מן הקהילה: אוזניות Phonak Audéo PFE 132

היצרן Phonak מתאר את האוזניות שלו כמושלמות עבור טיולים בשל גודל קטן, חיבוריות מושלמת בשל שילוב מיקרופון לשיחות טלפון, סאונד ...

7:00
  /  
10.04.2012
  
מאת: יובל גולדמן

הקדמה

Phonak היא אחת מחברות מכשירי ועזרי השמיעה הגדולות בעולם. החברה הוקמה בשוויץ לפני יותר מ 60 שנים ב- 1947. הרבה שנים מאוחר יותר, בשנת 2008, Phonak הציגה לראשונה את מותג האוזניות שלה, "Audéo". המוצר הראשון של Audéo היה אוזניות ה- Perfect Fit Earphones (נודע גם כ- PFE). המוצר קיבל ביקורות מהללות רבות מכל קצוות הגלובוס וכעת, כמעט ארבע שנים לאחר מכן, הצליח המותג Audéo להתבסס בצורה מצויינת בשוק.
היום בביקורת, אוזניות ה PFE 132, אוזניות מסדרת ה Perfect Fit Earphones , הכוללות מיקרופון ושלט 3 כפתורים סטנדרטי למכשירי מערכת ההפעלה iOS של חברת אפל.

לפני שנתחיל, הנה הנתונים הטכניים של האוזניות הנסקרות:

סוג דרייבר: Balanced Armature
תחום תדרים: 5Hz – 17kHz
התנגדות: 32 אוהם
משקל: 14 גרמים
חיבור: 3.5 סנטימטר
אורך כבל: 1.2 מטרים

מה בקופסה?

האוזניות מגיעות באריזת קרטון די גדולה יחסית לאוזניות אחרות. על האריזה מתנוסס בגאווה סימון ה"Made For – iPod iPhone and iPad" של אפל, בגלל שבאוזניות משולב כאמור שלט ומיקרופון למכשירי אפל. בפתיחת הדלת המגנטית שעל האריזה, מתגלות לנו האוזניות, דרך חלון פלסטיק עגול. האריזה מאוד מרשימה ויפה, היא מסוג האריזות שכשנכנסים לחנות ורואים אותה, לא מפסיקים להסתכל עליה.


כל האביזרים המצורפים

האוזניות מגיעות עם סט מאוד נחמד של אביזרים: נרתיק בד קטן, בגודל שנכנס לכל כיס, עליו רקום הלוגו של Audéo. לנרתיק יש שני תאים נפרדים, דבר שלדעתי הוא רעיון גאוני; כבר לא צריך לאחסן את האוזניות יחד עם האביזרים הנלווים ולגלות שהאביזרים הסתבכו בכבל, כעת, ניתן לאחסן את האוזניות בתא אחד, ואת האביזרים בתא האחר. בנוסף, מקבלים שלושה זוגות של אטמי סיליקון חד שכבתיים (בגדלים קטן, בינוני וגדול), זוג אחד של אטמי ספוג של חברת Comply מדגם T-130 אשר מהווה דגם שתוכנן במיוחד לאוזניות. מסופקים גם כלי לניקוי פנים האטמים משעוות אוזניים, זוג מחזיקי כבל לאוזניים מסיליקון (באנגלית – Ear-Hooks  או Ear-Guides), קופסא קטנה המכילה ארבעה זוגות פילטרים אקוסטיים להחלפה וכלי להחלפת הפילטרים. הייתי מעוניין לקבל עוד כמה זוגות אטמים נוספים, אך גם במצב הנוכחי, האביזרים המספוקים טובים ומספיקים לגמרי, Audéo לא חתכה פה פינות.
הציון לקטגוריה זו הוא 9/10

