשהמערכת נדלקת, כשהיא נכבית וכאשר נכנסת שיחה.

במקרה של שיחה נכנסת למשל, אפשר להגדיר שזה ישלח פקודת pause לממיר YES…

עכשיו נעבור לאייפד

העובדה שהתחברנו לחשבון FACEBOOK עזרה כאן בגדול – כל המידע שלנו, כולל העיצוב והפקודות IR נשמרים בשרתים של Dijit כך שבעצם אחרי שמתחברים לשירות מקבלים את כל התכנות לאייפד תוך שניה ורבע. כך גם שומרים על סינכרון במידה ומישהו עורך את העיצוב. כמובן שלא חייבים לעבוד כך, אפשר לתכנת כל אחד מהשלטים בנפרד.

לטעמי העובדה שהעיצוב זהה, מהווה חסרון, וחוסר ניצול של המסך הגדול בהרבה של האייפד. העיצוב נוח מאוד, והתוכנה מאוד יפה אבל הייתי מצפה שלא נצטרך לגלול יותר בין עמודים – כלומר, שהעיצוב ישתנה ויהיה מעט יותר חכם באייפד.

כמו באייפון, גם באייפד אפשר לשלוט בעיצוב של החיצים, אלא שמה שעבד יפה במסך הקטן של האייפון (למשל כפתורי הקיצור שמקפיצים כפתורי ספרות או קדימה/אחורה/הקלטה/הקפאה/עצירה) מעט מיותרים כאן עם מסך גדול. 

כמו באייפון, גם כאן אפשר לשלוט בווליום דרך כפתור סיבובי או חיצים. גם כאן אפשר להחליט להשתמש בחיצים (D-PAD) או בפד מגע – שמאפשר שימוש ב-Gestures על מנת להחליף חיצים. משיכה מצד לצד יעשה תנועת חץ לכיוון שבחרתם. נוח ואלגנטי!

כאמור, הכל עובד ממש כמו באייפון, לטוב ולרע, מה שאומר שצריך לגלול בין עמודים בשביל להגיע לחלק מהפונקציות למשל.

כאמור, אני לא אוהב את הרעיון הזה, מעדיף שהכפתורים יקטנו ושיתפנה עוד מקום לעמודים האחרים במצב הזה.

מבחינה עיצובית הכפתורים מוגבלים למספר פונקציות ועיצובים מוגדרים מראש. אין כאן הרבה משחק.

סיכום

מדובר במוצר שיכול במחיר שווה לכל נפש (מחיר רשמי: 79$, באמאזון אפשר להשיג בהרבה פחות) פיתרון זול בהרבה ממה שיש ל-Harmony להציג. אם יש לכם אייפד שמסתובב בסלון לרוב, או אייפון זמין לכל מי שנמצא מול המערכת, זה יכול להיות פיתרון טוב. החסרון הוא שהאייפון או האייפד יהיו מחוברים כל הזמן ב-BT למכשיר, ושצריך יהיה להכנס לאפליקציה.

הגרסא הנוכחית של המכשיר מספקת פתרון סביר למרבית הצרכים של קולנוע ביתי קטן או ממוצע. אם יש לכם הרבה מכשירים או מכשירים סבוכים, ככל הנראה תתקלו מהר מאוד במגבלות התוכנה. יתכן מאוד שבעדכוני תוכנה עתידיים ישכללו את היכולות ויהפכו את התוכנה למתקדמת יותר.

אם המערכת שלכם כוללת מספר לא גדול של מוצרים והמגבלות שציינתי לא מטרידות אתכם, ככל הנראה אתם הרוב המכריע של הצרכנים ובדיוק קהל היעד למכשיר הזה.

יתרונות:

  • קל ללימוד
  • קל לשימוש
  • זול
  • נראה יפה
  • משתמש בחשבון Facebook לשמירת העיצוב

חסרונות:

  • דורש שיעירו אותו מדי פעם (לחיצה קלה על ה "אבן")
  • ככל הנראה שותה בטריות (עדיין אין לי אותו מספיק זמן בשביל לדווח רשמית)
  • מרגיז שאין תאימות בין גרסאת ה-iOS לאנדרויד
  • יכולות מאקרו מאוד מוגבלות

לדיון בנושא: Griffin beacon – שיטה חדשה לשלוט בקולנוע הביתי שלכם דרך האייפון/אייפד


7:00
  /  
29.04.2012
  
מאת: עפר לאור