ThinkOptics iWavit – השליטה בכף ידך

  כחלק מתהליך ההתכנסות (Convergence) של מכשירים אלקטרוניים ביתיים, חברות רבות מתהדרות באפליקציה לסמארטפון עבור שליטה על רסיבר, בלוריי ומסכי טלויזיה. iWavit הוא פתרון בגישה ...

17:00
  /  
26.04.2012
  
מאת: שלומי אסף

הקדמה 

כלים המאפשרים שליטה חכמה מרחוק מלווים אותנו זה תקופה ארוכה. למרות שהם מעניינים ומפתים, הטמעתם לרוב נופלת בגלל עלות גבוהה או החטאת המטרה לשמה הם קיימים – פשטות.

במאמר זה נסקור את ערכת ה-iWavit  אשר מתחברת ל iPhone או ל- iPad ומקשרת אותו בעזרת אותות IR ו-RF למחשב ולשאר המכשירים בבית.
הרעיון פשוט: לקחת את המכשיר הנייד ולשכלל אותו כך שישמש כשלט אוניברסאלי, ללא צורך בעלויות חומרה למעט הערכה הבסיסית.

הערכה כוללת 3 פריטים:

  • דונגל USB המתחבר ומתקשר עם האייפון באמצעות אותות RF.
  • סנסור IR המתחבר לדונגל USB ויכול לשמש כמגבר IR.
  • יחידה הכוללת משדר IR ו-RF המתחברת לאייפון דרך מחבר ה-dock (מחבר 30-pin). היחידה מתמשקת אל האפליקציה בצד אחד ומתקשרת מול דונגל ה-USB בצד השני.

 

עקרונות השימוש

תפעול המכשירים בבית (IR) מתבצע בצורה פשוטה ע"י חיבור המשדר לאייפון, הפעלת האפליקציה ולחיצה על הכפתור הרצוי. מסך האייפון הופך לשלט לכל דבר, אך כמובן שיש להגדיר שלטים מראש בהתאם לציוד שקיים בבית.
כפי שציינתי, המשדר מתחבר לכניסה בתחתית האיפון ולכן בעת הפעלת האפליקציה ניתן להחזיק את האייפון בצורה אחת בלבד, במצב מאוזן הפוך, כלומר כפתור הבית נמצא למעלה ולא למטה (כאשר המשדר מופנה לפריט הציוד הנשלט).

תפעול המחשב בעזרת המכשיר מתבצע בעזרת אותות RF ולכן אין צורך לכוון את המשדר למחשב אך מכיוון שהאפליקציה היא אוניברסאלית גם כאן האייפון יישאר הפוך. בעת חיבור למחשב ישנה שליטה מלאה על המחשב באמצעות הדמיית מקלדת ועכבר דרך האייפון ללא צורך ברשת ביתית, אלא בקישור ישיר בין האייפון לדונגל ה-USB המחובר למחשב.

את כל האפליקציות לשליטה על המכשיר ניתן להוריד בחינם מה-APP STORE, כל שצריך הוא פשוט לחפש iWavit.
שמה של האפליקציה המרכזית לניהול השלטים הינו Tabula Rasa והיא בעצם אפליקציה לייצור שלטים חכמים מקוריים בהתאם לצרכים שלנו. במקביל, קיימות מספר אפליקציות נוספות אשר משמשות כאפליקציות שלט ייעודיות למכשירים שונים. לדוגמא, קיים שלט מוכן ל- PS3, XBOX, מקלדת מחשב, NetFlix ועוד רבים. ההתמקדות היא במכשירים של ספקי תוכן בארה"ב ובמוצרים של חברות גדולות.

 

 

 

בניית שלט

תהליך בניית השלט הינו תהליך ידידותי (באנגלית בלבד) וקל כאשר מדובר בשלטים של חברות מוכרות. רמת הקושי עולה ככל שרוצים לבנות שלטים מיוחדים המתפעלים מספר מכשירים במקביל ומכילים פונקציות מאקרו. לא מדובר בתהליך קשה אבל דרושה הבנה בסיסית.
אני מצאתי את התהליך קל ופשוט ובהחלט יותר נחמד וקל מהתהליך המקביל בשלטים מסדרת הרמוני של Logitech.

מידע נוסף – סיקורים, ביקורות ועוד בתחום "שליטה ובקרה"

במידה ונדרש לימוד של שלט מסוים שלא קיים בבסיס הנתונים, יחידת המשדר הקשורה לאייפון עובדת גם כמקלט IR. הלמידה פשוטה וקלה ולא נתקלתי בבעיות כלשהן בתהליך.

הגדרת השלטים מתבצעת על משטח עבודה כאשר לכל שלט ישנם עד 4 משטחים (למה להגביל?). הבניה מתבצעת ע"י הנחת אובייקטים על משטח העבודה כאשר קיימים 2 אובייקטים מרכזיים, כפתור שהינו העצם הלחיץ ו-Label המשמש כתיאור כאשר ניתן למקום כל אחד מהנ"ל באופן עצמאי. האפשרויות כאן הן אינסופיות, יש שליטה מלאה בגופן ובצבע ה-Label לכל Label בנפרד. כמו כן ישנן צורות רבות לכפתור וצבעים רבים כולל צבע שקוף ליצירת כפתור בלתי נראה, ישנם גם אייקונים של ערוצים אך לא ראיתי אופציה להוספה ידנית של אייקון, יש לבחור מרשימה קיימת (אם כי מכובדת) של ערוצים מחו"ל.
לכל כפתור ניתן להוסיף צליל מיוחד (גם כן ללא אפשרות הוספה ידנית), לקבוע את כמות החזרות של הלחיצה ועוד. האפשרויות מספקות אם כי לא מקיפות כמו אלו הקיימות בשלטים ייעודיים.