איכות בנייה ועיצוב

האוזניות עצמן לא נראות או מרגישות הכי עמידות שיש, אבל אולי זאת רק תחושה שנוצרה לי בגלל משקלן הכל כך קטן, רק 14 גרמים בסך הכל, אך למרות זאת, ניתן להרגיש כי הבנייה עצמה (החיבור בין החלקים) טובה מאוד. העיצוב שלהן משדר יוקרה, עם ציפוי האלומיניום הצבוע בצבע כסוף. צורתן של האוזניות די מוזרה, קשה למצוא עוד אוזניות עם צורה כזו, אך הצורה הזו, היא גם כזו שתורמת רבות לנוחות ולהתאמה. השפורפרות שעליהן מורכבים האטמים, די קצרות יחסית, אך הן גם די עבות, ולא סביר שישברו במהלך החלפת אטמים, כמו שקורה עם חלק מהאוזניות אחרות. גודל ואורך ה Strain Reliefs, החלקים המגנים על החיבור בין הכבל לדרייבר, הוא בדיוק הגודל והאורך הנחוצים. הם עושים את עבודתם נאמנה, בעיקר מכיוון שהם די גמישים, אך גם חזקים במידה מספיקה. לפני מפצל ה- Y (המקום בו הכבלים המגיעים משתי האוזניות הופכים לכבל אחד), הכבל מאוד דק, אפילו יותר דק מעובי הכבל של האוזניות שאפל מספקת עם מכשיריה. אחרי מפצל ה- Y, הכבל הופך להיות עבה בהרבה. ה- PFE 132 מעוצבות ומתוכננות ללבישה עם הכבל מעל האוזן, בשיטת ה- Over The Ear ובכדי לא להכביד על אוזני המשתמש, ככל הנראה, החליטו המעצבים להשתמש בכבל דק וקל יותר לפני פיצול ה- Y. המיקרופון והשלט ממוקמים כמה סנטימטרים בודדים אחרי האוזנייה הימנית, קרוב מאוד לפה המשתמש. בסיום הכבל, נמצא מחבר ה- 3.5 מילימטרים הסטנדרטי, מצופה בזהב ומחוזק בפלסטיק בחלקו העליון.
הציון לקטגוריה זו הוא 8.7/10

נוחות והתאמה לאוזן

האוזניות המסוקרות הן חלק מסדרת ה- "Perfect Fit Earphones"של Audéo. השם הזה ישר העלה בי ציפיות גדולות מהנוחות ומההתאמה לאוזן של האוזניות הללו; הציפיות הללו התממשו. שם הסדרה הזו הוא לא עוד סיסמא פרסומית, הוא באמת מעיד על המוצר. הנוחות שה- PFE 132 נותנות היא פשוט נהדרת, כזו שלא קיבלתי אי פעם מאף אחת מאוזניות הIn-Ear שניסיתי בעבר. לאחר זמן מה של שימוש, בכלל לא הרגשתי שיש אוזניות באוזניים שלי. הגורם לנוחות הנהדרת הוא בעיקר צורת האוזניות, שמותאמת בצורה מצויינת לצורת האוזניים. בשונה מרוב אוזניות ה- In Ear, החלק באוזניות שנכנס לאוזן הוא קטן במיוחד ולכן בקושי מורגש. בנוסף, גם משקלן הנמוך, ומחזיקי הכבלים, Ear-Hooks, העשויים מסיליקון גמיש ורך, תורמים גם כן רבות לנוחות. ניתן להוסיף עבור Extra נוחות באמצעות שימוש באטמי הספוג של Comply; הם נותנים יותר רכות ביחס לאטמי הסיליקון. הנוחות של האוזניות הללו פשוט מדהימה.
הציון לקטגוריה זו הוא 10/10, כי עם כזו נוחות, אי אפשר לתת פחות מעשר עגול.  

תפקוד מיקרופון ושלט

המיקרופון מתפקד היטב. הסאונד המוקלט נשמע נקי וברור, כמעט ללא כל רעשי רקע. שלא כמו עם המיקרופון, השלט, עשה לי קצת בעיות…. לפעמים, הוא לא העביר לרצועה הבאה למרות שלחצתי עליו פעמיים. לפעמים חזר לרצועה הקודמת במקום לעבור לבאה ופעם אחת הוא השתגע לגמרי: המוזיקה התחילה להתנגן במהירות מהירה יותר, אך לאחר כמה שניות וכמה לחיצות שלי עליו, הכל הסתדר.
הציון לקטגוריה זו הוא 8/10

