כנס: כח נשי להייטק הישראלי – Think Next 2012

מעין מקבלת כמה סטירות מהמציאות, או 2012 Women Think Next, כנס לנשים בלבד, האם עוד צריך את זה בימינו?! ומה ...

13:30
  /  
02.04.2012
  
מאת: מעין קמחי
 Women Think Next 2012

תחשבי הלאה

ב-13 למרץ התקיים 'מפגש נשים בטכנולוגיה' בחסות מחלקת  המו"פ של מיקרוסופט ישראל. הכנס התקיים בגליל ים, תזכורת צורמת לצורך התמידי שלי בנוף ירוק בזמן שאני גרה בפופיק של העיר הכי מפוייחת בארץ (אם כבר פולניה, אז שתדעו את זה כבר בהתחלה). כ-400 נשים הגיעו לכנס וזה אומר הרבה מאוד עקבים, חצאיות ידע ובעיקר דעות. וכאחת כזאת, אמנם בלי עקבים וחצאית אבל בהחלט עם דעה לא יכלתי שלא לתהות למה לעזאזל צריך כנס נפרד לנשים?!

במחשבה שנייה הבנתי שכבר קיבלתי תשובה לשאלה הזאת בדמות "סטירה מהמציאות" כמה וכמה פעמים בחיים. מבחינתי, ובמקום שאמשיך לדבוק באמונותי שהכל ורוד ושהעולם מושלם, אולי הגיע הזמן לקבל את גזירת המציאות ולהבין שאני ככל הנראה שייכת לאוכלוסיה מאוד מצומצמת שגם חיה את השיוויון ולא רק מדברת עליו.

אז הלכתי, כנס לנשים בלבד. הנה אנחנו מתחילות.

מעשה שהיה כך היה

את הכנס הנחתה לא אחרת מאשר דנה וייס. נשית, ללא ספק, אבל עוד יותר מנשית היא בפירוש בחורה מרשימה. 

לטענתה, מסטטיסטיקת הנרשמות לכנס אפשר ללמוד שבין המשתתפות 80% עוסקות במו"פ, 20% שיווק, 36% מנהלות. בעולם שבחוץ 66% מענף ההייטק הם גברים, מנהלות בכירות רק 15%. מה זה  בדיוק אומר? עדיין לא לגמרי החלטתי. וייס ציינה "החשיבות הגדולה של הכנס הזה הוא להראות שיש פה ישראל אחרת, כזאת שהנשים בה לא יושבות בירכתי האוטובוס אלא בקידמת הבמה." עם זה נאלצתי כמובן להסכים.

לסטטיסטיקות האלה הוסיפה גם לריסה אידלמן, מרצה מהטכניון מהיחידה להוראת מחשבים: "אחוז הנשים שלומדות 5 יח' מחשבים בארץ הוא 23% וזה לא השתנה כבר כמה שנים בעוד ב-3 יחידות יש ירידה משמעותית. כלומר, יש ירידה בכמות הבנות שבכלל עושות בגרות במחשבים". ושוב, סטירה קלה מהמציאות. לדעתה, הבעיה היא סטריאוטיפים. 

לטענתה של וייס בפועל, כל פעם שפוגשים אישה שהיא גם עובדת, וגם אמא, התגובה הראשונה היא "את סיפור אחר, את לא כמו כולם, את כן מצליחה, את שונה, מיוחדת". וזה נכון גם מפיהן של נשים וגם מפיהם של גברים. הסטריאוטיפים לא מפלים אף אחד. לטענתה יש נשים, יש גברים – ויש את המין השלישי. הנשים שהגיעו לכנס הזה. וזה הסטריאוטיפ שצריך להכחיד: אין פה מין שלישי, גם אלו שהחליטו לעשות קריירה הן נשים בדיוק כמו אלו שבוחרות להישאר בבית ולגדל ילדים. 

וייס סיכמה את זה במילותיה "פרצנו את המחסום של להיות הבלונדינית הנחמדה. אנחנו עדיין בלונדינית אבל עכשיו בלונדינית קשוחה.". ולי נשאר לתהות האם זה חל גם על מי שבחרה לצבוע את השיער באדום?

הגבר המארח 

יורם יעקבי, מנכ"ל המו"פ של מיקרוסופט נדהם מכך שהאירוע הזה צבר תאוצה במהלך השנים, בהשוואה לשנה שעברה האוכל היה יותר טוב ולא היה תור בשירותים (וזה אירוע של נשים!).

