סרט לסופשבוע: 'רחוב ג'אמפ 21'

סדרת הטלוויזיה "רחוב ג'אמפ 21" שהייתה להיט ענקי בשנות ה-80, חוזרת בעיבוד קולנועי שלוקח את הרעיון המקורי של הסדרה ועושה ...

7:00
  /  
12.04.2012
  
מאת: איתמר נימרוד

קצת על הסדרה

"רחוב ג'אמפ 21" הוא שמה של סדרת טלוויזיה לנוער ששודרה בין השנים 1987-1991 בארה"ב וגם אצלנו בערוץ 3 ובערוץ הילדים בהצלחה מאוד גדולה. הסדרה נהייתה לתופעה תרבותית, הפכה את השחקנים ששיחקו בה כמו ג'וני דפ, ריצ'ארד גריקו והולי רובינסון לכוכבי ענק ולאלילי נוער. הסדרה התמקדה ביחידת משטרה מיוחדת שהורכבה משוטרים ושוטרות צעירים שנראים כמו בני נוער והושתלו בבתי-ספר תיכוניים באיזור לוס אנג'לס כשהמטרה העיקרית שלהם הייתה לאתר פשעים בקרב בני נוער ולמנוע אותם לפני שהם מתרחשים.

מחלום למציאות

מי שאחראי על הפיכת הסדרה לסרט הוא הקומיקאי והתסריטאי ג'ונה היל שכתב את התסריט ביחד עם מייקל בקול. היל נחשב למעריץ גדול של הסדרה ובראיונות שקיים בהתחלת הקריירה שלו הוא דיבר על כך שהחלום הכי גדול שלו הוא להפיק לה עיבוד קולנועי. מאז נמכרו הרבה כרטיסים באולמות הקולנוע ואחרי ששיחק בסרטים מצליחים וקיבל מועמדות לאוסקר, הוא החליט שלאחר 21 שנים הגיע הזמן להגשים את החלום הישן שלו והתיישב לכתוב את התסריט ביחד עם בקול. אולפני "קולומביה" נתנו לו אור ירוק להתחיל לצלם ומה שיצא בסוף זה קומדיה נוסטלגית שמאווררת את הרעיון המקורי שעליו מבוססת הסדרה, ממקמת אותו בשנת 2012 ועושה לו ריענון מחדש כדי שיתאים לדור הסמארטפונים, הפייסבוק והאינטרנט עם המון כבוד ואהבה ומבלי לזלזל באינטיליגנציה של הצופים.

העלילה

עלילת הסרט היא כמעט כמו הסדרה אבל עם טוויסט קטן שמתאים לימינו. ג'ונה היל נתן לעצמו את התפקיד הראשי בשותף עם צ'אנינג טייטום שזה הסרט השלישי שלו שיוצא בארץ בהפרש של חודשיים (קדמו לו "לא תשכח" ו"בן של אף אחד"). הם משחקים בסרט את שמידט וג'נקו, שני שוטרים כושלים שמקבלים העברה לאותה יחידה מיוחדת ברחוב ג'אמפ 21 ומקבלים משימה מהמפקד הקשוח שלהם (שאותו מגלם הראפר אייס קיוב) לחזור לימי הנעורים שלהם, להיכנס לבי"ס תיכון בתור תלמידים מן המניין ולמצוא רשת מתוחכמת לסחר בסמים מבלי לעורר חשד והרוס את הכיסוי שלהם. האם הם יצליחו? בשביל שתקבלו את התשובה לשאלה הזאת תצטרכו לראות את הסרט

ועכשיו-לביקורת

אז ככה, מי שגדל על הסדרה המקורית בזמן אמת מאוד יאהב את הסרט הזה. אני בטוח שיש כאלה שיגידו שהקשר בינו לבין הסדרה הוא אמנם רק ברעיון בלבד, אבל התסריט היצירתי שלו הפך אותו על פיו ומגיש לנו סרט חדש לגמרי שמשלב פעולה והומור ביחד ומושפע לא רק מהסדרה, אלא גם מקומדיות כמו "בית-ספר לשוטרים" ,"האקדח מת מצחוק" ו"סופרבאד", סרטי נעורים כמו "קלולס" ,"סיכון מחושב", "האקסים של החברה שלי", סרטי אנימציה יפניים וסרטי אקשן. האקשן כאן לא מקבל תפקיד משמעותי כמו ההומור, אבל יש כאן שתי סצינות אקשן ארוכות שאמנם מלאות בלא מעט מרדפים, מכוניות, כדורים שורקים ודם, אבל הן נכנסו לסרט כי הן נותנות קצת מנוחה מהדיאלוגים השנונים, מההומור הפיזי, מהגסויות, מהבדיחות שבאות כל משפט שני ודואגות שהסרט לא יהיה משעמם ומהמחוות המאוד מודעות לעצמן לשנות ה-80 וגם לשנות ה-90. הצילום התזזיתי והעריכה הקליפית גורמים לסרט להיראות זורם ומהודק מאוד. גם המשחק ממש מצוין, צ'אנינג טייטום מפגין בסרט הזה תזמון קומי מעולה ומוכיח שהוא שחקן מגוון שיכול לעשות כל תפקיד שרק יתנו לו בצורה הטובה ביותר. הוא וג'ונה היל עושים עבודה מעולה ביחד, מרימים זה לזה להנחתות ומשלימים אחד את השני. אייס קיוב בתפקיד המפקד שלהם גונב מהם את ההצגה בכל פעם שהוא על המסך וחוץ מהם מופיעים בתפקידים קטנים גם הולי רובינסון וג'וני דפ ששיחקו בסדרה המקורית ונותנים לסרט את מנת הנוסטלגיה שלו.

בקיצור: קומדיית פעולה כיפית ומהנה מאוד.

"רחוב ג'אמפ 21"-  ארה"ב 2012 109 דק', בימוי: פיל לורד וכריס מילר, תסריט: מייקל בקול וג'ונה היל, שחקנים: ג'ונה היל, צ'אנינג טייטום, ברי לארסון, אייס קיוב, דייב פרנקו, רוב ריגל, אלי קמפר, ג'וני דפ, הולי רובינסון, ריצ'ארד גריקו.

לדיון בנושא: סרט לסופשבוע: 'רחוב ג'אמפ 21'


7:00
  /  
12.4.2012
  
מאת: איתמר נימרוד

1