אטימה ורמת מיקרופוניות

האטימה ב- PFE 132 היא ממוצעת לכל היותר. מי שיחפש פה אטימה כמו שדגמי Etymotic  למיניהם מציעים, לא יקבל אותה פה. ככל הנראה, האטימה הוקרבה למען השמירה על הנוחות הפנומנלית, בכך שעומק ההכנסה של האוזניות לתוך תעלות האוזן לא ממש גדול. האטימה משתפרת בהרבה בשימוש אטמי הספוג המצורפים של חברת Comply. רמת המיקרופוניות מזערית לעומת אוזניות אחרות.
הציון לקטגוריה זו הוא 7.5/10


הפילטרים האקוסטיים

איכות הצליל

גיליתי כי מאפייניו של הצליל המופק על ידי ה- PFE 132 מושפעים רבות מהאטמים שבהן משתמשים. כשהשתמשתי באטמי הסיליקון, היתה חסרה תחושת "כובד" לצלילים הנמוכים והצליל היה ממש מאוזן ו"שטוח". כשהחלפתי את אטמי הסיליקון ב- Comply, אטמי הספוג, הצליל שינה רבים ממאפייניו: הבאס קיבל תחושת "כובד" ונעשה "מלא" יותר והטרבל נעשה קצת יותר מפורט. בנוסף לכך, לאוזניות יש פילטרים אקוסטיים מסוגים שונים, כשמחליפים אותם הצליל משתנה מעט. לאוזניות המסוקרות, מצורפים פילטרים משני סוגים (סך הכל חמישה זוגות פילטרים, כולל זה שבא מותקן על האוזניות): ירוק ואפור. האפור נותן צליל מאוזן יותר ואילו הירוק נותן צליל יותר באסי יותר, חלק ועדין יותר, קצת יותר חם ותוספת של טרבל. לתקופת הניסיון לביקורת, השתמשתי בפילטרים הירוקים ובאטמי הספוג של Comply.

הבאס: הבאס היה פאנצ'י מספיק ומבוקר. נשלט בצורה מצויינת. הוא מרגיש די "מלא" ויש לו גוף וכובד מספיקים בהחלט. הכמות של הבאס לא חסרה, אך היא ממש לא נמצאת בכמויות גדולות. כמו לרוב האוזניות שמשתמשות בדרייברים מסוג Balanced Armature, גם לבאס של האוזניות הנסקרות יש מהירות טובה מאוד.
המיד: המיד חמים ומאוד ברורים, כמעט "שקופים". הם לא בולטים, אך אין להם גם יותר מדי קדמה, הם די באמצע.
הטרבל: לטרבל יש הרחבה (Extension) מאוד טובה. הוא די חלק, ברור ומדויק. הוא קצת אנליטי, אך לא עד כדי תחושת ריחוק ו"קור". במת הצליל: במת הצליל די סגורה, קטנה, אינטימית ואף, קצת קלאסטרופובית. הפרדת הכלים ומיקומם טובים במיוחד.

בסופו של יום, חתימת הצליל ניתנת לתיאור כמוסיקלית, אנליטית, מאוזנת, נקייה וברורה.
הציון לקטגורייה זו הוא 8.5/10

עוד בתחום: אוזניות MEElectronics A151 

סיכום

ה- PFE 132 מציעות למשתמשים בהן את אחת מרמות הנוחיות הטובות ביותר שאוזניות In Ear יכולות להציע, אמנם, זה בא על חשבון האטימה, אך זה שווה את זה. בנוסף, גם הצליל שהן מפיקות נהדר, איכות הבנייה שלהן מצויינת והן מגיעות עם סט אביזרים נלווים מצויין. בשביל המחיר בו הן נמכרות, הן מציעות ערך די טוב, והן מתמודדות ראויות בשוק אוזניות הIn Ear שמתחת ל- $250.
ציון הסופי הוא 8.9/10

בעד: נוחות נהדרת, צליל מאוזן, אביזרים נלווים טובים, מיקרופון ושלט למשתמשי מכשירי אפל.
נגד: האטימה ממוצעת לכל היותר.

מחיר: $240

המותג Audéo חסר נציגות מקומית כרגע בארץ ומוצריה ניתנים לרכישה דרך רשימת המשווקים המופיעה באתר היצרן.

הבלוג הפרטי של יובל גולדמן: It's a Headphones Thing 

 

לדיון בנושא: מן הקהילה: אוזניות Phonak Audéo PFE 132


7:00
  /  
10.4.2012
  
מאת: יובל גולדמן

1