 

"האוכל יותר טוב מהשנה שעברה" 

כדי להתחבב על הקהל המעוקב (מלשון עקבים…), שיתף יעקבי את תבונותיו מהמוסף האחרון של גלובוס "למה נשים הן מנהלות טובות יותר":

 • שולטות במולטיטסקינג
 • עומדות בלחצים
 • 'קוראות' רגשות
 • מגלות אמפתיה
 • זוכרות יותר טוב

 ובכל זאת היו שם שני סעיפים שאיתם הוא לא הסכים:

 • עמידות בפני חוסר שינה (ופה אני חייבת להסכים איתו, שמונה שעות או שאל תדברו איתי בכלל)
 • למרות שנשים הן יותר וורבליות ובעלות אוצר מילים יותר עשיר, דווקא הגברים הם אלו שמדברים יותר. (יעקבי מיהר להבהיר שהעולם סביבו לא מוכיח את זה. והאמת שגם מסביבי).

יורם יעקבי ושרה קלמנס, בחיוך של מנצחים 

ניו זילנד על המפה

לאחריו עלתה לבמה  שרה קלמנס, Sara Clamens, עם מבטא ניו זיולנדי שגרם לי לחלום בהקיץ על נופים רחוקים. שרה היא מנהלת הפיתוח העסקי והאסטרטגי של אחד המוצרים המצליחים בתולדות מיקרוסופט: ה-XBOX וה- Kinect. אם לפני עשרים שנה הייתן שואלות אותה אם היא תהייה בכנס שמיועד לנשים בלבד היא היתה אומרת ש"לא, זה פשוט יהיה כנס, כי אין רלוונטיות למין שלך בתחום ההייטק. זה מקצוע שיוויוני, ולא חשובים ההבדלים בין נשים לגברים שלא כמו מקצועות שדורשים חוזק פיזי גבוה."

בשלב הזה נותר לי רק להסכים איתה, ולקוות שעוד 20 שנה אני לא אמצא את עצמי על במה פותחת בנאום עם אותן המילים בדיוק.  

לדעתה המין צריך להיות לא רלוונטי, אבל בפועל זה לא כך. עדיין, משום מה, יש הבדל. בדרגי הניהול שלה אין כמות שווה של נשים וגברים וזו ההוכחה המספרית להבדלים שללא ספק קיימים. ושוב, המציאות בסטירה מצלצלת לפנים. 

כמה עובדות:

 • 50% מכח העבודה בעולם הן נשים, אבל בתחום ההייטק הוא רק 25%. 
 • בשנות השמונים היו 30% נשים בתחום המחשבים וזה ירד בארה"ב ל-18% בשנים האחרונות. 
 • אותה המגמה חלה גם בתחום הפוליטי בארה"ב, היתה ירידה של אחוז הנשים בקונגרס. פחות מ-15% מיוצגות בקונגרס, למרות שבפועל יש 50% בוגרות קולג'ים (ואתן תהיתן למה יש מלחמות כל הזמן).

קלמנס סיכמה את דבריה באמירה על העתיד, הטכנולוגיה תמשיך להתקדם, או שנתקדם איתה או שלא נוכל להתקיים בעולם. יש 0% סיכוי לעולם שלא יתקדם טכנולוגית בשנים הקרובות. חשוב להבין שזה תחום שמשתנה כל הזמן, הוא דינאמי וזה גם אומר שיש בו אינספוף הזדמנויות. אם אף אחד לא עשה משהו עד עכשיו, זה רק אומר שאת יכולה להיות הראשונה שעושה את זה. והנה המציאות הושיטה לי יד. 

אותי היא שיכנעה! אני יוצאת לעשות. 

אז איך עושים את זה?  במהלך היום כולו חילקו הנשים שעל הבמה טיפים. אספתי כמה נבחרים, שיהיה לכן על מה לחשוב אחרי שתסיימו את הכתבה וכולם מרוכזים בעמוד הבא. תעבור לשם, יותר מעניין, תכלס.