כל כפתור משמש למעשה כפקודת מאקרו (כאשר המינימום זו פקודה אחת המדמה לחיצת כפתור בודדת), כך שניתן להגדיר יצירת מספר פקודות ברצף שתפעלנה בסדר שנקבע מראש, בלחיצת כפתור יחידה.

 

פיצ'ר מעניין שקיים בתוכנה הוא יצירת הרקע לשלט, הרקע יכול להיות צבע או תמונה.

הרעיון בתמונה הוא שנוכל לצייר או להדפיס שלט על דף ובעצם להשתמש בתמונה שלו כרקע לכפתורים, דיי גאוני (ויכול גם מאוד להקל על בני הבית שלא רגילים לשלטים אוניברסליים – כך כל שלט "נראה" כמו השלטים הבודדים המקוריים).

 


את השלטים שבנינו נוכל לשלוח במייל לעצמנו לשם גיבוי או לחברים בשביל שיתוף, אך לא קיימת אפשרות שמירה באתר החברה כמו שקיים במאגר המידע לשלטים של Logitech.

תפעול

תפעול המערכות השונות ושימוש בפונקציות המאקרו שבניתי היה מהיר ותקין ללא בעיות מיוחדות, התוכנה פועלת כהלכה והתקשורת שלה עם הרכיבים השונים מהירה. דמיינו לכם את הפשטות של יצירת שלט בסיסי, נניח כ-5 כפתורים לאדם מבוגר שמתקשה בתחום, כאשר כל שנותר לאחר מכן הוא רק ללמד אותו איך להפעיל את האייפון (ואת השלט היעודי).

השימוש במשדר עם מכשיר אייפון עבר בהצלחה, יש להגדיר את השלט החדש בהתאם לגודל האייפון כמובן אך בהחלט ניתן להשתמש באייפון כשלט. השימוש במשדר עם מכשיר אייפד הוא כמובן עולם אחר, השלט הרבה יותר נוח וירטואלית אך כמובן שיש לזה מחיר פיזי והוא מסורבל יותר מאשר האייפון.

מספר בעיות קלות עלו בתפעול המכשיר:

 

  • המשדר בנוי בצורה מלבנית כאשר שדה ה-IR שלו מכוון קדימה ללא אפשרות ירי לצדדים, כלומר החלון המאפשר לקרני ה-IR  לעבור קיים בצד אחד בלבד וזה יכול להיות בעייתי בקונפיגורציות כאלו ואחרות.
  • בניסיון לשלוח פקודה באמצעות המשדר למגבר Denon 1910 מזווית 45 מעלות היא לא הצליחה לעבור, ניסיון עם השלט המקורי עבר ב-90% מהמקרים ואילו עם שלט ההרמוני כל הניסיונות נקלטו ללא בעיה. אני מניח שהחברה לא שמה דגש לזווית הפעולה של המוצר מכיוון שניתן להתגבר על כך באמצעות סנסור ה-IR הנפרד.
  • כמו כן לא ניתן לבצע לחיצה רציפה על כפתור. לדוגמא, לא ניתן להגביר את הווליום מ-10 ל-50 באמצעות לחיצה אחת ארוכה, צריך לבצע מספר רב של לחיצות בודדות (אלא אם מגדירים מראש את הכפתור כמאקרו בן כמה לחיצות).

סיכום

הרעיון שמאחורי השלט והתוכנה מעניין, הטלפון נמצא איתנו כל הזמן וגם אם לא מתאים לנו לעבוד עם הטלפון כשלט, תמיד ניתן לחבר את המכשיר לאייפוד טאץ או לאייפד. 
המכשיר פשוט לתפעול, כמו גם התוכנה שתומכת בו ובעזרת החיבור למחשב מספק פתרון ALL IN ONE  לבית חכם שיכול להגיע רחוק אם יישמו אותו כהלכה.

ישנן מספר בעיות שעלו בסקירה ודורשות התייחסות מצד החברה ושיפור של התוכנה והמכשיר.
כמו כן יש לציין כי כאשר המשדר מחובר לא ניתן לטעון את המכשיר וזה חבל, הייתי מצפה לחיבור צד כלשהו המאפשר טעינה, בכל זאת מדובר באייפון/אייפד שזהו תפקיד משני בשבילם.

ממשק המשתמש נוח אך דורש שיפורים קלים ונראה כי עדיין מדובר במוצר בתחילת דרכו. נקווה שהחברה תשקיע בשדרוג האפליקציה בעתיד.

בשורה התחתונה הייתי שוקל לרכוש מכשיר כזה יחד עם אייפוד שישמש כשלט חכם לבית במקום שלט ייעודי, כאשר מדובר במשתמש הממוצע. למשתמש המתקדם עדיין חסרות כמה פונקציות מתקדמות ונוחות שימוש שקיימים בשלטים הייעודים מסדרת Harmony, Pronto ודומיהם.

מחיר: 480 ש"ח כולל משלוח באתר היבואן.

לדף המוצר ThinkOptics iWavit באתר היבואן.

תודה ליבואן קומפישראל על השאלת המוצר לטובת הכתבה 

לדיון בנושא: ThinkOptics iWavit – השליטה בכף ידך


17:00
  /  
26.4.2012
  
מאת: שלומי אסף

1