 Tips, Women think next

טיפים מהמנטוריות

כאמור במהלך היום כולו חילקו הנשים שעל הבמה טיפים. להלן הנבחרים:

דנה וייס:

 1. המעכב מס' 1 של נשים הוא "מה יהיה?" מה יהיה כשיהיו לי ילדים, משפחה. והעצה של שרון גלנדזברג (?) מפייסבוק – don't leave until you leave. כשתגיעו לגשר, תעברו אותו, לא לתת לפחד לגרום לכן לוותר מראש.
 2. keep all the option on the table – בתחילת הקריירה שלה יצא לוייס להיפגש עם ריצ'רד ברנסון. כשהוא שאל אותה "מה התכניות שלך", היא מיד ענתה שטוב לה איפה שהיא נמצאת. מיד התחרטה ולקחה את התשובה שלה בחזרה, "אם ריצ'ארד ברנסון שואל אותך מה התכניות שלך את בטח לא אומרת לו שאין לך כאלה". תמיד תחשבי קדימה, תעוטי על הזדמנויות, תחשבי איך לגדול, מה הדבר הבא.
 3. לטענתה של וייס הסיפור האישי שלנו (מי שישבה בקהל) הוא טוב, כנראה שהכנס הזה רוב הנשים יגידו "אצלי הכל היה טוב, לא הרגשתי שאני מופלה, לא הרגשתי אחרת", בפועל – חשוב שדווקא אנחנו נבין שהמספרים מראים שהעולם הוא אחרת.  אם הגעת לתובנה, תקחי אחריות ותעבירי את זה הלאה. תהפכו למנטוריות אם אתן יכולות, תקדמו את הנושא, תגרמו לעוד אנשים להרגיש אותו הדבר.
 4. תבחרו בן זוג תומך. למה זה ברור מאליו שדווקא את צריכה להוציא את הילד מהגן? אתם שניים בסיפור הזה, לא? הכל תלוי בסדרי עדיפויות.
 5. תסמכו על האינטואציה שלכן, אתן יודעות הכי טוב.
 
מבט כללי על המליאה (Instagram photo)

שרה קלמנס:

 1. השוואה: תפסיקו להשוות את עצמכן דווקא לנשים, לאור העובדה שהמספרים נגדנו – אל תשווי את עצמך רק ל-15% מהאוכולוסיה שסביבך אלא לכולה, לכל ה-75% ה"גבריים". 
 2. תשתתפי: אל תנסי לשנות את העולם מבחוץ, אלא מבפנים. עדיף שתתשתפי אם יש לך משהו להגיד/לעשות/לשנות. 
 3. מוטיבציה: תעשי רק דברים שכיף לך לעשות. חשוב שתאהבי את מה שאת עושה. תעשי משהו שמעניין אותך. מוטיבציה חשובה! קריירה דורשת הקרבה (מתרחקים מאנשים, חברים משפחה) וחשוב שהיא תהיה שווה את זה. מוטיבציה גבוהה תעזור לך להתמודד עם רכבת ההרים שאת הולכת לחוות בתחום הזה. את לא תצליחי להשאיר בבית את התינוק שלך כדי ללכת למקום שאת לא מרגישה בו חשובה, מועילה ושיש לך מוטיבציה להיות בו. 
 4. אל תוותרי לעצמך: מאוד קל לחכות. לחכות שהילדים הולכים לגן או לבית ספר, אבל ככל שתתרחקי יהיה לך יותר קשר לחזור. 
 5. שינוי ולמידה: חשוב בתחום הזה להיות כל הזמן בחוד החנית, ללמוד ולהתקדם יחד עם התעשיה הזו שלא מפסיקה לזוז קדימה. תסתכלי על השינויים האלה כאל הזדמנות. אם את מחפשת תחום יציב ורגוע – זה לא התחום בשבילך. 
 6. תאמצי את הסיכונים ומיסגור: לכולנו יש פחד עצום מכשלון, נשים נוטות להציג את הדברים ב"זהירות" – מה אני לא יכולה לעשות, מה יכול לא לעבוד בעוד גברים בד"כ קופצים על ההזדמנות ומיד מציגים איך הם יוכלו לעשות את זה. כדאי שתלמדי מהם איך להציג את עצמך. אפשר לראות את זה בבירור בלינקדין – גברים מציגים את ההצלחות שלו, הישגות שלהם וכו'. אצל נשים לרוב יש תיאור פונקציונלי – אני עשיתי את זה ואת זה. בעוד גברים: השגתי את זה ואת זה, הצלחתי בזה ובזה (achived, succeded in). חשוב מאוד לדעת להציג את עצמך כמו שצריך, המיסגור משנה. 
 7. תמיכה: no man is an iland, וזה נכון גם לנשים. תבני מסביבך מערך תמיכה – אישית ומקצועית. 
 8. בן זוג: יש לזה חשיבות עוצמה. אם בן הזוג מאמין כמוך שאת שוות ערך, שהקריירה שלך חשובה כמו שלו – זה ישפיע על כל מהלך הקריירה שלך. אותו הדבר נכון גם לגבי המשפחה והחברים. אם יאימנו בך ובחשיבות של מה שאת עושה, הם יתמכו בכך, וזה יקר מפז. 
 9. הורות: מאמנה שהורות היא לא עניין נשי, אלא הורות – היא עניין להורים. יש שם שני בני זוג. אם נשים ירוויחו יותר מהגבר, סביר להניח שההחלטה הכלכלית של ההורים תהיה כזו שבה הגבר ישאר עם הילדים והאשה תביא את הכסף. 
 10. נורמליות: בניו זילנד, בשנת 2005 כל חמשת המשרות החשובות היו מאוישות על ידי נשים. קלמנס גדלה בסביבה שבה זה היה רגיל. רק כשהיא הגיעה לאירופה היא הבינה כמה שזה שונה. האמונות שלכן לגבי "נורמלי" ישפיעו על המעשים שלכם ועל הסביבה. חשוב שתחשבו על זה. תחפשו אלטרנטיביות, תבינו ש"נורמלי" לא תמיד נכון או צודק. איך יכול להיות שבארה"ב לא היתה מעולם אישה ראש ממשלה?
 11. כסף: לבקש עוד כסף היא לאו דווקא תכונה לא נשית… למה???? אם את רוצה שיהיה לך קול ואמירה לגבי איך העולם ייראה, חשוב שתהיי חלק מתעשיה שמכתיבה את זה. הדרך היחידה לשנות את המספרים היא להיות חלק מהן.
 12. עצמאות: יש נשים שבזמן שהם עסוקות בלייבש את השיער היו יכולות ללמד סינית! הכל עניין של תפיסה, בזמן שגדלה בניו זילנד היה קמפיין שנשים יכולות לעשות הכל, ורק כשגדלה הבינה שבעולם זה לא נכון, נתקלה בתקרות הזכוכית. זכור לה ציטוט ששאלו ילדה מה היא רוצה לעשות כשהיא תהיה גדולה היא עונה "להיות הבוס של עצמי", וזה הכי חשוב. לא להיות תלויה באנשים אחרים, להיות עצמאית.

 

סוף דבר, לפחות עד השנה הבאה

את הכנס בשנה שעברה סיכמתי בדעה חצויה. "הייתי שמחה לסכם ולומר שאין בעצם על מה לכתוב, שזו הכתבה האחרונה בנושא ואולי בעצם כל הסיפור אפילו מייתר את האתר הזה, יוזרית – טכנולוגיה לבחורות, כי מה ההבדל בעצם? אבל בפועל, בתוך תוכי, בנבכי נשמתי המגודג'טת ברור לי שזה לא נכון. הסטטיסטיקות מציינות אחרות. יש הבדל. ובעצם גם הניסיון האישי שלי. בתור ילדה הייתי בכיתה שהיו בה רק חמש בנות, את הבגרות ברובוטיקה עשיתי בעיקר עם בנים, ובהמשך, את הצבא התחלתי באוהל אחד של בנות בתוך גדודים שלמים של בחורים מיוזעים בקורס קרבי. זה לא היה מורגש מבחינתי אבל זה היה המצב. אלו היו הבחירות שלי, כי אני לא ראיתי שם הבדל. מסתבר, בדיעבד, שאני במיעוט."

המציאות תמשיך כנראה לנסות ולסטור לי, ואני כמובן אפנה לה את הלחי השניה. אלו הם חייה של סטארטאפיסטית מתחילה בדרכה לכבוש את העולם. כמו שקלמנס אמרה, הזדמנויות יש שם, צריך רק לצאת ולתפוס אותם וכל הסטירות שבעולם לא יצליחו לעצור אותי. 

קישורים רלוונטיים: 

לדיון בנושא: כנס: כח נשי להייטק הישראלי – Think Next 2012


13:30
  /  
2.4.2012
  
מאת: מעין קמחי

1